serek.c2 napisał(a):

|
O czym Ty w ogóle piszesz? Żebym dobrze zrozumiał Twoje "politowanie" i mógł odnieść się do Twoich słów proszę o odpowiedź - o jakie firmy Ci chodzi - albo inaczej - które to firmy wolały ściągać "gacie do kostek?
|
z a2 to był tylko przykład że Gdaka miała kosztorys na więcej kasy niż wykonawcy.
a teraz konkrety z ostatnich głośnych spraw:
Poldim -
Cytat:
|
Nieoficjalnie mówi się, że przyczyną może być niedoszacowanie kosztów podczas walki o kontrakty na duże inwestycje. Niewykluczone, że w całej Polsce z podobnych przyczyn – np. poprzez składanie w przetargach ofert, których realizacja z ekonomicznego punktu widzenia stała się niemożliwa ze względu na rosnące lub zaniżone w ofercie koszty – wkrótce po Euro 2012 padać będą kolejne firmy, a w skali kraju wielu podwykonawców już „zwinęło interes” z uwagi na wielomiesięczne zatory płatnicze. (Jak na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” podał Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK – w przypadku autostrad suma nie zapłaconych faktur obecnie sięga kwoty 2,8 mld zł.) Po Euro 2012 kolejnymi inwestycjami realizowanymi przez różnych wykonawców (np. autostradami) – jeszcze intensywniej zajmować się zapewne będą różne organy kontrolne, z prokuraturą i sądami włącznie.
|
http://www1.atlas.intarnet.pl/index_...=full&id=22587
Hydrobudowa -
Cytat:
Otwarto oferty w przetargu na A1 z Czerniewic do Kowala.Dziesięć konsorcjów z całej Europy stara się po pozyskanie kontraktu na budowę odcinków autostrady A1 o długości 11 km z Czerniewic do Odolionu i drugiego, o długości 23 km - z Odolionu do Brzezia.
Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyło konsorcjum irlandzko-polskie z firmą SRB Civil Engineering Ltd. jako liderem. Wartość swojej oferty konsorcjum wyceniło na niewiele ponad 934 mln zł. W kosztorysie inwestorskim budowę tego 34-kilometrowego odcinka oszacowano na 1,6 mld zł.
|
dalej nie chce mi sie szukac. Skoro ktos robi cos za pol ceny, to jak ma to zrobic dobrze?