Wyświetl pojedynczy post
Kocur
semper fi
 
 
Od: 09.2003
Skąd: TYNIEC

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#17251
Stary 26.05.2012, 08:10
wislak68 napisał(a):Wyświetl post
Jeśli jednak dobrze rozumuję to uważasz że gaz jest tylko rząd zawali sprawę jego eksploatacji
Dokładnie tak Nie tylko w kwestii gazu oczywiście zawalił ale o tym już jest 100 stron tego tematu.

wislak68 napisał(a):Wyświetl post
1. Dość rozpowszechniona jest opinia że sposobem na uratowanie się PO przed katastrofą budżetową w nastepnych latach może być tylko finansowanie budżetu lat następnych przychodami z eksploatacji gazu łupowego. I w ich interesie jest aby ten biznes wypalił.
Ja obstawiam że dziurę załatają podwyższając podatki oraz dokładając nowe - tak czy siak nie ma szans na wygrane kolejne wybory a w ciągu 2 lat na pewno wydobycie nie ruszy - to nie jest wykopanie dziury w ziemi pod kibelek na działce Więc ogólnie co będzie za 5-10 lat to PO ma w dupie.


wislak68 napisał(a):Wyświetl post
2. Na funkcję głównego geologa kraju (który w praktyce bedzie odpowiadał za całą stronę organizacyjną eksploatacji) mianowali już w 2011 człowieka z PiS. Generalna opinia o Woźniaku jest taka że jest bardzo dobrym fachowcem a co więcej (dzięki powiązaniu z PiS) może zapewnić pewną formę konsensusu politycznego jeśli chodzi o łupki.

3. Bez dwóch zdań jesli chodzi o stronę organizacyjną PO jest bardzo mocno do tytułu w porównaniu z PiS (który ma już bardzo spójną koncepcję eksploatacji i ma nawet przygotowane projekty odpowiednich ustaw). Jednak na forum międzynarodowym (szczególnie w Unii) PO z PiS (a nawet LSD i PSL) bardzo dobrze współpracują przy obalaniu wszelkich pomysłów które mogą ograniczyć eksploatacje łupków na poziomie europejskim.

4. Być może nie masz wiedzy ale od jakiegoś już czasu podjęto bardzo intensywną współpracę pomiędzy uniwersytetami z USA i Polski polegająca na szkoleniu naukowców i studentów z Polski w zakresie eksploatacji gazu łupkowego.
Punkt 2-3-4 - jak sam wiesz koncesje nie należą do polskich firm - pomijając fakt że jest to zasób strategiczny i powinien być pod kontrolą państwa to po prostu jeśli dany właściciel koncesji powie "nie, ni chce teraz wiercić" to najlepsi eksperci z naszego kraju czy wykształceni inżynierowie nic sami nie zrobią.

wislak68 napisał(a):Wyświetl post
5. Amerykanom naprawdę bardzo zależy aby te projekty ruszyły. I mają w tym swój interes zarówno biznesowy (licencje są w większości w rękach firm amerykańskich, sprzedaż technologi itp) jak i polityczny (osłabienie Rosji).

Jak amerykanom zależy na Polsce widzieliśmy przy okazji:

- Iraku
- Afganistanu
- Offsetu z samolotami


Miały być miliardy i koncesje dla polskich firm - wyszło wielkie gówno. To nie zimna wojna i Obama pije wódkę po kryjomu z Putinem - jak będzie im to do czegoś potrzebne to zaczną wydobywać - dla nich nasz kraj to takie SIMS'y gdzie się można pobawić na planszy.

wislak68 napisał(a):Wyświetl post
Temat jest za bardzo złożony żeby sprowadzić go do banału: "Po prostu może być za późno - zapotrzebowanie będzie tak duże, że żeby zahamować potworny wzrost cen po prostu kupi się na zewnątrz". Za duże pieniądze i interesy poszły już w ruch.

Żebyśmy się zrozumieli - jestem jak najbardziej za wydobyciem łupków - ale nie jestem niepoprawnym optymistą żeby wierzyć że zaczniemy po wakacjach.


Wydaje mi się że łatwiej zebrać projekty, pozwolenia i materiały na budowę atomówki niż zacząć z łupkami.
MOMENT OF TERROR IS THE BEGINNING OF LIFE