Wyświetl pojedynczy post
forthy
Senior Member
 
Od: 08.2011

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#56163
Stary 25.05.2012, 02:41
Rzadko tu pisuję, jednakże postaram wkleić tu dłuższego posta na temat obecnej sytuacji kadrowo-transferowej Wisły.
Zakończenie sezonu przyniosło nam już 2 z trzech kluczowych decyzji na temat budowy składu. Po pierwsze człowiekiem odpowiedzialnym za transfery jest Jacek Bednarz, nad czym boleję, ale cóż - taki wybór właściciela klubu. Po drugie trenować Białą Gwiazdę na początku sezonu będzie Michał Probierz. Nie uważam go za trenera idealnego lecz kolejny (czwarty) szkoleniowiec w przeciągu dwunastu miesięcy to byłby lekki cios w piłkarzy.
Wciąż nie wiadomo natomiast jakim ustawieniem grać będą Wiślacy i jest to pytanie dość kluczowe. Rok temu zestawienie defensywne 4-2-3-1 było jakie było, ale przynajmniej wiedzieliśmy na jaką pozycję sprowadzany jest każdy piłkarz. Obecnie nikt nie wie czy będzie to 4-4-2, 4-1-3-2, 4-2-3-1 z dwoma defensywnymi pomocnikami, bądź jednym odpowiedzialnym za rozgrywanie. Jest to dość znaczące dla przyszłych posunięć Jacka Bednarza i piłkarzy sprowadzanych przez niego.
Tyle tytułem wstępu czas rozważyć jakich piłkarzy na chwilę obecną posiadamy/jacy są blisko klubu, a wreszcie jakie pozycje powinny być wzmocnione.

Bramkarze

Obecnie w klubie
M.Jovanic
S.Pareiko (wygasający kontrakt)
M.Miśkiewicz (testy - bez kontraktu)
D.Blażevic (testy - do wykupienia za ok. 200-400k euro)
Kocoń (Młoda Ekstraklasa)

Plotki:

Pawełek(bez kontraktu)
Kozioł(Sandecja)
Isailovic(bez kontraktu)
Tutaj sytuacja wygląda na prostą. Numerem jeden zapewne będzie ktoś z duetu Pareiko, bądź jeśli Estończyk nie przedłuży kontraktu to młodszy i wyróżniający się w lidze chorwackiej Blażević. Miśkiewicz w roli zmiennika pasowałby idealnie (bardziej niż znacznie droższy Pawełek), ewentualnie Isailovic, którego Valcx obserwował od jakiegoś czasu Milan chce iść na wypożyczenie, co Wiśle również by się mogło opłacać. Lepszy trzeci bramkarz niż zawodnik z Młodej Ekstraklasy zapewne nie jest potrzebny. Moim zdaniem w przypadku ewentualnego nie przedłużenia kontraktu z Sergiejem (co byłoby błędem!), miast wykupywać Blażevicia, walkę o pozycję pozostawiłbym Isailoviciovi i Miśkiewiczowi).

Podsumowując na przyszły sezon :

Pareiko(lub Blażević/Isailovic) ,Miśkiewicz(lub Isailović), Kocoń


Boczni obrońcy

Obecnie w klubie
M.Jovanović
Ł.Burliga (powrót z wypożyczenia)

Plotki
Sznaucer (bez kontraktu)
Dudu Paraiba (bez kontraktu)
Olkowski (Górnik Zabrze - do wykupienia za 400-500k euro)
Magiera (Górnik Zabrze - do wykupienia za ?)
Lisowski (Korona Kielce - do wykupienia za ?)
Brożek (Trabzon - do wykupienia za ?)

Boki obrony to pozycje na których najprawdopodobniej dojdzie do największego przetasowania w drużynie. Został właściwie jedynie Serb, z wypożyczenia wrócił Burliga. Obydwaj to prawi obrońcy. Marko to nie piłkarz idealny, o czym świadczy zainteresowanie Olkowskim i Sznaucerem, Łukasz z kolei patrząc na jego poziom gry nie ukrywając najwyżej rezerwowy. Pilniejsza jednakże jest obsada lewej flanki, gdzie dostępni za darmo są - znany z polskiej ekstraklasy Paraiba, oraz z powodzeniem grający po obu stronach defensywy doświadczony Sznaucer. Grubsze pieniądze trzeba wyłożyć już na dobrego w ofensywie, ale przeciętnego po drugiej stronie boiska Magierę. Ciekawą opcją byłoby wypożyczenie kiszącego się w Turcji Piotrka Brożka. Plotką wydaje się być możliwość sprowadzenia Lisowskiego, który w mojej opinii nie sprawdziłby się jako podstawowy defensor w Krakowie. Również Mariusza Magierę uznaje za podobnego w poziomie gry zawodnika do tego który właśnie niechciany odszedł (Dragan). Najchętniej widziałbym tu doświadczonego, regularnie grającego w Grecji, a ponadto wszechstronnego Sznaucera. Kto miałby przyjść jeszcze? Ktoś z duetu Brożek/Paraiba. Jeśli oszczędzilibyśmy na innych pozycjach - z pewnością sprowadzenie Olkowskiego wzmocniłoby zdecydowanie prawą flankę.

Podsumowując
Prawa obrona : Olkowski(?), Jovanovic, Burliga
Lewa obrona : Sznaucer, Paraiba (lub Brożek)


Środkowi obrońcy

Obecnie w klubie
A.Głowacki
O.Chavez
M.Czekaj
K.Jaliens
G.Bunoza

M. Nalepa (powrót z wypożyczenia)
M.Kowalski (powrót z wypożyczenia)
Plotki
Ukah (bez kontraktu)
Kraczunow (CSKA S. - do wykupienia za ?)

Po sprowadzeniu Arka, jak najszybciej dogadać się w sprawie rozwiązania kontraktu z Kew. Absolutnie jeśli Chavez zostanie nie sprowadzać żadnych zagranicznych piłkarzy! Można pozwolić odejść Kowalskiemu. Ta pozycja wbrew pozorom powinna okazać się silną stroną Białej Gwiazdy.

Podsumowując

Głowacki+Chavez, Czekaj+Bunoza, Nalepa



Jak wcześniej wspomniałem nie wiadomo jaką taktyką grać będzie Wisła, jednakże skromne zainteresowanie środkowymi pomocnikami w porównaniu z ilością napastników, których na oku ma Wisła sugeruje, iż grać Wiślacy będą zestawieniem 4-4-2. I do takiego ustawienia postaram się dostosować możliwe transfery.


Skrzydłowi
Obecnie w klubie

P.Małecki
A.Kirm
I.Iliev


Plotki

S.Pawłowski (Lubin - do wykupienia za ?)
T.Kupisz (Jagiellona - do wykupienia za ?)
M.Makuszewski (Jagiellona - do wykupienia za ?)
M.Gajos (Raków - do wykupienia za ?)
A.R. Traore (Lechia - do wykupienia za?)
Zieńczuk (Ruch/wygasający kontrakt)

Skrzydła w ubiegłym sezonie delikatnie mówiąc zawiodły. Ofertę otrzymał już ponoć Zieńczuk, Wisła mocno interesuje się również Gajosem. Z klubu odejść ma podobno A.Kirm (chyba nikt po nim nie zapłacze...). Jeśli odejdzie Małecki, Wisła potrzebować będzie prócz Zienia i Gajosa jeszcze jednego-dwóch skrzydłowych. Numerem jeden na liście jest ponoć Kupisz, a transfer drugiego skrzydłowego oznaczałby prawdopodobnie również solidny wydatek. Zakładając iż Wisła grać będzie systemem 4-4-2 na skrzydle grywać mógłby przy bardziej defensywnym zestawieniu także Melikson. Stąd uważam, iż prócz Gajosa i Zieńczuka przybyć powinien maksymalnie jeden skrzydłowy

Podsumowując

Kupisz+Zieńczuk, Iliev+Małecki(?), Gajos


Środkowi pomocnicy

Obecnie w klubie
C.Wilk
R.Sobolewski (wygasający kontrakt)
A.Uryga
Ł.Garguła
T.Jirsak (wygasający kontrakt)
D.Brud
M.Chrapek
(powrót z wypożyczenia)
D.Buras (testy/Hutnik - do wykupienia za ?)
M.Melikson

Plotki


1. Oby nie odszedł Melikson 2. Oby przyszedł 18letni Buras- niby nie ocenia się graczy po jednym meczu, ale to zawodnik młody, krakowski, ofensywnie grający pomocnik, który bardzo się w Rakowie wyróżnia - jednym słowem świetny pomysł. 3. Oby udało się zepchnąć z listy płac Gargułę. - niewiele wnosi ten gracz do zespołu, niestety nie odzyskał formy sprzed kontuzji, a w nielicznym gronie Polaków najmniej wyróżniał się zaangażowaniem. Jestem także antagonistą przedłużania kontraktu z Jirsakiem (chyba że dalej będziemy grać 4-2-3-1), gdyż ten zawodnik zbyt rzadko gra na odpowiednim poziomie, a nawet wygrywając jeden mecz na rundę jest za słaby na Wisłę. Nie rozwinął się przez lata ten czeski talent. Sobolewski przydałby się jeszcze przez rok - z sentymentu oraz by Czarek Wilk musiał walczyć o miejsce w składzie. Brud, Uryga i Chrapek - Młoda Ekstraklasa + epizody w meczach PP i ewentualne minuty w lidze.

Podsumowując

Wilk+Melikson, Sobolewski+Buras, Uryga,Brud,Chrapek
Napastnicy


Obecnie w klubie
C.Genkov
R.Boguski
M.Szewczyk

R.Quioto (testy/ - do wypożyczenia za?)

Plotki

Jurado( Piast/wygasający kontrakt)
Brożek (Trabzon/ do wykupienia za?)
Piech (Ruch/ do wykupienia za?)
Jankowski (Ruch/ do wykupienia za?)


Słaba forma Boguskiego sprawiła, iż w kadrze Wisła ma ledwie jednego napastnika przystającego jej poziomem. By grać dwójką w ataku potrzebuje więc aż trzech wzmocnień. Pewniakiem wydaje się być powrót Brożka oraz wypożyczenie Quioto. Pytanie czy będą pieniądze na transfer Piecha bądź Jankowskiego - jeśli nie do klubu przyjdzie zapewne Jurado, bądź inny nie znany nam dotychczas szerzej zawodnik.

Podsumowując

Piech(?)-Genkov , Brożek-Quioto(Jurado), Szewczyk, Boguski


Wariant II (4-2-3-1) - Nie skupię się na nim, ale dla przyzwoitości wypiszę jak go widzę.
Wilk(Jirsak),Sobolewski(Uryga) - Zieńczuk(Iliev),Melikson(Buras),Kupisz(Małecki(?), Gajos) - Genkov(Jurado,Quioto)


WARIANT WYDATKOWY 4-4-2

Transfery podsumowanie :
+ Miśkiewicz (WT)
+ Olkowski (400k)
+ Sznaucer (WT)
+ Paraiba (WT)
+ Buras (100k?)
+ Gajos (100k?)
+ Kupisz (700k?)
+ Zieńczuk (WT)
+ Piech (1mln?)
+ Brożek (wyp)
+ Quioto (wyp)
łącznie mniej niż 2mln euro.

1 jedenastka :
Pareiko-Olkowski,Głowacki,Chavez,Sznaucer-Kupisz,Melikson,Wilk,Zieńczuk-Piech,Genkov
2 jedenastka :
Miśkiewicz-Jovanovic,Czekaj,Bunoza,Paraiba-Małecki(Gajos),Sobolewski(Uryga),Buras,Iliev-Brożek,Quioto

WARIANT OSZCZĘDNOŚCIOWY

Transfery podsumowanie :
+ Miśkiewicz (WT)
+ Sznaucer (WT)
+ Paraiba (WT)
+ Buras (100k?)
+ Gajos (100k?)
+ Zieńczuk (WT)
+ Jurado (WT)
+ Brożek (wyp)
+ Quioto (wyp)
łącznie mniej niż milion złotych

Skład:
Pareiko(Miśkiewicz)-Sznaucer(Jovanovic,Burliga),Głowacki(Bunoza),Chavez(Czekaj),Paraiba-Małecki(Gajos),Wilk(Sobolewski,Uryga),Melikson(Buras),Zieńczuk(Iliev)-Genkov(Jurado)-Brożek(Quioto)

Jak ktoś przeczytał wszystko gratuluję
Odpowiedz cytując