Wyświetl pojedynczy post
Marszałek
Senior Member
 
 
Od: 11.2004
Skąd: C.K. Kraków

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#16871
Stary 08.05.2012, 19:45
A Rosjanie po dogadaniu się z Amerykanami wchodzą w deal z Norwegami. Czyli kolejny wspólny interes łączący mocniej niż wszelakie papierowe sojusze. Poniżej info na ten temat.

Rosneft wybrał nowego partnera zagranicznego do współpracy w zakresie eksploatacji rosyjskiego szelfu. Może nim zostać norweska firma Statoil.

Statoil otrzyma 33,4% udziałów i weźmie na siebie wydatki związane z badaniami geologicznymi na pierwszym etapie prac. Rosneft z kolei otrzyma możliwość wejścia w projekty norweskiej kompanii. Obie kompanie mają zamiar współpracować na odcinku Persejewskim struktury Pachtusowskiej i Admiraltejskiej na Morzu Barentsa, a także na jednym z bloków Magadan na Morzu Ochockim. Oprócz tego omawiana jest ewentualna współpraca na Morzu Czarnym. To, że wybór Rosneftu padł na Statoil nie jest niczym dziwnym, jeśli weźmie się pod uwagę, że doświadczenie kompanii może przydać się do eksploatacji szelfu arktycznego, uważa Władimir Fejgin, dyrektor Instytutu Energetyki i Finansów:

Chodzi o to, że Statoil jest teraz jednym z globalnych liderów w zakresie najnowocześniejszych technologii, m. in. podwodnych technologii badań złóż. Statoil zademonstrowała to w swoich niedawnych projektach w północnej części Morza Północnego, w Morzu Barentsa. Z pewnością przydadzą się na naszym szelfie arktycznym. Dlatego współpraca ze światowymi liderami to konieczność. Projekty w Arktyce mają to do siebie, że nie ma dla nich gotowych rozwiązań.

Sojusz Rosneftu ze Statoil można nazwać wielkim krokiem naprzód, uważa Giennadij Szmal, prezydent Związku Przemysłowców Ropy Naftowej i Gazu:

W zeszłym roku podpisano umowy, które jasno określiły rosyjskie i norweskie granice. Ale złoża leżą i po norweskiej, i po rosyjskiej stronie. Dlatego jedyne wyjście, pozwalające nie wchodzić w dyskusje i kłótnie, to stworzenie wspólnych przedsiębiorstw zajmujących się eksploatacją tego typu złóż. Dlatego sojusz Rosneftu ze Statoil uważam za wielki krok naprzód, mając na uwadze perspektywę eksploatacji rosyjskiego szelfu arktycznego.

Kompania Rosneft podpisała już podobne porozumienia w zakresie eksploatacji rosyjskiego szelfu z amerykańską ExxonMobil i włoską ENI. W zamian za możliwość eksploatacji rosyjskiego szelfu, zagraniczni partnerzy dopuszczają Rosneft do swoich projektów. Ponadto, rosyjski rząd zatwierdził system ulg podatkowych dla projektów szelfowych. Według różnych danych, eksperci oczekują podpisania umowy w najbliższych dniach: albo od razu po długim majowym weekendzie, albo w dzień inauguracji prezydenta-elekta Władimira Putina, 7 maja. Chodzą słuchy, że Władimir Putin zamiarza osobiście uczestniczyć w ceremonii podpisania umowy, jednak ani Rosneft ani Kreml tego nie potwierdzają.
Wydarzenia nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, ale zawsze jest dla nich jakieś logiczne wytłumaczenie. Często nie jest ono krzepiące, ale zawsze logiczne.