emj10 napisał(a):

wislak68, jak zawsze ja o powidle, a ty o mydle.
Po co rozmywasz znowu temat tworząc 6 punktów przepisanych z wiki, które odbiegają zupełnie od tematu. "Solidarność energetyczna" jest jak najbardziej tutaj na rzeczy, gdyż od kilku lat ten temat jest przewodnim tematem spotkań V4. To wszystko co jest związane z bezpieczeństwem energetycznym krajów regionu zostało przedstawione na mapie, którą wkleiłem i tego wszystkiego nie będzie oprócz naszego terminalu LNG. Nabucco miało być spoiwem całego projektu i sensem połączenia krajów całego regionu. Wygląda na to, że nie zobaczymy, ani Nabucco, ani terminalu LNG "Adria" w Chorwacji.
Znowu też możesz sobie sprowadzać do absurdu to, że Bułgaria została postawiona pod ścianą i dostała tańszy gaz i pomoc przy budowie elektrowni gazowej w zamian za rezygnację z wydobycia łupków, a świetnie prowadzone Węgry przez mistrza Orbana nie miały takiego przymusu i z własnej woli rozwalają projekty, w które m.in. Austria była bardzo mocno zaangażowana od samego początku.
Śmieszy mnie też to zaufanie co do łupków, pewność tego, że za 10 lat Rosja jamału jednostronnie nie przykręci, czy wiara w ten cały mitycznych gazoport, który może dopiero za 10 lat uzyska pełną sprawność.
|
1. Ja o tym (mydło)
:" w tym momencie rząd powinien negocjować z Gazpromem możliwość pozyskiwania gazu z rurociągu północnego przez interkonektory"
Ty o tym (powidło):
"Śmieszy mnie też to zaufanie co do łupków, pewność tego, że za 10 lat Rosja jamału jednostronnie nie przykręci, czy wiara w ten cały mitycznych gazoport, który może dopiero za 10 lat uzyska pełną sprawność"
2. Tak jak Ciebie śmieszy gaz łupkowy tak mnie powalają te głupawe (ruskie) pomysły aby podpinać się do Nordstreamu. Co to niby miałoby zmienić

Jeśli Ruscy wstrzymają dostawy do Polski Jamałem to dlaczego niby mieliby dostrczać do Polski gaz Nordem

Kompletnie bez sensu.
3. Pisałem z głowy. Jeśli wiki pisze coś o gazie w ten sam sposób to tylko dobrze o niej świadczy.
4. Mapa którą wkleiłeś to kompilacja pomysłów które nigdy nie weszły nawet w fazę studyjną (korytarz Północ-Południe i Baltic Pipe) z kompletnym pominięciem istniejących już połączeń polsko-niemieckich i polsko-czeskich oraz rozważanych (i one są już w fazie studyjnej) rurociągów ze Świnujścia na Litwę, Niemcy i (poprzez istniejącą sieć) do Czech. Pisanie że ten zaprezentowany przez Ciebie bohomaz ma dowodzić upadku "solidarności energetycznej" to jakaś paranoja!
5. Do absurdu sprowadzam nie ja tylko rządzący obecnie Bułgarią. Ja tylko zaprezentowałem te fakty. A w rzeczy samej uważam że Orban prowadzi Węgry bardzo dobrze: projektu nie rozwalił (póki co) ale bardzo jasno pokazał KE że ich nacisk na Wegry nie musi być jednostronny, Austriakom udowodnił że jeśli nadal będą stosować obstrukcję w MFW w celu zniesienia podatku bankowego (banki austriackie są największym inwestorem w wegierskim sektorze bankowym) to mogą stracić jeszcze więcej a przy okazji wyrównał z OMV rachunki za MOL. Poza tym puszczenie przez Węgry Southstreamu bynajmniej nie oznacza że nie można puścić i Nabucco. Gdyby to udało się Węgrom byliby w absolutnie komfortowej sytuacji.
6. Śmieszne byłoby dopiero to gdyby w imię braku zaufania do łupków zaniechać ich poszukiwań, w imię braku wiary w gazoport zaprzestać jego budowy a imię tego że Rosjanie nie dadzą nam gazu z Jamału podpinać się po Nord (bezsens tego opisałem w punkcie 2 powyżej). Na chwilę obecna mamy całą gamę rozwiązań które zabezpieczają nas w sposób znacznie lepszy niż wiszenie u ruskiej klamki.