cfa napisał(a):

|
No dobra masz pytania o GW bywa. Ale powiedz mi na jakiej podstawie powinno się pisac w podręczniku, że Wałęsa był agentem? Proszę przedstaw dowody na to, że współpracował.
|
Nie wnikając w dyskusję o nauce historii w szkołach chciałbym tylko zwrócic uwagę że akurat wyboldowana teza jest udowodniona. Nawet rzeczony potwierdza że deklarację TW podpisał (po czym kilka lat później zerwał współpracę). Problemem jest interpretacja tego faktu. TW "Bolek" twierdzi że był to z jego strony "podstęp" aby móc skuteczniej walczyć z komuną, historycy z IPN dowodzą że raczej nic na to nie wskazuje i był o raczej wyraz strachu/oportunizmu/niewiedzy (jak dla mnie w pełni zrozumiałej) osoby w tamtym okresie zaszczutej. I gdyby to ode mnie zależało przedstawiłbym to w podręczniku właśnie w ten sposób. Decyzje na temat interpretacji tego faktu pozostawiłbym samym uczniom.