Wyświetl pojedynczy post
Ela
Pro Publico Bono
 
Od: 08.2003

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#16573
Stary 13.04.2012, 16:11
Mareq napisał(a):Wyświetl post
Nie tak samo.
Koncepcja federacji państw środkowo(-wschodnio)europejskich jest bardziej utopijna

Ale wciąż żyją fantaści którzy nie chcą zauważyć , ze w regionie nie ma siły która by spoiła niektóre z części (potencjalnej) federacji przed przyciąganiem bardziej masywnych ciał.
Unia Polski z Litwą też wydawała się swojego czasu utopijna.
Tradycje Trójkąta czy Czworokąta Wyszehradzkiego nie muszą być z góry skazane na niepowodzenie.

Może jeśli chodzi o wschód Europy ( zwłaszcza o Ukrainę bo taka na przykład Gruzja nie ma nic przeciwko ) to masz rację, ale ... spójrz na Węgry. Pewne tendencje się tam zmieniły.
Cytat:
Nie ma też siły pieniądza która by ogładziła regionalne waśnie między poszczególnymi elementami tego piłsudskiego międzymorza.
Szwecja.
Już od jakiegoś czasu są sygnaly, że Szwedom hegemonia pewnych mocarstw w Unii i Europie w ogóle nie do konca jest na rękę. Ich też marginalizują.
Mogliby być ważnym i co najważniejsze bogatym spoiwem tego sojuszu - federacji.