Puchatek napisał(a):

1. Koncesja na poszukiwanie gazu łupkowego daje pierwszeństwo na jego wydobycie przez Ministerstwo Środowiska (w 93% przypadkach odnotowanych w wydobyciu miedzi, ropy, węgla tak było)
2. PGNiG płaci obecnie Gazpromowi 500$ z hakiem za 1tyś m sześciennych tego surowca co stanowi maksimum 30% faktycznej ceny. Gdy my płacimy średnio 25% więcej za gaz w Niemczech, Włoszech, Francji, Ukrainie zanotowano spadek cen o 16%, które i tak był niższe od naszych wyjścowych.
3.Jesteśmy na 3 miejscu od tyłu w UE jeśli chodzi o jakość życia i gospodarkę a wg. analityków jeśli Rumunia utrzyma tępo wzrostu to za 20-30 lat jej gospodarka przebije Polską.
|
Ad1. Koncesja na poszukiwania to koncesja na posuzkiwania. Na wydobycie to na wydobycie. Oczywiste jest, ze jak ktos znalazl gaz/rope i wsadzil w te poszukiwania swoja kase to nalezy mu sie pierwszenstwo w zdobyciu koncesji na wydobycie. Tylko ze warunki na jakich bedzie sie to wydobycie odbywalo, nie zostaly jeszcze ustalone.
Ad2. gaz kupiony za sprzedaz jablek. To juz wiemy.
Ad3. anale mowia tez ze za 20 lat dogonimy Niemcy. Ostatnio czytalem ze Szczecin ma dogonic do 2020 roku byle NRD (obecny ich poziom).
Tak jak ktos tutaj wspomnial wczoraj. Minelo 20 lat od okraglaka. Od 20 lat jestesmy demokracja. Sa lepsi od nas w sciganiu zachodu: Czesi, Slowenia. Tylko spojrzmy na ich wielkosc - wystarczy postawic mala fabryke, i juz cale miasto ma prace. U nas potrzeba postawic 10 takich.
Ale jak sa lepsi to sa i gorsi. Spojrzymy na Rumunie, Ukraine, Bulgarie czy kraje baltyckie, nie wspominajac o serbach, czeczenach itd bo to juz inna bajka.