Wyświetl pojedynczy post
emj10
Senior Member
 
Od: 05.2006
Skąd: Opoczno/Warszawa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#16527
Stary 12.04.2012, 09:31
W Opocznie już od kilku lat samorząd walczył o przywrócenie któregoś połączenia kolejowego (przypominam, że są tam dwie linie i dwa przystanki kolejowe, a żaden pociąg pasażerski się nie zatrzymuje) i może dopnie celu. Patrząc na ilość ludzi z Opoczna i okolic jeżdżących dzień w dzień do Warszawy taki ruch ma jak najbardziej uzasadnienie. Na pewno ja się nie obrażę

Poseł SLD już 6 lat temu złożył zapytanie w tej sprawie.
Cytat:
Zapytanie nr 1041
do ministra transportu i budownictwa
w sprawie realizacji budowy nowego peronu kolejowego stacji Opoczno-Południe na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej
Szanowny Panie Ministrze! Urząd Miejski w Opocznie przystąpił do opracowania projektu technicznego budowy nowego peronu kolejowego Opoczno - Południe na trasie Centralnej Magistralni Kolejowej. Długość peronu projektowanego wynosi 200 mb, z możliwością wydłużenia do 300 mb, co będzie możliwe do realizacji po dostosowaniu układu torowego stacji do prędkości powyżej 200 km/h. Przewidywana wartość kosztorysowa robót budowlano-montażowych przedmiotowego peronu, określona metodą szacunkową, wynosi 800 000 zł netto.
Zaawansowanie prac projektowych pozwala na ich zakończenie w terminie do 31.05.2006 r. Realizacją peronu zainteresowane są PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz PKP Przewozy Regionalne. Gmina, poza opracowaniem dokumentacji technicznej z własnych środków, deklaruje również udział finansowy w wykonaniu zakresu rzeczowego.
Samorząd gminy Opoczno, liczącej 36 253 mieszkańców, oraz powiatu opoczyńskiego z 81 292 mieszkańcami widzi swoją szansę rozwoju regionu w dostępie transportem kolejowym do gmin i powiatów w województwach łódzkim, mazowieckim i małopolskim. Centralne położenie Opoczna w kierunku Krakowa i Warszawy daje możliwości skorzystania z szybkiego i wygodnego połączenia kolejowego dla znacznej ilości pasażerów. Poza studentami podróżują wycieczki szkolne, grupy zorganizowane i prywatne osoby z terenu powiatu opoczyńskiego, dojeżdżające głównie do pracy. Bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem i Warszawą otworzy liczne możliwości skorzystania z ośrodków naukowych południowej i centralnej Polski oraz da szansę rozwoju w różnych płaszczyznach życia społecznego. Zrealizowana zostałaby, tak szeroko postulowana we współczesnym świecie, zasada zrównoważonego rozwoju.
Biorąc powyższe pod uwagę, prosimy o rozważenie możliwości sfinansowania budowy tej niezwykle ważnej dla naszych mieszkańców inwestycji.
Wobec powyższego proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytanie: Jakie działania podejmie ministerstwo, aby wesprzeć realizację nowego peronu kolejowego Opoczno - Południe na trasie Centralnej Magistralni Kolejowej?
Z wyrazami szacunku
Poseł Artur Ostrowski
Warszawa, dnia 27 kwietnia 2006 r.
A taką otrzymał odpowiedź.

Cytat:
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1041
w sprawie realizacji budowy nowego peronu kolejowego stacji Opoczno-Południe na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na zapytanie, nr SPS-024-1041/06 z dnia 8 maja 2006 r., posła Artura Ostrowskiego w sprawie realizacji budowy nowego peronu kolejowego na stacji Opoczno-Południe na trasie Centralnej Magistrali Kolejowej uprzejmie wyjaśniam, że z uwagi na zakwalifikowanie linii Centralnej Magistrali Kolejowej do linii dużych prędkości i związane z tym wymagania techniczne wnioskowana budowa peronu na stacji Opoczno-Południe nie została przyjęta do realizacji w roku 2006 i latach późniejszych.
Linia Centralnej Magistrali Kolejowej posiada szczególny charakter na polskiej sieci kolejowej. Od trzech lat jest pierwszą linią przystosowywaną do kursowania pociągów pasażerskich z prędkością 250 km/h, bez zatrzymywania. Przyjęta koncepcja modernizacji do tej prędkości nie przewiduje uruchamiania pośrednich przystanków osobowych na tej linii.
Koszty budowy nowego peronu o długości 400 m, przebudowy układu torowego, sieci trakcyjnej i innych niezbędnych urządzeń stacyjnych, stosownie do wymaganych standardów technicznych dla tej linii, przekraczają możliwości finansowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako zarządcy infrastruktury oraz budżetu państwa, co uniemożliwia na obecnym etapie podjęcie tego rodzaju przedsięwzięcia.
Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że ewentualne wprowadzenie dodatkowego zakresu robót modernizacyjnych musi być poprzedzone wykonaniem stosownych badań przewidywanych średnich potoków pasażerów oraz opracowaniem studium wykonalności określającym opłacalność tej inwestycji w aspekcie spodziewanych przychodów, kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych do poniesienia przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W uzupełnieniu uprzejmie informuję, że po roku 2007 planowana jest do realizacji modernizacja linii kolejowej E65 na odcinku Grodzisk Mazowiecki-Katowice, przy współfinansowaniu ze środków unijnych. Wniosek o dofinansowanie z Funduszu Spójności na opracowanie studium wykonalności dla przygotowania modernizacji tej linii kolejowej na odcinku Grodzisk Mazowiecki-Katowice jest obecnie w trakcie rozpatrywania.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Mirosław Chaberek
Warszawa, dnia 3 czerwca 2006 r.
Ostatnio edytowane przez emj10 : 12.04.2012 o godz. 09:44.