Wyświetl pojedynczy post
Drozd
Senior Member
 
Od: 03.2005
Skąd: North-east KR

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#16474
Stary 06.04.2012, 21:32
Szpen napisał(a):Wyświetl post
Choć pensje rosną, a mediana (nie mylić ze średnią jak gość pokroju Drozda) jest coraz wyższa.
Gościu własnego pokroju . Jak podaje wikipedia.

Cytat:
Mediana znalazła szerokie zastosowanie w statystyce jako średnia znacznie bardziej odporna na elementy odstające niż średnia arytmetyczna.
Czyli jasiu wykształcony Twoja średnia nie bierze w ogóle pod uwagę wartości poniżej ani powyżej środkowej, wystarczy ze te poniżej będą niższe a te powyżej wyższe. Co to niby mówi o zarobkach w Polsce? Nic, prócz tego, że jest co raz więcej ludzi zarabiających więcej niż wartość mediany.

Obrazowo
dla ciągu wartości.
1,1,1,1,3,10,20 mediana wynosi 1
a dla ciągu
1,1,1,3,4,5,6 mediana wynosi 3

Tylko leming może wybierać taką średnią do obliczania poziomu zarobków w Polsce.
Hej Nasz TS !!