mihaq napisał(a):

|
Wiadomo, albo może ktoś się domyśla, kiedy można spodziewać się nowego prezesa? Jak długo teoretycznie może trwać taki stan "bezkrólewia"?
|
Prezesa powołuje Rada Nadzorcza na Walnym Zgromadzeniu. Trzeba zwołać Zgromadzenie i wybrać Prezesa. (Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, chyba że statut spółki
stanowi inaczej.) Teoretycznie/prawnie jest możliwe aby spółka funkcjonowała jakiś czas bez Zarządu, natomiast w tym czasie nie jest możliwe podejmowanie kluczowych decyzji (tylko Zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę).
Art. 383. KSH
§ 1. Do kompetencji rady nadzorczej należy również zawieszanie, z ważnych powodów,
w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu
oraz delegowanie członków rady nadzorczej, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące,
do czasowego wykonywania czynności członków zarządu, którzy zostali
odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich
czynności.
§ 2. W przypadku niemożności sprawowania czynności przez członka zarządu rada
nadzorcza powinna niezwłocznie podjąć odpowiednie działania w celu dokonania
zmiany w składzie zarządu.