Wyświetl pojedynczy post
Szpen
Senior Member
 
 
Od: 12.2002
Skąd: i don't give a fuck

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#15937
Stary 02.03.2012, 12:52
emj10 napisał(a):Wyświetl post
Tematyka wyników gospodarczych Polski z ubiegłego roku nie była ostatnio poruszana, więc wrzucę dwie dosyć ciekawe grafiki. Sam tekst to nic specjalnego, ale te zestawienia dają do myślenia. Widać, że konsumpcja powoli słabnie i przy bardzo wysokiej bazie z roku poprzedniego można się spodziewać marginalnego, albo niemal zerowego wzrostu konsumpcji w tym roku (EURO nie zmieni za wiele w tym zakresie). Za to inwestycje przedsiębiorstw oraz eksport wskoczyły na poziom nienotowany od 4-5 lat. Warto też zwrócić uwagę na to jak rozjechały się wykresy Polski i Niemiec w Q4 2011. Przy dobrych wiatrach w Q1 i Q2 2012 roku różnica między nami może wzrosnąć w okolice 3-3,5 pp. ale wszystko zależy od tego czy będziemy się utrzymywać wciąż w okolicach ponad 3% PKB, czy jednak będzie zjazd w okolice 2,5% jak średniorocznie szacował Rostowski.
http://rafalhirsch.natemat.pl/3391,p...ki-inwestycjom



Q1,Q2 i Q3 będą jeszcze lepsze pod względem inwestycji, wiele dużych własnie kończy się w 2012 roku. I to pociągnie jeszcze nasze PKB w miare wysokie pozycje. Konsumpcja spada i spadać będzie (albo utrzyma się na poziomie jak mamy obecnie) - choć w nie wszystkich Polskich domach są nowe pralki, zmywarki itd, to ludzie w strachu przed utratą pracy będą woleli trzymać oszczędności pod ręką. Będzie to zauważalne w raportach bankowych.
Czekamy na nową politykę UE i budżet na nastepne lata. Jak się uda ugrać te 300 mld to dużego szoku nie będzie. Gorzej jak dostaniemy mało.