Wyświetl pojedynczy post
hiszpan00
Senior Member
 
 
Od: 08.2010
Skąd: Rzeszów

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#15591
Stary 11.02.2012, 07:51
Patrząc na ceny ze stacji benzynowych i zapowiedzi firm, trudno liczyć na szybki spadek inflacji w Polsce. O podwyżkach mówią m.in. branża transportowa, budowlana i producenci żywności. Za nimi pewnie pójdą inni.
Taką sytuację mieliśmy jeszcze w grudniu ur.
Pb95 - 5,44 zł/l
Pb98 - 5,69 zł/l
ON - 5,57 zł/l
LPG - 2,84 zł/l
Największą częścią składową ceny benzyny są różnego rodzaju podatki. W sumie wynoszą one ok. 53 proc. ceny brutto:
VAT, zależny od końcowej ceny netto, od stycznia 2011 roku jego stawka wynosi 23%
Akcyza, czyli podatek wprowadzony w celu ograniczenie konsumpcji niektórych dóbr ze względu na ich szkodliwość lub ograniczoną ilość rezerw, jej stawka jest stała, niezależna od cen hurtowych paliw, zgodnie z dyrektywą unijną jej minimalna wysokość za 1000 litrów to: 359 euro dla benzyny, 302 euro dla oleju napędowego oraz 125 euro dla gazu LPG.
Podatek paliwowy, czyli opłata wprowadzona w 2005r.
Akcyzę można niewiele zmniejszyć. Bo obowiązują nas przepisy Unii Europejskiej. Ale czasowo można wrócić do 16-procentowej stawki VAT. Wtedy cena benzyny na stacjach będzie niższa o kilkadziesiąt groszy na litrze.
Ostatnio edytowane przez hiszpan00 : 11.02.2012 o godz. 07:58.