Ceny ropy nie mają dużego znaczenia - owszem 50 groszy różnicy kiedyś wyglądało inaczej - ale ropa dlatego była "tańsza" bo mniej się jej spalało.
Obecnie ropa ma minusy jak poniżej (subiektywnie):
- Wszystkie diesle po 2006 roku bodajże mają filtr DPF - jak jeździsz po mieście albo ogólnie krótkie odcinki to jesteś w dupie - wycięcie na stałe minimum 1000 zł - a bywa i ponad 2000
- W zakupie zawsze diesel jest droższy - czasami nawet o ponad 20%
- Mnie osobiście wyszło że dla mojej jazdy 90% po Krakowie tylko benzyna - nawet przy spalaniu 2-3 litry więcej na 100 km - robię rocznie około 10 tys.
Jak już wiadomo jaki silnik to wielkość auta

Czy coś malutkiego w sensie Yaris
Czy coś większego jak Corsa czy Fiesta
Czy jeszcze większe jak Focus
A może segment D - Vectra, Mondeo