Co do przemyslu zbrojeniowego za rządów PIS. Ja tu widze duże wzmacnianie polskich firm
Cytat:
Umowa z amerykańską firmą Harris Corporation przewiduje produkcję w Polsce nowoczesnych systemów łączności radiowej oraz utworzenie centrum szkoleniowego i serwisowego. Wartość umowy to ponad 10 mln dolarów.
Z kolei szwedzka firma Saab przekaże Polsce najnowszą technologię produkcji amunicji i rakiet przeciwokrętowych oraz dodatkowe zamówienia na produkty elektroniczne. Wartość umowy przekracza 120 mln euro. Natomiast umowa podpisana z fińską firmą Gammo Raufoss, o wartości ok. 70 mln euro, dotyczy dostawy i nieodpłatnego przekazania nowoczesnej technologii do produkcji amunicji dla polskiej armii.
Dzięki pakietowi umów podpisanych w październiku z Satelitarnym Centrum Operacji Regionalnych polska armia uzyskała dostęp do najdokładniejszych zdjęć satelitarnych. Umowy przewidują między innymi szkolenia z zakresu wykorzystywania tych zdjęć dla jednostek służby geograficznej, roz-poznania oraz wywiadu. Materiały otrzymywane ze SCOR poprawią zabez-pieczenia polskich sił powietrznych, lądowych i morskich.
Z kolei w ramach polsko-amerykańskiej umowy o współpracy naukowo-technicznej w zakresie obronności zostaną zwiększone możliwości kontroli przestrzeni powietrznej RP. Dzięki temu polska armia dostosuje system
obrony przeciwlotniczej do standardów Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO. Prace prowadzone będą do 2012 r.
1 lipca 2006 roku Polska przystąpiła też do Międzyrządowego reżimu stymulującego konkurencyjność Europejskiego Rynku Obronnego. Uczestnictwo naszego kraju w tym programie umożliwi tworzenie powiązań tech-nicznych, technologicznych, kapitałowych, organizacyjnych i strukturalnych wśród podmiotów przemysłowych. To najbardziej efektywna metoda roz-szerzania konkurencji. Ułatwi to również konkretnym przedsiębiorstwom specjalizację w określonych dziedzinach techniki wojskowej, pozwoli na budowanie swojej pozycji i marki oraz wspomoże pozyskiwanie środków finansowych na rozwój technologiczny oraz nowoczesnych technologii obronnych.
Jednocześnie polskie przedsiębiorstwa zostaną objęte mechanizmami osłonowymi, które mają zapobiec ich ewentualnej marginalizacji lub eliminacji z rynku. Działania rządu w tym zakresie będzie koordynował minister obrony narodowej.
Do końca roku zakończą się negocjacje w sprawie przystąpienia do pro-gramu NAPMO (organizacja kierująca i zarządzająca programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania). Dzięki temu zwiększa się możliwość kontroli przestrzeni powietrznej i wczesnego wykrywania potencjalnych zagrożeń
Podjęto działania, które mają na celu polepszenie relacji dowodzenia mię-dzy Dowództwem Operacyjnym i dowództwami rodzajów Sił Zbrojnych:
Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz wybranymi elementami Policji, Straży Granicz-nej i Straży Pożarnej. Chodzi o synchronizację działań podczas prowadzenia połączonej operacji obronnej.
Rząd finalizuje prace przy organizacji na szczeblu operacyjnym dowództwa, które będzie dowodzić polskimi wojskami podczas operacji zagranicz-nych. Dowódca Operacyjny będzie też miał bezpośrednio podporządkowa-ne Centrum Operacji Powietrznych (COP) i Centrum Operacji Morskich (COM). Dzięki temu, w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej kraju, decyzje będą podejmowane o wiele szybciej.
Utworzony zostanie Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Będzie on odpowiadał za zarządzanie gospodarką wojska w sprawach logistyki i zarządzanie obroną terytorialną. Inspektorat będzie też wspierał polskie oddziały podczas misji poza granicami Polski.
Do końca roku planuje się zakończenie negocjacji w sprawie przystąpienia do programu NAPMO (organizacji kierującej i zarządzającej programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania).
Od stycznia 2007 r. wdrożone zostaną rozwiązania mające na celu utw-rzenie etatowej służby prasowej w Siłach Zbrojnych RP, służącej efektyw-nemu i profesjonalnemu informowaniu mediów i społeczeństwa o sprawach wojska.
Planuje się również zmniejszenie liczby tytułów prasy wojskowej, co przyczyni się do oszczędności dla budżetu MON w wysokości 1,5 mln zł rocznie.
Przeprowadzona zostanie reforma Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zredukowana będzie część etatów, a niektórzy pracownicy mundurowi zosta-ną zastąpieni cywilnymi. Przygotowana zostanie szersza reforma sił zbrojnych w oparciu o dyskusję zainspirowaną przez Strategiczny Przegląd Obronny.
|