BBudowniczy napisał(a):

W Legii nikt nie przecenia roli Akademi - do Legii pozyskuje się i doświadczonych graczy z zagranicy i młodych piłkarzy z regionu i wychowuje się własnych. Wystarczy spojrzeć do składu Legii : Jędrzejczyk,Gol, Kosecki, Rybus, Wolski, Borysiuk (właśnie poszedł za 2 mln euro), Żyro, Kucharczyk - każdy z nich kosztował peciaki. Do tego do składu dobijają się już kolejni : Żurek, Jagiełło. Do tego doświadczeni obcokrajowcy : Radović, Ljuboja, Vrdoljak i Polacy: Komorowski, Żewłakow, Rzeźniczak, Wawrzyniak. Jeżeli uważasz że to jest niepoważne - to Twój problem, ale ja bym tu nie polemizowal z faktami.
Jak na razie nie mamy Akademii i wcale nie widać byśmy zmierzali w dobrą stronę. Nawet Stan Valckx w ostatnim wywiadzie stwierdził : "Wisła jako klub może zrobić największy postęp właśnie dzięki akademii.". A co mówi o Legii ? "Mają już nad nami przewagę, bo zaczęli tworzyć profesjonalne struktury dziesięć lat temu. A gdy Legia sprzeda tych dwóch-trzech młodych piłkarzy, którzy niedawno wyszli z jej akademii, to być może w całej Polsce dostrzegą, jak wspaniałą inwestycją jest szkolenie." Z powyższego można wywnioskować jedno : Stan jest "całkowicie niepoważny"
|
Skład Legii mi nie imponuje i nie znaczy więcej w Europie niż skład Wisły. Jej strategia polityki kadrowej wcale nie jest i nie była skuteczniejsza od naszej, lecz gorsza. Pokazuje to nie tylko ostatni rok. Mam przypomnieć, kto jest np.: aktualnym mistrzem Polski? A rola „Akademii” Legii jest bardzo przeceniana choćby w mediach, czy wśród kibiców. To nie jest ani gwarant sukcesów sportowych, ani finansowych. Nie jest to też recepta na doskonałe wyniki. Oczywiście lepiej, że istnieje, niż przeciwnie, ale nie popadajmy w skrajności. Valcks nigdzie nie powiedział, że można oczekiwać, iż da więcej niż paru dobrych zawodników na kilka sezonów, więc nie ma tu między nami sprzeczności. Holender doskonale wie, że nawet w stawianym często za wzór Ajaksie efektywność szkolenia zawodników daje średnio maksimum 3-4 świetnych piłkarzy na parę sezonów. A tu jest Polska, inna baza, inne środki, inne szkolenie.
To, że Legia ma obecnie bardziej dopracowany system szkolenia daje jej przewagę jedynie w tym elemencie. Nie jest to żaden element automatycznie decydujący o ich przewadze sportowej czy finansowej. Nie jest to element decydujący o jakości polityki kadrowej, ani taki, na który powinno się przede wszystkim stawiać z uwagi na niską liczbę potencjalnie wartościowych piłkarzy, których może przynieść.