Wyświetl pojedynczy post
Bobek90
Senior Member
 
Od: 11.2011

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#14
Stary 13.01.2012, 20:38
Lazy
Bzdury, bzdury, i jeszcze raz bzdury. Mowisz o stabilnosci finansowo-sportowej. To wlasnie brak szkolenia na poziomie uniemozliwia nam wogole myslenie o takowej stabilnosci. Zacznijmy od tego ze nie majac szkolki to my nawet za pokraki pokroju Kirma, Jirsaka czy Garguly musimy placic. Placic za kupno oraz... przeplacajac na pensjach (inna stawka zadowoli mlokosa, inna "reprezentanta" Kirma). Dalej, u nas o zadnej stabilnosci sportowej nie moze byc mowy. Nie przedluzymy kontraktu, nie kupimy, to kim bedziemy grali? Brudem? Na to ze u nas wyskoczy jakis Wolsi czy Zyro szanse sa minimalne. A co sie stanie, jak z tej szkolki wyciagniemy jakiegos Lewandowskio czy Rudnevsa? 4-5 mln euro w kieszeni. Co sie stanie jak wyjdzie z tej szkolki kilku Kirmow czy Jirsakow? Konkretne pieniadze oszczedzone (i to na pensjach i to na tranferach). Jesli szkolenie zawodnikow byloby tak malo oplacalne to nikt by tego nie robil. I zwroc uwage na jedna rzecz, mowa tu tez wlasnie o takich Ajaxach czy Benficach. Przeciesz teoretycznie Real, Barcelona czy Manchester tez bez problemu moglyby zwijac najlepsze talenty z tych klubow. A mimo to nikt tam nie wpadl na pomysl by ze szkolenia zrezygnowac.

Piszesz ze Wisla musi byc atrakcyjna. Mylisz jajko z kura. Wisla nie bedzie nigdy atrakcyjna jesli nie bedzie miala ani bazy ani szkolenia. Proste jak 2 plus 2. Dopiera na tych fundamentach mozna budowa atrakcyjnosc danego klubu. Dalej, dla mlodego i ulozonego zawodnika (w dobrych szkolkach kladzie sie tez nacisk na edukacje) liczy sie przede wszystkim szansa na rozwoj i na promocje. Nie ma co sie dziwic synowi Clebera. W Wisle szanse na rozwoj ma minimalne (brak szkolenia), a na promocje tez nie ma jakis wielkich szans (ile my w ostatnich latach w tej europie sie pokazywalismy?). Co innego gdy mowa o klubie w ktorym szkolenie ma pewien poziom, oraz klubie ktory w tej europie jest na stale (chocby i LE). Wtedy dla takiego zawodnika zaproszenie z PSV to nie jest byc albo nie byc dobrym pilkarzem w przyszlosci. Niezapominajmy tez ze szkola to nie tylko "potencjalne" gwiazdy, to takze szereg sredniakow. Sredniakow za ktorych my i tak musimy placic (Kirm, Jirsak, Chavez, Paljic, Gargula, itd.). Warto do tego dodac ze samo zaplecze bez dobrych specjalistow jest nic nie warte. Mowiac inaczej, by miec dobre szkolenie trzeba miec tez dobrych trenerow. No, a tacy trenerzy z reguly potrafia ocenic potencjal zawodnika. A biorac pod uwage to ze to Ci trenerzy sa blizej zawodnika niz skauci, to... chyba jakiegos mlodzika (z duzym potencjalem) ze szkolki da sie zakontraktowac. Kwestia wyboru. Jako rezerowych Legia ma Wolskiego i Zyre (hmm, no dobra to juz nieaktualne). My mamy Kirma i Gargule. Legia ani za jednego ani za drugiego nie zaplacila nic. Jesli popatrzymy na pensje to zarabiaja grosze. Fakt ze wydaje na akademie, ale... jesli wezmiemy pod uwage ile nas kosztowali i Gargula i Kirm (transfer+ pensja), ile na nich mozemy zarobic, i co pokazuja/jaki maja potencjal to... czy naprawde wychodzi nas ta impreza taniej niz szkolenie (szkolenie+scauting, bo w przypadku Wolskiego trafil do Legii jak mial 16 lat)? I z calym szacunkiem, ale Akademia Legii na ten moment infrastrukturowo nie zachwyca (w srednio-solidnym europejskim kontekscie) i dziala ok. 10 lat. Takze my wciaz nie mowimy tu o solidnej europejskiej akademii (nie, nie mylic z poziomem jaki jest w PSV czy Ajaxie; te akademie sa znakomite). A mimo to... nie sposob powiedziec ze im sie nie splaca. Zyro i Wolski albo graja albo sa pierwsi do wejscia. Lukasik to u nich taka tansza wersja naszego Jirsaka. Niedawno kontrakt podpisal Furman (ciekawe czy to bedzie bardziej Wolski czy bardziej Lukasik?). Teraz na oboz pojechalo z pierwsza druzyna kilku zawodnikow z ML, w tym 16 letni Jagielo, podobno talent na poziomie Wolskiego. I powtarzam, wciaz nie mamy do czynienia z solidna akademia. Co bedzie jak oni ta solidnosc osiagna? Bo oni wciaz ta akademie rozwijaja... Oni maja 2 boiska i mysla o 5 kolejnych, my nie mamy zadnego i... dopiero sie zastanawiamy nad tym wszystkim... Niech to bedzie podsumowaniem polityki Wisly...

Naprawde trzeba sie zastanawiac nad tym czy szkolenie to sluszna droga? Mysle ze nie... I prosze nie pisz o tych latach za ile moze to przyniesc efekt bo... to i tak jedyna droga. Ile BC inwestuje juz w Wisle? 15 lat. Byla LM? Ani razu. Zadomowilismy sie chocias w LE? A w zyciu. Wiec sorry, lepiej poczekac 10 lat i miec efekty niz... poczekac 15 lat i... nie miec efektow. Polityka dlugofalowa to jest cos fundamentalnego. W Wisle tego nie ma, i... efekty sa jakie sa. My nie mamy co nawet patrzec na jakies Barcy czy Reale. W osiagnieciach z ostatnich lat nawet bialoruskie BATE nas demoluje (2xLM, 2xLE).

P.S
A i jeszcze jedno:
Cytat:
Nie wierzę że osiągnęliśmy taką stabilność sportowo-finansową żeby pozwolić sobie na rozbudowę infrastruktury.
Rozbudowywac?! Jak my nic nie mamy. My, co mozemy robic, to dopiero budowac
Ostatnio edytowane przez Bobek90 : 13.01.2012 o godz. 20:43.
Odpowiedz cytując