|
No i jak oceniacie expose Tuska? Moim zdaniem mogło być gorzej:
1. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesienie do 67 lat - oczywista oczywistość, należało to zrobić już wcześniej. Żyjemy coraz dłużej, więc nie było innego wyjścia. W dodatku w nowym systemie emerytury kobiet byłyby głodowe.
2. Składka rentowa o 2 pkt. procentowe w górę - ok, ale czemu koszt mają ponosić tylko pracodawcy? Trzeba było solidarnie podzielić - po 1 pkt. na pracowników i pracodawców. To jedyne naprawdę bolesne cięcie dla wszystkich, ale sytuacja jest zła i może być jeszcze gorsza. Trzeba jednak zaciskać pasa.
3. Stopniowa likwidacja KRUS i składki dla rolników pow. 6 ha. Zmiana w dobrym kierunku.
4. Likwidacja ulgi dla rodzin z 1 dzieckiem mającym powyżej 85 tys. dochodu... Ryzykowne. Nie wiem, czy to zachęci polską klasę średnią do kolejnego potomka.
5. Koszty uzyskania przychodu do 85 tys. przychodu, powyżej tej kwoty normalny podatek. Mogło być gorzej, rzecz jasna (mówiło się o całkowitej likwidacji ulgi) - ale to uderzy nie tylko w Olejnik i Lisa, ale również w tych profesorów, którzy są najbardziej aktywni w prowadzeniu badań naukowych. Nie jest to specjalnie motywujące, szczególnie w kontekście wprowadzonej niedawno reformy polskiej nauki.
Niestety, trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że to plan minimum. Jeśli sytuacja się pogorszy, na co są szanse (oceniam je na ok. 40-50%), to za rok cięcia będą boleśniejsze.
Uma vez Flamengo, sempre Flamengo
|