Wyświetl pojedynczy post
Wit.Ek.
Rankingowy ekspert
 
 
Od: 03.2003
Skąd: z Krakowa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#3
Stary 02.09.2011, 20:14
el Nuero napisał(a):Wyświetl post
Wit.Ek - mam pytanie "punktowe", które i naszej Wisełki dotyczy. Dlaczego twoim zdaniem tak "nienormalnie" przydzielane są punkty za udział w grupowych fazach LM i LE? W LM za awans dostaje się 4 pkt. To rozumiem - trudni rywale, więc więcej punktów. W LE są 2 pkt., ale tylko "pocieszenia". W rzeczywistości skutkuje to paranoją, że klub który przegra wszystkie 6 meczów i ten, który wygra 1 a resztę przegra - otrzymuje na koniec 2 pkt. Przecież takie liczenie jest chore! Czy nie powinne być 2 pkt. doliczane do dorobku osiągniętego w grupie? Duży bonus (4 pkt.) + dorobek grupowy w LM, mały bonus (2 pkt.) + dorobek grupowy w łatwiejszych, przynajmniej teoretycznie, rozgrywkach LE. Gdzie tu logika .
Moim zdaniem logika jest następująca:

Za awans do LM klub dostaje 4 punkty bonusowe, które dolicza się do wyników osiągniętych.
Myślę sobie, że UEFA wprowadziła te punkty po to by "najlepsze kluby" zrzeszone chyba w czymś co się nazywa G18, które co roku grają w LM mogły jeszcze baqrdziej odskoczyć w rankingu klubowym.
Większa ilośc punktów to większa szansa na pierwszy koszyk w LM itp. Sądze, że właśnie dlatego wprowadzono te punkty bonusowe. Z "troski" o kluby, które ciągle szachują UEFĘ, że jesli nie będzie dla nich dobrze to zrobią osobną ligę a nie dlatego by wynagrodzić Wisełce, Debreczynowi albo innemu BATE, że przegrały wszystkie mecze z rywalami zktórymi nie miały szansy wygrać ani jednego meczu.

Czemu natomiast istnieją 2 pkt pocieszenia w LE?
Ano dlatego, by klub, który przegra wszystko w grupie albo tylko raz zremisuje nie miał mniej punktów niż klub, który za udział w IV rundzie kwalifikacji dostał 1,5 pkt pocieszenia.
Innymi słowy bez tych 2 pkt mogłoby się zdarzyć, że klub który odpadł w IV rundzie kwalifikacji dostałby więcej punktów do rankingu niż klub, który wygrał dwumecz w IV rundzie kwalifikacji.
Oczywiście, że lepiej było by gdyby 2 pkt nie były dodawane po to by klub nie zdobył mniej niż 2 pkt ale były by bonusowymi tak jak w LM ale nagle by się okazało, że kluby z "tanich marketingowo lig" pięły by się w górę bardziej niż kluby "marketingowo lepsze" grające w LM i tam dostające baty.

Jest jeszcze jeden przejaw troski o kluby grające w LM.
Otóż za wyjście z grupy kluby dostają 5 pkt bonusowych. WIecie czemu ? ANo dlatego, że
kluby które wyjdą z grupy LE by dojść do ćwierćfinału rozgrywją 2 dwumecze a więc mają szanse na zdobycie 8 pkt.
podczas gdy
kluby które wyjdą z grupy LM by dojść do ćwierćfinału rozgrywją 1 dwumecze a więc mają szanse na zdobycie 4 pkt.

By więc kluby, które wyjdą z LE nie miały szansy na zebranie o 4 punkty więcej niż klub wychodzący z LM
UEFA klubom które wyszły z grupy LM dodaje 5 pkt i po sprawie

Efekt tego taki, że jeśli w rundzie następującej po rozgrywkach grupowych dwukrotnie wygra klyb który wyszedł z:
Ligi Mistrzów to do rankingu klubowego dostanie za udział w tej rundzie 9 punktów
Ligi Europejskiej to do rankingu klubowego dostanie za udział w tej rundzie 4 punkty i szanse zdobycia kolejnych 4 o ile wygra w kolejnej rundzie oba mecze.

Tak właśnie zadbały kluby z najlepszych lig oto by w najważniejszym rankingu-rankingu klubowym, kluby z "gorszych" lig za bardzo nie mogły im zagrozić
Ostatnio edytowane przez Wit.Ek. : 02.09.2011 o godz. 20:30.