Tegoroczne rozgrywki Ligi Europejskiej i Ligi Mistrzów odbywac się będą wg poniższego schematu
W związku z przyznaniem 6 najwyższym w rankingu krajowym krajom zmienił się schemat rozgrywek LE. Niestety straciliśmy na tym. Zdobywca Pucharu Polski zacznie nie od III rundy jak w tym roku ale od II rundy.
Ta zmiana sprawi także, że podniosą się progi punktów potrzebnych do rozstawienia w poszczególnych rundach.
Na początek kilka faktów
Jak widzicie z roku na rok rośnie zawsze za wyjątkiem jednego przypadku (III runda 09/10 i kolejny sezon) rósł próg punktów potrzebnych do rozstawienia. Warto też zaznaczyć, że ten wzrost największy jest w IV rundzie.
Czy nowy system obniży te progi ? Popatrzcie.
Na początku kilka danych podstawowych. Dotychczas udziałem w Lidze Europejskiej premiowane było 161 klubów. W nowym systemie także 161 klubów zostanie nagrodzonych za zdobycie Pucharu lub odpowiednio wysokiego miejsca w lidze udziałem w LE z tą różnicą, że sześciu zdobywców Pucharu z najlepszych lig zacznie rozgrywki odrazu od grupy.
DOtychczas było tak, że w I rundzie rozpoczynało 54 klubów spośród wspomnianych 161. Po pierwszej rundzie odpadało 27 klubów. W nowym systemie w kwalifikacjach już w pierwszej rundzie zagra 78 z 156 klubów czyli
nieco ponad połowa wszystkich klubów, które w ogóle biorą udział w kwalifikacjach. Efekt tego będzie taki, że po pierwszej rundzie odpadnie z rozgrywek o 12 klubów więcej niż dotychczas. Ponadto gdy przyjdzie do rozstawiania to 12 klubów, które było by rozstawione w starym systemie będzie nierozstawione to dlatego, że w poprzednim systemie nierozstawiane były 25 nagorsze kluby, teraz nierozstawionych klubów będzie 39 nagorszych klubów. Jasne?
Dotychczas w II rundzie grało 80 klubów. Teraz też tak będzie tyle, że do klubów, które zaczynają już w tej grze dojdą te które zawyżały średnią w III rundzie czyli wicemistrzowie z miejsc 16-18 i zdobywcy pucharów z miejsc 19-27. Oczywiście do II rundy awansują kluby z I gdzie jak pamiętamy próg rozstawienia był wyższy. Efekt? ZNowu podwyższenie progu.
W III rundzie wystartuje w nowym systemie 18 klubów tj. o 12 klubów mniej niż w starym systemie. Wicemistrzowie z miejsc 16-18 i zdobywcy pucharów z miejsc 19-27 to właśnie ta dwunastka, która wystartowała wcześniej. Pozostałe kluby, które w starym systemie zaczynały w tej rundzie dalej będą zaczynać w tej rundzie.
Czy to znaczy, że nic się nie zmieni jeśli chodzi o liczbę punktów potrzebnych do rozstawienia w tej rundzie skoro żaden klub z dotychczasowej IV rundy nie zostanie przesunięty w nowym systemie do III rundy a wszystkie kluby, które dotąd zaczynały w tej rundzie dalej będą zaczynać oczywiście za wyjątkiem tej 12, która wystartowała w II rundzie nowego systemu ?
Niestety... Zmieni się na gorsze...
W III rundzie po prostu w nowym systemie o awans będzie walczyć 29 rozstawionych klubów i 29 nierozstawionych. DOtychczas w tej rundzie było 35 rozstawionych i 35 nierozstawionych.
Innymi słowy. W starym systemie w trzech pierwszysch rundach kwalifikacyjnych rozpoczynało grę 137 klubów. DO III rundy dochodziło 70 i 35 najlepszych było rozstawionych.
Teraz także w trzech pierwszych rundach kwalifikacyjnych rozpoczynie grę 137 klubów. Tyle, że teraz do III rundy dojdzie 58. 29 z nich będzie rozstawionych. Kluby, które dojdą do III rundy a pod względem kolejności punktów w rankingu klubowym zajmą miejsca 30-35 będą nierozstawioen choć w starym sytemie były by rozstawione. Dlaczego ? Ano dlatego, że próg punktów potrzebnych do rozstawienia się podniósł...
Może więc w IV rundzie będzie lepiej skoro nie będzie w tej rundzie zaczynało 6 zdobywców pucharu z najlepszych lig, które wiadomo często są reprezentowane przez kluby o dużej liczbei punktów?
Niestety ale i tu będzie gorzej jednak nie z powodu zmiany systemu kwalifikacji ale dlatego, że jak pokazała pierwsza tabelka w IV rundzie od 3 lat systematycznie rośniei to bardzo liczba punktów, którą zajmował ostatni klub rozstawiony. Tu akurat zmiana systemu w żaden sposób nie wpłynie na rozstawienie.
Dlaczego ?
Skoro 6 klubów już czeka w grupie to trzeba o 6 par zmniejszyć liczbę meczów kwalifikujących do grupy... Efekt? 62 mecze zamiast 74. 31 rozstawionych i 31 nierozstawionych zamiast 37 rozstawionych tyle że...
W starym systemie ostatnim 37 klubem rozstawionym był ostatni klub spośród 6 zdobywców pucharu z najsilniejszych lig i 31 innych klubów, które zaczynały w IV rundzie lub do niej się zakwalifikowały.
W nowym systemie systemie ostatnim gdzie jest 31 rozstawionych klubów, ostatnim będzie więc ten sam klub co ostatni klub ze starego systemu. Tam było 37 łącznie z 6 co teraz jest w grupie a skoro teraz ta 6 nie gra to 37-6=31.
Chciałem na koniec obliczyć o ile się podniesie próg w poszczególnych rundach. Najłatwiej wyliczyć jak wyglądałby próg dla III rundy kwalifikacji do LE. W tym roku 29 klubem pod względem licby punktów była Alania Władykaukaz mająca 8,941 punktów.
Ranking krajowy 2013 od którego przed rozpoczęciem rozgrywek wygląda następująco :
Ostatnia kolumna ukazuje dystans Polski do danego miejsca. Kraje czerwone to kraje do których Polska traci więcej niż 4 punkty, kraje białe (oczywiście za wyjątkiem miejsc 8-12 i 30 - 52) to kraje, które dzieli dystans od -2,00 do 2,3 kraje niebieskie to kraje nad którymi przewaga Polski jest większa niż 3,0
Miniony sezon pokazał, że Polska potrafi zdobyć 6,625. Rzut oka na wyniki Polski ukazuje zresztą, że pomijając sezon 2009/2010 średnia zdobycz punktowa wynosi (5+4,5+6,625):3=5,375. 4,500 i 5,000 to punkty które może ugrać Polska mając jeden klub w grupie. Wynik ponad 5,000 wymaga awansu dwóch klubów do grupy LE lub takiego numeru jaki wywinął APOEL w minionym sezonie.
Tak czy siak
Jeśli zajmująca 13 miejsce Austria zdobędzie tylko 2,250 (wynik z sezonu 2008/09) to by Polska prześcignęła Austrie musi zdobyć 7,125. Możliwe ? Mało prawdopodobne ale możliwe skoro 6,625 stało się faktem w minionym sezonie.
Kiedy popatrzymy na dystans krajów, które gonią Polskę zwraca uwagę przeskok pomiędzy miejscem 22 i 23. Do 22 Polska traci 3,042 a do 23 aż 5,542. Niżej niż na 22 miejsce nie spadniemy. BY tak się stało wszystkie kraje, zajmujące miejsca 19-22 wśród których wiele dzieli ponad 2 punkty musiałyby Polskę prześcignąć a zajmująca 23 miejsce Słowacja zdobyć ok 7,000 punktów co było by cudem przewyższającym to co zrobił APOEL.
Zresztą trzeba sobie powiedzieć, że to miejsce 18 jest dobrze okopane. 19 sta jest Białoruś, której wyniki zależą od tego co ugra BATE, 20sta jest Rumunia, której wyniki będą się dzielić przez 5 a nad miejscami 21 i 22 mamy przewagę ponad 3 punkty. Szanse na obrone miejsca 18 mamy spore o ile nie popełnimy wielkiej wtopy zdobywając mniej niż 2,500. Warto w tym miejscu przypomnieć, że po zakończeniu kwalifikacji zeszłorocznych Polska miała 2,875 a Legia i Wisła zdobyła w grupie po 1,500 punktów każda.
O co jednak gramy w tym roku ?
Długofalowo o 15 miejsce a myśląc o miejscu na koniec rozgrywek tegorocznych, które się przełoży na lepszy lub gorszy start w sezonie 2014/15 to dobrze było by skończyć na miejscu 16-18 czyli innymi słowy co najmniej nie spaść z miejsca które mamy. Zajęcie miejsca 18 na koniec powoduje, że zdobywca Pucharu Polski zacznie rozgrywki od III rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej. Zajęcie miejsc 19-21 skutkować będzie tym, że cała trójka zaczynać będzie od II rundy kwalifikacji do LE. Zajęcie miejsc 22-27 powoduje, że tylko zdobywca 3 miejsca zaczyna od I rundy.
Ponieważ wole myślenie długofalowe polecam wyliczenie ile musi zdobywać kraj, który chce zająć 15 miejsce.
Jak pokazuje powyższa tabela ukazująca liczbę punktów zdobywanych w rozgrywkach organizowanych po Reformie Platiniego 15 miejsce zajmuje Szwajcaria, która ma 17,650 co oznacza średnio na sezon 5,883. Wg mnie zmiana systemu kwalifikacji do Ligi Europejskiej nie wpłynie na ten wskaźnik dlatego jeśli chcemy by Polska zdobyła 15 miejsce w jakiejśtam przyszłości to celujmy w 5,875, które dzieli od wyliczonych 5,883 tylko 0,008 punktu.