Wyświetl pojedynczy post
FraMat
Senior Member
 
 
Od: 03.2003

Online

Ignoruj użytkownika Pomoc
#10
Stary 18.08.2011, 21:36
jova napisał(a):Wyświetl post
Zależy, co nazywamy "pięknem". Moim zdaniem, szybka, dokładna i agresywna gra też może być piękna i wcale nie musi być jakoś szczególnie techniczna. Stąd "piękny" i "konsekwentny" nie wykluczają się.
Oczywiście, że jova ma rację. Piekny i konsekwentny nie sa pojęciami wykluczającymi się.
Chodzi jednak o to, jak mają grać polskie drużyny na arenie europejskiej?
Przede wszystkim musza zapomniec o taktyce jaka jest dobra w Ekstraklasie, gdzie czesto wystarcza proste i nawet ładne środki plus wybieganie, aby stworzyc ciekawe widowisko.
W Europie musimy na poczatek opanować taktykę defensywnej, brzydkiej gry całej druzyny, by wolno uczyc się ładnej ofensywy kiedy już zabezpieczymy tyły.
To stara prawda: "drużynę buduje sie od obrony". Z tym, że wszyscy sądzą, że chodzi o linię czterech obrońców plus bramkarz. Nie.

Chodzi o budowanie defensywnej gry całej drużyny, gdzie taki Genkow odbiera piłkę pod naszym polem karnym zamiast organizowac gre w ataku, gdzie taki Małecki cofa się wspomagając Ivanovicia czy Lameya i dopiero stamtąd przenosi grę na polowe rywala, gdzie pomocnicy mają przede wszystkim zadania defensywne, ale zadania te mają także wszyscy napastnicy.
Tak zagrała wczoraj Wisła choć mogła rzucic sie na rywala jak Legia na Spartaka.

Kilka lat temu obserwowałem (we Francji) budowanie Bordeaux: przez dwa sezony grali defensywną piłkę remisując mecze po 0:0, wygrywając 1:0, lub czasami w takim stosunk uprzegrywając. Kiedy już defensywe opanowali do maksimum (maksimum mozliwości piłkarzy) zaczeli ćwiczyc wyprowadzanie ofensywy z opanowanych schematów defensywnych. I stali sie drużyna kompletną.

Podobną potrzebe widze w Wiśle. Na razie trzeba grać brzydko, ale konskwentnie schematami defensywnymi. Za jakiś czas, po zgraniu drużyny, można bedzie wprowadzac schematy ofensywne nazujące na skutecznej obronie i ... zacząć grac ładnie. Ładnie i konsekwentnie w obronie. Jak chce jova.
To tylko moje zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać

...nie będę wchodził w dalsze dyskusje z idiotą....


Odpowiedz cytując