Speedy napisał(a):

Raczej tu chodzi i to ile osób ogląda daną ekipę.
Rumunia jest sporo większa od Słowacji, czy Serbii, więcej osób ogląda = większa kasa.
U nas głód na LM ogromny i nie zdziwiłbym się, gdyby w przypadku awansu kasa była podobna. A to już byłby kosmos
|
UEFA rozdziela Market Pool w głównej mierze proporcjonalnie do tego za ile sprzedała prawa do LM, LE telewizjom z danego kraju.
Tutaj dziennik pisał coś o szóstym rynku w Europie:
http://wiadomosci.dziennik.pl/sport/...ek-europy.html
Ale tak znowu różowo nie jest.
Na podstawie poniższego pliku można sobie zobaczyć ile Lech zarobił z Market Pool.
http://www.uefa.com/MultimediaFiles/...5_DOWNLOAD.pdf
Jak widać Rumuńska Steaua zarobiła 2 razy więcej kasy niż Lech. Mimo, że grała mniej meczów.
Z drugiej strony inne kraje z naszego regionu Lech zdeklasował. Można zatem szacować, że market pool dla Polski w Lidze Mistrzów byłby gdzieś w okolicach 5 mln Euro.
Oznaczałoby to, że sam awans do LM to byłaby kasa od UEFA w granicach 14 mln Euro(5 - market pool - 7 premie z fazy grupowej, 2 - faza play-off(na razie tylko to mamy na 100%).
Rumunia na pewno jest zagadkowa, bije market poolem inne kraje z naszego regionu na głowę. My też ale nie aż tak bardzo.