Pamiętacie posta w którym pisałem ile punktów do rankingu krajowego zdobyłyby polskie kluby gdyby mecze wygrywały kluby rozstawione tylko ?
Zdobyłyby 2,000 po III rundzie eliminacji. Tyle samo zresztą zgodnie z ta zasadą polskie kluby miałyby zdobyć po czwartej rundzie ponieważ zgodnie z tą zasadą w tej rundzie grałaby Tylko Wisła nierozstawiona. A wiadomo – nierozstawiona Wisła winna przegrać.
Wisła jak dotąd gra zgodnie z tą zasadą – tylko wygrywa, jednak pozostałe kluby … zagrały tak, że Polska już teraz ma 2,125 czyli więcej niż to co mieliśmy mieć ! Obecny wynik zresztą jest póki co dziesiątym wynikiem. By jednak nie było tak cudownie to napiszę, że aż siedem Państwa zdobyło już 2,000 punktów do swojego rankingu.
Po pierwsze – obecny ranking krajowy :
Polska to kraj, który ma trzy kluby w IV rundzie eliminacji. Takim wynikiem nie może się pochwalić żaden kraj za wyjątkiem Rumunii , zajmujący miejsce niższe niż 19. Można też o tym powiedzieć w ten sposób, że tylko 21 Państw jest jeszcze reprezentowane przez co najmniej 3 kluby !
Wielu z Was pisało o tym, że Polska spadła o jedno miejsce w porównaniu z miejsce zajmowanym na początku rozgrywek. Fakt ale popatrzcie na poniższe zestawienie
Na czarnym tle zaznaczyłem dystans powyżej 4,000 a więc sytuacje, kiedy różnica między Polską a miejscem jest kosmicznie duża.
Na żółtym tle zaznaczyłem dystans większy niż 2,000 ale mniejszy niż 4,000 a więc sytuacje, kiedy różnica między Polską duża ale już nie tak kosmiczna… Pola żółte to odległość, którą można odrobić ale jest to bardzo trudne i wymagające wielu rund…
Na czerwono zaznaczyłem w sumie dość wąski przedział bo wynoszący więcej niż 1,5 i mniej niż 2,0.
Tłem białym zaznaczyłem dystans większy niż -1,5 i mniejszy niż 1,5 a więc sytuacje, kiedy różnica między Polską a miejscem jest na tyle mała, że kraje z miejsc zajmujących te miejsca należy mieć szczególnie na uwadze bo to dystans, który można odrobić w jedną rundę.
No i ostatnia grupa to miejsca kosmicznie dalekie bo miejsca od których Polskę dzieli więcej niż 4,5.
Co wynika z tej kolorowanki ? Ano to, że:
Miejsce 15 stało się jeszcze bardziej kosmiczne…
Miejsce 16 przestało być kosmicznie dalekie
Miejsce 19 stało się trochę dalsze po niż było
Miejsca 21 i 22 stały się o wiele bliższe
Wszystkie miejsca za Polską dzieli co najmniej 1 punkt.
Te wnioski potwierdza zresztą poniższe zestawienie ukazujące sytuacje na początku i po III rundach.
Robiąc to zestawienie zaskoczyło mnie czerwone pole przy miejscu 32. To efekt Gruzji, która zdobyła jak dotąd aż 2,625 a więc o 0,500 więcej niż Polska. Jak by tego było mało Gruzja ma jeszcze 2 kluby w grze w tym Dynamo Tbilisi.
Dużą zmianę dała III runda. Popatrzcie na poniższe zestawienie
Od miejsca 21 w dół Za wyjątkiem miejsca 23 Polska poprawiła swoją sytuacje o więcej niż 0,500 !
Trochę w inny sposób sytuacje ukazują wykresy. Oto pierwszy z nich ukazujący zmianę dystansu krajów żółtych i kosmicznych
Do miejsca 15 tego Polska zmniejszyła dystans tylko po I rundzie. Wynikało to wyłącznie z faktu, że w tej rundzie austriackie kluby jeszcze nie grały i nie miały po prostu możliwości zdobywania punktów. Gdy jednak rozpoczęły grę to Austria zaczęła nam uciekać i to w tempie takim, ze to miejsce stało się jeszcze bardziej kosmiczne. Podobnie ma się sytuacja z miejscami 17 i 18. Uwagę zwraca upadek Szkocji. Szkoci pikują w dół aż miło. Oczywiście i tu ma miejsce to o czym wspomniałem pisząc o Austrii na dodatek w trochę większym stopniu bo Celtic zaczyna grę dopiero od czwartej rundy. Dystans do miejsca 19 po trzeciej rundzie się zmniejszył. Warto odnotować ten fakt bo miejsce to zajmuje Chorwacja, która ma w grze już tylko jeden klub – Dynamo Zagrzeb – klub, który walczy o Ligę Mistrzów. Jeśli Dynamo awansuje do LM a jest rozstawione to Chorwacja z miejsca zyska ponad 1,250, jeśli nie to i tak za sprawą Dynama będzie miała jeszcze co najmniej 6 szans na kolejne punkty do rankingu.
Kolejny wykres ukazujący zmianę dystansu krajów czerwonych i białych
Patrząc na ten wykres nasuwają się następujące wnioski:
Dystans do miejsca 20 nie zmienia się prawie.
Dystans do miejsca 22 systematycznie spada
Dystans do miejsca 21 i 23-28 zmieniał się na niekorzyść do II rundy, gdzie kluby z tych krajów często walczyły z klubami z krajów z miejsc jeszcze niższych jednak w III rundzie kiedy w grze pojawiają się już kluby z czołowych lig to nastąpił pierwszy odsiew (drugi będzie w czwartej rundzie) i wobec awansów polskich klubów zmienił się na korzyść Polski.
Kosmosem z miejsc 29 i poniżej nie będę się zajmował szczególnie. To co jednak zwraca uwagę to wyniki Gruzji. Gruzja ex aequo z Austrią zdobyła najwięcej punktów do rankingu jak dotąd i zajmuje pierwsze miejsce !!!!!
To co pisze ukazuje zmiany, które już się dokonały na co więc nas stać w kolejnych rundach ?
Pierwszym zestawieniem, które daje odpowiedź na to pytanie jest poniższe
Miejsca osiemnaste i wzwyż (z wyłączeniem 16 tej Szkocji) to miejsca, które jak pokazał wykres systematycznie z kolejki na kolejkę nam uciekają . To miejsca zajmowane przez kraje, które ciągle mają 3 kluby. Skolei zestawienie zamykają kraje z miejsc 25 i poniżej, które nie mają szans na prześcignięcie Polski po czwartej rundzie co wynika, z faktu, że żaden z tych krajów nie ma już klubu grającego o LM.
Trochę przybliża odpowiedź na postawione wyżej pytanie kolejne zestawienie, które pokazuje ile punktów maksymalnie po kolejnej rundzie może zdobyć poszczególny kraj i jak to się ma do aktualnego dystansu.
Na co więc stać Polskę ? Tak naprawdę to trudno powiedzieć dopóki nie skończą się kwalifikacje. No bo czy miejsce 19te zajmowane przez Chorwacje jest w naszym zasięgu ? Niby to 2,2 do Polski i jeden zespół chorwacki ale jeśli ten klub awansuje dwa razy wygrywając (Dynamo było rozstawione) do LM to zyska 4 bonusowe punkty i 2 punkty za zwycięstwa i nagle z 2,2 robi się 3,7 w sytuacji gdy wszystkie polskie kluby przegrywają. Z drugiej strony gdyby Wisła awansowała do LM wspólnie ze Śląskiem przy jednoczesnej porażce Dynama w obu meczach to nagle z 2,2 robi się jakieś 0,2… Sami widzicie, że teoretycznie miejsce 19 możemy nawet zdobyć po IV rundzie jaki i możemy się oddalić od tego miejsca na więcej niż 3,7 punktów.
Na koniec jeszcze kilka słów o rankingu klubowym.
Na początek zestawienie z którego wynika skąd się biorą punkty...
Dodam może tylko tyle, ze póki co zdobyte punkty to wyłącznie punkty pocieszenia przysługujace za udziała w odpowiedniej rundzie.
Poniżej zestawienia ukazujące zmiane w stosunku do sytuacji po II rundach.
Jak widzicie wszystkie kluby awansowały w rankingu najbardziej Legia (10 miejsc) i Wisła (6 miejsc). Awans ten zawdzięczają oba kluby głównie zwiększeniu się o 0,500 gwarantowanym punktom pocieszenia.
By jednak nie było za słodko popatrzcie na kolejne zestawienie :
Otóż w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem tylko Lech i Legia zajmują wyższe miejsca niż przed rokiem. Póki co wszystkie inne kluby spadły.
Czy Wisła ma szanse na awans w rankingu klubowym ? Na pewno. Oto jak wygląda ranking klubowy. Poniższe zestawienie wymienia jedynie kluby będące w grze a więc mające szanse na awans do grupy gdzie każdy inny wynik niż przegrana daje możliwość na „duży cały punkt” do rankingu.
W powyższym zestawieniu
Na zielono zaznaczyłem kluby nierozstawione w IV rundzie LE a więc kluby, które mają duże szanse odpaść z rozgrywek i nie mieć szansy na „duże całe punkty”
Na żółto zaznaczyłem kluby rozstawione w IV rundzie LE a więc kluby, które mogą odpaść ale z racji rozstawienia mają większe szanse na awans do grupy i „dużych całych punktów”
Na czerwono zaznaczyłem kluby grające o LM a więc kluby, które na pewno będą miały szanse na zdobywanie „dużych całych punktów”.
Omyłkowo zaznaczyłem Vaslui na czerwono, które jest nierozstawione w LE więc powinno być zielone.
Wśród klubów zajmujących w rankingu klubowym miejsca 100-200 jest 41 klubów spośród których:
7 innych niż Wisła walczy o LM(lub jak w przypadku Otelui już jest) i ma pewne szanse na zdobywanie dużych punktów do swojego rankingu.
33 kluby gra o LE z czego 6 to kluby rozstawione
Wisłę dzieli od 100 miejsca ok.7,5 punktów. Lech w zeszłym roku zdobył 10,900. Gdyby Wisła zdobyła tylko/aż 7 punktów to uzyskałaby liczbę punktów raczej gwarantującą rozstawienie w IV rundzie LE. Gdyby Wisła awansowała do LM z miejsca dostałaby 4 punkty…
Cóż za 3 tygodnie przekonamy się w jakim miejscu jesteśmy. Ja w każdym razie kibicować będę wszystkim przeciwnikom klubów nierozstawionych w LE oraz oczywiście polskim klubom. Jeśli wszystkie nierozstawione kluby odpadły(za wyjątkiem polskich klubów) wtedy za Wisłą w rankingu klubowym byłyby tylko 2 kluby, które goniłyby Wisłe oraz 53 kluby zajmujące miejsce 100 lub niższe ale wyższe niż Wisła, które nie mogłyby - nie grając zdobywać dla siebie punktów przez co Więsle łatwiej było by je dogonić.