rav napisał(a):

Przez ostatni rok zrobiłem kilkanaście kalkulacji różnych transmisji. Ilość czynników jest bardzo duża. Relację jest się w stanie zrobić od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy, to 5 tys. to pewna wypadkowa. Te czynniki to:
- jak daleko trzeba jechać,
- ile osób (3 - minimum, 6-8 - relacja fajnej jakości) i kamer (1-3),
- czy na miejscu mamy podłączenie do prądu czy trzeba sobie skołować agregator,
- czy gospodarze zapewniają nam podłączenie do internetu (dla transmisji o takiej jakości jak to, co robiliśmy z kosza, z hali Wisły - minimum 1 mbps upload), a jeśli tak, to za ile,
- czy jednak trzeba zaopatrzyć się w internet mobilny i tu rozpiętość cenowa jest już ogromna (od kilkudziesięciu euro za pojedynczy usb stick - słaba jakość) po specjalny modem agregujący 6 takich modemów,
- czy mamy jak się osłonić przed deszczem (szkoda spalić sprzęt wart kilkunastu tys. zł podczas jednego meczu....),
- czy robimy 1 czy więcej meczów i w jakich odstępach czasu (zakwaterowanie ekipy),
- niestety, pay-per-view również wiąże się z kolejnymi kosztami, w takim wypadku już nie skorzystamy z darmowego ustreama.
Brzmi świetnie. Im więcej szczegółów, tym gorzej - co jest powodem, dla którego nikt tego jeszcze nie zrobił. Przykładowo, patrząc teraz na jedną z ofert serwerowych (na pewno są i tańsze, ale to jedna z ciekawszych opcji) obsłużenie jednego abonenta 4-godzinnym programem 30 dni w miesiącu kosztowałoby $10. To niemal 3-krotnie więcej niż deklarujesz zapłacić. Oczywiście, nikt nie będzie siedział 40 godzin miesięcznie przed monitorem, niemniej to pokazuje jeden z problemów. A mówimy w tym momencie tylko technicznym aspekcie zaserwowaniu programu użytkownikom - bez kosztów jego wytworzenia.
Nie mówiąc już o tym, że takich osób jak Ty nie znajdzie się wiele. 10-15... może 20 zł by zapłacili, ale pod warunkiem, że w tej cenie byłyby też mecze ligowe. A to kompletnie nierealne.
Niestety nie... To bardzo niewygórowany koszt realizacji transmisji z zagranicy. Sprzętu i oprogramowania mamy już dość sporo i jest on niestety sporo droższy... Przydałoby się jeszcze kupić kilka rzeczy (wspomniana ochrona przeciwdeszczowa czy agregator prądotwórczy), ale kalkulując cenę tego nie liczyłem.
Oczywiście nadanie meczu z Reymonta 22 kosztuje znacznie, znacznie mniej.
Jeżeli będziesz miał stabilnie działające łącze 1mbps, to powinno działać sprawnie. Powinno działać tak, jak działały nasze transmisje z kosza.
|
wydaje mi się że takie jednorazowe rozwiązanie to nie jest wyście, przydało by się coś trwałego jak kolega wcześniej pisał, takie Wisła.tv.
Może na takich zasadach jak działa Kiks.tv czy małopolska.tv? oni jakoś to ciągną, a pokazują bardzo ciekawe wydarzenia sportowe.
No i wiadomo że pokazywanie meczy ligowych było by niemożliwe, ale współtworzyć taką telewizję z klubem i pokazywać wszystko od kuchni, życie klubu. Przecież Wisła musi szukać takich rozwiązań ponieważ to świetnie buduje PR .