Wyświetl pojedynczy post
iiYama
Senior Member
 
 
Od: 12.2002
Skąd: IV -> XV -> NRW

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#18536
Stary 24.05.2011, 07:46
Pozwolę sobie wkleić całość, skopiowaną z innego miejsca w sieci, ponieważ ten news powinien dotrzeć do jak największej liczby osób interesujących się Wisłą.

Kolejne 12, a może nawet 18 milionów złotych z kasy miasta będzie potrzebne, by dokończyć stadion Wisły przy ulicy Reymonta w Krakowie! Na trybunach wschodniej i zachodniej brakuje bowiem systemu oddymiania, a miasto nie może się porozumieć z wykonawcą co do kosztów.

Na zainstalowanie systemu potrzeba 8-12 tygodni. Nie ma więc już szans, aby zdążyć na pierwszy mecz w eliminacjach Ligi Mistrzów, który zostanie rozegrany w Krakowie 12/13 albo 19/20 lipca. Nie wiadomo też, czy uda się zakończyć prace w terminach spotkań w kolejnych rundach (26/27 lipca i 2/3 sierpnia; 16/17 i 23/24 sierpnia). Istnieje realne zagrożenie, że w tych terminach na krakowskim obiekcie będą prowadzone roboty na dwóch największych trybunach i do dyspozycji klubu zostaną tylko sektory za bramkami.

- To prawda, może dojść do takiej sytuacji. Zrobimy jednak wszystko, aby do tego nie dopuścić - usłyszeliśmy od jednego z pracowników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, czyli miejskiej jednostki odpowiedzialnej za budowę stadionu.

Przedstawiciel ZIKiT przyznał, że wszystko przez system oddymiania. Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT informowała nas w zeszłym tygodniu, że miasto otrzymało na początku roku z Komendy Głównej Straży Pożarnej opinię, która wskazywała wykonanie systemu oddymiania na trybunie wschodniej i zachodniej według nowych zasad. Trybuna wschodnia jest już jednak udostępniana dla kibiców od września ubiegłego roku. Okazuje się, że Straż Pożarna wydaje zezwolenie warunkowe na każdy mecz. Obostrzenie dotyczy tego, że na terenie trybuny nie wolno gotować posiłków.

- Obowiązuje też zalecenie szerszego zabezpieczenia imprezy. Tak nie może być jednak w nieskończoność. W projekcie trybuny wschodniej był system oddymiania, ale go nie wprowadzono, choć spełniał wymogi. Zdecydowano się na inny system. Dla nas nazwa firmy wykonawcy nie jest ważna. Liczy się to, aby obiekt był bezpieczny. A bez systemu oddymiania nie ma takiej możliwości - mówi Adam Wiśniowski, naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Dodaje, że nie wie jaki system został zaproponowany w projekcie dla trybuny zachodniej: - Ta trybuna nie została jeszcze zgłoszona do odbioru, w związku z tym nie prowadziliśmy na niej czynności kontrolno-rozpoznawczych.

Pracownik ZIKiT przyznaje: - Mieliśmy opracowaną dokumentację dla systemu oddymiania. Budziła jednak wątpliwości. Zleciliśmy dodatkową ekspertyzę, która wykazała konieczność wprowadzenia pełnego systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego. Ekspert potraktował powierzchnie pod trybunami jako pasaż, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. W związku z tym zleciliśmy ponowne opracowanie systemu oddymiania. Projekt jest gotowy. Teraz trzeba się dogadać z wykonawcą, czyli firmą Polimex-Mostostal, która roboty może przeprowadzić w ramach prac dodatkowych. Zlecenie ich innemu wykonawcy wiązałoby się z przetargiem, a to wydłużyłoby czas oczekiwania na zakończenie inwestycji.

Bez systemu oddymiania pod trybunami nie można na miejscu gotować posiłków. Wyklucza to użytkowanie trybuny zachodniej, gdzie są loże i miejsca dla VIP-ów. Natomiast pod trybuną wschodnią trzeba wyburzyć istniejące ścianki punktów gastronomicznych, które mają zastąpić bezpieczniejsze - ze względu na ochronę przeciwpożarową - rolety. Do tego na obydwu trybunach musi zostać zainstalowana odpowiednia wentylacja. To prace, które w ZIKiT oszacowano na co najmniej 12 mln zł. To dodatkowe koszty dla miasta, niemal tyle, ile brakuje przykładowo na budowę nowej Hali Wisły.

Jeżeli więc rozmowy miasta z wykonawcą w sprawie montażu systemu oddymiania będą się przeciągać, to później prace mogą wypaść w terminach, gdy wiślacy mają grać ważne mecze w eliminacjach Ligi Mistrzów. Dla skrócenia czasu ZIKiT chciałby równolegle prowadzić inne odbiory trybun. Później jednak trzeba jeszcze uzyskać zgodę Straży Pożarnej i czekać na przyznanie licencji od władz piłkarskich na użytkowanie całego stadionu.

Niebawem na przyjęcie kibiców ma być natomiast przygotowana trybuna północna (od strony ul. Reymonta). - Niewiele zabrakło do tego, aby kibice mogli na niej zasiąść podczas ostatniego meczu ligowego 29 maja. Na niej wszystko właściwie jest już gotowe. Policja nie ma zastrzeżeń co do monitoringu na samej trybunie. Analizowany jest jeszcze obraz z kamer umieszczonych poza trybuną. Chodzi o to, aby można było dokładnie filmować co się dzieje w jej otoczeniu i czy kamery przy obecnym oświetleniu są w stanie wszystko zarejestrować również po zmroku - wyjaśnia pracownik ZIKiT. W tej jednostce zaznaczają, że prace się wydłużą, ale obiekt będzie bardziej bezpieczny. Obawy są jednak takie, że stadion, który miał być gotowy w lipcu ubiegłego roku, nie będzie oddany w całości na tegoroczne mecze pucharowe i zamiast promocji w Europie, będzie wielki wstyd.

Dziennik Polski.


- Na wschodniej ścianki regipsowe zamiast rolet przeciwpożarowych - o nieprzystosowaniu punktów gastronomicznych do pełnienia swojej funkcji osoby na forum pisały już chyba z rok temu!!!
- Trybuna zachodnia jeszcze nie została zgłoszona do odbioru mimo że jakiś miesiąc temu przedstawiciele ZIKiT'u zaklinali się że prace zostały zakończone!!!!


Kłamstwo goni kłamstwo...
Ostatnio edytowane przez iiYama : 24.05.2011 o godz. 07:54.
Ave
Wisła
Odpowiedz cytując