harimata napisał(a):

|
Nie będę się spierał bo to nie mój okres historyczny ale od 963r do chrztu istniało tylko jedno państewko plemienne. To właśnie Polanie z których wywodził się Mieszko I. Rozbudowa plemienia Polan i podwalin Polski rozpoczęła się poprzez podboje sąsiednich plemion w tym Wiślan. A zjednoczenie było wynikiem podbojów.
|
Ponieważ nawet wśród historyków są spory w jaki sposób plemiona sie połączyły to napewno tego jasno nie wyjaśnimy. Są przekłady Galla Anonima i Ibrahim ibn Jakuba w których piszą że państwo Polskie tworzyło się przez
sojusze i podboje innych plemion nie precyzując - poza plemionami połabskimi ewidentnie podbijanymi gdyż głównym planem Mieszka bylo zajęcie Pomorza- które dokładnie były podbite a z którymi były sojusze. Natomiast badania archeologiczne nad grodami Wiślan wskazywać mają że nie były naruszone lub spalone stąd wnioski że plemię nie bylo podbite a przyłączyło się do Polan robiąc przymierze przeciwko Czechom którzy często najeżadzali Kraków i inne grody Wiślan -Zawadę Lanckoronską ,Stradów, Demblin, Naszacowice i kilka innych