Wyświetl pojedynczy post
Arapaho
Senior Member
 
 
Od: 06.2004

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#12678
Stary 05.05.2011, 13:27
harimata napisał(a):Wyświetl post
Nie będę się spierał bo to nie mój okres historyczny ale od 963r do chrztu istniało tylko jedno państewko plemienne. To właśnie Polanie z których wywodził się Mieszko I. Rozbudowa plemienia Polan i podwalin Polski rozpoczęła się poprzez podboje sąsiednich plemion w tym Wiślan. A zjednoczenie było wynikiem podbojów.
Ponieważ nawet wśród historyków są spory w jaki sposób plemiona sie połączyły to napewno tego jasno nie wyjaśnimy. Są przekłady Galla Anonima i Ibrahim ibn Jakuba w których piszą że państwo Polskie tworzyło się przez sojusze i podboje innych plemion nie precyzując - poza plemionami połabskimi ewidentnie podbijanymi gdyż głównym planem Mieszka bylo zajęcie Pomorza- które dokładnie były podbite a z którymi były sojusze. Natomiast badania archeologiczne nad grodami Wiślan wskazywać mają że nie były naruszone lub spalone stąd wnioski że plemię nie bylo podbite a przyłączyło się do Polan robiąc przymierze przeciwko Czechom którzy często najeżadzali Kraków i inne grody Wiślan -Zawadę Lanckoronską ,Stradów, Demblin, Naszacowice i kilka innych
...........................
– Panie marszałku, a jaki program tej partii?
– Najprostszy z możliwych. Bić ....y i złodziei, mości hrabio.
Opis: rozmowa hrabiego Skrzyńskiego z Piłsudskim na temat możliwości założenia przez Piłsudskiego partii politycznej