Wyświetl pojedynczy post
Ela
Pro Publico Bono
 
Od: 08.2003

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#17729
Stary 16.03.2011, 07:34
Pero napisał(a):Wyświetl post
To jednoznacznie udowadnia że inspiracje na nasz stadion czerpano z dworca w Katowicach
Cytat:
Szesnaście kielichów, trzy tygrysy, surowy żelbet połączony z gładkim szkłem. O czym mowa? O katowickim dworcu, najlepszym przykładzie architektury brutalistycznej w Polsce i jednej z najciekawszych konstrukcji kielichowej na świecie

Awangardowy styl surowego betonu udało się przeszczepić na polski grunt architektom katowickiego dworca. Budynek powstał w latach 1966-72, kiedy brutalizm na świecie powoli zamierał, jednak jego projekt powstał jeszcze w 1959 roku, kiedy to rozstrzygnięto konkurs na budowę nowego gmachu dworca. Autorami projektu był słynny zespół „warszawskich tygrysów”, tak nazywano tercet architektów złożony z Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego ze względu na ich śmiałe podejście do architektury. W Katowicach zastosowali dwa elementy uważane w tamtych latach za najbardziej nowatorskie: estetykę brutalizmu i konstrukcję kielichową. Ta ostatnia wynikała po części z ekspertyz górniczych. Skłoniły one projektantów do zastosowania szesnastu żelbetowych grzybków-kielichów, ułożonych w dwóch rzędach. Tak powstała olbrzymia hala dworcowa o długości 144 metrów, szerokości 54 i wysokości 14,5 metra.
Żelbetonowe kielichy nawet dziś pomimo grubej warstwy brudu i sadzy zdradzają swoją bogatą fakturę nagiego betonu z widocznym szalunkiem desek. Są one perfekcyjnie wykonane, co można porównać z surowym betonem stosowanym przez współczesnych architektów.
Cytat:
Katowicki dworzec uważam za zabytek klasy światowej i jedyny tak spektakularny obiekt w swoim stylu (beton brut) w Polsce. Stwierdzenia ludzi, dotyczące braku jakichkolwiek walorów estetycznych tego budynku, świadczą o ich niewiedzy, a nade wszystko o prymitywnym spojrzeniu na architekturę. Zabytki modernistyczne czy też brutalistyczne są niemniej ważne i wartościowe niż budynki średniowieczne lub barokowe. Niestety, o architekturze ostatnich dziesięcioleci, osiągnięciach modernistów, postmodernistów itd. mówi się bardzo niewiele, a dla naszemu społeczeństwu dodatkowo źle się ona kojarzy z czasami komunizmu.
http://www.sztuka-architektury.pl/in...p?ID_PAGE=3699

http://www.sztuka-architektury.pl/in...?ID_PAGE=16549
Odpowiedz cytując