Architektura do nagrody. Wzorcowa renowacja się opłaca
Krakowskie kamienice to często architektoniczne perełki. Pod grubą warstwą brudu i łuszczącego się tynku skrywają eleganckie detale, kwieciste ornamenty i renesansowe dekoracje. Rzadko jednak ich właściciele, poza pierwszą obwodnicą, podejmują trud odtworzenia piękna. Spółka Domy Polskie pokazała, że ten trud się opłaca.
"Inwestycja stanowi świetny przykład rewaloryzacji zabytkowego obiektu, która przy skrupulatnym zachowaniu jego historycznych wartości realizuje nowoczesny, technologicznie zaawansowany, efektowny pod względem architektonicznym budynek" - napisał do redakcji "Gazety" Daniel Brud, który zgłosił kamienicę do Nagrody im. prof. Janusza Bogdanowskiego.
Narożna kamienica to dwa budynki o numerach 33 i 35. Od strony dworca nie sposób nie dostrzec jej okazałej, neobarokowej wieży, zwieńczonej kopułą. Po remoncie zakończonym w lutym 2010 roku kamienica wygląda jak na widokówkach sprzed 100 lat.
Wzniesiona w latach 1899-1902 na zlecenie rodziny Machaufów, według projektu architekta Karola Scharocha, przetrwała w formie niemal niezmienionej. Do wybuchu II wojny światowej wraz z położonym obok pałacykiem Pod Gackiem należała do rodziny Götzów, właścicieli browaru. Przez lata budynki popadły w ruinę. Ich stan był tak zły, że nadzór budowlany zlecił zabezpieczenie. Gruntownego remontu podjęła się spółka Domy Polskie, właściciel nieruchomości. Nad jej przebiegiem czuwał wojewódzki konserwator zabytków. W odnowionym budynku zachowano oryginalne podziały elewacji, odtworzono kopułę i kolorystykę. Nieznacznie podniesiono dach, który przeszklono. Poszycie dachu ze stali miedzianej dodało elegancji.
Więcej zmieniło się wewnątrz. Zmieniono układ mieszkań, istniejące lokale zostały przeprojektowane na nowoczesne apartamenty. W piwnicach powstało m.in. niewielkie centrum spa dla mieszkańców budynku.
Za projekt przebudowy kamienicy odpowiedzialny jest architekt Andrzej Rymarczyk. - Bez wątpienia to silna przeciwwaga dla Galerii Krakowskiej - ocenia inwestor Krzysztof Kron.
"Rozsypującą się ruderę przekształcono z dużym pietyzmem w nowoczesny obiekt stanowiący wizytówkę centrum" - chwali Daniel Brud.
Czekamy na zgłoszenia budynków, których budowa bądź remont trwał między 1 stycznia a 31 grudnia 2010 roku. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres:
[email protected].
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
A widzieliście jeszcze to cudo?
Może zrobimy składke i go wykupimy
