Wyświetl pojedynczy post
Wit.Ek.
Rankingowy ekspert
 
 
Od: 03.2003
Skąd: z Krakowa

Offline

Ignoruj użytkownika Pomoc
#219
Stary 19.12.2010, 22:11
Dzięki za miłe słowa. To miłe gdy się zaczyna wklejać wypracowanie, które trochę zajęło...

Rozgrywki grupowe to ostatnia runda w sezonie jesiennym, to 6 meczów których wyniki łącznie decydują o awansie lub nie do kolejnej rundy. Właśnie dlatego, że 6 meczów decyduje o awansie a nie jeden dwumecz „szczęście” o wiele rzadziej decyduje o awansie. W rozgrywkach grupowych nie jest tak, że jeden szczęśliwy mecz, szczęśliwie wygrany wyżej niż porażka w kolejnym wystarcza do awansu.
W grupie o awansie decyduje liczba punktów zebrana w 6 meczach a nie szczęście w jednym. Właśnie dlatego po takim filtrze warto popatrzeć na ranking krajowy bo jest on przefiltrowany o słabe kluby i kluby którym się „szczęściło”

Oto i ranking



Jak widać ranking można podzielić na :
  • 15 krajów zajmujących miejsca 1-16 (z wyłączeniem Rumunii) to jest grupę najsilniejszych piłkarsko krajów, które swoją siłę potwierdzają miejscem zajmowanym i tym, że na wiosnę choć jeden klub z tego kraju zagra.
oraz
  • 3 kraje tj.: Czechy, Białoruś oraz Polskę, które będą jeszcze reprezentowane na wiosnę przez jeden klub.
Po rozgrywkach grupowych można stwierdzić, że:

  • Polska jest ostatnim – osiemnastym krajem w rankingu krajowym wśród 18 krajów, których kluby będą jeszcze grały na wiosnę.
  • Polska zdobyła 4,000 co jest 20-tym wynikiem.
  • Wynik Polski na zakończenie tychże rozgrywek nie będzie gorszy niż 22 miejsce. Krajami, które mogą Polskę wyprzedzić są Czechy i Szkocja. Jest kilka warunków, które muszą być spełnione by Czechy wyprzedziły Polskę. Pierwszym jest wyeliminowanie Liverpoolu przez Spartę… Podobnie sprawa ma się ze Szkocją. By Szkocja dogoniła Polskę Glasgow nie tylko musi przejść najbliższą rundę ale i zdobyć jakieś punkty w kolejnej.
  • Obecnie Polska zajmuje 24 miejsce w rankingu krajowym
Warto trochę bardziej pochylić się nad rankingiem w okolicy Polski.



Przed Polską na 22 i 23 miejscu jest odpowiednio Chorwacja i Białoruś do których Polska traci odpowiednio 0,708 i 0,167. Chorwację Polska prześcignie w rankingu o ile Lech zdobędzie o 3 punkty, Białoruś o ile Lech z Bragą zdobędzie o jeden punkt więcej niż BATE z Paris Saint Germaint.
Możemy zastanawiać się czy zdobycie 3 punktów przez Lecha jest możliwe jednak zdobycie przez Lecha 10 punktów tak by Polska awansowała na miejsce 21 to już raczej Since fiction. By zdobyć 10 punktów w rozgrywkach LE Lech musiałby, wygrać oba mecze z Bragą, wygrać oba mecze w kolejnej rundzie oraz zdobyć 2 punkty w ćwierćfinale. Prawda, że bułka z masłem?

Gdy zaczynały się rozgrywki Polska była 26 w rankingu a dystans do Polski wyglądał następująco.






Oczywiście by zestawienie było czytelniejsze to wartości zostały zaokrąglone.
  • Kraje zajmujące miejsca 17-20 w mojej ocenie były na tyle daleko od Polski, że nie poświęcałem im więcej uwagi bo uznawałem, że w tej rundzie i tak ich nie dogonimy ponieważ do 20 miejsca dzieliło nas 3,6 a do miejsc wyższych jeszcze więcej…
  • Kraje 21-28 to było moje oczko w głowie. Dystans do 21 miejsca wynosił 1,8 a strata kraju z miejsca 28 wynosiła 1,2 co jak się zresztą okazało było odrobione przez moment…
  • Kraje poniżej 28 miejsca uważałem za zupełnie dla Polski nieistotne ponieważ 3,7 pkt które dzieliło Polskę od kraju z 29 miejsca było tak samo odległe jak dystans Polski do miejsca 20stego.
Poniżej wykres obrazujący jak zmieniał się dystans Polski do miejsc 17-20



  • Jak widać linia biała jest powyżej czerwonej na całej długości. To znaczy, że po zakończeniu kwalifikacji wszystkie miejsca 17-20 były bardziej odległe Polsce niż przed rozpoczęciem rozgrywek.
  • Linia niebieska jest zawsze na całej długości poniżej białej co znaczy, że po zakończeniu rozgrywek grupowych dystans Polski do miejsc 17-20 się zmniejszył w stosunku do stanu sprzed zakończenia kwalifikacji.
  • Linia niebieska jest poniżej czerwonej w przypadku miejsca 20tego. To znaczy, że dystans Polski do tego miejsca jest mniejszy niż był w chwili gdy rozgrywki się zaczynały. W przypadku innych miejsc nie wchodząc w szczegóły i tak ten dystans jest okrutnie daleki.
Poniżej wykres obrazujący jak zmieniał się dystans Polski do miejsc 21-28



  • Jak widać linia biała jest powyżej czerwonej na całej długości. To znaczy, że po zakończeniu kwalifikacji wszystkie miejsca 21-28 były bardziej odległe Polsce niż przed rozpoczęciem rozgrywek.
  • Linia niebieska jest zawsze na całej długości poniżej białej co znaczy, że po zakończeniu rozgrywek grupowych dystans Polski do miejsc 21-28 się zmienił w stosunku do stanu sprzed zakończenia kwalifikacji na korzyść
  • Linia niebieska jest poniżej czerwonej w przypadku miejsc 23-28 co znaczy, że dystans Polski do tych miejsc zmienił się w stosunku do stanu gdy rozgrywki się zaczynały na korzyść. Warto też zauważyć, że niewiele brakło by Polska odrobiła dystans do 22 miejsca tak by na koniec rozgrywek grupowych stan był taki jak przed rozpoczęciem…
No i ostatni wykres obrazujący zmianę dystansu do miejsc 29-35



To najbardziej pożądany wygląd wykresu.
Linia czerwona jest zawsze na górze, linia biała jest zawsze w środku a linia niebieska zawsze na dole.
Innymi słowy, Dystans Polski do miejsc 29-35 na początku rozgrywek który obrazuje linia czerwona zwiększył się po kwalifikacjach dla każdego miejsca 29-35 przez co linia biała dla każdego miejsca się obniżyła a na zakończenie rozgrywek dystans do miejsc 29-35 dalej się zwiększał czego efektem jest to, że linia niebieska znalazła się jeszcze niżej niż linia biała.

Ja tu sobie piszu piszu o tym jak się zmienia dystans Polski podczas gdy…
Najprawdopodobniej to tak naprawdę nie ma znaczenia bo to czy Polska będzie na zakończenie tego roku na 22 miejscu czy 24 nic nie zmieni. I tak klub który zajął 3 miejsce zacznie za półtorej roku rozgrywki od pierwszej rundy kwalifikacji LE.

To co ma znaczenie to rozprawka na temat jak obecne wyniki zmieniają szansę Polski na miejsce 21 w przyszłości, potem 18 a potem 15.

By nie być gołosłownym polecam refleksję nad poniższym zestawieniem, które porównuje dystans w chwili kiedy się zaczynały rozgrywki w tym sezonie z dystansem jaki dzieliłby kraje od Polski gdyby rozgrywki pucharowe zaczęły się teraz. Wartości zostały zaokrąglone do pierwszego miejsca po przecinku by zestawienie było bardziej czytelne.




Na czerwono zaznaczyłem zmianę na gorsze bez względu na to czy była ona duża czy nie. Na zielono w kolumnie „Zmiana” zaznaczyłem sytuację kiedy dystans zmienił się na korzyść o wartość większą niż 1,0.
Jak widać duża zmiana dystansu „na korzyść” ma miejsce dla wszystkich miejsc 17-20 oraz dla wszystkich miejsc 29-35. Efekt tego jest taki, że miejsca 17-20 stały się „mniej kosmiczne”. Dystans 5,9 lub 6,0 jaki dzielił Polskę od miejsc 17 i 18 to dystans kosmiczny. Odrobienie średnio 2,5 punktów dla miejsc 17-19 oraz 1,5 dla miejsca 20 to jest duża wartość którą wynosimy z tego sezonu. Warto też zwrócić uwagę na to ile teraz dzieli Polskę od miejsc niższych niż 28. 5,7 jakie dzieli Polskę od 29 miejsca jest dystansem jak już to napisałem „kosmicznym” i jest dystansem o prawie 1,5 pkt większym niż było na początku tegorocznych rozgrywek.
Jest w tym wszystkim jednak łyżka dziegciu. Dystans Polski do miejsca 22 na początku tegorocznych rozgrywek wynosił ok.0,6 w rankingu 2012 dystans ten wyniesie na starcie ok. 1,7 to jest o ok. 1,1 więcej.

I jeszcze jedno.
Ranking krajowy to niejedyny ranking UEFY, więcej to mniej ważny dla klubu ranking. To czy Wisła będzie rozstawiona nie zależy od miejsca Polski w rankingu tylko od wyników Wisły i miejsca w rankingu. Obecnie Wisła jest 148 polecam jednak refleksję nad tym co poniżej…



Powyższe trzy zestawienia obrazują od góry:
Porównanie liczby punktów polskich klubów w rankingu klubowym 2010 i punktów tychże klubów obecnie
Porównanie zajmowanych miejsc przez polskie kluby w rankingu klubowym 2010 i obecnym rankingu
Zmianę miejsca w tegorocznym rankingu w porównaniu do miejsca zajmowanego po 5 tej kolejce

Podsumowując.

Wisła ma o ponad 1,575 pkt więcej niż na koniec poprzedniego rankingu co przełożyło się na awans o 17 miejsc
Choć Lech wygrał i Wisła zarobiła za sprawą rankingu krajowego 0,100 pkt to spadła o 1 miejsce.

Skoro kluby zajmujące niższe miejsca niż Wisła obecnie zaczynają ją wyprzedzać to proponuje się pochylić nad sytuacją by zastanowić na ile ta sytuacja będzie się powtarzać.

To co ważne to fakt, że nie ma już klubu niżej w rankingu klubowym, który samodzielnie na Wiosnę grając zbierałby dla siebie punkty. Wszystkie kluby które są za Wisłą mogą ją wyprzedzić o ile inne grające jeszcze kluby z tego samego kraju poprzez wyniki powiększą pulę przysługującą temu klubowi z tytułu 20% rankingu krajowego. Wziąłem na warsztat 19 klubów będących za Wisłą.


Antystenes napisał(a):Wyświetl post
1. Która pozycja w rankingu coś zmieni dla polskich klubów? Czy dopiero jak napisał Karherop 15 i wtedy będziemy mieli dwie ekipy w el. LM? A np 20 nic nam nie da?
Grupy miejsc których zajęcie coś zmienia lub może zmieniać ukazuje poniższy obrazek



Antystenes napisał(a):Wyświetl post
3. Ile pkt zdobywa nam amika do rankingu grając w grupie LE za zwycięstwo i remis, a ile będzie mogła zdobyć teraz grając z Bragą?
Polecam lekturę zasad w pierwszym poście.
Wygrana to 2pkt, remis to 1 pkt.
Wygrana to :
2pkt : 4 zespoły = 0,500 do rankingu krajowego
0,500 z rankingu krajowego x 20% = 0,100 do rankingu klubowego

Remis to wszystko tak samo tylko zaczynamy od dzielenia 1pkt a nie 2 pkt.
Ostatnio edytowane przez Wit.Ek. : 17.02.2011 o godz. 15:10.