Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Na świątecznym stole (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=6823)

gigant 20.12.2009 15:12

Na świątecznym stole
 
Temat banalny i co rok zakładany.
Co masz i co najbardziej lubisz ze świątecznego stołu?

U mnie:
Barszcz z uszkami - ok
Pierogi z kapustą i grzybami - ok
Kompot ze suszonych śliwek - ok
Karp smazony - bardzo ok
Karp po "zawsze nad wami" - bardzo ok
Chałka - ok
Teściowie - darmozjady i pasozyty, toleruję ze względu na ich córkę a moją żonę
Wino do ryby - trochę ok
"Woda rozmowna" - bardzo, bardzo ok.

Tiramisu 20.12.2009 15:21

Ja jestem zrobiona na słodko, więc przede wszystkim kluski z makiem, kutia i owoce (głównie pomarańcze!) koło mnie stoją ;). Nie ma opcji, by nie było karpia - nie ma karpia nie ma świąt, i dla zasady jem go tylko i wyłącznie w święta. Ale taki zwykły najzwyklejszy smażony. Barszcz czerwony z uszkami koniecznie.
A reszta to mnie ni grzeje ni ziębi, bo właściwie po porcji maku już mam problem z pojemnością ;). Ew. jakąś sałatkę warzywną jeszcze skubnę.
Dawno nie suszyłam jabłek, w tym roku chyba też mi zabraknie czasu :/.

Nie tykam nigdy kapusty z grochem jak jest, NIGDY!

_ukoL 20.12.2009 15:58

Cytat:

Kompot ze suszonych śliwek - ok
Zdecydowanie uwielbiam!

Poza tym zamiast karpia jakaś inna rybka. Jakoś nigdy za tym wąsatym rybskiem nie przepadałem. :-)

swirson 20.12.2009 16:16

300 uszek i 10 litrów barszczu tylko dla mnie. Moja strawa od wigilii na 5 dni-nic więcej do szczęścia nie potrzebuję. Od skończenia uszek przez 2 dni opycham się tatarem i tak co roku.

podszywacz 20.12.2009 17:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez gigant (Post 832423)
Kompot ze suszonych śliwek - ok

Jak byłem mały to nazywałem ten napój "zardzewiałym kompotem". Nie cierpiałem jak dorośli wlewali mi go w gardło. Teraz nawet wypiję i nie protestuję. Moje obowiązkowe menu na Święta:

- barszcz czerwony z uszkami (mięso, grzyby)
- karp smażony, koniecznie w tradycyjnej panierce ale uwaga: teściowa dodaje do panierki siekane orzechy włoskie, rewelacja!
- kutia z dużą ilością siekanych orzechów włoskich
- makowiec
- schab ze śliwką lub karczek na bożonarodzeniowy obiad
- coś na przepłukanie żołądka i wygonienie niestrawności też jest mile widziane :lol:

A smażony karp smakuje tak jak smakuje jedynie na Święta.

kacap 20.12.2009 17:31

a moja babcia jak co roku zaproponuje synowej Ajerkoniak :D

Watts 20.12.2009 17:52

Wszelkie ryby. A już hitem hitów jest dla mnie sałatka śledziowa, którą pochłaniam jeszcze kilka dni po wigilijnej kolacji.

Kobieta_Wislak 20.12.2009 18:51

w mojej krainie wygląda to tak:
1. Śledź w śmietanie (a właściwie zupa śledziowa) z ziemniakami w mundurkach - baaardzo OK
2. Pierogi z kapustą i grzybami - średnioooo
3. Kapusta z grochem - mniaaam
4. Krokiety z kapustą i grzybami - nie lubię
5. Karp smażony - pychaaa
6. Pstrąg w occie - spoko
7. Sałatka warzywna - może być
8. Ryba po grecku - pycha
9. Śledź smażony i leżakowany w zalewie octowej - spoko
10. Pasztet z różnego mięska (domowej roboty) - pyyycha zamówienia mam od kilku znajomych
11. SernikoMakowiec - może być od biedy
12. Gorzka Żołądkowa - mniiaaaaaammmmm

no i Gwiazdor obowiązkowo 24 grudnia :P

unpredictable_wislaczka 20.12.2009 20:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kobieta_Wislak (Post 832538)
4. Krokiety z kapustą i grzybami - nie lubię

no i Gwiazdor obowiązkowo 24 grudnia :P

Krokiety muszą byc! :D No i pierogi z kapustą i grzybami oraz sałatka ziemniaczana :)

A Gwiazdor to podstawa :D

pio 20.12.2009 20:52

pierogi z kapustą w ogóle są beznadziejne :p
śledź w śmietanie zdecydowanie tak :)
karp ujdzie ale to dlatego, że pojawia się tylko na święta
kapusta z grochem również na tak
ciasto każde jakie się pojawi jest ok
barszcz z uszkami pewnie że tak
sałatka warzywna też być musi
alko jak w sezonie ;)

BTW: a ten Gwiazdor to nie zwyczajny mikołaj, hm? :> bo pewna firma z Opalenicy właśnie takiej nazwy używa :P


ED: dla mnie siwy mikołaj, to siwy mikołaj ;)

Romy S. 20.12.2009 21:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pio (Post 832575)
BTW: a ten Gwiazdor to nie zwyczajny mikołaj, hm? :> bo pewna firma z Opalenicy właśnie takiej nazwy używa :P

A gzieś Ty widział Mikołaja w Wigilię w polskiej tradycji ?
Tu i ówdzie jest Gwiazdor lub Aniołek, ale to wmawianie Mikołaja na Święta Bożego Narodzenia od paru lat przez wszystkich reklamodawców ładną sieczkę ludziom w głowach porobiło.

Kasza gryczana ze śliwkami !
Makaron tasiemki z makiem !
Barszcz z uszkami z grzybami i kapustą !

Ciekawostka, pierogów z serem specjalnie nie lubię, ale te wigilijne cieplutkie i mokre - nawet, nawet.

kokrys 20.12.2009 21:04

U mnie jak co roku,
1. opłatek - UWIELBIAM :D
2. Barszcz biały z uszkami z kapustą i grzybami.
3. Ziemniaki, Kapusta z grochem i symbolicznie odrobinka karpika, bo po rybach niemal wszystkich mam odruch wymiotny, po karpiu zwłaszcza.
4. Kompot + inne rozżedzacze soków trawiennych.
5. Kutie, ciasta i inne chałki to na deser w sumie, ale śladowe ilości bo słodyczy nie lubię.

Kris54 20.12.2009 21:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Tiramisu (Post 832430)
Nie tykam nigdy kapusty z grochem jak jest, NIGDY!

!!!! Kocham kapuste z grochem zawsze wcinam jej tyle ze az mi niedobrze :-D

Jako, że święta spędzam w Sanoku to obowiązkowo jest kutia, kompot z suszonych owoców (który uprzednio leży prawie 2 dni na zimnie na balkonie -miodzio), rzeczony barszczyk kiszony i uszka z grzybami, rybki , kwassss z bułką i makówki ;) reszta jak u wszystkich chyba

Ni_Ma 20.12.2009 21:05

zdecydowanie śledzie w smietanie są dla mnie hitem

i reszta raczej standardowa {a nie przepadam jedynie za karpiem ze względu na straszna ilośc ości, ale zawsze kawałek spróbuję co by tradycji.. }

barszcz z uszkami
pierogi i krokiety z kapustą i grzybami
kapusta z grzybami na czerwonym winie i suszonych śliwkach
kluski z makiem i zawsze zbyt dużą ilością bakalii
karp - smażony i w galarecie
inne ryby, smażone ale też znajdzie się i taka po grecku
sledzie inne niż w smietanie
kompot z suszu
ciasta - głównie sernik z bakaliami i makowiec ale tez tarta z owocami
spore ilosci wina głownie białego ale i czerwone się znajdzie

Jachcik 20.12.2009 21:14

Jem wszystko co się pojawi na stole ;)
Najmniejszym sentymentem ciesza sie krokiety, i kluski z makiem( dlatego, że mnie strasznie zapychają) - i tak je jem ;p
Za to najlepszym daniem jakie sie pojawia to BARSZCZ Z USZKAMI

FajQ 20.12.2009 21:23

tylko rybaaaaaaa :) Całe święta na rybie przeżyję.W tamtym roku było 9 karpi i brakło w tym roku ma być 11.Już mój żołądek nie może się doczekać:D

Bartuk1906 20.12.2009 21:44

a ja znów Tylko Barszcz z uszkami ;-)... a ryby to się nie chwycę ... no, może tak tylko symbolicznie <śmierdzi mi mułem zawsze ;-/>

Bialagwiazda 20.12.2009 21:52

Uwielbiam barszcz z uszkami :)
Karpia i śledzi nie tykam za to jakąś inną rybkę bardzo chętnie
Z ciast to sernik z kokosem robiony przez moją siostrę to po prostu mistrzostwo świata:)

buldus 20.12.2009 22:54

Obowiązkowo zupa grzybowa z łazankami, karp, ziemniaczki, zupa rybna, pierogi z grzybami :) :) Najbardziej pochłaniam zupkę grzybową :)

Kobieta_Wislak 20.12.2009 23:55

Rybki są zdrowe i smaczne! i dla mnie tylko one mogą być na wigilii - a najlepiej w wersji sushi :-p nigiri, maki i inne takie mniaaaam :D

aaaa nie lubię makiełek - czyli klusek z makiem - taka bez wyrazu potrawa

shary 21.12.2009 00:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kobieta_Wislak (Post 832538)
w mojej krainie wygląda to tak:
1. Śledź w śmietanie (a właściwie zupa śledziowa) z ziemniakami w mundurkach - baaardzo OK
2. Pierogi z kapustą i grzybami - średnioooo
3. Kapusta z grochem - mniaaam
4. Krokiety z kapustą i grzybami - nie lubię
5. Karp smażony - pychaaa
6. Pstrąg w occie - spoko
7. Sałatka warzywna - może być
8. Ryba po grecku - pycha
9. Śledź smażony i leżakowany w zalewie octowej - spoko
10. Pasztet z różnego mięska (domowej roboty) - pyyycha zamówienia mam od kilku znajomych
11. SernikoMakowiec - może być od biedy
12. Gorzka Żołądkowa - mniiaaaaaammmmm

no i Gwiazdor obowiązkowo 24 grudnia :P


Juz czuje ten smak zwyciestwa :-P

Devonisch 21.12.2009 00:55

śledziory z cebulą na przystawkę, barszcz z uszkami zawsze rewelacja, karpik panierowany to dla mnie KLUCZ wieczoru, kapucha z grochem i grzybami, kluski z makiem zapychacz przedprezntowy i mój ulubiony kompocik z suszu - niby 6 potraw ale przy skromnej wódeczce robi się 12 :)

konrad 21.12.2009 14:39

O co Wam chodzi z tym gwiazdorem? Myślałem, że to tylko w Wlkp tak mówią i dają temat do żartów :O. U mnie to Gwiazdka rozdaje prezenciory.
Pierogi z kapustą i grzybami obowiązkowo z duża ilością smażonej cebuli!
Grzybowa z makaronem!
Barszcz czerwony z uszkami!
Nie odziedziczyłem po ojcu i dziadku miłości do karpia. Nie widzę w nim nic ciekawego :(
A kompot z suszonych śliwek to jakaś porażka..

brylant17 21.12.2009 14:54

najlepsze to gołąbki z sosem grzybowym w tym roku się zapcham na maksa xD :D

pawulon-82 21.12.2009 14:58

Barszcz z uszkami-a uszka z grzybami
Grzybowa z ziemniakami
Zupa z groszku-taka delikatna
Karp smażony+chałka
Kompot z suszu
na deser Ambasador
Żadnej wódki-przynajmniej w wigilię.
Mięsa i cięższego alkoholu w wigilię nie preferuję.

Kobieta_Wislak 21.12.2009 22:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez shary (Post 832686)
Juz czuje ten smak zwyciestwa :-P

chyba smak Gorzkiej :P

fialo 21.12.2009 23:01

Alkohol na wigilii zdecydowanie nie.

Poza tym jaki gwiazdor, gwiazdor tylko w Wielkopolsce, u nas jest przecież Gwiazdka/ew. Aniołek. Pół Polski się polewa z Gwiazdora, więc nie, tą tradycję zostawmy Pyrlandii.

IndykTSW 21.12.2009 23:13

Tylko kluski z makiem!

sharkey 21.12.2009 23:22

O tak w wigilie to jedynie kieliszeczek wina na stole i to tyle z alkoholi!

koyoot 22.12.2009 00:07

Hehe, ja moglbym jest tylko Barszcz z uszkami, ale jak zwykle ciotka pewnie przywiezie okolo 100 schabow z piersi z kurczaka zapiekanych w serze z pasztecikiem lub pieczarkami w srodku i to wszysko w pysznej panierce i znajac zycie jakies 70 sztuk to ja sam zjem:P. Niby niezbyt to wigilijne, ale coz w mojej rodzine to zwyczaj, ale jakze przepyszny zwyczaj:p.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 05:20.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl