Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Jak się żyje w Krakowie? (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=7210)

yoda79 25.04.2010 09:35

Jak się żyje w Krakowie?
 
Chodzi mi o Wasze opinie bez ściemy i nie z folderu reklamowego.
Jest bezpiecznie dla rodziny z małymi dziećmi? Jak z pracą? Czy warto myśleć o kupnie mieszkania właśnie w Krakowie-są perspektywy na dobre życie nieważne czy jest się szefem oddziału banku czy nauczycielem?
Byłem w Krakowie kilkadziesiąt razy,ale najdłuższy pobyt to tydzień-wszystkich niuansów w takim czasie nie da się wyłapać.
Ja po wojażach po Polsce ze względów matrymonialnych (;)) aktualnie mieszkam na Mazurach w mieście około 25 tysięcy ludności, stała praca, około 2 tys. pensji, połowę zabiera mieszkanie. Namawiam swoją połowicę na wyjazd jak najszybszy - mimo,że jeziora piękne listopad czy luty na Mazurach jest straszny-chyba,że ktoś lubi szarzyznę i ciszę cały rok. Jedynym ratunkiem są wyjazdy weekendowe,ale to jednak nie to. Myślałem o wyjeździe do któregoś z miast, w których mieszkałem (Toruń, Gdańsk) bądź przebywałem ileś tam razy (Kraków, Warszawa).
3 lata na Mazurach wystarczy.
Więc jak się mieszka na co dzień w Krakowie?

Cinek1906 25.04.2010 09:41

Jak znajdziesz sobie mieszkanie w miare tanie, daleko od centrum, ale nie na zadupiu jakims , na cichym, milym osiedlu to aż nie bedziesz wracac do cieplego lata ktore spedziles na mazurach..:D

szczebrzeszcz 25.04.2010 12:41

a jak wygląda sprawa wynajmu pokoju?
bo się zastanwiam nad wyprowadzką do Kraka na parę miesięcy lub dłużej(bo u mnie z pracą kierunkową ciężko, a trzeba gdzie te doświadczenie zdobyć)

tak myślę ze w pojedynkę to raczej będzie się trzeba dokooptować do mieszkania jakiś studentów:p

LanceTS 25.04.2010 12:50

Jesli chcesz spokój to radze Wiślackie osiedla. Natomiast takie osiedla jak piastów, czyżyny itp osobiście nie polecam.

StelmiOriginal 25.04.2010 12:58

Wzgórza Krzesławickie - Raj na Ziemi :)

http://nowej.hucie.w.interia.pl/na-stoku-1.html

I wszystko jasne

Proud 25.04.2010 13:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez StelmiOriginal (Post 888453)
Wzgórza Krzesławickie - Raj na Ziemi :)

http://nowej.hucie.w.interia.pl/na-stoku-1.html

I wszystko jasne

ostatnio po meczu ze Śląskiem pomyliłem kierunki i zamiast pojechać na Bronowice to podjechałem na pętle na tych Wzgórzach :D

to są Wiślackie tereny?

StelmiOriginal 25.04.2010 13:22

Na Stoku - Wisła
Na Wzgórzach Krzesławickich - Cracovia/Hutnik

DamianX360_NH 25.04.2010 13:24

Cytat:

Pierwotnie napisane przez LanceTS (Post 888450)
Jesli chcesz spokój to radze Wiślackie osiedla. Natomiast takie osiedla jak piastów, czyżyny itp osobiście nie polecam.

Mieszkałem na piastów 13 lat. I jak najbardziej polecam. Raz czy dwa przez te lata była sytuacja, że jakieś pijaczki darły sie pod blokami kim to cracovia nie jest (oczywiście w superlatywach). Co do piastów. Jest przedszkole, żłobek, podstawówka, gimnazjum oraz liceum. Dużo boisk szkolnych oraz super obiekt sportowy podstawówki nr. 89. Wszystko jest bliziutko (poczta, sklepy itd itp). Bardzo dobra komunikacja miejska. Praktycznie do każdego miejsca Krakowa można dojechać z tego osiedla.
Nadal często bywam na piastów ze względu na sentyment do tego osiedla i kumpli.
Powiem na zakończenie tyle, że jeżeli chodzi o rozkład sił kibicowsko. To stwierdzam, że jest 50/50 jak nie większa przewaga Wisły. Tyle, że Wiślacy się nie unoszą swoimi barwami. Natomiast żydki łażą w swoich barwach, jednak są to tylko łyse karki, które tylko czekają aż ich zaczepi jakiś Wiślak.
I jedynie z tego powodu można myśleć, że piastów to 100% cracovii.
Osobiście bardzo polecam do osiedle.

pzdr

trombczanin 25.04.2010 13:57

ostatnio czytałem gdzieś taki raport, że Kraków jest dla większości Polaków wymarzonym miejscem do zamieszkania, ja mieszkam tu już 26 lat i pomijając względy sentymentalne takie jak oczywiście mecze Wisły
spacery po rynku czy niezapomniane imprezy, żyję się tu trudno
po pierwsze ceny zakupu i wynajmu mieszkań są bardzo wysokie drugie w Polsce po Warszawie, a biorąc pod uwagę średnie zarobki nawet wyższe niż Wawie
po drugie ofert pracy wcale nie ma tak dużo, wielu studentów którzy przyjechali do Krakowa chce tu zostać na stałe i konkurencja jest taka że na jedno miejsce zgłasza się po 20 mgr i to po Agh Uj czy Politechnice
ceny w knajpach i sklepach są pod turystów i nie zdziw się jak będziesz tracił 2 godziny dziennie na dojazd do pracy
mój kumpel rodowity krakowianin przeniósł się ostatnio do Bielska Białej, kupił mieszkanie po 4 tys. za m2 takie które w Krakowie było by przynajmniej za 8 tys. jak pokazał dyplom Agh to z mety dostał lepiej płatną robotę
i do pracy dojeżdża w 10 a nie w 50 minut
tak że Kraków wydaje się super podczas urlopu, ale codzienne życie tutaj to nie bajka

Arturo Qr2nów 25.04.2010 14:03

Jeżeli polecamy okolice, to ja polecę swoją. Kurdwanów/Wola Duchacka. Na prawdę fajne miejsce, szczególnie dla osoby z dziećmi. Generalnie okolica jest dobrze skomunikowana (autobusy i tramwaje), nie tylko z centrum miasta, ale nie najgorszy dojazd jest także do Nowej Huty, czy nawet miejscowości pod Krakowem. Do wyboru masz nowe i wielkopłytowe budownictwo, bez względu na to, czy interesuje Cię zakup mieszkania czy też wynajem. Szkół jest sporo w tym podstawówki z oddziałami integracyjnymi oraz o wysokim poziomie nauczania - dobrze wyposażone, są przedszkola (również prywatne) jest liceum, prywatna uczelnia. Warto też nadmienić bliskość wielkopowierzchniowych sklepów jak Carrofeur, czy Biedronka, poza tym sporo sklepów mniejszych sieci. Kobieta na pewno będzie zainteresowana takimi lokalami jak salony kosmetyczne, solaria i zakłady fryzjerskie... Tych również nie brakuje. Poza tym są miejsca do zabawy, do pogrania w piłkę, kosza i siatkówkę, jest gdzie pospacerować. Ogólnie okolica spokojna. Co też zapewne istotne, okolica jest zadbana, administracja dba o budynki, wszystkie są ocieplone, mają nowe okna, co jakiś czas robione są różne remonty, jak nie dachy czy kominy, to jakieś instalacje itp. Z tego, co da się zaobserwować ludzie chcą tu mieszkać. Mieszkania sprzedają się dość szybko, często można zauważyć kartki z informacją o chęci zakupu mieszkania w okolicy lub zamiany. Buduje się też sporo.

A jak się mieszka w Krakowie...
Jak przyjeżdżają do mnie ludzie z innych miast to bywają zaskoczeni. Ludziom wydaje się, że wszyscy mieszkają w rynku lub okolicy, że chodzimy w strojach z XIX w., albo że każdy nosi siekierę i szuka tylko kibica Wisły/Cracovii/Hutnika. A tak serio mieszka się całkiem fajnie, na osiedlach trochę jak na wsi. Na pewno jest co robić, kwestia tylko odpowiednich zarobków.

Ciastek1 25.04.2010 14:06

Z swojej strony mogę polecić Bronowice.Mieszkałem przez okres 3 lat . Wokół sami emeryci lub studenci , nigdy nie byłem świadkiem jakiś nieprzyjemnych scen . W pobliżu parki , przedszkola a i na na Reymonta spacerkiem można dojść . Dobre połączenie z centrum .

Hudy 25.04.2010 14:21

Bronowice na pewno na plus a dodatkowo mogę polecić Prądnik Biały czy ostatnio os. Akademickie
A co do życia to jest tak jak napisał trombczanin
ZA wynajem płaci się sporo i musisz się liczyć z kwotą powyżej 1300zł za kawalerkę z opłatami dlatego warto pomyśleć o kredycie i coś zakupić. Nawet jakbyście się rozmyślili co do miasta to takie mieszkanko bardzo łątwoo wynająć i stratni na pewno nie będziecie.
Jak znajdziesz tu lepiej płatną pracę to zawsze warto spróbować od tego jest życie:))

StelmiOriginal 25.04.2010 14:46

Nie polecam Kurdwanowa, jezeli chce się mieszkać z dzieckiem. Wśród nowych bloków nie ma (lub prawie nie ma) miejsca na odpoczynek, wokol blokow tylko parkingi i chodniki. Polecam NH, jakiekolwiek osiedle, wokol kazdego bloku mnostwo zieleni, parków, skwerów, drzew, na kazdym osiedlu masz plac zabaw dla dzieci. Np na Stokach jest w pierony dla dzieci rekreacji, otwarli niedawno temu Orlik kolo SP129... cud miód :)

E: A co do połączenia to mamy tramwaje 1,4,5 ktorymi dojedziesz praktycznie wszedzie, lub z 1 przesiadka, jazda ze Wzg petli do Galerii Krak to 25minut

yoda79 25.04.2010 15:27

A mieszkanko takie 40 m kw.bez pośredników na Kurdwanowie/Woli Duchackiej/Prądniku/Akademickim po ile chodzi?
Martwi mnie natomiast to co Trombczanin napisał - studenci chcą zostawać i z moją ukończoną matematyką jeśli chce w Krakowie mieszkanie kupić muszę się chyba przekwalifikować.

crazykaro 25.04.2010 16:04

Co do cen mieszkań średnia jest znacznie zawyżana przez apartamentowce, a w ofercie wtórnej są znacznie tańsze. A co do korków to w Krakowie nie jest tak źle. Ostatnio był artykuł o najbardziej zakorkowanych miastach
http://www.egospodarka.pl/ezimagecat.../php01H8MN.jpg

matt1906 25.04.2010 17:51

dobry temat, ma ktoś może namiary na jakieś tanie mieszkanie w Krakowie na 2/3 osoby?

Kolumbus 25.04.2010 18:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez StelmiOriginal (Post 888496)
Nie polecam Kurdwanowa, jezeli chce się mieszkać z dzieckiem. Wśród nowych bloków nie ma (lub prawie nie ma) miejsca na odpoczynek, wokol blokow tylko parkingi i chodniki. Polecam NH, jakiekolwiek osiedle, wokol kazdego bloku mnostwo zieleni, parków, skwerów, drzew, na kazdym osiedlu masz plac zabaw dla dzieci. Np na Stokach jest w pierony dla dzieci rekreacji, otwarli niedawno temu Orlik kolo SP129... cud miód :)

no właśnie to jest choroba tego nowego budownictwa, której daliśmy się podporządkowac niestety.Deweloperzy wyciskają totalnie na maksa siódme poty z terenów które mają, liczy się tylko ile mozna wcisnać budynków.W tej kwestii Huta bije na głowę te wszystkie nowe osiedla.

SV_ 25.04.2010 19:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez yoda79 (Post 888507)
A mieszkanko takie 40 m kw.bez pośredników na Kurdwanowie/Woli Duchackiej/Prądniku/Akademickim po ile chodzi?
Martwi mnie natomiast to co Trombczanin napisał - studenci chcą zostawać i z moją ukończoną matematyką jeśli chce w Krakowie mieszkanie kupić muszę się chyba przekwalifikować.

Bedąc na bieżąco, na osiedlu podobnym do wymienionych ~40 metrow = ~200tyś

yoda79 25.04.2010 19:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez SV_ (Post 888560)
Bedąc na bieżąco, na osiedlu podobnym do wymienionych ~40 metrow = ~200tyś

To tyle co w Olsztynie i niewiele mniej niż tu gdzie teraz mieszkam-Warmia i Mazury też z tego powodu są Polską B - perspektywy marne, ceny jak wszędzie.

swirson 25.04.2010 20:45

Gdzie kupisz mieszkanie za 200 tysięcy dwupokojowe 40 m2?
6 koła w stanie deweloperskim trzeba liczyć plus wykończenie jakieś 15% wartości.
Przy rynku wtórnym, jakieś 7 koła za metr. Są to w tym momencie najbardziej chodliwe mieszkania 2-3 pokoje od 40 do 60 m2.
Wynajem trzeba liczyć w granicach 30 pln za m2 plus opłaty.

miba 25.04.2010 21:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez StelmiOriginal (Post 888496)
Nie polecam Kurdwanowa, jezeli chce się mieszkać z dzieckiem. Wśród nowych bloków nie ma (lub prawie nie ma) miejsca na odpoczynek, wokol blokow tylko parkingi i chodniki. Polecam NH, jakiekolwiek osiedle, wokol kazdego bloku mnostwo zieleni, parków, skwerów, drzew, na kazdym osiedlu masz plac zabaw dla dzieci. Np na Stokach jest w pierony dla dzieci rekreacji, otwarli niedawno temu Orlik kolo SP129... cud miód :)

E: A co do połączenia to mamy tramwaje 1,4,5 ktorymi dojedziesz praktycznie wszedzie, lub z 1 przesiadka, jazda ze Wzg petli do Galerii Krak to 25minut


Dokładnie!

Taki plan centralny, stara huta, masa zieleni, świetny klimat, nie taki jak w blokowiskach, tutaj małe bloczki wszyscy sie znaja itd, ma to swoj urok :)
niepowtarzalny urok :)
Mieszkałem 18lat w hucie i czekam, żeby tu powrócić :)

MatMario 25.04.2010 21:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez SV_ (Post 888560)
Bedąc na bieżąco, na osiedlu podobnym do wymienionych ~40 metrow = ~200tyś

Tylko to jest cena taka napisał bym nie ~ a od. Myślę że spokojniej przyjmij sobie 250 tys na te 40 metrów, jak sie uda taniej to będzie fajnie a jak nie to sie nie rozczarujesz.

Ogólnie to z Krakowa napewno polecić się nie da Ruczaju, dla mnie dramat. Ile razy tam jadę to jestem przerażony tą zabudową, blok na bloku a w środku blok. Jeszcze dorzucę do lsty polecanych Bieżanów, ale raczej nie te wielkie bloki a nizsza zabudowa.

Jak się ma gotówkę to można się zainteresować licytacjami z UM, mieszkanai w słabym stanie, do remontu ale większość w centrum i ceny przystęne.

yoda79 25.04.2010 21:48

A w NH budują jeszcze czy zostaje tylko rynek wtórny?

szczebrzeszcz 25.04.2010 21:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez trombczanin (Post 888480)
po drugie ofert pracy wcale nie ma tak dużo, wielu studentów którzy przyjechali do Krakowa chce tu zostać na stałe i konkurencja jest taka że na jedno miejsce zgłasza się po 20 mgr i to po Agh Uj czy Politechnice

20? w wielu miastach jest jeszcze gorzej, albo nie ma nawet gdzie wysłać
np kiedys na info pracy na 1 miejsce bylo 400cv zgloszonych :p

Kraków jest poprostu dosyć mocno..... "nasycony" :P stad takie cenyi konkurencja

z innych perspektywicznych miast to najbardziej opłaca się Wrocław ewentualnie Poznań... jeżeli ktoś stolicy nie lubi :P

z tym zycie w mieście to raczej zalezy od osoby tzn czego oczekuje i na jakim etapie zycia jest

laurence 25.04.2010 22:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez MatMario (Post 888614)
Ogólnie to z Krakowa napewno polecić się nie da Ruczaju, dla mnie dramat. Ile razy tam jadę to jestem przerażony tą zabudową, blok na bloku a w środku blok. Jeszcze dorzucę do lsty polecanych Bieżanów, ale raczej nie te wielkie bloki a nizsza zabudowa.

Jak się ma gotówkę to można się zainteresować licytacjami z UM, mieszkanai w słabym stanie, do remontu ale większość w centrum i ceny przystęne.

od 2 lat mieszkam na Ruczaju i jest dokładnie tak jak piszesz. Blok na boku. Ludzie wychodząc na balkon mogą się przywitać z sąsiadami z bloku naprzeciw. Do tego z racji tego iż to nowe bloki (Chmieleniec) prawie co dzień jest remont. Pewnie za jakieś 3 lata się skończą :p
Co do komunikacji to trzeba przyznać ze jest dość dobra a w panach jest jeszcze linia tramwajową.

miba 25.04.2010 22:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez yoda79 (Post 888629)
A w NH budują jeszcze czy zostaje tylko rynek wtórny?

Z tego co sie orientuje to na Wzgorzach Krzesławickich coś tam stawiają aktualnie, ale to już na wykończeniu jest, w starej hucie przede wszystkim rynek wtórny, choć np w okolicach ul. Bulwarowej coś teraz budują chyba również :)

Svartis 25.04.2010 22:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez yoda79 (Post 888629)
A w NH budują jeszcze czy zostaje tylko rynek wtórny?

W nowej hucie buduję się aktualnie, przy szpitalu rydygiera, inwestor activ investment, ceny od 5250 zł na parterze bodajże i sa to jedne z najniższych cen w krakowie. Poza tym w hucie "Fajny dom" duze osiedle powstaje w okolicy EC, Dasta invest na osiedlu II płk lotniczego, , obok zalewu w nowej hucie choc nie wiem czy jeszcze są tam mieszkania ale byly od 4999 za metr. Poza tym bardzo fajny blok powstal na wzgórzach krzeslawickich obok fortu, ceny rowniez niewielkie. Z nowohuckich inwestycji to chyba wszystko. Jesli ktoś potrzebuje pomocy to chętnie doradze, gdyz mam troche wiedzy na ten temat.

medyk 25.04.2010 22:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez laurence (Post 888637)
od 2 lat mieszkam na Ruczaju i jest dokładnie tak jak piszesz. Blok na boku. Ludzie wychodząc na balkon mogą się przywitać z sąsiadami z bloku naprzeciw. Do tego z racji tego iż to nowe bloki (Chmieleniec) prawie co dzień jest remont. Pewnie za jakieś 3 lata się skończą :p
Co do komunikacji to trzeba przyznać ze jest dość dobra a w panach jest jeszcze linia tramwajową.

nie demonizował bym ze całego Ruczaju wiele zalezy od dewelopera fakt na Chmieleńcu jest dramat ale juz obok na Bobrzyńskiego osiedle InterBudu i jest o wiele przyjemniej większe odległości miedzy blokami, plac zabaw fajnie zagospodarowany teren drzewkami i krzaczkami

pzkwr 25.04.2010 22:44

Bardzo dobry temat. Niestety Krakowa jako miejsca do mieszkania nie mogę polecić. Tak jak wspominało parę osób, bardzo ciężko o dobrą pracę (praktycznie brak przemysłu, bardzo mało central i oddziałów zagranicznych firm), mieszkania niesamowicie drogie, w przeliczeniu ceny do zarobków to jedne z najdroższych na świecie (!). Kocham Kraków, doceniam możliwość nocnego spaceru po Rynku, Wisłę na żywo, ale czasami żałuję, że nie wyniosłem się do Warszawy, której nienawidzę. Jesli chce się osiągnąć coś zawodowo, to jest to tutaj znacznie trudniejsze niż w Warszawie, Poznaniu czy Wrocławiu. Niestety. Z ciężkim sercem odradzam zamieszkanie w Krakowie.

Gdybyś mimo wszystko szukał nowego mieszkania w Krakowie, to polecam Dom-Bud (ww.dom-bud.pl). Kupiłem u nich mieszkanie i jestem bardzo zadowolony. Dbają o klienta, mają ciekawe lokalizacje i w większości mieszkania jakich szukasz. Budują przeważnie całe osiedla, z dużą ilością zieleni, placami zabaw itp.

Pauwe 25.04.2010 22:53

Będę miał do wynajęcia ( od lipca ) mieszkanie w Krakowie ( Nowa Huta , os.Piastów) ok 50 m2 , 3 pokoje, całkowicie umeblowane. Więcej na prv.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 16:42.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl