Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park Sportowy (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ekstraklasa 2009/2010 (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=5997)

For_FuN_ 02.11.2009 13:13

Ciekawe, kto demolowal kolejne europejskie miasta...wlacznie ze swoim :D? A to tylko poczatek gory lodowej w zachowaniach tych osob, ktorych juz niedlugo nie bedzie na polsich stadionach. Po takich ekscesach wlasciciel ma pelne prawo do rzadow twardej reki...zreszta, jak widac samo panstwo tez juz zmienilo podejscie(cale szczescie).

I jeszcze jedno..jesli ktos cieszy sie ze smierci drugiego czlowieka, a innemu zyczy podobnego losu...to kogos takiego nie mozemy chyba nazywac czlowiekiem, prawda?

ToTylkoJa 02.11.2009 13:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Oldpara (Post 811276)
Na Legii ruch kibicowski zrujnował się sam. Co sezon to strzał we własne kolano. Niestety nienajlepiej to świadczy o ich zdolnościach umysłowych.

Fajnie, że przynajmniej ultrasi Wisły sa mądrzejsi i we własne gniazdo nie srają. Po akcjach sprzed 10 lat (Misiek i jego rzuty nożem do Baggio) czegoś się nauczyliśmy. A półgłówki z Legii?



A ja zdecydowanie popieram artykuł na www.weszlo.pl - chyba pierwszy raz z nimi się w100% zgadzam. Ludzi którzy teraz starają się "kierować" ruchem kibicowkim na Łazienkowskiej inaczej niż bydłem nazwać nie można.

Mam dobry stosunek do ruchu ultras, długo byłem jego częścią i traktuje go jako XX wieczne, nieco pospolite i płaskie, ale jednak przedłużenie średniowiecznego estosu rycerskiego: odwaga, honor, przywiązanie do jedynej wybranej i walka do ostaniej kropli krwi o jej cześć i takie tam.

Natomiast to co reprezentują sobą debile z legijnej wierchuszki to zaślepienie, tępota, zbydlęcenie, brak jakichkolwiek norm moralnych, brak szacunku do czegokolwiek. "Roz.......imy wszystko, a jak im sie nie podoba i bedą z tym walczyć to ro.......imy jeszcze więcej, łącznie z samą Legią, i wszystko zdeptamy bo jest nas dużo jesteśmy silni i Legia to ku.rwa MY a nie jakieś piłkarzyki, działacze czy inne leszcze"


a teraz przeczytaj jeszcze raz swój post i odpisz mi, czy Twoje słowa również idelanie nie pasują do tego, co zaprezentowała Wisła w meczu z Koroną. Czy Cupiał ma tych co pojechali na ten wyjazd też wyrwać z korzeniami? Więc najpierw dwa razy się zastanów, zanim obrazisz innych od 'półgłówków'
ITI wyzywa ludzi z Zylety od dilerów i bandytów- ludzie z Żylety wypominają Walterowi, że jego córka ćpa. Dlaczego Walter może a kibice nie? Wyjaśnisz mi to? ITI nie chciało uszanować śmierci kibica minutą ciszy, czemu kibice mieli to zrobić? Wyjaśnij mi proszę, dlaczego Walter może robić pewne rzeczy, a gdy to samo robi kibic, to jest bandytą i ma zostać wykorzeniony. Są równi i równiejsi wg Ciebie? Tak to odczytuję.

For_Fun ze śmierci niektórych ludzi się cieszyłem, podac Ci przykłady? I założę się, że Ty również nie żałowałeś tych ludzi. Oprócz Wilna jakie jeszcze miasta demolowała Legia? Oświecisz mnie, bom ciekaw.

studio2 02.11.2009 13:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez For_FuN_ (Post 811280)
I jeszcze jedno..jesli ktos cieszy sie ze smierci drugiego czlowieka, a innemu zyczy podobnego losu...to kogos takiego nie mozemy chyba nazywac czlowiekiem, prawda?

To kto pojechal do Kielc w tej kolejce?

Oldpara 02.11.2009 13:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ToTylkoJa (Post 811282)
a teraz przeczytaj jeszcze raz swój post i odpisz mi, czy Twoje słowa również idelanie nie pasują do tego, co zaprezentowała Wisła w meczu z Koroną. Czy Cupiał ma tych co pojechali na ten wyjazd też wyrwać z korzeniami?

Zachowanie naszych kibiców w Kielcach uważam za podobnie żenujące.

Wojna wojną, tego nie zmienimy - kibice będą się tłukli, będą rywalizowali i nie postrzegam tego za całkowicie złe. Natomiast szacunek zmarłym się należy. Wyśmiewanie się z kieleckiej ofiary to zachowanie dobre dla jakiś mongoslkich hord barbarzyńców co szczają na groby i jedzą dzieci, a nie dla honorowych i wiernych wojowników jakimi chce określać się większość ekip ultrasów.

Nie chce tu porównywać kto lepszy czy gorszy, bo nie o to chodzi, mam jednak wrażenie, że wiślaccy ultras uczą się na błędach, ewoluują, i nie srają we własne gniazdo. Błędy się zdarzają każdemu, problem w tym, by dalej w nie nie brnąć. Myślę, że jakby jakiś matoł na Wiśle chciał wyrywać własne krzesełka, to by w mordę dostał od naszych silnorękich, a na Legii cała zgnilizna idzie od "góry"

Przypuszczam, że nie raz jeszcze usłyszymy o ekscesach tej czy innej grupy ultras które w efekcie obrócą się przeciwko ich klubowi. Ale żadna grupa tak metodycznie, z taką determinacją, tępym uporem i zacietrzewieniem nie niszczy własnego klubu jak ta garstka męt które zostały ze starej "Żylety".

konrad1991tsw 02.11.2009 13:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez studio2 (Post 811284)
To kto pojechal do Kielc w tej kolejce?

Trzeba przyznac że kibice Legii, jakie by te klubowe władze nie były, odstawili konkretną żenadę... I możecie mnie za to zjechac, ale niestety kibice Wisły też zachowali się fatalnie z tymi śpiewami o Małpie. I mówię to jako kibic Wisły, bo nie możemy tuszowac tej sprawy, czy wypierac się. I nie dziwię się że osoby pokoju p.Waltera próbują takich troglodytów wyplenic ze stadionów. Bo jeśli on daje kasę na klub a ktoś w takiej chwili jak śmierc jego bliskiego współpracownika lży zmarłego a jemu samemu życzy śmierci no to sorry... Ciężko stanąc po stronie "kibiców".

ToTylkoJa 02.11.2009 13:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Oldpara (Post 811287)
Zachowanie naszych kibiców w Kielcach uważam za podobnie żenujące.

Wojna wojną, tego nie zmienimy - kibice będą się tłukli, będą rywalizowali i nie postrzegam tego za całkowicie złe. Natomiast szacunek zmarłym się należy. Wyśmiewanie się z kieleckiej ofiary to zachowanie dobre dla jakiś mongoslkich hord barbarzyńców co szczają na groby i jedzą dzieci, a nie dla honorowych i wiernych wojowników jakimi chce określać się większość ekip ultrasów.

Nie chce tu porównywać kto lepszy czy gorszy, bo nie o to chodzi, mam jednak wrażenie, że wiślaccy ultras uczą się na błędach, ewoluują, i nie srają we własne gniazdo. Błędy się zdarzają każdemu, problem w tym, by dalej w nie nie brnąć. Myślę, że jakby jakiś matoł na Wiśle chciał wyrywać własne krzesełka, to by w mordę dostał od naszych silnorękich, a na Legii cała zgnilizna idzie od "góry"

Przypuszczam, że nie raz jeszcze usłyszymy o ekscesach tej czy innej grupy ultras które w efekcie obrócą się przeciwko ich klubowi. Ale żadna grupa tak metodycznie, z taką determinacją, tępym uporem i zacietrzewieniem nie niszczy własnego klubu jak ta garstka męt które zostały ze starej "Żylety".

ale nie rozumiesz jednego. U Was wasz właściciel nic nie zrobi w sprawie tych kibiców, co byli w Kielcach. Ale wyobraź sobie, że zażąda nagrań monitoringu i zacznie dawać im zakazy. I wtedy co? Zalożę się, że i u Was wystąpiłby wtedy konflikt między ruchem kibicowskim a właścicielem. Ale właśnie wy macie normalnego inwestora, który kocha klub. U Nas sam Walter powiedział kiedyś, że jest fanem Wisły Kraków. Kiedyś gdy Legia grała w Krakowie z Wisłą, to Walter był zachwycony atmosferą na stadionie (były race, były obraźliwe przyśpiewki na Legię itp). To jak to jest, race na Wiśle wg Waltera są super, a na Legii daje za nie zakazy? I powiedz mi, nie wku***ł byś się na Cupiała, gdy to on tak robił? U Was wygląda to inaczej, bo Cupiał to ugodowy gość. Facet potrafił się dogadać z SKWK w sprawie zniżek na bilety na 'D' itp.

no i widzisz, nie odpisałeś mi na zasadnicze pytanie z poprzedniego postu- dlaczego Walter może robić pewne rzeczy i jest super, a gdy kibice robią to samo to sa bandytami.

For_FuN_ 02.11.2009 13:54

Stalin, Hitler, to nie ludzie(podobnie, jak ci ktorzy wykrzykiwali te hasla w sobote)...

A wyjazdy do Wiednia, to byly pielgrzymki :D? Nie chce mi sie sprawdzac waszych gier pucharowych, ale co roku byla jakas dziwna historia na wyjezdzie.

O Kielcach...jesli jakis idiota krzyczal jakies durnoty, to trzeba nalozyc na takiego zakaz stadionoway i ewentualnie pojsc ze sprawa takze do sadu...trudno zebym trzymal z takimi. zreszta juz wczesniej o tym pisalem.

Oldpara 02.11.2009 14:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ToTylkoJa (Post 811290)
.....

Sęk w tym, że w przypadku kibiców Wisły i Cupiała obie strony chciały się dogadać. Nawet Misiek po swojej akcji na tyle zmądrzał, że drugi raz tego nie zrobi. Dalej ma silną pozycje wśród kibiców, dalej - z tego co wiem - ostro walczy na wielu frontach, ale przeciwko klubowi bezpośrednio nie działa bo PO CO?. U nas tez są zakazy stadionowe, i zapewne tak jak na Legii - średnio przestrzegane. Ale u nas osoby z zakazami które na stadion wejdą, cieszą się, że mogą dopingować drużyne i bawić się z resztą kibiców, a zakaz traktują jako wypadek przy pracy. A na Legii goście z zakazami robią następne rozróby, podburzają resztę stadionu, jątrzą, atakują....
U nas kibice dorośli do fanatycznego kibicowania na stadionie, a wojnę przenieśli na inne rejony, na Legii kibole nie dorośli do niczego. Umysłowo zostali w latach 90 zeszłego wieku, a mentalnie w mrokach średnowiecza.

Cały widz polega na tym, że u nas SKWK - mimo, że to środowisko dosyć radykalne, trzyma kibiców Wisły w jakich takich ryzach, i prędzej urwie gówniarzowi ręke a nie da rzucić następnego noża na murawę, a w Legii kibicowscy "decydenci" wręcz zachęcają to kolejnych i kolejnych akcji przeciwko swojemu klubowi. Kibice na Wiśle jak zobaczą delikwenta wyrywającego krzesełko to go szybko spacyfikują, a kibole na Legii tłuką tych co się ociągają z wyrywaniem krzesełek, jak "Zaśpiewajło" zarządza zadymę "Anty ITI!"

Nic szczególnego nie mam do kibiców Legii, ale wasza "góra" starająca się zarządzać tym całym ruchem to tacy tragiczni debile i troglodyci, że się waszemu zarządowi klubu nie dziwie.

studio2 02.11.2009 14:39

Oldpara wiesz za co niektorzy dostali zakaz stadionowy? Za stanie nie na swoim miejscu, przypomnij sobie za co 741osob mieli/maja zakaz stadionowy. Kibicom Legii nigdy nie bede sie dziwil po tym co Walter zrobil z ich miloscia.

Element nie podejmuje z Toba polemiki bo piszesz o jednym, wspominasz o drugim, zupelnie z niczym nie zwiazanym.

Oldpara 02.11.2009 15:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez studio2 (Post 811325)
Oldpara wiesz za co niektorzy dostali zakaz stadionowy? Za stanie nie na swoim miejscu, przypomnij sobie za co 741osob mieli/maja zakaz stadionowy.

Tak... a Al Capone siedział, bo nie płacił podatków....

Gdyby ta "niewinna" część kibiców z zakazami odcięła się w odpowiednim momencie od dowodzącego nimi bydła, to wszystko pewnie byłoby inaczej. Nie da się babrać w gównie, i sie nie ubrudzić. Niestety.

Jak podążasz dobrowonlnie za zdziczałą bandą hunów i się przyglądasz jak gwałcą i mordują, klaskając co jakiś czas, to się nie zdziw, że jak w końcu ktoś tą bandę hunów dopadnie, to twoja głowa też się potoczy.

GemHZR 02.11.2009 15:15

Cytat:

Gdyby ta "niewinna" część kibiców z zakazami odcięła się w odpowiednim momencie od dowodzącego nimi bydła, to wszystko pewnie byłoby inaczej. Nie da się babrać w gównie, i sie nie ubrudzić. Niestety.
Ale co uważasz za odcięcie? Nie jeździć na wyjazdy nie chodzić na mecze? Założyć swoją grupę i dalej dopingować i robić oprawy? A nie sorka to jest zabronione na Legii. To ok usiąść i wcinać kiełbachę?


Stanowisko SKLW, jeśli kogoś to interesuje : )
Cytat:

"Wobec wydarzeń jakie miały miejsce podczas meczu Legia-Ruch oświadczamy, że:
Okrzyki wzniesione przez jednego z kibiców w żadnym razie nie powinny mieć miejsca i nie znajdujemy dla nich jakiegokolwiek usprawiedliwienia.

Stanowiły one przekroczenie podstawowych norm etycznych, obowiązujących w polskim społeczeństwie i stały w sprzeczności z wartościami bliskimi członkom naszej organizacji. Mamy nadzieję, iż więcej tego typu sytuacja nie powtórzy się.

Dziękujemy kibicom Legii za zachowanie spokoju podczas meczu, ponieważ siły i środki zastosowane przez agencje ochroniarskie były nieadekwatne do zaistniałej sytuacji i stworzyły zagrożenie dla wielu widzów przebywających na stadionie.

Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa"

studio2 02.11.2009 15:15

Anglia jest coraz blizej :shock:

FredzIo 02.11.2009 15:22

Ja tam wole takich kibiców, niż takie ****y jak siedzą w Anglii, ani dopingu ani nic. Jedyne to pogwiżdzą na swoich jak im sie gra nie podoba, a tak to siedza na dupach, żadnego dopingu. A do takiej sytuacji chcą doprowadzić na Legii.

andalemono 02.11.2009 15:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FredzIo (Post 811344)
Ja tam wole takich kibiców, niż takie ****y jak siedzą w Anglii, ani dopingu ani nic. Jedyne to pogwiżdzą na swoich jak im sie gra nie podoba, a tak to siedza na dupach, żadnego dopingu. A do takiej sytuacji chcą doprowadzić na Legii.

Ile masz lat?

SZYMEK_TSW 02.11.2009 15:39

Ogarnijcie się Ci wszyscy krytykujący kibiców Legii i zastanówcie się nad tym co pisał ToTylkoJa co by było gdyby u nas zaczęły się dziać przeróżne kosmiczne rzeczy jak w Warszawie ?

andalemono, tak zgadzam się ze to "jeszcze jeden" było przegięciem, ale władze Legii wielokrotnie ostro przeginały dając za przykład akcje przed derbami Warszawy i zgarnianie Bogu ducha winnych ludzi

andalemono 02.11.2009 15:45

Cytat:

Pierwotnie napisane przez SZYMEK_TSW (Post 811348)
Ogarnijcie się Ci wszyscy krytykujący kibiców Legii i zastanówcie się nad tym co pisał ToTylkoJa co by było gdyby u nas zaczęły się dziać przeróżne kosmiczne rzeczy jak w Warszawie ?

Mimo wszystko wierze, że można by było organizować akcje z jajem bez robienia wsi i życzeń śmierci.
SKLW potępiło sobotnie zachowanie. No ludzie... Naprawde nie ma już innych metod?

pan_premier 02.11.2009 15:47

dobra koniec
Oldpara pisz moze o rzeczach o ktorych masz pojęcie, a nie tych dziejacych sie 300km od ciebie.

tak więc, kto wygra Legia czy Wisła?

ToTylkoJa 02.11.2009 16:02

Oldpara i For_Fun odpisałem na priv

spidey 02.11.2009 16:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pan_premier (Post 811356)
dobra koniec
Oldpara pisz moze o rzeczach o ktorych masz pojęcie, a nie tych dziejacych sie 300km od ciebie.

tak więc, kto wygra Legia czy Wisła?

Debilne pytanie...




















...wiadomo że LEGIA :D

GemHZR 02.11.2009 16:15

Co do meczu, to mam takie wrażenie, że oba zespoły nie pokazały w tym sezonie wszystkiego co potrafią i mają trochę rezerwy. Legia zwykle jak wygrywa u siebie to przeciwnicy grają znacznie słabiej niż przeciętna ich forma, a Wisła wygrywa zasłużenie, ale ma momenty słabe. Jeśli obie drużyny się nie pogubią to może być ładny mecz. Jak dla mnie mimo różnicy w tabeli to w grze różnica jest najmniejsza od paru lat, myślę, że zadecyduje skuteczność. To jest bolączką i Legii i Wisły, która drużyna ją przełamie ta wygra, nawet jeśli po meczu będzie oceniona jako gorsza. Małecki, Chinyama w akcji i możemy spodziewać się ładnej strzelaniny w kierunku trybun w Sosnowcu, ale jeśli będą mieli swój dzień mogą ustrzelić hattricka. Moim zdaniem remis :)

leyzer87 02.11.2009 16:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez spidey (Post 811364)
Debilne pytanie...

...wiadomo że LEGIA :D

Czyżbyś dostał te informacje od trójki sędziowskiej?:>:P

Wojtas 02.11.2009 17:01

Podaja ze Radolski polecial z Dysko-Polo

Ekstraklasa: trener zwolniony

http://sport.onet.pl/74331,1248675,2...wiadomosc.html


Pisze ze sciagaja kogos z zagranicy...

w sumie nie dziwie sie ,bo kto z polskich trenejro pakowal by sie w bagienko i panem Wojciechowskim???to musi byc ktos "nie w temacie" zeby nie wiedzial co sie dzieje/dzialo wczesniej w tym klubie :D

AYALA 03.11.2009 15:17

Niemiec Werner Lorant były trener m.in. TSV1860 Monachium a ostatnio Dunajskiej Stredy negocjuje z Wojciechowskim prace w Poloni Warszawa.W Monachium Lorant pracował 9 lat, jednak nie sądze że Wojciechowski tak długo da mu popracowac.
http://ekstraklasa.wp.pl/kat,32286,t...wiadomosc.html

PeO 03.11.2009 18:15

Taki ciekawy artkulik: http://www.sport.pl/pilka/1,70987,72...ni_kibice.html

droho 04.11.2009 09:33

Mazan jak zwykle bajki pisze. "Nawet wówczas na stadionie przy Kałuży zjawiało się po kilka tysięcy widzów. Trzeba było iść i tyle. Klub traktowało się jak coś wiecznego, obecność na stadionie była sprawą bezdyskusyjną." Co za .......enie, na ich wieczny klub w 3 lidze przed Comarchem przychodziło ich po kilkaset, w porywach trochę powyżej tysiąca.

saklak1906 04.11.2009 10:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez studio2 (Post 811341)
Anglia jest coraz blizej :shock:


Ja tam wlole Anglie( znaczy sie rodzaj kibicowania) i sukcesy w Europie takie jak maja Angielskie kluby. Niz gonienie po stadionie z raca i napierdalanie sie jak z Korona jak bylo w ostatnim meczu.

To jest nie uniknione, czasy lat 90 ubieglego wieku a nawet poczatek tego stulecia sie juz nigdy nie wroca gdy sie szlo na mecz nie ogladac zawodnikow tylko napierda..ac przeciwnikow z sektora gosci w trakcie meczu jak i po.

Jak chcemy dogonic Europe pilkarsko musimy zmienic i zachowanie na stadionach, bo spokuj na trybunach to wiecej ludzi kupi bilet i przyjdzie mecz ogladnac, wiecej ludzi na stadionach to wiecej kasy od sponsorow za reklamy i kolo sie zamyka.

Ale jak wolisz taki stan rzeczy jaki jest to potem nie placz ze nas kelnerzy ogrywaja jak chca.

Slayer666 04.11.2009 10:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez saklak1906 (Post 812029)
Jak chcemy dogonic Europe pilkarsko musimy zmienic i zachowanie na stadionach, bo spokuj na trybunach to wiecej ludzi kupi bilet i przyjdzie mecz ogladnac, wiecej ludzi na stadionach to wiecej kasy od sponsorow za reklamy i kolo sie zamyka.

Tylko kasa z tych biletów i od sponsorów przełoży się tylko i wyłącznie na wyższe zarobki piłkarzy i wywindowanie i tak już absurdalnych cen transferowych. Żeby nas nie ogrywali "kelnerzy", trzeba zmienić system szkoleniowy w Polsce a i mentalność piłkarzy- za takie pieniądze mają zapieprzać na trzech treningach dziennie, a nie na czterech w tygodniu... A na to się nie zanosi.

ToTylkoJa 04.11.2009 10:54

saklak serio uważasz, że będziemy mieć takie sukcesy sportowe jak kluby angielskie (lub nawet połowę, ćwiartkę) gdy na polskich trybunach będzie 'wzór angielski'?

''Jak chcemy dogonic Europe pilkarsko musimy zmienic i zachowanie na stadionach, bo spokuj na trybunach to wiecej ludzi kupi bilet i przyjdzie mecz ogladnac, wiecej ludzi na stadionach to wiecej kasy od sponsorow za reklamy i kolo sie zamyka.''- Grecja, Turcja, Chorwacja- jakoś tam nie ma wzoru angielskiego a trybuny są pełne. Spójrz nawet na potęgi kibicowskie w Rosji. Te kluby które mają fanatycznych kibiców trzymają się dobrze. A i sukcesy sportowe również mają. Więc sorry, ale w zupełności nie zgadzam się z Twoim poglądem. Już nawet nie wspominam o takim kraju jak Włochy czy Francja(gdzie też sa coraz częściej protesty).

South 04.11.2009 11:00

aa tam .......isz głupoty popatrz choćby kluby Greckie ,Serbskie, Włoskie,Rosyjskie trochę mniej Francuskie tam dalej latają racami ,kartonikami ,zdarza się też że napierdalają się z przeciwnikiem(pomijając to że się nie napierdalaliśmy z koroną) a grają o niebo lepiej niż my

element 04.11.2009 11:14

River Plate
http://www.youtube.com/watch?v=TunYx...eature=related

Boca Juniors
http://www.youtube.com/watch?v=1ScGH...eature=related

itd

kluby które występują w Copa Libertadores, odpowiedniku Ligi Mistrzów i które z powodzeniem mogą powalczyć z czołówką Angielską, Hiszpańską czy Włoską.

teraz coś z europy, chociażby;

PAO
http://www.youtube.com/watch?v=u0rMe2Vyb9E

Fenerbahce
http://www.youtube.com/watch?v=8AInR7EZ-zo

Olympiakos
http://www.youtube.com/watch?v=JCawV45MZc4

Borussia Dortmund
http://www.youtube.com/watch?v=95bIxeiqOr8

CZB
http://www.youtube.com/watch?v=JSDjLBA7Rbw



Z Hiszpanii, Francji, Rosji czy Włoch też by się coś znalazło, a ich kuby również z powodzeniem walczą o najwyzsze cele, tak więc teoria z dupy.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:22.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl