Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

filemon 12.10.2011 15:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1175887)
Maaaam!
Władysław Mickiewicz.

Wpływ na przetrwanie rękopisu ''Oda do młodości'' to ufundowanie w 1903 roku Muzeum Adama Mickiewicza w którym zgromadzono niektóre rękopisy oraz pamiątki po Adamie Mickiewiczu. Muzeum znajduje się w gmachu Biblioteki Polskiej na wyspie Św. Ludwika.

Genialnie :-) Gratsy! Twoja kolej.

i nie było takie łatwe jak się wydawało niektórym po zobaczeniu "Ody" :-)

WISŁAZWE 12.10.2011 16:11

To czas na zagadkę, tym razem bardziej nowoczesna, ale myślę, że łatwa :)

http://i55.tinypic.com/2e67i37.jpg

http://i54.tinypic.com/i3993m.jpg


Pytania są następujące:
1. Co przedstawia fotografia numer 1 ( proszę podać miasto, oraz lokalizację obiektu)
2. Cóż robi ta Pani na zdjęciu, jak ktoś znajdzie coś więcej na ten temat to proszę się podzielić na jakiej zasadzie ''to działa''


Oczywiście, zdjęcie numer 2 jest powiązane z pierwszym.
Pozdrawiam.

Yo Yo 12.10.2011 19:22

1. hotel Radisson Blu w Zurychu
2. w owym hotelu znajduje się wieża zbudowana z 4 tys. butelek wina, gdy klient zażyczy sobie butelkę wina, dostarcza mu ją "anioł" (akrobata), czyli pani pokazana na zdjęciu nr 2

WISŁAZWE 12.10.2011 19:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Yo Yo (Post 1176168)
1. hotel Radisson Blu w Zurychu
2. w owym hotelu znajduje się wieża zbudowana z 4 tys. butelek wina, gdy klient zażyczy sobie butelkę wina, dostarcza mu ją "anioł" (akrobata), czyli pani pokazana na zdjęciu nr 2


Idealnie na wprost! Na wprost idealnie :)

Yo Yo 12.10.2011 19:37

Co to jest? I gdzie to jest?

http://img269.imageshack.us/img269/3165/26036924.jpg

WISŁAZWE 12.10.2011 19:42

Jezioro Boga, Australia.
Kiedyś było to centrum sportów wodnych, jednak wodę z zasilających je dopływów skierowano do systemów irygacyjnych. Ryby padały tysiącami, a osada uzależniona ekonomicznie od jeziora została zrujnowana.

Yo Yo 12.10.2011 20:23

Niestety nie. Za daleko szukasz. :)

EDIT: Tak, jesteśmy w Polsce, ale to jeszcze nie to. :D

WISŁAZWE 12.10.2011 20:39

Ale, że to Polska i jezioro Kowalewskie ?

przemo 12.10.2011 21:15

Żelazny Most (zbiornik odpadów) ?

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBe..._odpad%C3%B3w)

Czy to to ?

To fajnie ;) ale nie czuje się na siłach żeby zadać pytanie na poziomie do tego tematu więc oddaje tę możliwość albo Tobie Yo Yo, ewentualnie kto pierwszy ten lepszy :)

Pozdrawiam.

Yo Yo 12.10.2011 21:17

Tak, zgadza się.

przemo 13.10.2011 14:12

No dobra skoro nikt nie chce zadać to jednak spróbuje
Co to za góra i kto jej nadał nazwę?

http://imageshack.us/photo/my-images/543/17380522.jpg/

ehh wiedziałem że będzie za łatwe ;)

Watts 13.10.2011 14:21

To Góra Kościuszki w Australii, nazwę zawdzięczamy Pawłowi E. Strzeleckiemu, odkrywcy i geologowi buszującemu po Antypodach.

http://i.imgur.com/VwRCP.jpg

Co to za budynek? Budowla już nie istnieje, w jej miejscu postawiono bardziej znany gmach, jaki?

Watts 14.10.2011 11:37

Ten przybytek znajdował się bliżej Was, niż Wam się wydaje :P

Ela 14.10.2011 12:21

Kościół św. Ducha, Kraków.
Trudne było.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9...ego_w_Krakowie


______

Gdzie znajduje się ten zegar i co jest w nim takiego niezwykłego ?

http://img687.imageshack.us/img687/7043/1670846.jpg
.

filemon 14.10.2011 15:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1176584)
Gdzie znajduje się ten zegar i co jest w nim takiego niezwykłego ?

http://img687.imageshack.us/img687/7043/1670846.jpg

Hm.. Zegar znajduje się na wyspie Cite, na budowli Conciergerie w centrum starego Paryża.
To wiedziałem.
Ale żeby znaleźć co w nim niezwykłego? naszukałem się i znalazłem więc coś takiego:
"Ciekawostka - Henryk Walezy jak uciekł z Rzeczypospolitej żeby przejąć koronę Francji po zmarłym bracie (otrutym) machnął na zegarze Conciergerie dodatkowe godła - Korony Polskiej (orła) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (pogoń)"
Oto chodzi? :)

Ela 14.10.2011 16:01

Oui :-)

I podobno chodzi nieprzerwanie od XIV wieku.

filemon 14.10.2011 16:31

Okej. To lecimy z zagadką. Liczę, że ani nie za łatwa, ani nie za trudna :-)
Co łączy tych trzech panów:
1) http://img534.imageshack.us/img534/4027/26743296.jpg

2) http://img404.imageshack.us/img404/4659/59552652.jpg

3) http://img802.imageshack.us/img802/2308/91138052.jpg

filemon 15.10.2011 09:58

http://img825.imageshack.us/img825/5607/14695952.jpg
Ten pan powinien być znaczącą podpowiedzią dotyczącą instytucji, która łączy tych panów.

Ostatnia, już bardziej się nie da, naprawdę :-)
http://img571.imageshack.us/img571/7991/28318112.jpg

WISŁAZWE 16.10.2011 18:19

Podbije do góry, żeby ktoś zgadał bo jakoś nie mogę skojarzyć gości... :>

p.s zawsze jak podbijam to za chwilę ktoś zgaduje :)

Antystenes 16.10.2011 18:46

Chodzi o Maasa Flynna..

filemon 16.10.2011 19:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Antystenes (Post 1177610)
Chodzi o Maasa Flynna..

że co? :shock:
to jakiś żart, podpowiedź, odpowiedź?
Odpowiedzią jest na pewno wszystkim znany budynek (instytucja) w Krakowie. Ciężko by było nie kojarzyć :-)
Naprawdę bardziej nie można podpowiedzieć.

Elefant 16.10.2011 19:48

Gmach I Liceum dawniej Gimnazjum Sw, Anny. Wyspiański (to ten trzeci ?) tam sie uczył. Związków pozostałych panów (drugi to chyba Daszyński) nie znam.

WISŁAZWE 16.10.2011 19:58

Daszyński również uczył się w tej szkole :> :)

Ostatnie zdjęcie to patron tej szkoły: Bartłomiej Nowodworski.

Elefant 16.10.2011 20:20

Daszyński ? Na stronie internetowej szkoły go nie ma. W wiki na stronie nowodworka jest, ale z bardzo szczegółowego życiorysu wynika, że nie, bo w czasach szkolnych w ogóle z Krakowem nie miał nic wspólnego, a ze szkoły go wylali. Z innego źródła znalałem, że owszem zdawał eksternistycznie maturę, ale w gimnazjum św Jacka.

Tak, że ??

Edit. Ten pierwszy to Adam Szeptycki - metropolita lwowski, podobno uczył się w gimnazjum św. Anny.

WISŁAZWE 16.10.2011 20:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1177671)
Daszyński ? Na stronie internetowej szkoły go nie ma. W wiki na stronie nowodworka jest, ale z bardzo szczegółowego życiorysu wynika, że nie, bo w czasach szkolnych w ogóle z Krakowem nie miał nic wspólnego, a ze szkoły go wylali. Z innego źródła znalałem, że owszem zdawał eksternistycznie maturę, ale w gimnazjum św Jacka.

Tak, że ??

Edit. Ten pierwszy to Adam Szeptycki - metropolita lwowski, podobno uczył się w gimnazjum św. Anny.

Też o nim myślałem, ale jakoś nie mogłem znaleźć odpowiedniego zdjęcia.

Czyli zagadka została rozwiązana.

Elefant 16.10.2011 20:34

No, ale co z tym Daszyńskim. Może niech autor sie wypowie.

Antystenes 16.10.2011 20:39

Ten trzeci to Asnyk..

filemon 17.10.2011 15:21

Doskonale :D Wszyscy trzej się uczyli w tej szkole, jednakże nie za bardzo wiem, kto wygrał. Dajmy na to, że kto pierwszy zada, tego jest ;)
A no i prawidłowe rozwiązanie to: Szeptycki Andrzej, potem Daszyński, potem Wyspiański i w końcu Nowodworski. Wszyscy trzej pierwsi chociaż przez chwilę część swojej edukacji spędzili w obecnym I LO i żyli niemal w tym samym czasie, podczas gdy Nowodworski to patron szkoły.

Edit: No cóż, hm. Podobni są, nie popadajmy w szczegóły :D

WISŁAZWE 17.10.2011 17:48

Elefant zadawaj pierwszy pociągnąłeś rozwiązanie zagadki więc dawaj :)
zresztą ja tylko uzupełniłem.

Yo Yo 17.10.2011 18:59

Cytat:

Pierwotnie napisane przez filemon (Post 1177938)
Doskonale :D Wszyscy trzej się uczyli w tej szkole, jednakże nie za bardzo wiem, kto wygrał. Dajmy na to, że kto pierwszy zada, tego jest ;)
A no i prawidłowe rozwiązanie to: Szeptycki Andrzej, potem Daszyński, potem Wyspiański i w końcu Nowodworski. Wszyscy trzej pierwsi chociaż przez chwilę część swojej edukacji spędzili w obecnym I LO i żyli niemal w tym samym czasie, podczas gdy Nowodworski to patron szkoły.

Pan nr 3 bardziej wygląda na Adama Asnyka. :P

Antystenes 17.10.2011 19:02

hmm..ciekawe co zdjęcie rzekomo Wyspiańskiego robi w biografii Asnyka?
http://www.transmar.pl/strona_angiel...ola/asnyk.html

Elefant 17.10.2011 21:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1178009)
Elefant zadawaj pierwszy pociągnąłeś rozwiązanie zagadki więc dawaj :)
zresztą ja tylko uzupełniłem.

Moderator prosi, nie idzie odmówić.

Znów, lekkie łatwe i przyjemne.

Malunek przedstawia dziewietnastowieczny most.

a. Jak nazywa się ta rzeka ?
b.Jak nazywa się ten most ?
c. W owym czasie w poblizu funkcjonowały jeszcze dwa mosty na tej rzece. Jak się nazywały (jeden miał nazwę zwyczajową pochodzacą od jego przeznaczenia) ?

Łatwe, ale jakby co przed południem podpowiedż.

http://img692.imageshack.us/img692/8628/fffxg.jpg

:-D


Słowo się rzekło, podpowiedż u płota.:-D

1. Zapewniam, że na malunku jest charakterystyczny obiekt, który bez trudu pozwoli zlokalizować most. Potem to już kaszka z mlekiem.
2. Pytanie dotyczy rzeki (choć może jest to określenie nieco na wyrost, jej nazwa składa się z dwóch słów) i trzech mostów. Z tego dzisiaj istnieje tylko jeden most, choć już nie most.

Jakby dalej były trudności w godzinach wieczornych podpowiedż graficzna.





Podpowiedż nr 2.

Most nr 3 i wszystko jasne.:D

http://img585.imageshack.us/img585/7991/rrrb.jpg

To znaczy trzeba jeszcze odpowiedzieć na pytania:-P

Gdyby jednak nie przed północą kolejna podpowiedż.

WISŁAZWE 18.10.2011 18:40

Skandal! :foch:

Tak długo zgadywać zagadkę ze swojego rodzinnego miasta:

1. Rzeka nosiła nazwę Stara Wisła
2. Most Podgórski ( of. cesarza Franciszka Józefa I)
3. Most Królewski, most kolejowy na Grzegórzkach.

Do dziś istnieje tylko jeden most a w sumie to wiadukt kolejowy :>

edit wiem pewnie nie po kolei, ale na szybkości wrzucam, żeby mnie ktoś nie uprzedził bo się trochę naszukałem :lol:

Elefant 18.10.2011 19:18

Dobra zaliczam Ci pierwszeństwo i prawo zadawania zagadki, ale:

1. Tak, Stara Wisła.
2. Nie, Most Podgórski był na Wiśle, a nie na Starej Wiśle.
3. Tak, to są mosty z obu obrazków.

Wklejam most nr 2 dla Ciebie do odgadnięcia :

http://img832.imageshack.us/img832/2070/liliw.jpg

Jezeli nie znasz nazwy to zadowole się informacją w ciągu jakiej obecnie istniejącej ulicy był ten most. A nazwa tej ulicy jest jednoznaczna.:-D

WISŁAZWE 18.10.2011 19:20

Most Krakusa, ulica to oczywiście Starowiślna, mój błąd :)

Teraz chyba level completed

Elefant 18.10.2011 19:34

Dobra zaliczam, bo podałeś ulicę. Ale nie jest to most Krakusa.

Bo ten łączył Kazimierz z Podgórzem a więc był na Wiśle. I powstał w XX w.

A obrazek przedstawia most Szlachtuzowy w ciagu ulicy Starowiślnej nad Starą Wisłą czyli obecną ulica Dietla.

Stara Wisła to ulica Dietla i Daszyńskiego.

O pięknych Plantach Dietlowskich można poczytać (stamtąd są też obrazki):

http://majtra.blogspot.com/2009/12/a...ul-dietla.html

Twoja zagadka.

WISŁAZWE 18.10.2011 19:44

^ powiem szczerze, że wstyd się przyznać ale nie słyszałem o ty moście.. :)

Zagadka, jakie miasto widać na poniższej fotografii:

http://i51.tinypic.com/xeke3a.jpg

WISŁAZWE 20.10.2011 15:12

Podpowiedź:

http://i51.tinypic.com/2rddegj.jpg

przemo 20.10.2011 19:21

Bregencja z niemieckiego chyba Bregenz, miasto nad jeziorem Bodeńskim.

Co to za żaglowiec i czym zasłynął ?

http://imageshack.us/photo/my-images/21/77370228.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/21/77370228.jpg/

Jak znowu będzie za proste to się już tu nie udzielam ;)

Ela 21.10.2011 08:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez przemo (Post 1179195)

Co to za żaglowiec i czym zasłynął ?

http://imageshack.us/photo/my-images/21/77370228.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/21/77370228.jpg/

Jak znowu będzie za proste to się już tu nie udzielam ;)

France II - był największym kiedykolwiek zbudowanym żaglowcem

http://pl.wikipedia.org/wiki/France_II

Nie było trudne, ale nie o to chodzi aby nikt nie odgadł :)

Zagadka :

Cytat:

W poniedziałek , rankiem, ..... raczył odczuwać lumbago i zakomunikował służbie, iż bieżące akta aż do odwołania czytać będzie na kanapie.
We wtorek, 4 maja pierwszy generalny adiutant, zauważył, że....... kanapa stoi tak niefortunnie, iż dostojnego chorego razi światło słoneczne.
O owym odkryciu poinformował w tym samym dniu generalnego adiutanta barona .....
W środę, 5 maja generalny adiutant, baron..... w czasie wizyty w gabinecie ..... potwierdził słuszność spostrzeżeń pierwszego generalnego adiutanta gen. hr. i zwrócił się do nadwornego lekarza dr ....... o wydanie odpowiednich decyzji w sprawie przesunięcia kanapy.
W czwartek, 6 maja w trakcie burzliwej narady w......, nadworny lekarz, radca dworu dr ......, wyraził pogląd, iż pełną odpowiedzialność za kąt, pod jakim promienie słoneczne padają na ..... kanapę ponosi osobisty kamerdyner ...........
Do przekazania.........tej informacji zobowiązany został........
W piątek, 7 maja realizując ustalenia narady w....., przboczny adiutant ...... powiadomił osobistego kamerdynera ......o potrzebie przestawienia kanapy.
W sobotę, 8 maja w czasie pobytu w gabinecie , osobisty kamerdyner ..... stwierdził konieczność przestawienia kanapy tyłem do światła. W rozmowie z główną praczką dworu panią ..... oraz z tapicerem panem....... , osobisty kamerdyner wyraził jednak pogląd, że opinia w tej sprawie należy do radcy dworu dr...... i że bez wyraźnego polecenia lekarza kanapa przesunięta nie bedzie.
W niedziele, 9 maja po mszy św. w dworskiej kaplicy rozpoczęły się konsultacje i ustalenia kompetencyjne.
Grupa skupiona wokół hrabiego gen. ..... i tapicera.... przeforsowała decyzję wysłania szyfrowanego telegramu sprawie kanapy do ......, gdzie mieszkała starsza córka ......, .......
W poniedziałek, 10 maja ..... roku cały dwór z ulgą przyjął wiadomość, że ..... nie odczuwa już skutków ataku lumbago
Kto miał lumbago ? :D


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 06:04.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl