Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Ela 03.10.2011 10:16

Niższy od Lubonia.
Kiedyś była na nim platforma widokowa.
A nadal jest jaskinia zbójców. Bez zbójców.

Elefant 03.10.2011 10:24

Pytanie na czasie, mówisz

Limanovia - Limanowa - Pasmo Łososińskie - najwyższy szczyt - Jaworz zwany Kretówką.

Zagadkę mogę zadać dopiero wieczorem, więc jeżeli masz jeszcze jakieś fajne fotki z gór to proszę.

Ela 03.10.2011 11:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1173058)
Pytanie na czasie, mówisz

Limanovia - Limanowa - Pasmo Łososińskie - najwyższy szczyt - Jaworz zwany Kretówką.

Zagadkę mogę zadać dopiero wieczorem, więc jeżeli masz jeszcze jakieś fajne fotki z gór to proszę.

Odpowiedź wyczerpująca.

Poczekamy do wieczora :-)

Elefant 03.10.2011 15:09

Lekkie łatwe i przyjemne.

http://img403.imageshack.us/img403/3733/image1bla.jpg



1. Jak nazywa się taki Pan (w języku oryginalnym) ?
2. Czym się zajmował/zajmuje ?
3. Czy aby jednak nie byłby przydatny w Wiśle ?:-D

Pytanie nr 3 retoryczne, proszę nie odpowiadać.

Ela 03.10.2011 16:34

Wygląda jak Czikosz - pusztański pasterz i pogromca koni.
Nie mylić z Erikiem Czikoszem.

Elefant 03.10.2011 17:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1173214)
Wygląda jak Czikosz - pusztański pasterz i pogromca koni.
Nie mylić z Erikiem Czikoszem.

Tak to jest Cikosz.

A wyglada jak Kirm:-D

Twoja zagadka.

Ela 03.10.2011 19:38

Może faktycznie do Kirma ;)

Co to i gdzie ?

http://img5.imageshack.us/img5/4254/52564280.jpg

Wbrew pozorom to nie " kibolska i rasistowska" zagadka.
Chociaż, jakby się uparł...

Etiop 03.10.2011 20:55

Wielki Tydzień w Hiszpanii?

Ela 04.10.2011 06:57

Blisko.
Podczas Wielkiego Tygodnia ale nie w Hiszpanii.
Choć związki z tym krajem miejscowości są znaczne.

Tak wygląda miasteczko :

http://img193.imageshack.us/img193/1756/10237461.jpg

http://img255.imageshack.us/img255/5166/pp2wl.jpg
.

Faitmen 04.10.2011 07:09

Wielki tydzień w Perpignan (Francja)

Ela 04.10.2011 08:02

Perła Roussillon.

Twoja zagadka.

Faitmen 05.10.2011 07:10

Co to i Gdzie??
http://img233.imageshack.us/img233/7956/9719104.jpg

Faitmen 05.10.2011 07:22

Szybka podpowiedź... http://img696.imageshack.us/img696/2848/aaaawd.jpg

Bóg Trybun (objawion) 05.10.2011 23:36

Alzey

państwo naszych Poruszonych Cytatem Sąsiadów

zagaka jutro

Faitmen 06.10.2011 07:17

Co racja, to racja... Zadajesz

Bóg Trybun (objawion) 06.10.2011 21:48

http://img13.imageshack.us/img13/5290/ndar.jpg


Ciekawa i utalentowana postać. Współpracownik znanego Wiślaka. Współtwórca, twórca, prekursor [...].

Jak to mam w zwyczaju, skojarzenie:
http://img268.imageshack.us/img268/8...ktorelecza.jpg

Poproszę o rozszyfrowanie tożsamości pana z 1. zdjęcia. Skojarzenia i nici powiązań niekonieczne :D

Czy zdążymy z odpowiedzią przed ciszą? ;-)

Ela 07.10.2011 07:16

Niebezpieczna zagadka.
Jeden już za to siedzi ;)

http://merlin.pl/120-Przygod-Koziolk...7272-239-3.jpg

Bóg Trybun (objawion) 07.10.2011 09:15

mądra głowa

poprosimy o zagadkę w takim razie : )

Ela 07.10.2011 10:13

Kto ostatni przekonał się, że zakładając ten złoty atrybut bez upoważnienia skraca sobie gwałtownie życie ?
( Legenda głosi, że taki osobnik umiera w przeciągu roku )

http://img510.imageshack.us/img510/2992/49864610.jpg
.

Bayern 07.10.2011 10:35

Koleżanka Ela wzięła zagadkę z wczorajszego artukułu onetu :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Heydrich

czekam na potwierdzenie

Ela 07.10.2011 11:04

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bayern (Post 1174463)
Koleżanka Ela wzięła zagadkę z wczorajszego artukułu onetu :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reinhard_Heydrich

czekam na potwierdzenie

A tak, tak - przeczytałam go sobie.
Głupio sądziłam, że nikt nie czyta Onetu.
Poza tym spodobała mi się złota korona :D

Twoja kolej.

Bayern 07.10.2011 14:22

Był sobie kapitan polskich transatlantyków, słynny z bajerowania, czarowania pasażerów statków którymi dowodził.
Jak nazywali go podkomendni, jak miał na imie i nazwisko?
Kto napisał książkę o tym kapitanie?
I jakiego jeszcze innego kapitana opisał?

WISŁAZWE 07.10.2011 18:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bayern (Post 1174528)
Był sobie kapitan polskich transatlantyków, słynny z bajerowania, czarowania pasażerów statków którymi dowodził.
Jak nazywali go podkomendni, jak miał na imie i nazwisko?
Kto napisał książkę o tym kapitanie?
I jakiego jeszcze innego kapitana opisał?


Nie mam szczęścia ostatnio do odgadywania, ale nie lubię się poddawać to spróbuje raz jeszcze:

Odpowiem, chociaż kupy się to nie będzie trzymało uprzedzam na wstępnie z moich informacji wynika że:
Podkomendni nazywali go ''Szamanem Mórz''
Pływał na SS Kościuszko, SS Pułaski, SS Piłsudski, SS Batory.
Nazywał się Eustazy Borkowski.
Książkę o nim napisał Karol Olgierd Borchardt.
Innym kapitanem którego opisał autor był Mamert Stankiewicz w książce pt ''Znaczy kapitan''

Tyle ode mnie.

Bayern 07.10.2011 20:36

Zgadza się, obie te książki są świetne, pełne ciekawych historii i anegdot.
WISŁAZWE zadawaj!

WISŁAZWE 07.10.2011 21:05

Co to za Panowie, na zdjęciu jest ich dwóch lecz w sumie było trzech :>
Z czego są znani.

http://i55.tinypic.com/23lmtrb.jpg

WISŁAZWE 08.10.2011 19:25

Dam wam taką podpowiedź, że ta zagadka zostanie rozwiązana w bardzo krótkim czasie :)
Przeglądnijcie dokładnie ostatnie dwie strony tego tematu.

Watts 08.10.2011 19:56

Szelmo Ty, jakie dwie strony, toć wystarczyło kilka postów do góry przewinąć : ) Na fotografii Jozef Gabčík i Jan Kubiš, wykonawcy rzeczonego zamachu na Heydricha.

http://i.imgur.com/Szrdk.jpg

Kto to i co wynalazł? Okoliczności fotki dość sugestywne.

Proud 08.10.2011 20:01

Laszlo Biro, wynalazł długopis?

Jeśli dobrze, niech ktoś ze Starych wyjadaczy zada za mnie;)

WISŁAZWE 08.10.2011 20:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Watts (Post 1174930)
Szelmo Ty, jakie dwie strony, toć wystarczyło kilka postów do góry przewinąć : ) Na fotografii Jozef Gabčík i Jan Kubiš, wykonawcy rzeczonego zamachu na Heydricha.

http://i.imgur.com/Szrdk.jpg

Kto to i co wynalazł? Okoliczności fotki dość sugestywne.


Haaa!
To byłoby za łatwe :D

Rozwiązanie zagadki:

Laszlo Biro wynalazca długopisu :>

Watts 08.10.2011 20:04

Oczywiście - to Laszlo, alias Ladislao José. Ciekawostka - w 1950 patent od niego kupił niejaki Bich, który od swojego nazwiska odciął jedną literkę i uczynił wynalazek Madziara sztandarowym produktem swojej firmy o tej nazwie.

WISŁAZWE 08.10.2011 20:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Proud (Post 1174932)
Laszlo Biro, wynalazł długopis?

Jeśli dobrze, niech ktoś ze Starych wyjadaczy zada za mnie;)


Tutaj mam problem, bo nie wiem czy załapię się do tej grupy, ja bardziej z tej grupy Młodszych wyjadaczy ;)

Ale okej, zadaję:

Powiedzmy, że zostajemy w pewnych klimatach, co to za acz i co mu się przypisuje:

http://i54.tinypic.com/vqhcpf.jpg

filemon 09.10.2011 10:26

Ramon Verea, wynalazca kalkulatora.
Na potwierdzenie: http://history-computer.com/Mechanic...ury/Verea.html

Wydaje mi się, że jest dobrze, więc możemy lecieć z następną zagadką. :-)
Powinno być łatwe. Co przedstawia 1. zdjęcie? Kogo przedstawia 2. zdjęcie? Co lub kto wiąże oba zdjęcia?
1. http://img638.imageshack.us/img638/9078/odpq.jpg
2. http://img692.imageshack.us/img692/6291/wdpny.jpg

Edit: Uściślę rozwiązanie. To odpowiedź na pytanie - jaki wpływ miał pan na zdjęciu nr 2 na rękopis (jego przetrwanie) ze zdj nr 1?

Yo Yo 10.10.2011 17:47

1. Oda do młodości A. Mickiewicza, pewnie rękopis

WISŁAZWE 10.10.2011 17:56

Tylko nie mów, że to poprawna odpowiedź bo się chyba załamię. :foch:
Wczoraj to już rozwiązałem, ale myślę kurde zbyt łatwe by to było i nie wrzuciłem odpowiedzi :>
Coś to zdjęcie takie jakieś, kurcze nie wiem.

Faitmen 10.10.2011 17:59

WISLAZWE tak jak ja... :)

filemon 10.10.2011 18:39

no dobrze dobrze, mówiłem że jest łatwe, ale co z nr 2? samo 1 nie wystarczy ;)
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Faitmen (Post 1175670)
no wlasnie, co z tym zdjeciem... jakas podpowiedz?

phi. narzekają, że za łatwe a zaraz podpowiedź chcą :) trudność polega na odgadnięciu zdjęcia nr 2 :)

Edit: Uściślę rozwiązanie. To odpowiedź na pytanie - jaki wpływ miał pan na zdjęciu nr 2 na rękopis (jego przetrwanie) ze zdj nr 1?

Faitmen 10.10.2011 18:57

no wlasnie, co z tym zdjeciem... jakas podpowiedz?

no i chodzi mi wlasnie o podpowiedz co do 2 zdjecia a nie jego zwiazku ze zdjeciem pierwszym... bo stoimy z ta zagadka juz 3 dzien

Ela 11.10.2011 12:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez filemon (Post 1175661)
odpowiedź co wiąże te dwa zdjęcia jest banalna. Jedyna trudność polega na odgadnięciu zdjęcia nr 2 :)

A to nie jest Walerian Łukasinski ?

W Nocy Listopadowej, Wyspiańskiego właśnie on wypowiada słowa " Witaj jutrzenko swobody
za tobą zbawienia słońce ", wychodząc z carskiego więzienia.

filemon 11.10.2011 13:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1175829)
A to nie jest Walerian Łukasinski ?

W Nocy Listopadowej, Wyspiańskiego właśnie on wypowiada słowa " Witaj jutrzenko swobody
za tobą zbawienia słońce ", wychodząc z carskiego więzienia.

Niestety nie :-)
@faitman: taka oczywista dla ciebie, a stoimy :>
Od poczatku mówiłem, że cała trudność polega w odgadnięciu obrazka nr 2, a pierwsza część jest prościutka, jak i rozwiązanie całkiem łatwe.
To powinno załatwić sprawę :)
http://img833.imageshack.us/img833/345/wdpa.jpg

Edit: Uściślę rozwiązanie. To odpowiedź na pytanie - jaki wpływ miał pan na zdjęciu nr 2 na rękopis (jego przetrwanie) ze zdj nr 1?

WISŁAZWE 11.10.2011 16:54

Maaaam!
Władysław Mickiewicz.

Wpływ na przetrwanie rękopisu ''Oda do młodości'' to ufundowanie w 1903 roku Muzeum Adama Mickiewicza w którym zgromadzono niektóre rękopisy oraz pamiątki po Adamie Mickiewiczu. Muzeum znajduje się w gmachu Biblioteki Polskiej na wyspie Św. Ludwika.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:50.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl