Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

WISŁAZWE 02.09.2011 19:02

Faktycznie zapomniałem o dacie :) umknęło mi.

Zagadka, gdzie znajdziemy taki krajobraz co to za miejsce:

http://i51.tinypic.com/ix4g7q.jpg

WISŁAZWE 03.09.2011 11:59

Podpowiedź:

Rzeka, którą widać na powyższym obrazku przepływa przez 3 państwa. Jest krótsza od najdłuższej rzeki w Polsce o przeszło 500 km.

Al_29 03.09.2011 12:07

Rzeka Orontes? Przepływa przez Liban, Turcję i Syrię

WISŁAZWE 03.09.2011 12:23

Niestety nie.
Szukajcie bliżej. Znacznie bliżej :)

Al_29 03.09.2011 12:27

Rzeka Mozela ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Mozela

WISŁAZWE 03.09.2011 12:31

Dobra odpowiedź!
Celem uzupełnienia, rzeka Mozela w pobliżu miasteczka Wolf :)

Al_29 03.09.2011 12:42

http://tinypic.com/r/2yvj51d/7http://i51.tinypic.com/2yvj51d.jpg
Jak nazywa się ten most, i nad jaką rzeką się znajduje? :)

bb.1906 zadajesz :)

bb.1906 03.09.2011 12:50

miasto Bristol, Clifton Suspension Bridge nad rzeką Avon

http://i55.tinypic.com/rtgrr8.jpg

Co przedstawia zdjęcie?

piter116 03.09.2011 22:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez bb.1906 (Post 1159544)
miasto Bristol, Clifton Suspension Bridge nad rzeką Avon


Co przedstawia zdjęcie?

Plac Wolności w Charkowie ?
Ok, potwierdzam : http://euro2012.ukrinform.ua/pl/news/194/40467/?print=Y

Co to za wyspa ?
http://imageshack.us/f/231/83154726.jpg/
http://img231.imageshack.us/img231/4110/83154726.jpg

WISŁAZWE zadajesz : )

WISŁAZWE 04.09.2011 09:59

Odpowiadam :)
Na dobry początek dnia czy to może jest wyspa Koh Samui :>

WISŁAZWE 04.09.2011 11:55

To jedziemy z zagadką, jakie miasto przedstawia fotografia poniżej i do tego kilka pytań:

1. Z czego słynie region w którym leży to miasto ?
2. Jaki jest największy sukces klubu piłkarskiego z tego miasta ?
3. Jakie polskie miasto jest partnerem miasta o które pytam ?


http://i53.tinypic.com/fm54le.jpg

snyrting 04.09.2011 12:18

Węgierskie Kecskemet znane z produkcji destylatu o nazwie palinka. Miasto to jest stowarzyszone z Wadowicami, a klub piłkarski Kecskeméti TE sięgnał w zeszłym sezonie po puchar Węgier.


WISŁAZWE 04.09.2011 13:47

Bingo!
Twoja zagadka :)

snyrting 04.09.2011 14:07

http://i56.tinypic.com/idvjf4.jpg
http://i54.tinypic.com/f42nnp.jpg



Co to za miejsce, w jakim kraju się znajduje i czemu zawdzięcza swoją nazwę.

dulli78 04.09.2011 14:42

Wybrzeże Szkieletowe w Namibii. Nazwę swoją zawdzięcza silnemu, zimnemu Prądowi Benguelskiemu oraz licznym płyciznom dzięki czemu statkiem łatwo tam dopłynąć natomiast odpłynięcie (oczywiście statkami bez silników) jest praktycznie niemożliwe. Ponad 1000 wraków statków ozdabia to wybrzeże, na które dzięki działaniu zimnego prądu morskiego wdziera się pustynia Namib. Portugalscy żeglarze nazywali to miejsce "bramą do piekła".

Jako, że jestem pewny odpowiedzi - zadaję coś od siebie:

http://http://i55.tinypic.com/2gsh99k.jpghttp://i55.tinypic.com/2gsh99k.jpg

1. Jak nazywa się stadion i gdzie jest zlokalizowany (państwo i miasto)?
2. Jakie drużyny spotkały się na inauguracji stadionu i jakim wynikiem zakończył się ten mecz?

Bóg Trybun (objawion) 04.09.2011 15:45

1. Stadion Estadio Monumental Isidro Romero Carbo w Tarqui*, Ekwador
2. Dwie Barce - ta ekwadorska i ta oryginalna : ) zwyciężyła podróbka (1:0)

---
* i na ile jestem w stanie ogarnąć podział administracyjny Ekwadoru - Tarqui jest częścią (najludniejszą) miasta (aglomeracji?) Guayaquil.

dulli78 04.09.2011 16:17

Zgadza się - twoja kolej na zagadkę!

Co do podziału administracyjnego to Guayaquil jest miastem a Tarqui jedną z jego dzielnic - ale faktycznie trochę to zagmatwane.
http://en.wikipedia.org/wiki/Guayaquil
http://en.wikipedia.org/wiki/Guayaquil_Canton

Bóg Trybun (objawion) 04.09.2011 18:22

Znany nieznany?


http://img12.imageshack.us/img12/429/wall1tu.th.jpg

http://img801.imageshack.us/img801/5558/wall2e.th.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/9...rkreska.th.jpg

http://img217.imageshack.us/img217/9652/superbarwny.jpg

http://img716.imageshack.us/img716/6...aklamac.th.jpg

Ela 05.09.2011 05:30

Robert Lenkiewicz

Bóg Trybun (objawion) 05.09.2011 19:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1159885)
Robert Lenkiewicz

Ela Zagadkowa

Ela 06.09.2011 14:51

Co to za miejscowość ? I co to za biały budynek pośrodku ?

http://img32.imageshack.us/img32/6407/smsdokrk.jpg
.
Podpowiedź :

http://img821.imageshack.us/img821/7045/portlc.jpg

http://img691.imageshack.us/img691/1217/designps.jpg
.

dulli78 07.09.2011 17:14

Stralsund w Niemczech a ten budynek to Oceaneum - oceanarium i muzeum morskie.

Mam nadzieję, że dobrze odpowiedziałem. Zadaję coś od siebie:

http://i52.tinypic.com/ivczfq.gif

Co łączy pana na obrazku powyżej z poniżej umieszczonymi ciastkami i siwym hipisem?

http://i53.tinypic.com/2pzb250.jpg http://i51.tinypic.com/mhdroy.jpg

Ela 08.09.2011 12:37

Ten pan na pierwszym obrazku to odkrywca wysp noszących miano Markizów, Álvaro de Mendaña

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C3%81l...3%B1a_de_Neyra


Ciasteczka poniżej to też markizy, a pan z siwymi włosami to zapewne jakiś Markiz, ale nie znam imienia i nazwiska.

dulli78 08.09.2011 17:14

Zgadza się, twoja kolej na zagadkę. Ten siwy to doradca króla Portugalii Józefa I Markiz de Pombal.

Ela 09.09.2011 05:21

Co to za miasteczko? :

http://img545.imageshack.us/img545/6...29f5e89af6.jpg

Słynie mdz. in. z takich wyrobów:

http://img689.imageshack.us/img689/5007/94199955.jpg

http://img851.imageshack.us/img851/1647/68741362.jpg
.

Bóg Trybun (objawion) 09.09.2011 09:03

Lubeka


.

Ela 09.09.2011 09:08

Tak.
......

Bóg Trybun (objawion) 09.09.2011 09:30

http://img12.imageshack.us/img12/328...zwierza.th.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/6646/plusskala.jpg

Jesień, grzyby. Gdzie wyrósł taki?

WISŁAZWE 11.09.2011 21:44

^ będzie jakaś wskazówka to tego grzyba :>

Bóg Trybun (objawion) 11.09.2011 22:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1162815)
^ będzie jakaś wskazówka to tego grzyba :>

to bardzo pobożny grzyb

Ela 12.09.2011 06:41

http://architecture.about.com/od/gre...hapel.-0f7.htm

_________

Zagadka:

Którędy pomyka i jak się nazywa ta sympatyczna ciuchcia ? :

http://img593.imageshack.us/img593/6835/99402245.jpg

http://img94.imageshack.us/img94/8555/93247981.jpg

Jako podpowiedź :

http://img689.imageshack.us/img689/1217/15374967.jpg
.

WISŁAZWE 12.09.2011 14:06

Czyżby Ela, zmieniała zainteresowanie z Francji na Niemcy :>

Może kogoś naprowadzę: znalazłem taką ciuchcie w niemieckim mieście Lauda :)
Nie wiem czy trop dobry.

Ela 12.09.2011 14:13

Trop dobry, jeśli chodzi o Niemcy.
Tzn a propos ciuchci a nie zainteresowań :)
Powiedzmy, że w zagadkach często wakacyjne reminiscencje się pojawiają. I to też jest podpowiedź ;)

Bóg Trybun (objawion) 12.09.2011 23:19

Wąskotoróweczka namierzona już dawno, ale stoi i nie sapie, nie dyszy i nie dmucha - podpowiedź jest z gatunku tych, które gmatwają sprawę


= wciągają.

Bardziej niż "zasadnicza części zagadki".

Lößnitzgrundbahn, ale dla mnie to tylko część odpowiedzi, zadam jeśli rozszyfruję obraz.

spirit 12.09.2011 23:34

Obraz to oczywiście artystyczna wizualizacja śmierci bohaterskiego Rolanda, natomiast jedyne skojarzenie jakie mi się nasuwa jest takie, iż trasa tej ciuchci może na jakimś odcinku biec niemiecką drogą Św. Jakuba, ostatecznie prowadzącą do Santiago de Compostela poprzez wąwóz Roncevaux, gdzie literacki bohater poległ.

Ale chyba nie ...

Ela 13.09.2011 05:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez spirit (Post 1163336)
Obraz to oczywiście artystyczna wizualizacja śmierci bohaterskiego Rolanda, natomiast jedyne skojarzenie jakie mi się nasuwa jest takie, iż trasa tej ciuchci może na jakimś odcinku biec niemiecką drogą Św. Jakuba, ostatecznie prowadzącą do Santiago de Compostela poprzez wąwóz Roncevaux, gdzie literacki bohater poległ.

Ale chyba nie ...

Obraz się zgadza, ale związek między ciuchcią a Rolandem jest bardziej.... dosłowny ;)

BTO - Lößnitzgrundbahn to nie jest prawidłowa odpowiedź. Sms :]

Kolejka swego czasu służyła w celu dowożenia eleganckiego towarzystwa z nadmorskich kąpielisk do teatru, nieco w głębi lądu.
Teatr był częścią pięknego założenia miejsko-pałacowo-parkowego, ufundowanego przez ekscentrycznego arystokratę.
Oto jego część :
http://img18.imageshack.us/img18/1811/000zq.jpg

Ciuchcia była też swego czasu zwana " Buraczanym Ekspresem".
Obecna nazwa jest bardziej dostojna ;)

Eternit 13.09.2011 08:11

A to nie jest czasem Rasender Roland?

Ela 13.09.2011 08:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Eternit (Post 1163368)
A to nie jest czasem Rasender Roland?

Dokładnie tak. Mknący Roland. Choć wziąwszy pod uwagę prędkość z jaką się porusza, " mknący" jest nieco na wyrost : )

Twoja zagadka.

Eternit 13.09.2011 08:55

Co to za ślicznotka i gdzie się znajduje ;)
http://i52.tinypic.com/2wmmg0k.jpg

http://i56.tinypic.com/2e3n8u8.jpg

adas123 13.09.2011 09:05

Pozwole sobie,a co.Pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 19:42.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl