Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Ela 23.03.2011 10:11

Podpowiedź :
Wypowiedź dotyczyła tych dwóch panów :

http://img710.imageshack.us/img710/6605/3333pr.jpg

http://img708.imageshack.us/img708/4641/9869.jpg

A wydarzenie z nią związane miało miejsce tu :

http://img826.imageshack.us/img826/8619/2222z.jpg
.

Kris54 23.03.2011 11:32

Ten pan na pierwszym zdjęciu to autor słów- Antoni Berezowski, który stał za nieudanym zamachem na cara Aleksandra II (2 zdjęcie). Na 3 zdjęciu Napoleon III i to jego dotyczy tekst o cesarzu Francuzów, którego nie miała dosięgnąć polska kula.
Jeśli dobrze niech ktoś zada

Ela 23.03.2011 11:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kris54 (Post 1068902)
Ten pan na pierwszym zdjęciu to autor słów- Antoni Berezowski, który stał za nieudanym zamachem na cara Aleksandra II (2 zdjęcie). Na 3 zdjęciu Napoleon III i to jego dotyczy tekst o cesarzu Francuzów, którego nie miała dosięgnąć polska kula.
Jeśli dobrze niech ktoś zada

Bardzo dobrze :-)


Tylko znowu temat będzie stał.

Kris54 23.03.2011 14:19

To w takim razie zadam pytanie, może proste, ale nie mam jakoś pomysłu:

Kim jest/był ten człowiek, co to za ludzie, z jakim krajem związani i za co odpowiedzialni (chodzi o przynajmniej jeden przykład):

http://i55.tinypic.com/x4od5.jpg

(w lewym górnym rogu zamazana flaga)

EDIT: no wiem, pierwszy raz tutaj wszedłem , nie przeglądałem poprzednich stron :-)

Bóg Trybun (objawion) 23.03.2011 14:58

Ale to już było : ) jest odpowiedzialny za małżeństwo z Cecą. A raczej byl. Ale dobra, niech ktoś dopełni odpowiedzi i zada zagadkę.

tomo 24.03.2011 12:03

Było było. Dawno nie zadawałem, więc pozwolę sobie dopełnić formalności:
(za wiki)

Željko Ražnatović (pseudo Arkan) - nacjonalistyczny polityk serbski, dowódca paramilitarnego oddziału "Tygrysów".Był jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie przez Trybunał Haski, jako podejrzany o ludobójstwo, zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne.
Był założycielem popieranej przez Milosevica Partii Jedności Serbskiej (Stranka Srpskog Jedinstva).

Pozwólcie że zadam zagadkę po godzinie 14

Bóg Trybun (objawion) 24.03.2011 12:41

Tomo próbuje dekoncentrować podpisem. Jeśli wprowadzimy punktację za zagadki to jemu licznik bije podwójnie.

tomo 24.03.2011 13:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 1069150)
Tomo próbuje dekoncentrować podpisem. Jeśli wprowadzimy punktację za zagadki to jemu licznik bije podwójnie.

Myślę, że to bardzo dobry pomysł warty przemyślenia. Wszak grono młodszych użytkowników tego forum zasypało mnie niedawno liczbą 29 wiadomości prywatnych z pytaniem cóż to za niewiasta w mym podpisie majaczy. Tożsamość ustalona i na szczęście wiadomości ustały.

Co do zagadki:

http://i56.tinypic.com/20zraea.jpg

http://i53.tinypic.com/ic0g0g.jpg

http://i56.tinypic.com/b7jl7o.jpg

To jest zespół pewnych obiektów w pewnym miejscu, które rozwija się prężnie pomimo tego że w okolicy nie ma żadnego przemysłu ani większej fabryki a sama miejscowość jest malutka.

Pytania:
1. Co to za miejscowość?
2. Co to za zespół obiektów?
3. Jaki jest powód rozwoju tej miejscowości bez przemysłu, handlu, usług etc. ?

Bóg Trybun (objawion) 24.03.2011 14:21

1. Legnickie Pole
2. Pobenedyktyński zespół klasztorny
3. a powodu rozwoju dopatruję się w utworzeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa brak spekulantów cukrowych w terenie i gremialne niesłodzenie herbaty przez mieszkańców tego regionu.

tomo 24.03.2011 14:24

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 1069171)
1. Legnickie Pole
2. Pobenedyktyński zespół klasztorny
3. a powodu rozwoju dopatruję się w utworzeniu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oczywiście niebagatelną rolę odgrywa brak spekulantów cukrowych w terenie i gremialne niesłodzenie herbaty przez mieszkańców tego regionu.

:rotfl::rotfl::rotfl::rotfl:

Zadajesz !

Bóg Trybun (objawion) 24.03.2011 14:48

http://img339.imageshack.us/img339/2...khoolsfrvr.jpg

^ budowla, której losy splecione są z klubem:
http://img51.imageshack.us/img51/1402/vudegie.png

, tym jegomościem:
http://img607.imageshack.us/img607/5...mlodaszafa.jpg

oraz tym fanatykiem:
http://legionisci.com/zdjecia/11denhaag1_kibice2_d.jpg.

Budowla, klub, związki z obydwoma bohaterami zagadki - oto Warunki Dobrej Odpowiedzi.

Ela 25.03.2011 13:07

Spróbuję ruszyć zagadkę choć Warunków Dobrej Odpowiedzi nie spełnię.

Budynek to lizboński klasztor Hieronimitów

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Hieronimit%C3%B3w

Klub to Vasco da Gama z Rio.

Zarówno klub jak i klasztor został założony ku pamięci Vasco da Gamy i jego wypraw.

Związek z Chrystusem z oprawy widzę tylko taki, że to chrześcijański klasztor. Ewentualnie z imieniem Manuel ( fundator klasztoru ) = Emanuel ( Bóg z nami - imię Mesjasza).

Za nic nie mogę rozszyfrować pogromcy lwa i wybawcy baranka.
Najbliżej mu chyba do biblijnego Daniela...

Bóg Trybun (objawion) 25.03.2011 17:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1069390)
Związek z Chrystusem z oprawy widzę tylko taki, że to chrześcijański klasztor. Ewentualnie z imieniem Manuel ( fundator klasztoru ) = Emanuel ( Bóg z nami - imię Mesjasza).

Za nic nie mogę rozszyfrować pogromcy lwa i wybawcy baranka.
Najbliżej mu chyba do biblijnego Daniela...

Dzielnia....

Belem = Betlejem = miejsce narodzin Dawida (nie Daniela), Chrystusa i Traktatu Antyspekulanckiego

---

Odpowiedź uznaję warunkowo, masz zawiasy, zadawaj w pokoju.

Ela 25.03.2011 17:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 1069488)
Dzielnia....

Belem = Betlejem = miejsce narodzin Dawida (nie Daniela), Chrystusa i Traktatu Antyspekulanckiego

---

Odpowiedź uznaję warunkowo, masz zawiasy, zadawaj w pokoju.

Tu są jakieś kondygnacje !
To wyższa matematyka !
____________

Zagadka w zawiasach :

Kto i gdzie tak wygodnie się rozsiadł :

http://img638.imageshack.us/img638/3818/111mt.jpg

I co ma wspólnego z :

http://img696.imageshack.us/img696/4792/222yys.jpg

Drugie pytanie jest od razu wskazówką.

Bóg Trybun (objawion) 25.03.2011 17:54

Rozsiadł się Giacomo Puccini a [...] tańczy madame butterfly

Ela 25.03.2011 18:00

http://img52.imageshack.us/img52/1277/bialaflaga.gif


Twoja kolej :-)

Bóg Trybun (objawion) 25.03.2011 18:38

Prosba o cierpliwość i czas do rana na zadanie zagadki. Jeśli ktoś ma pomysł i chce zadać wcześniej - śmiało.

Bóg Trybun (objawion) 26.03.2011 15:57

Cóż to za twory - i gdzie się znajdują?

http://img856.imageshack.us/img856/3575/binokle.th.jpg

WISŁAZWE 26.03.2011 16:11

Czyżby to były skamieniałe drzewa w Parku Narodowym Nambung w Australii Zachodniej ?

Bóg Trybun (objawion) 26.03.2011 16:29

Hmmmm. część naukowców tak uważa. Pozostali nie są do tej tezy przekonani - stąd termin, o który pytam, wymyślony dla tych dziwolągów (a zaczerpnięty z mojego ulubionego gotyku).

Masz prawo pierwoodpowiedzi ;-)

oczw miejsce się zgadza, twory też.

WISŁAZWE 26.03.2011 20:40

Czyj to stadion:
łatwe bo nie mam pomysłu :)

http://i56.tinypic.com/2yoe9s6.jpg

http://i56.tinypic.com/1zxo96q.jpg

WISŁAZWE 27.03.2011 09:53

Pytanie w zagadce jest podchwytliwe, myślałem że się ktoś zorientuje.
Aktualnie stadion nie jest użytkowany - choć były na nim rozgrywane mecze Mistrzostw Świata oraz Euro.

Watts 27.03.2011 10:21

Parkstadion w Gelsenkirchen.

----

Co to, gdzie to? (kliknąć w łącze prosz, bo fotografia duża)

Martin 27.03.2011 10:36

Sucha Beskidzka. Karczma Rzym. Jadłem. Żeberka bez rewelacji.
http://www.strykowski.net/eng/suchab...photo_5019.php

Co to za okolica? I co ją wyróżnia spośród wielu podobnych.

http://img268.imageshack.us/img268/7386/ze2a.jpg

Martin 27.03.2011 19:12

Dwie podpowiedzi:
http://img402.imageshack.us/img402/4629/ze3qh.jpg


http://img858.imageshack.us/img858/6853/ze4.jpg

Martin 28.03.2011 06:19

Jeszcze jedna. Ta już powinna wyjaśnić sprawę.

http://img52.imageshack.us/img52/4678/ze5z.jpg

Elefant 28.03.2011 07:22

Są to wyspy Brijuni na Adriatyku, gdzie swą siedzibę po II wojnie światowej wybudował niejaki Josip Broz.

Tu bardziej adekwatne zdjęcie :
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20101123175605

A o wyspach tutaj :

http://www.chorwacja.croatia4u.org/i...py_Brijuni.htm

Niech ktoś zada, ja mogę dopiero wieczorem.

Elefant 28.03.2011 17:38

Nikt nic nie zapodał ?

Co to za obiekt i w jakim mieście ?

http://img703.imageshack.us/img703/3559/khyt.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Dużo wspólnego z Krakowem:-D

Martin 28.03.2011 21:55

Pałac Królewski w Fezie.

http://fotogalerie.pl/fotka/27418911...ki-w-Fezie.htm

Co to za budowla?

http://img132.imageshack.us/img132/2530/ze7d.jpg


http://img684.imageshack.us/img684/4099/ze10n.jpg




Dla ułatwienia panorama miasta:
http://img858.imageshack.us/img858/7461/ze9.jpg

Martin 29.03.2011 15:02

Dwie podpowiedzi z nieco innej bajki:

http://img810.imageshack.us/img810/2839/ze8u.jpg

http://img204.imageshack.us/img204/6549/ze11.jpg

Bóg Trybun (objawion) 29.03.2011 15:12

Tuluza...

---

http://img130.imageshack.us/img130/4326/atoco.jpg

co nie, że podobnie ?

Martin 30.03.2011 13:12

Katedra w Albi.
http://www.sacred-destinations.com/f...albi-cathedral
Dalej w klimacie krajoznawczym:

http://img146.imageshack.us/img146/3866/ze12.jpg

Odpowiedz WISLAZWE oczywiscie dobra.

WISŁAZWE 30.03.2011 21:12

Najwyższy czas coś podziałać w temacie :)

Bazylika w Esztergom, jedno z największych dzieł okresu klasycyzmu.
Z bazyliką w Esztergom wiążą się dwa ważne dla Polaków wydarzenia.

Pierwsze dotyczy naszego króla Jana III Sobieskiego. Po zwycięskim odparciu wojsk tureckich od Wiednia, przybył on do cudem ocalałej z pożogi wojennej kaplicy Bakócza i osobiście odśpiewał uroczysty hymn Te Deum.

Trzy wieki później miejsce to odwiedził Jan Paweł II w czasie swej pielgrzymki na Węgry w 1991r.



-------------------------------------------------------------------------------------

Rozwiązanie raczej jest poprawne, zadam zagadkę nie czekając na potwierdzenie, bo dopiero jutro wieczorem będę mógł zadać jak coś.
Jeżeli odpowiedź jest jednak zła, to posta wykasować :)

Ale póki co zagadka:
co to i gdzie
http://i53.tinypic.com/1z6e4is.jpg

Bóg Trybun (objawion) 30.03.2011 23:38

Broadway Tower UK
czyli budynek o mocno follyicznym kształcie

----

jak zwykle pytam o związek : ) tym razem tego oto brykajły

http://img824.imageshack.us/img824/5922/sssstachu.jpg

z tym czymś poniżej (jako, że w każdej dobrej zagadce siedzi kot):

http://img585.imageshack.us/img585/3807/12668410.png

Ela 31.03.2011 14:01

http://www.publicartaroundtheworld.c...on_statue.html

Święty Jerzy walczący ze smokiem by August Kiss.

A Kiss to również Peter Criss i jego Cat Face :

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?...20060315215030

_________________

Zagadka zupełnie innego kalibru :)

Co to ? I dlaczego takie słynne ? :

http://img715.imageshack.us/img715/5254/zag.png

http://img29.imageshack.us/img29/7417/zag2.png

;)

Ela 01.04.2011 06:45

Nie wierzę :)

To powinno wiele wyjaśnić :

http://img815.imageshack.us/img815/9039/95119663.jpg

http://img815.imageshack.us/img815/830/666z.jpg


:)

WISŁAZWE 01.04.2011 08:47

Silvio Berlusconi a biżuteria na poprzedniej stronie to te słynne motyle, które rozdawał Kobietą m.in na '' słynnej orgii'' ?
Obrazek obok to willa na Sardynii.

Ela 01.04.2011 08:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1071368)
Silvio Berlusconi a biżuteria na poprzedniej stronie to te słynne motyle, które rozdawał Kobietą m.in na '' słynnej orgii'' ?
Obrazek obok to willa na Sardynii.

Na jakich orgiach ?!
Po prostu na przyjęciach w Villa Certosa, zwanych Bunga Bunga :D

Każda kobieta na wejściu dostawała podobny prezent ;)


Twoja zagadka :-)

WISŁAZWE 01.04.2011 09:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1071370)
Na jakich orgiach ?!
Po prostu na przyjęciach w Villa Certosa, zwanych Bunga Bunga :D

Każda kobieta na wejściu dostawała podobny prezent ;)


Twoja zagadka :-)

Wyleciało mi z głowy to osławione Bunga Bunga :D

Zagadka jest tak, co to i gdzie to:


http://i51.tinypic.com/16hq1ef.jpg

http://i53.tinypic.com/2qbg0hd.jpg

Martin 01.04.2011 22:52

Szwecja, Orebro. Na drugim zdjeciu zamek. O pierwszym budynku wiem tyle że to redakcja Nerikes Allehanda.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Örebro

http://img845.imageshack.us/img845/6328/ze14.jpg

http://img171.imageshack.us/img171/4297/ze15.jpg

To miasto też ma wiele wspólnego z Krakowem.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 18:59.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl