![]() |
Cytat:
|
Estończycy?
Blisko, blisko, a jednak nie. Czekam w Gliwicach na prawidłową odpowiedź. |
Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi, a czas minął odpowiadam sam. Są to Liwowie, tacy "Słowińcy" łotewskiego wybrzeża.
Zadaję następne pytanie kontynuując wątek ugrofiński. W sienkiewiczowskim "Ogniem i mieczem" występuje przedstawiciel pewnego ludu ugrofińskiego. W wersji filmowej też występuje. Kto to jest? |
Może ten co z Litwy pochodził czyli, Longinus Podbipięta?
|
Czeremis ?
|
Bravo! Czeremisi to Maryjczycy w służbie rosyjskiej. Często uciekali do RP. Republikę Mari nad Wołgą (stolica Jakszar Oła) zamieszkiwana jest przez finskich Mari. Czeremisem był asystent Horpyny, który w końcu dostał qlką w łep.
Litwini to indoeuropejczycy. Podobnie jak Łotysze są Bałtami. (BTW długa geopolityczna granica między Litwą a Łotwą sprawiła, że Litwini i Łotysze słabo, prawie wcale, się rozumieją. W języq łotewskim jest dużo słów niemieckiech i duńskich.) No to podobne pytanie do poprzedniego. Gdzie najbliżej Polski mieszka lud posługujący się językiem z tureckiej grupy języqw ałtajskich. Przy czym nie chodzi mi o jakieś poszczególne małe enklawy jak w podlaskim Kruszyniany i Bohoniki zamieszkałe przez kilqset Tatarów, ale lud zamieszqjący powierzchnię powiedzmy zbliżoną do województwa małopolskiego. |
Cytat:
bo co chwile będziemy wałkować ten sam temat |
heh, kolega Geopijatyk-Fan Oderki pracę z języków i ludów pisze czy jak, i chce się z nami wiedzą podzielić :D
chodzi chyba o Czuwaszów, ale pewny nie jestem... to może jednak zadam swoja zagadkę http://img137.imageshack.us/img137/4...razek60dm0.jpg http://img407.imageshack.us/img407/9...razek61um3.jpg te panie, boginie, są z pewnej mitologi, jakiej i co to za panie ? |
Walkirie z mitologii nordyckiej
|
tak Krissu, Twoja zagadka.
|
http://i37.tinypic.com/2co3qc4.jpg
Co przedstawia ten obraz? Od razu podpowiedź: http://i35.tinypic.com/1087lza.png |
Bitwę pod Stamford Bridge??
|
Tak.
Pytaj. |
http://i35.tinypic.com/2zi4lc1.jpg
Kogo to obraz?? |
adolf hitler oczywiście
|
No oczywiście
Pytaj |
na terenie ktorego miasta w Polsce była pierwsza maszyna parowa
|
Łódź? (10 znaków)
|
to nie łódź....
|
Mi też się wydaje, że to była Łódź, ale skoro nie to może chodzi o Kraków i Baranowskiego? :>
|
nie, ale coraz bliżej jesteście
|
Cytat:
|
coprawda znalazłem inne miejsce, konkretny rok i nawet to zweryfikowałem z jednym z prof i był tego zdania co ja
są różne żródła jesli chodzi o to co ja miałem na myśli chodziło mi o Trzebinie - rok 1804 uruchomienie,a 1803 sprowadzenie może ktoś ma inne żródło? Etipo który rok we fryderyku? |
Cytat:
|
niewiedziałem......
Twoja kolej |
Cytat:
Ja też nie jestem na 100% pewny odpowiedzi. W końcu to jest tylko internet. Cytat:
http://i33.tinypic.com/f28nqo.jpg W razie problemów, jutro po południu jak wrócę z pracy dam podpowiedź. |
papież Paweł VI?
|
Cytat:
Podpowiedź: pomagał przy projekcie linii kolejowej Kursk - ... - Odessa. |
Św. Rafał Kalinowski, współpracował w projektowaniu linii kolejowej Kursk-Kijów-Odessa
|
św. Rafał Kalinowski
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:44. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl