Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

dymek_nhs 02.10.2008 13:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 610447)
Dobrze. Żyją na zachodzie Syberii na ziemiach w ropę i gaz obfitujących. Mansowie (Wogułowie) na zachód od Obu, Chantowie (Ostiakowie) na wschód. Stare źródła nowogródzkie nazywały ich Jurga (stąd ugro(fińskie) ludy). Węgrzy zanim rozpoczęli wędrówkę nad środkowy Dunaj mieszkali na południe od nich, na stepach między Górami Ural a Jeziorem Aralskim.

Teraz następna zagadka: Jaki lud ugrofiński, nie licząc Wegrów, mieszka najbliżej granic Polski.

To będą raczej Estończycy jeśli tak to zadajcie za mnie

Geopijatyk-Fan Oderki 02.10.2008 14:50

Estończycy?
Blisko, blisko, a jednak nie. Czekam w Gliwicach na prawidłową odpowiedź.

Geopijatyk-Fan Oderki 03.10.2008 10:02

Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi, a czas minął odpowiadam sam. Są to Liwowie, tacy "Słowińcy" łotewskiego wybrzeża.

Zadaję następne pytanie kontynuując wątek ugrofiński. W sienkiewiczowskim "Ogniem i mieczem" występuje przedstawiciel pewnego ludu ugrofińskiego. W wersji filmowej też występuje. Kto to jest?

bondTSW 03.10.2008 18:43

Może ten co z Litwy pochodził czyli, Longinus Podbipięta?


wienek 03.10.2008 20:24

Czeremis ?

Geopijatyk-Fan Oderki 05.10.2008 20:26

Bravo! Czeremisi to Maryjczycy w służbie rosyjskiej. Często uciekali do RP. Republikę Mari nad Wołgą (stolica Jakszar Oła) zamieszkiwana jest przez finskich Mari. Czeremisem był asystent Horpyny, który w końcu dostał qlką w łep.
Litwini to indoeuropejczycy. Podobnie jak Łotysze są Bałtami. (BTW długa geopolityczna granica między Litwą a Łotwą sprawiła, że Litwini i Łotysze słabo, prawie wcale, się rozumieją. W języq łotewskim jest dużo słów niemieckiech i duńskich.)
No to podobne pytanie do poprzedniego. Gdzie najbliżej Polski mieszka lud posługujący się językiem z tureckiej grupy języqw ałtajskich. Przy czym nie chodzi mi o jakieś poszczególne małe enklawy jak w podlaskim Kruszyniany i Bohoniki zamieszkałe przez kilqset Tatarów, ale lud zamieszqjący powierzchnię powiedzmy zbliżoną do województwa małopolskiego.

dymek_nhs 05.10.2008 21:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Geopijatyk-Fan Oderki (Post 612469)
Bravo! Czeremisi to Maryjczycy w służbie rosyjskiej. Często uciekali do RP. Republikę Mari nad Wołgą (stolica Jakszar Oła) zamieszkiwana jest przez finskich Mari. Czeremisem był asystent Horpyny, który w końcu dostał qlką w łep.
Litwini to indoeuropejczycy. Podobnie jak Łotysze są Bałtami. (BTW długa geopolityczna granica między Litwą a Łotwą sprawiła, że Litwini i Łotysze słabo, prawie wcale, się rozumieją. W języq łotewskim jest dużo słów niemieckiech i duńskich.)
No to podobne pytanie do poprzedniego. Gdzie najbliżej Polski mieszka lud posługujący się językiem z tureckiej grupy języqw ałtajskich. Przy czym nie chodzi mi o jakieś poszczególne małe enklawy jak w podlaskim Kruszyniany i Bohoniki zamieszkałe przez kilqset Tatarów, ale lud zamieszqjący powierzchnię powiedzmy zbliżoną do województwa małopolskiego.

nie rozpędzaj się z tymi ludami może by tak kolega co odpowiedział dobrze zadał ??
bo co chwile będziemy wałkować ten sam temat

wienek 05.10.2008 23:10

heh, kolega Geopijatyk-Fan Oderki pracę z języków i ludów pisze czy jak, i chce się z nami wiedzą podzielić :D

chodzi chyba o Czuwaszów, ale pewny nie jestem...

to może jednak zadam swoja zagadkę

http://img137.imageshack.us/img137/4...razek60dm0.jpg

http://img407.imageshack.us/img407/9...razek61um3.jpg


te panie, boginie, są z pewnej mitologi, jakiej i co to za panie ?

Krissu 05.10.2008 23:19

Walkirie z mitologii nordyckiej

wienek 06.10.2008 04:19

tak Krissu, Twoja zagadka.

Krissu 06.10.2008 10:45

http://i37.tinypic.com/2co3qc4.jpg

Co przedstawia ten obraz?
Od razu podpowiedź:
http://i35.tinypic.com/1087lza.png

thomasson 06.10.2008 11:56

Bitwę pod Stamford Bridge??

Krissu 06.10.2008 12:02

Tak.
Pytaj.

thomasson 06.10.2008 20:36

http://i35.tinypic.com/2zi4lc1.jpg
Kogo to obraz??

Maciejj 07.10.2008 09:13

adolf hitler oczywiście

thomasson 07.10.2008 15:52

No oczywiście
Pytaj

Maciejj 07.10.2008 16:06

na terenie ktorego miasta w Polsce była pierwsza maszyna parowa

devios 07.10.2008 17:01

Łódź? (10 znaków)

Maciejj 07.10.2008 17:06

to nie łódź....

Ar222 07.10.2008 19:46

Mi też się wydaje, że to była Łódź, ale skoro nie to może chodzi o Kraków i Baranowskiego? :>

Maciejj 07.10.2008 19:52

nie, ale coraz bliżej jesteście

Etiop 07.10.2008 20:28

Cytat:

Na ziemie polskie pierwsza maszyna parowa trafiła do kopalni rud ołowianych Fryderyk koło Tarnowskich Gór. W przemyśle włokienniczym pierwszą maszynę zainstalowano w przędzalni wełny Jankowskiego w Bielsku.
..........

Maciejj 07.10.2008 20:37

coprawda znalazłem inne miejsce, konkretny rok i nawet to zweryfikowałem z jednym z prof i był tego zdania co ja

są różne żródła

jesli chodzi o to co ja miałem na myśli chodziło mi o Trzebinie - rok 1804 uruchomienie,a 1803 sprowadzenie

może ktoś ma inne żródło?

Etipo który rok we fryderyku?

Etiop 07.10.2008 20:45

Cytat:

Ważące 31 ton urządzenie zamontowano pod nadzorem jego twórcy w specjalnie w tym celu wzniesionym budynku. 19 stycznia 1788r. pierwsza na ziemiach polskich maszyna parowa rozpoczęła pracę w szybie "Kunst" kopalni "Fryderyk".
..........

Maciejj 07.10.2008 20:48

niewiedziałem......

Twoja kolej

Etiop 07.10.2008 21:00

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Maciejj (Post 613388)
niewiedziałem......

Moje źródła: http://www.muzeum.opatowek.pl/kolekcja_maszyn.html oraz http://www.montes.pl/Montes_8/montes_nr_08_18.htm
Ja też nie jestem na 100% pewny odpowiedzi. W końcu to jest tylko internet.

Cytat:

Twoja kolej
Kto to jest?
http://i33.tinypic.com/f28nqo.jpg

W razie problemów, jutro po południu jak wrócę z pracy dam podpowiedź.

Ar222 07.10.2008 21:28

papież Paweł VI?

Etiop 08.10.2008 18:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ar222 (Post 613411)
papież Paweł VI?

Nie.
Podpowiedź: pomagał przy projekcie linii kolejowej Kursk - ... - Odessa.

kalvin 08.10.2008 18:24

Św. Rafał Kalinowski, współpracował w projektowaniu linii kolejowej Kursk-Kijów-Odessa

nowy_piotrek 08.10.2008 18:24

św. Rafał Kalinowski


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 17:44.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl