Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Ela 07.02.2011 10:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1048133)
:shock:

Posługiwałem się tym :

http://en.wikipedia.org/wiki/Solim%C3%B5es

E, ale zapewne Ty masz rację:-)

Teraz już nie jestem taka pewna :)
Tu piszą, że Solimoes to miano nadawane Amazonce przed połączeniem z Rio Negro...

Widocznie musiałam coś pokręcić - ale zawsze wydawało mi się, że nazwa ta przynależy odcinkowi po połączeniu.
Mój błąd - nie sprawdziłam.

Nie ubiegam się o miano mądrzejszej od wikipedii ;)
Przyjmuję Twoje sprostowanie do wiadomości i proszę o wybaczenie :-)

Kolumbus 07.02.2011 15:35

gdzie i co w nim powiedzmy, że specyficznego?:)

http://i55.tinypic.com/scxulg.jpg

kubamusial 07.02.2011 15:45

Most graniczny USA - Kanada. Zwany tęczowym , okolica wodospadu Niagara. Co specyficznego, nie wiem:)

tranceaddict 07.02.2011 16:03

Ze niedaleko mostu jest zazwyczaj tecza ?

Kolumbus 07.02.2011 16:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kubamusial (Post 1048312)
Most graniczny USA - Kanada. Zwany tęczowym , okolica wodospadu Niagara. Co specyficznego, nie wiem:)

no to miałem na myśli, że stanowi on granicę:)

dajesz

kubamusial 07.02.2011 17:15

Co to jest?
http://img840.imageshack.us/img840/5157/zagdm.jpg

Potrzebna podpowiedź?

Ela 08.02.2011 18:28

Muzeum Okrętów Podwodnych

http://www.twardziel.pl/militaria/ok...inie,47,0.html


Zagadka :

Co mają wspólnego :

http://img833.imageshack.us/img833/9416/33549978.jpg

http://img195.imageshack.us/img195/6400/40588927.jpg

http://img829.imageshack.us/img829/57/59229144.jpg

;)

Elefant 08.02.2011 20:57

Ela, ale bufonada.:D



Buffon raz,
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gianluigi_Buffon

Buffon dwa
http://en.wikipedia.org/wiki/Georges...omte_de_Buffon
i Bufo trzy.
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/b...a-aga-133.html

Dla ilustracji połączenia drugiego z trzecim mały cytacik:

Cytat:

Buffon prowadził długotrwały spór z Linneuszem o zasadność wielopoziomowej klasyfikacji przedstawionej w Systema Naturae , który przenikał całą jego Histoire naturelle . Buffon twierdził, że rzeczywiste są tylko gatunki, a cała reszta systemu Linneusza (królestwa, rzędy, klasy i rodzaje) są całkowicie fikcyjne. Wiemy teraz, że – ściśle biorąc – Buffon miał rację. Taksonomiści uzupełnili listę Linneusza rosnącym zestawem typów, podtypów, domen i innych ram interpretacyjnych, które – jak ochoczo przyznają – nie istnieją w naturze. Klasyfikacja Linneusza jednak nie tylko pomogła narzucić porządek na świat przyrody, ale zawierała ukrytą logikę ewolucji, ścieżki rozwojowej, którą z taką mocą posłużył się Darwin. System Linneusza zatriumfował z przyczyn czysto heurystycznych, a o krytyce Buffona zapomniano. Mówiono, że Linneusz zemścił się na Buffonie za tę sprzeczkę nazywając rodzaj żab „Bufo” od nazwiska swego francuskiego oponenta. Niestety, nie jest to prawda – szwedzki przyrodnik po prostu użył łacińskiego słowa na żabę – bufo .


Wrzucę coś od razu.


http://img843.imageshack.us/img843/5595/akukus.jpg

.

Gdzie to i z czego jest sławne ?

Martin 08.02.2011 23:01

Dwór w Krasnogrudzie.
http://ostoja-magdy.blogspot.com/201...wa-miosza.html

Znany z tego że przed wojną wakacje spędzał tam Miłosz.

http://pogranicze.sejny.pl/archiwum/...wor/milosz.htm

Elefant 08.02.2011 23:08

Gratulacje, dodam tylko, że dla mnie krajobrazowo jedno z piękniejszych miejsc w Polsce.

Martin 08.02.2011 23:46

http://img706.imageshack.us/img706/9203/zag3.jpg



Bez zbędnych komplikacji - kilka słów na temat tego budynku.

Martin 09.02.2011 16:49

Pierwsza podpowiedz
http://img404.imageshack.us/img404/4181/zag2.jpg

Szersze tło powinno zawęzić obszar poszukiwań.
I podpowiedź nr 2:
http://img602.imageshack.us/img602/9930/zag4.jpg
Nr 3:
http://img534.imageshack.us/img534/5073/zag5.jpg

Ela 10.02.2011 07:36

Zamek Ostrogskich w Ostrogu na Wołyniu.

http://www.top.turystyka.pl/?s=oferta&id=191


Zagadka z innej dziedziny.

Co to za rasa psa ? :

http://img84.imageshack.us/img84/5579/000gcz.jpg

http://img227.imageshack.us/img227/3163/111nc.jpg

:-)

Elefant 10.02.2011 12:16

Самоедская собака ?

Ela 10.02.2011 13:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1049343)

Da, da !

Prawda szto krasiwaja ? :)

Elefant 10.02.2011 13:32

Ocien krasiwaja !

Właściciele nie mają kłopotów z nadwagą:-D

To szybko zwrotnie zapodam :

http://img560.imageshack.us/img560/8587/trewp.jpg
.
:p

Elefant 11.02.2011 10:06

Mała sugestia:

http://img716.imageshack.us/img716/1686/retwv.jpg
.

Ela 11.02.2011 10:28

Szpic wilczasty ?

Elefant 11.02.2011 10:57

Tak, popularniajsza nazwa to Szpic Wilczy.

Ela 11.02.2011 11:23

Co to za miasto ? :

http://img830.imageshack.us/img830/7117/75575074.jpg
.

Bóg Trybun (objawion) 11.02.2011 13:59

Irek Żeleń potwierdził (info pewne telefoniczne) -
Katedra Saint-Etienne w Auxerre

-----

http://img694.imageshack.us/img694/6...iparker.th.jpg

tony halik był
wypada znać

WISŁAZWE 12.02.2011 21:01

Wchodzę sobie po małej przerwie i pasowało by ''coś'' zgadnąć więc może Bóg da jakąś podpowiedź ?? :)

Chyba, że znowu podniosę temat i ktoś zgadnie :)

Bóg Trybun (objawion) 12.02.2011 21:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1050317)
Wchodzę sobie po małej przerwie i pasowało by ''coś'' zgadnąć więc może Bóg da jakąś podpowiedź ?? :)

Poprosiłeś więc zostało Ci dane:

http://img98.imageshack.us/img98/4903/czilico.jpg

WISŁAZWE 13.02.2011 11:50

Dłużej nie będę trzymał w niepewności:
podpowiedź to zamek Chillon a obrazek powyżej to fragment skały na której ów zamek został wzniesiony.


Odpowiedź jest raczej poprawna, chyba że coś pominąłem lub źle odgadłem, więc najwyżej Bóg poprawi :)
a tym samym żeby nie wstrzymywać zabawy wrzucam zagadkę:

Jakiego miasta panorama jest zamieszczona poniżej:

http://i52.tinypic.com/ff0jzc.jpg

Bóg Trybun (objawion) 13.02.2011 20:55

w podpowiedzi dodam, że to coś więcej niż USA :P


(ile mozna zgadywać)

WISŁAZWE 14.02.2011 12:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 1050615)
w podpowiedzi dodam, że to coś więcej niż USA :P


(ile mozna zgadywać)

Teraz to już trochę się pogubiłem, bo nie wiem czego tyczy się powyższy fragment z tym USA :-)
BT sprawił, że zacząłem wątpić w poprawność odpowiedzi, no ale jeszcze się upewniałem i sprawdzałem więc jest dobra.

A podpowiedź jest taka, że miasto na powyższym zdjęciu gościło kiedyś piłkarzy Polskiej reprezentacji, lecz nasi gwiazdorzy nie będę go miło wspominać.


edit:
W sumie to BT dał pierwszą podpowiedź do zagadki, więc moją proszę potraktować jako drugą :)

Bóg Trybun (objawion) 14.02.2011 13:28

no ja wrzuciłem rebUSA gdyż, jak to mówią, "cisza w temacie" ;-)

Mareq 14.02.2011 13:39

Pusan
Trzecią podpowiedzią jest nazwa firmy na wieżowcu w lewym dolnym rogu ;)

WISŁAZWE 14.02.2011 13:41

Zgadza się. Czas na Twoją zagadkę :)

Mareq 14.02.2011 14:08

http://img4.imageshack.us/img4/5343/94192448.jpg


http://img163.imageshack.us/img163/741/68666722.jpg




Ok bawimy się w dziwne związki.

Odpowiednie połączenie podpowiedzi zawartych w obu obrazkach powinno dać; 1) imię i nazwisko pewnej osoby, 2) miasto , oraz 3) nazwę pewnego dzieła tejże osoby.
Przy okazji w jednym zdaniu(może być wielokrotnie złożone;) ) proszę wykazać związek między 1 , 2 a 3

http://img4.imageshack.us/i/94192448.jpg/

Mareq 14.02.2011 19:02

Podpowiedź:
W przypadku pierwszego zdjęcia należy się skoncentrować na samolocie , na tym właśnie konkretnym samolocie .
Na drugim zdjęciu ten jegomość nie wykuwa zwykłej broni. To miecz na smoka ;)

Mareq 15.02.2011 00:15

Podpowiedź nr2
Smok zwał się Fafner , a jeżeli chodzi o samolot to po jego kodzie (przy tylnych drzwiach) można trafić do kłębka .

Bóg Trybun (objawion) 15.02.2011 16:41

Ryś Wagner, dla którego twórczości wzniesiono teatr operowy w Bayreuth (kod samolotu), w którym to miejscu do tej pory odbywają się wagnerowskie festiwale; "Pierścień Nibelungów", jedno z dzieł Rysia, opowiada historię Zygfryda a jednym z motywów przewodnich utworu jest wykucie przezeń miecza, będącego w stanie zlikwidować gestapowskiego bazyliszka.

A za karę pożeruję na samolocie Marqa i zapytam co ma wspólnego z:
http://img10.imageshack.us/img10/2520/witka.jpg

WISŁAZWE 16.02.2011 00:08

Nie no nie uwolnię się od tego samolotu chyba :)


edit:


Drzwi na których Marcin Luter miał wywiesić swoje 95 tez, to już wiem od dawna, ale jakie powiązanie z tym samolotem to normalnie dramat.

Tylko proszę mi nie mówić, ze jedyne powiązanie to Stefan Wittenberg, autor zdjęć :D Kurde, no już nie wiem
- Airbusów tam nie składają.
- Luter samolotem nie latał.





edit: Nie mam już pomysłu, a te podpowiedzi mi namiezały jeszcze bardziej o Kloss albo symbolizuje II Wojnę Światową, teraz datą się nie sugerować może ktoś inny zgadnie :/

Bóg Trybun (objawion) 16.02.2011 01:55

No i git. Teraz tylko podpowiedź:

http://img191.imageshack.us/img191/1292/derdidas.jpg *

http://img163.imageshack.us/img163/382/janekklops.jpg

i zagadka rozwiązana!

---
*nie sugerować się datą wydania


EDIT: Wislazwe, nie, skąd mogę wiedzieć czy Stefek fruwał LuftHansą :-)
Ale na dobrej drodze jesteś.

WISŁAZWE 16.02.2011 23:52

Wpadnie ktoś na jakieś rozwiązanie :)


Bo ja już nie wiem jakich powiązań szukać. Potrzeba kogoś świeżego w temacie :)

Bóg Trybun (objawion) 17.02.2011 14:23

cała odpowiedź zawarta jest w samolocie :-) powiem więcej:

http://img4.imageshack.us/img4/5343/94192448.jpg - a

Eternit 17.02.2011 17:42

W sensie, że Hanza?:P

Bóg Trybun (objawion) 17.02.2011 17:47

nein :-)
8 znaków

-------

Dobra nikt nie zgadł - moja skucha.
Lufthansa - a = Hans Luft. A kto zacz, to już wyszperacie. Chętni zapodawać zagadkę.

Eternit 21.02.2011 10:18

Czyja to nieoficjalna flaga?:>
http://i51.tinypic.com/2hi3xx0.png


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 19:57.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl