Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Ela 28.01.2011 15:39

Zwany Ponte del Diavolo.

Specjalista od mostów nie zdążył :)

Bóg Trybun (objawion) 28.01.2011 16:03

Były podróże, była architektura, niech będzie malarstwo.

Wiem że łatwe ale piękne:

http://img508.imageshack.us/img508/5576/kadr.jpg

Eternit 28.01.2011 16:19

Nowy Świat Podkowińskiego.

Bóg Trybun (objawion) 28.01.2011 16:25

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Eternit (Post 1042836)
Nowy Świat Podkowińskiego.

Jakby to powiedział Huxley..."Wspaniale!". Jedzies :-)

Eternit 28.01.2011 16:27

Przeszukiwałem forum, więc wydaje mi się że tego jeszcze nie było. Co to?
http://i54.tinypic.com/vdmjy8.jpg

Bóg Trybun (objawion) 28.01.2011 16:30

Most Donghai

Eternit 28.01.2011 16:33

Nie, ale jesteś baaardzo blisko.

Bóg Trybun (objawion) 28.01.2011 16:38

Zatoka Hangzhou, most pomiędzy Shanghai a Ningbo.

Wydawało mi się że to jedno i to samo :-)

Eternit 28.01.2011 16:41

Dobrze :] Zadawaj.

Bóg Trybun (objawion) 28.01.2011 16:46

http://img141.imageshack.us/img141/2006/onsam.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/8...neanung.th.jpg

twórca
i dzieło

?

Ela 28.01.2011 19:19

Jerzy Hulewicz - autoportret i ilustracja do Kaina.

____________

Pewien władca z bardzo rozbudowanym ego wybudował sobie prawdziwie reprezentacyjną rezydencję.
Aby dodać jej splendoru planował zmienić bieg dużej rzeki, przepływającej w pewnej odległości od miejsca budowy.
Ostatecznie okazało się to za trudne - więc zmienił bieg "tylko" mniejszej rzeczki.
Jako projektanta początkowo zatrudnił bardzo znanego artystę - jednego z najznamienitszych w historii.
Potem innego - ale też całkiem dobrego architekta ;)

Efekt był imponujący - jednakże władca nie spędził tam wcale tak dużo czasu.Na pewno nie tyle ile zamierzał.
Być może ze względu na złe wspomnienia.

Pozostawił w jednej z komnat znak mówiący coś o braku zaufaniu do kobiet ;)

O kim mowa ?
Co to za władca i rezydencja ?

Jako wskazówka.
W zamku tym znajduje się bardzo wiele takich symboli:

http://img19.imageshack.us/img19/8836/symboli.jpg
.

Ela 30.01.2011 07:05

Zamek słynie z oryginalnych rozwiązań jak np to :

http://img541.imageshack.us/img541/4530/44092023.jpg


Oraz dachów :

http://img638.imageshack.us/img638/3454/85679629.jpg
.

RAPH 30.01.2011 08:17

château de Chambord???

Ela 30.01.2011 08:23

Tak - dokładnie.
To dla formalności podaj jeszcze imię władcy, który za symbol obrał sobie salamandrę i nie wierzył kobietom ;)

RAPH 30.01.2011 09:03

Franciszek I....

Ela 31.01.2011 07:55

A gdzie zagadka ??

RAPH 31.01.2011 12:10

co toto?kiedy i gdzie używano??

http://img163.imageshack.us/img163/8417/89191469.th.jpg

Martin 31.01.2011 20:44

Czołg Car zwany też Nietoperzem projektu inżyniera Lebiedenki?
http://operatorchan.org/v/src/v42620...2040%20ton.jpg

RAPH 31.01.2011 20:45

tak jedziesz z zagadka

Martin 31.01.2011 23:26

http://img232.imageshack.us/img232/2552/zag1v.jpg

Co to za budynek? Gdzie sie znajduje? Z czego jeszcze to miejsce jest znane?

tomo 01.02.2011 00:55

To jest Obserwatorium Astronomiczne Sphinx.
Jest to także kombinat turystyczny królujący nad przełęczą Jungfraujoch w Alpach Berneńskich, potwierdzenie teorii impossible is nothing ;) Wielki ośrodek turystyczny - hotel, restauracje, sklepy - wszystko na wysokości ponad 3 tys m n.p.m. No i co najważniejsze dociera tam kolej zębata, jej stacja jest najwyżej położoną w Europie.

Odpowiedzi jestem pewny, a zagadkę zadam rano.

tomo 01.02.2011 08:58

Podbijam do góry i podaję zagadkę:

http://i51.tinypic.com/2nq9zme.jpg

Gdzie to jest, z czego jest znane i dlaczego to miejsce jest takie wyjątkowe w skali kraju, w którym się znajduje?

Ela 01.02.2011 09:14

Kotor oczywiście. W Czarnogórze nad Boką Kotorską - fiordem Adriatyku.

Znany jest z wielu rzeczy, nie wiem dokładnie o którą Ci chodzi :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kotor

__________

To aby nie było przestojów, zagadka:

Kto malował takie piękne pejzaże, równie pięknego miasta :

http://img196.imageshack.us/img196/2657/obr1g.jpg


Bardzo barwna postać. Znana z hulaszczego trybu życia. W nałóg alkoholowy wpadł już jako dziecko.
Uwielbiał swoją matkę - równie barwną i szaloną postać jak on. A nawet bardziej ;)

Bóg Trybun (objawion) 01.02.2011 17:56

Maurice Valadon bardziej znany jako Utrillo

------------------

To ja dalej w konwencji "Czy ten pan i pani(...)?" - tym razem "wcale dobrze to nie skończyło sieeee - ooooo (...)" [by Paweł "Przeszczep" Stasiak]

brunet wieczorową porą
http://img218.imageshack.us/img218/3788/bruwiepo.th.jpg

i brunetka z chustą sporą
http://img13.imageshack.us/img13/7500/suisij.th.jpg

poproszę słówko nt śmierci kobiety

Bóg Trybun (objawion) 02.02.2011 15:03

Podpowiedź:

http://www.youtube.com/watch?v=uue_Qyj2XoA

+ element wspólny -

http://img269.imageshack.us/img269/8...wafance.th.jpg

Ela 03.02.2011 07:51

Jako, że nikt się nie kwapi...

Brunet to oczywiście Amadeo Modigliani - kompan od kieliszka Utrilla.
A piękność w chustce to jego romantyczna Jeanette Hebuterne, która po śmierci artysty rzuciła się z okna.
W 9 miesiącu ciąży...


I zagadka.
Coś lekkiego na rozruszanie tematu :

Co to i gdzie ?
http://img714.imageshack.us/img714/6459/48305013.jpg

http://img573.imageshack.us/img573/1360/mk1o.jpg


.

Bóg Trybun (objawion) 03.02.2011 16:17

Czy ktoś tu jeszcze zagląda? :-)

BORYS96 03.02.2011 16:57

Mezquita- Meczet pochodzący z VIII w., lecz wielokrotnie przebudowywany, służy obecnie za katedrę rzymskokatolicką diecezji Córdoba w Hiszpanii.

Czasem ktoś zaglądnie....:)


Kto jest autorem?

http://i54.tinypic.com/148ez2d.jpg


Oczywiscie WISŁAZWE, jedziesz dalej

WISŁAZWE 03.02.2011 18:05

Wilhelm Sasnal - Las

WISŁAZWE 03.02.2011 20:27

Odpowiedź raczej jest poprawna, więc wrzucam zagadkę:

Co to za most gdzie się znajduje i czy przez przypadek nie ma podobnego ??
http://i55.tinypic.com/dzhtlc.jpg

Bóg Trybun (objawion) 03.02.2011 20:57

Most w Porto, podobny (dzięki twórcy) do wieży w Paryżu :-) Eiffel

Doedytuję jeszcze, bo na pytanie odpowiedziałem po erewańsku - tak, jest podobny most: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Maria_Pia

------

http://img24.imageshack.us/img24/6740/ychhd.jpg

a takie ciacho - gdzie?

Ela 04.02.2011 08:35

Katedra w Strasburgu :-)


Gdzie i kiedy ? :

http://img821.imageshack.us/img821/4143/6091.jpg
.

Bóg Trybun (objawion) 04.02.2011 08:47

Ateny 1896

Ela 04.02.2011 08:54

Błyskawicznie jak dzika gazela :)

Bóg Trybun (objawion) 04.02.2011 09:02

To ciacho nr 2 na tej stronie (dobra, 3 po Kordobie):

http://img560.imageshack.us/img560/3206/panorm.th.jpg

? eizdg i oc

----

podpowiedź:

http://img593.imageshack.us/img593/9757/pawaroty.th.jpg

http://img821.imageshack.us/img821/3559/omijo.jpg

http://img155.imageshack.us/img155/8793/bracia.jpg

Ela 06.02.2011 12:35

La chiesa di San Giovanni Battista alle porte di Firenze è chiamata anche Chiesa dell'Autostrada del Sole.

Uff !
____________

To coś prostego.
I z innej dziedziny.

Co i gdzie ? :

http://img14.imageshack.us/img14/416/111uli.jpg
.
http://img689.imageshack.us/img689/4439/76685549.jpg

http://img251.imageshack.us/img251/4176/88290768.jpg
.




Kolumbus 06.02.2011 20:26

miesanie się rzek przy ujściu amazonki do atlantyku?

Elefant 06.02.2011 20:51

Połączenie Rio Negro i Rio Solimoes (Amazonia).

Jeżeli tak to zagadkę oddaję Kolumbusowi, był bardzo blisko.

Ela 07.02.2011 07:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1047945)
Połączenie Rio Negro i Rio Solimoes (Amazonia).

Jeżeli tak to zagadkę oddaję Kolumbusowi, był bardzo blisko.


Dokładniej rzecz ujmując jest to połączenie Rio Negro i Amazonki ( obie rzeki przez długi odcinek nie mieszają się i płyną jakby obok siebie jednym korytem ) - i właśnie ten dwukolorowy odcinek Amazonki jest zwany Rio Solimoes.

Ale oczywiście odpowiedź poprawna i niech będzie, że zagadkę zadaje Kolumbus :-)

Elefant 07.02.2011 09:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1048109)
Dokładniej rzecz ujmując jest to połączenie Rio Negro i Amazonki ( obie rzeki przez długi odcinek nie mieszają się i płyną jakby obok siebie jednym korytem ) - i właśnie ten dwukolorowy odcinek Amazonki jest zwany Rio Solimoes.

Ale oczywiście odpowiedź poprawna i niech będzie, że zagadkę zadaje Kolumbus :-)

:shock:

Posługiwałem się tym :

http://en.wikipedia.org/wiki/Solim%C3%B5es

E, ale zapewne Ty masz rację:-)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 19:42.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl