Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

Sylwus1988 30.04.2023 10:00

Stawiam że tak mogą punktować zespoły które liczą się w walce o bezpośredni awans.Jeśli wygrają mecze w których są faworytami w moich oczach a wiadomo że z tym może być różnie. Wisła 10, ŁKS 10,Ruch 8, Nieciecza 8, Puszcza 12.
Co na koniec roku daje nam taką tabele
Łks 64
Wisła 61
Puszcza 59
Ruch 58
Nieciecza 56
W tamtym sezonie w pięciu ostatnich kolejkach układało się to tak że punkty zdobywali kolejno Miedź 15, Widzew 6, Arka 7, Korona 7, Odra 9 i tylko Odra zmieniła w tym czasie pozycje przeskakując jedną pozycje wyżej. Jeśli się okaże że w tym sezonie druzyny z pierwszej piątki będą miały podobny finisz to do drugiego miejsca może wystarczyć 58/60 punktów

FraMat 30.04.2023 10:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez JudasPriest (Post 1600408)
Możesz mi wyjaśnić jak to możliwe, że nie mamy nawet statystycznej szansy na 1 miejsce? Jeśli np. wygramy wszystko, a ŁKS potknie się jeszcze na Odrze Opole to powinniśmy ich wyprzedzić? Czy ja czegoś nie kapuję?

Tak.
Tu jest mowa o szansach statystycznych a nie o matematycznych.
Statystycznie nie zdobędziemy już tyłu punktów ile statystycznie trzeba było na zajęcie pierwszego miejsca.
Matematycznie nadal jest to możliwe

Elendil 30.04.2023 11:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1600410)
To by znaczyło że ŁKS punktuje jako statystycznie najgorszy mistrz 1 ligi od lat.

PS. I tak, ale to ja ich deprecjonuje...

Tylko zakładając, że to ŁKS będzie na końcu na 1 miejscu. Jeśli będzie to Ruch, Wisła czy nawet TBB, to któraś z tych drużyn będzie najsłabszym mistrzem 1 ligi ostatnich lat ;)

Cieszę się, że mamy teraz mecze z czołówką, bo to da jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy zasługujemy na awans bezpośredni, czy potrafimy bić tylko drużyny ze środka i z dołu, a więc max baraże.

FraMat 30.04.2023 11:55

Może jednak warto pamiętać też o zasadzie że jak w ekstraklasie mistrzostwo zdobywa się nie tracąc punktów ze słabszymi tak podobna zasada może obowiązywać w I lidze.

Najważniejsze jest nie tracić głupio punktów że słabymi drużynami skoro tracą z nimi punkty czołowe drużyny

Karherop 30.04.2023 12:08

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elendil (Post 1600420)
Tylko zakładając, że to ŁKS będzie na końcu na 1 miejscu. Jeśli będzie to Ruch, Wisła czy nawet TBB, to któraś z tych drużyn będzie najsłabszym mistrzem 1 ligi ostatnich lat ;)

Cieszę się, że mamy teraz mecze z czołówką, bo to da jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy zasługujemy na awans bezpośredni, czy potrafimy bić tylko drużyny ze środka i z dołu, a więc max baraże.

Mam takie samo zdanie. Natomiast dodam jedno ALE

Czym się różni nasze przegrywanie z Puszcza czy Ruchem od podobnych wtop innych faworyzowanych druzyn? Kompletnie niczym.

Liczy się regularność w klepaniu przeciętych zespołów (który wg mnie jest w tej lidze obecnie ok 70%). 3 punkty zdobyte z GKSem Tychy w końcowym rozrachunku znaczą tyle samo co 3 punkty z Puszcza. Poza sytuacjami gdzie może mieć znaczenie bilans bezpośrednich spotkań przy równej ilości punktów.

Nawiązałem do zespołu GKSu Tychy bo na starcie rundy wiosennej ŁKS stracił z nimi 2 punkty u siebie. W klepaniu drużyn 6-18 wiosna idzie nam perfekcyjnie. Nikt z czołówki nie może powiedzieć tego samego.

pepe72 30.04.2023 12:46

Cytat:

Pierwotnie napisane przez JudasPriest (Post 1600408)
Możesz mi wyjaśnić jak to możliwe, że nie mamy nawet statystycznej szansy na 1 miejsce? Jeśli np. wygramy wszystko, a ŁKS potknie się jeszcze na Odrze Opole to powinniśmy ich wyprzedzić? Czy ja czegoś nie kapuję?

Bo statystycznie - średnia z ostatnich 11 lat na 1 miejsce potrzeba 68 punktów. A nasz max to 66.
To co podaję jako "statystyczne" dane to bazuje na średniej od sezonu 2011/12.

pepe72 30.04.2023 12:49

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elendil (Post 1600420)
Tylko zakładając, że to ŁKS będzie na końcu na 1 miejscu. Jeśli będzie to Ruch, Wisła czy nawet TBB, to któraś z tych drużyn będzie najsłabszym mistrzem 1 ligi ostatnich lat ;)

Cieszę się, że mamy teraz mecze z czołówką, bo to da jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy zasługujemy na awans bezpośredni, czy potrafimy bić tylko drużyny ze środka i z dołu, a więc max baraże.

Najsłabszym była Sandecja w sezonie 2016/17 z 61 punktami.

pepe72 30.04.2023 19:07

Reszta statów po 29 kolejce:
Kod:

7 miejsce (pkt)  43
zostało meczów    5
przewaga          8
możemy tracić      1,60
 
6 miejsce (pkt)  44
zostało meczów    5
przewaga          7
możemy tracić      1,40
 
3 miejsce (pkt)  My
 
2 miejsce (pkt)  53
zostało meczów    5
brakuje punktów    3 (2+1)
możemy tracić      0,60
 
1 miejsce (pkt)  56
zostało meczów    5
brakuje punktów    5
potrzebna średnia+ 1,00

Dwa na trzy mecze po naszej myśli, niestety Sączersi nie dali rady.
Mamy przewagę nad Termaliką - 2 punkty i nad Puszczą 3.
Teraz ŁKS ...

pepe72 30.04.2023 19:16

Top5 w przyszłych kolejkach. Odra gra jeszcze z Chrobrym więc może się przesunąć max na 14 miejsce.
Kod:

    Wisła          3  ŁKS        1  Ruch      2  Bruk-Bet    4  Puszcza    5
30  w ŁKS          1  d Wisła    3  d Resovia 14  d Zagłębie 13  d Odra    16
31  d Bruk-Bet      4  w Sandecja 17  w Arka    6  w Wisła    3  w GKS K.  9
32  w Podbeskidzie  8  d Resovia  14  d Odra    16  d Sandecja 17  d GKS T.  12
33  d Zagłębie    13  w Arka      6  w GKS K.  9  w Resovia  14  w Skra    15
34  w Górnik Ł    11  d Odra    16  d GKS T.  12  d Arka      6  d Chrobry 10
kolejka-dom/wyj-zespół-miejsce

Wygląda, że Sandecja i Chojniczanka już spadły więc nam raczej Sandecja nie pomoże.
GKS Katowice i Chrobry są już na wakacjach - (raczej) nie spadną i nie walczą o top6 - więc też nam raczej nie pomogą, choć GKS Katowice może się Ruchowi postawić.
Patrząc na zespoły "walczące o spadek" (11-16): Górnik, GKS Tychy, Zagłębie, Resovia, Skra, Odra, to się każdy zespół z top5 może zdziwić. Oby nie my :>

Karherop 30.04.2023 20:48

Jeśli wygramy z ŁKSem to będziemy mieć fantastyczny finisz rozgrywek. Co najlepsze - nikt tego nie rozważał, ale istnieje prawdopodobieństwo (małe ale istnieje) że 3 drużyny skończą ligę na takiej samej liczbie punktów (ŁKS, Wisła i Ruch i mała tabela zadecyduje o tym kto awansuje.

I tutaj:
Jeśli wygramy z ŁKSem 1 bramka - awansuje ŁKS i Ruch
Przy wygranej 2 brmkami - mamy remisowy bilans. Decydują bramki strzelone - tutaj mamy wyższa matematykę i wiele wariantów.
Wygrana 3 bramkami z ŁKSem, przy majej tabeli wchodzimy my i Ruch

sandomingo 30.04.2023 20:53

Mecz z ŁKS da odpowiedź, czy awans bezpośredni jest jeszcze możliwy. Tylko zwycięstwo utrzymuje nas w grze.

pepe72 01.05.2023 00:32

Zakładając, że potrzeba 64 punktów to wypadałoby wygrać. A na pewno przegrana spowoduje, że masz max spadnie poniżej.
Zaś przy tak małej różnicy między nami a Ruchem to jest dużo więcej opcji.

RoS 01.05.2023 06:09

Na ten moment 64 to jest granica awansu bezpośredniego
https://twitter.com/zagrosik/status/...942189062?s=20

Wisła ma około 3% na osiągnięcie tego wyniku (komplet albo max jeden remis)
https://twitter.com/zagrosik/status/...307694596?s=20

A osiągniecie tych 13+ punktów to wciąż ~11% ryzyka że będzie to miejsce tylko 3
https://twitter.com/zagrosik/status/...544806912?s=20

Natomiast porażka z ŁKS oznacza że nie oglądamy się tylko na Ruch, przed nas wskakują z dużym prawdopodobieństwem także Nieciecza i Puszcza, wszystkie 3 grają u siebie z łatwym przeciwnikiem, jedna niespodzianka może się jeszcze zdarzyć ale nie 3, tutaj nawet remis w Łodzi może zaboleć.

Jaroo1 01.05.2023 07:55

Tu się wszystko może jeszcze zdarzyć, włącznie ze scenariuszem, że my lądujemy na 5 miejscu. Wygraliśmy mecz, Puszcza i TBB straciły punkty i już widzę znowu tutaj tylko scenariusz, że gramy o bezpośredni awans, najlepiej to 1 miejsce :P

3 najbliższe mecze mamy mega trudne, a że nasi piłkarze ostatnio obniżyli loty, wpadły dwie kontuzje, a dwie porażki wyczerpały nam limit pomyłek być może nawet na miejsca 3-4, tzn. jak się w tych 5 kolejkach nie wykażemy to jeśli TBB lub Puszcza zaskoczą, to i oni nas wyprzedzą.

W 1 miejsce już mi się nie chce wierzyć. Za słabo zagraliśmy z Puszczą i Ruchem. No ale odpowiedź dostaniemy za niecały tydzień, bo remis/porażka z ŁKSem raczej jasno określi, że ich nie wyprzedzimy. Z kolei wygrana nasza byłaby takim ostatnim tchnieniem w walce o to 1 miejsce, czy nawet o miejsce 2, bo Ruch też musimy już mocno gonić. I wtedy w pozostałych 4 meczach, które też będa trudne ale już łatwiejsze niż Ruch, ŁKS i Puszcza na wyjeździe, jeszcze zapewne byłby margines błędu na 1 remis, może nawet porażkę.

W sumie źle to rozegraliśmy z Ruchem, bo trzeba było tam grać na remis. Teraz wyjebaliśmy się tak, że żeby ich dogonić to pewnie 4/5 meczów trzeba wygrać.

enzo 01.05.2023 08:14

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Jaroo1 (Post 1600456)
W sumie źle to rozegraliśmy z Ruchem, bo trzeba było tam grać na remis. Teraz wyjebaliśmy się tak, że żeby ich dogonić to pewnie 4/5 meczów trzeba wygrać.

Ale my tego meczu nie przegraliśmy przez otwarty futbol. Przegraliśmy, bo zwyczajnie zagraliśmy z Ruchem słabo.

Do tej pory drużyna grała bez żadnej presji. Po rundzie jesiennej zajmowaliśmy bardzo odległe przecież miejsce w tabeli. Teraz ta presja, dzięki bardzo dobrym wynikom, już może co poniektórym piłkarzom zacząć ciążyć. Być może to też jest powód tego, dlaczego w ostatnich tygodniach zespół obniżył loty i gra w kratkę.

ciacho 01.05.2023 08:57

Kurde z jednej strony dobrze by było awansować bezpośrednio, ale z drugiej chciałoby się zająć 3 miejsce i zagrać 2 mecze na Reymonta przy komplecie publiczności:)

pepe72 01.05.2023 10:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez RoS (Post 1600454)
(...)
Natomiast porażka z ŁKS oznacza że nie oglądamy się tylko na Ruch, przed nas wskakują z dużym prawdopodobieństwem także Nieciecza i Puszcza, wszystkie 3 grają u siebie z łatwym przeciwnikiem, jedna niespodzianka może się jeszcze zdarzyć ale nie 3, tutaj nawet remis w Łodzi może zaboleć.

Dzięki za linki.
Co do tych "łatwych" przeciwników konkurencji z top5, co prawda wszyscy grają w domu (są w przeciwnym cyklu od nas) ale ...
ŁKS walczy z mającą ambicje awansu z top2 Wisłą :>
Ruch gra z walczącą o utrzymanie Resovią: P (d Stal) - R (w Puszcza) - R (d Chrobry) - Z (w Stal) - P (d GKS T) - mam nadzieję na powtórkę z Niepołomic :)
Termalika gra z walczącym o utrzymanie Zagłębiem: Z (d ŁKS) - R (w Chojn.) - Z (d Ruch) - P (w Stal) - R (d Puszcza) - szkoda, że nie grają w Sosnowcu
Puszcza gra z walczącą o utrzymanie Odrą: Z (d Chrobry) - R (w Skra) - Z (d GKS T) - Z (w GKS K) - P (d Górnik) - wynik z Katowic poproszę.
Spadek z ligi to zazwyczaj duża dziura w finansach więc kto ma jeszcze szansę ten będzie przez te 5 kolejek walczył na całego.

RoS 01.05.2023 11:16

Realistycznie można założyć że w jednym z tych spotkań będzie niespodzianka i utrata punktów przez mocniejszą drużynę (wszystkie trzy w jednej kolejce to byłby już cud na korzyść Wisły) więc porażka w Łodzi oznacza że w wyścigu o tylko jedno miejsce gonimy 2 lub 3 drużyny (w tym Ruch do którego dystans może wymagać dwóch potknięć)

Dodatkowo mamy niekorzystny bilans bezpośrednich spotkań, jakakolwiek mała tabelka z 3 drużynami (bardzo możliwa przy tak wyrównanej czołówce) to jesteśmy bez szans (punkty z Puszczą 0-6, z Ruchem 1-4).

W Łodzi tylko zwycięstwo, nawet remis może być bolesny.

Patryko 01.05.2023 12:05

Zwycięstwo z ŁKSem dałoby niesamowitego, mentalnego kopa drużynie przed końcówką sezonu.
Nie będziemy znali wyniku Ruchu, w przypadku naszej przegranej i ewentualnego zwycięstwa Chorzowian w sobotę, szanse na awans bezpośredni zmaleją drastycznie.

pepe72 01.05.2023 12:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez RoS (Post 1600464)
Realistycznie można założyć że w jednym z tych spotkań będzie niespodzianka i utrata punktów przez mocniejszą drużynę (wszystkie trzy w jednej kolejce to byłby już cud na korzyść Wisły) więc porażka w Łodzi oznacza że w wyścigu o tylko jedno miejsce gonimy 2 lub 3 drużyny (w tym Ruch do którego dystans może wymagać dwóch potknięć)

W tej kolejce były 2 na 3 wyniki dla nas.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez RoS (Post 1600464)
Dodatkowo mamy niekorzystny bilans bezpośrednich spotkań, jakakolwiek mała tabelka z 3 drużynami (bardzo możliwa przy tak wyrównanej czołówce) to jesteśmy bez szans (punkty z Puszczą 0-6, z Ruchem 1-4).

W Łodzi tylko zwycięstwo, nawet remis może być bolesny.

Tu niestety masz rację.

Karherop 01.05.2023 23:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Patryko (Post 1600465)
Zwycięstwo z ŁKSem dałoby niesamowitego, mentalnego kopa drużynie przed końcówką sezonu.
Nie będziemy znali wyniku Ruchu, w przypadku naszej przegranej i ewentualnego zwycięstwa Chorzowian w sobotę, szanse na awans bezpośredni zmaleją drastycznie.

Pomyślmy równocześnie co taki wynik wywołałby w ŁKSie.

Dobrze że gramy ten mecz w piątek, jakoś mecze sobotnie nam wybitnie nie służą. Nie zajmujmy sobie głowy innymi rozstrzygnięcia w danej kolejce.

pepe72 02.05.2023 08:24

Gramy w piątek bo Polsat ma największą oglądalność w piątek o 20:30.
ŁKS ma pewne bufory bo za tydzień grają ze zdegradowaną Sandecją. Ale po przegranej z nami odległości w top5 się bardzo zmniejszą.

Patryko 02.05.2023 09:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1600483)
Pomyślmy równocześnie co taki wynik wywołałby w ŁKSie.

Dobrze że gramy ten mecz w piątek, jakoś mecze sobotnie nam wybitnie nie służą. Nie zajmujmy sobie głowy innymi rozstrzygnięcia w danej kolejce.

Przegrana ŁKsu, przy jednoczesnym zwycięstwie Ruchu, na pewno spowodowałaby nerwową atmosferę w Łodzi. Biorąc pod uwagę z kim ostatnio tracili punkty, zrównanie się w tabeli z Ruchem i mając nas na odległość 2 punktów, oznaczałoby nerwówkę praktycznie do końca sezonu. Zakładam, że baraży chcieliby uniknąć tak samo, jak my.

krysztal 02.05.2023 11:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1600483)
Pomyślmy równocześnie co taki wynik wywołałby w ŁKSie.

Dobrze że gramy ten mecz w piątek, jakoś mecze sobotnie nam wybitnie nie służą. Nie zajmujmy sobie głowy innymi rozstrzygnięcia w danej kolejce.

A gdzieś tam wyżej albo w innym temacie przekonywałeś,że 3 punkty znaczą zawsze tyle samo,obojętnie z jaką drużyną się je zdobywa.
Ruch wygrywając z nami nie tylko zyskał 3 punkty ale też bardzo mocno odbudował się mentalnie.Widać było po meczu jaki duże ciśnienie na nich spoczywało.Z drużyny mocno niepewnej ostatnio stali się znowu najgrożniejszym rywalem w walce o bezpośredni awans.

Karherop 04.05.2023 21:35

W końcowym rozrachunku - tak. Z tym że aktualnie to my już nie mamy marginesu błędu. Limit porażek w rundzie wykorzystany.

Co do Ruchu to wstrzymalbym się z ocenami aż tak samo gładko jak z Sandecja poradzą sobie z GIEKsa czy Arka.

ciacho 05.05.2023 21:29

Oglądanie się na innych, matematyczne szanse... czas start

Jeśli awans z baraży to tylko 2 mecze u siebie. Inaczej z awansu nic nie będzie.

MaLk 05.05.2023 21:37

Statystycznie wyszło mi, że ciągle mamy ogromne szanse na awans bezpośredni, wystarczy, że ostatnie 4 mecze zagramy ze średnią 3,13 punktu na mecz ;)

Grisza1 05.05.2023 21:39

Echhh.... powtórka z rozrywki z poprzedniego sezonu ... Znów matematyka, statystyka, od następnego meczu już wygramy wszystko :(

krysztal 05.05.2023 22:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Grisza1 (Post 1600662)
Echhh.... powtórka z rozrywki z poprzedniego sezonu ... Znów matematyka, statystyka, od następnego meczu już wygramy wszystko :(

Daj się chociaż tym pocieszyć...

Arkadiusz.Czerepach 06.05.2023 20:31

Ruch w....... u siebie od Resovii ...

leszekpw 06.05.2023 21:25

I hultaj. Zajmiemy maks 4-5 miejsce. Czy ktoś jeszcze realnie liczy na awans? Chyba niepoprawni optymiści. Nie z tym parodystą jako trenerem.

Wojtas 06.05.2023 21:51

Ruch znowu daje dupy,co to za beznadziejny zespół.Ale z nami wygrał.
czyli jednak to 2 miejsce jeszcze ciagle jest w zasiegu ......

taka jest ta liga,nie da sie nic przewidziec ,nie ma tu zadnych reguł ani prawidłowosci.

Jaroo1 06.05.2023 22:43

Śmieszna liga ale to nic odkrywczego. Wystarczy złapać formę na 5-10 meczów i zrobić wynik typu awans bezpośredni/baraże/utrzymanie w lidze. Także nadal jesteśmy w grze o nawet drugie miejsce ale już jest ciężej niż było a kandydatów do walki zrobiło się więcej

gizmowisla 06.05.2023 22:48

patrzac na terminarz .....arka moze rozdawac karty

ciacho 06.05.2023 23:21

Wygrajmy wszystko do końca, nie patrzmy na innych, a awansujemy z 2go miejsca

wolfy 07.05.2023 10:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ciacho (Post 1600789)
Wygrajmy wszystko do końca, nie patrzmy na innych, a awansujemy z 2go miejsca

Mam flashbacki z sezonu spadkowego.

wolfy 07.05.2023 10:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Manhunt. (Post 1600795)
Tak Ruch to beznadziejny zespół dlatego oni awansują, a my nie.

I tego się trzymajmy!

Manhunt. 07.05.2023 10:39

Resovia też ma ciekawy terminarz. Łks(już nas nie dotyczy) BBT i Podbeskidzie. Teraz najwięcej mogą zamieszać te teoretycznie najsłabsze drużyny.

Karherop 07.05.2023 10:47

Trener Ruchu przed meczem z Resovia zapowiadał że będą mieć ciężki mecz, ponieważ Ruch nie czuje się dobrze w ataku pozycyjnym. To tyle w kwestii łatwego terminarza i łatwych rywali.

Jakby nie to bagno wczoraj w Niepołomicach to Odra też by coś ukłuła. A tak po pierwszej dość przypadkowej bramce zaczęło się murowanie bramki Puszczy.

Napisze to znowu. Absurdem jest że ciągle mamy szanse na 2 miejsce.

Jak widać wszyscy podają nam rękę nawet gdy zaliczamy potężny upadek na glebe.

wolfy 07.05.2023 10:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Karherop (Post 1600800)
Trener Ruchu przed meczem z Resovia zapowiadał że będą mieć ciężki mecz, ponieważ Ruch nie czuje się dobrze w ataku pozycyjnym. To tyle w kwestii łatwego terminarza i łatwych rywali.

Jakby nie to bagno wczoraj w Niepołomicach to Odra też by coś ukłuła. A tak po pierwszej dość przypadkowej bramce zaczęło się murowanie bramki Puszczy.

Napisze to znowu. Absurdem jest że ciągle mamy szanse na 2 miejsce.

Jak widać wszyscy podają nam rękę nawet gdy zaliczamy potężny upadek na glebe.

Flasbacki z sezonu spadkowego się nasilają. To nie może być przypadek.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:34.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl