Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

wienek 16.01.2011 14:28

Ela Ty jeszcze tu, czas obiad gotować, albo gary myć ;)

Twoja zagadka.

Ela 16.01.2011 14:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wienek (Post 1036329)
Ela Ty jeszcze tu, czas obiad gotować, albo gary myć ;)

Twoja zagadka.

Obiad ugotowany i zjedzony, gary umyte :P
Chwila relaksu przy zagadkach i Eurosporcie.

Zagadka:

W pewnym kraju ( z którego niedawno zagadka była zadana ) istnieją pewne regionalne i terytorialne animozje, mające swoje odzwierciedlenie w historii.

Mieszkańcy jednego z tych regionów ( od nazwy którego często potocznie nazywa się mieszkanców calego kraju ) uważają mieszkańców innego regionu ( którzy przejęli swą nazwę on pewnego wytępionego plemienia ) za " tępych, kretynów, którym jednakże należy przyznać, że technicznie są bezbłędni ".

O mieszkańcach jakiego kraju i jakich części składowych tego kraju mowa ?

WISŁAZWE 16.01.2011 20:34

To tylko strzał, nie rozwijam bo nie wiem czy dobry :)

Powiedzmy że to Flandria i Walonia.
Belgia.

Ela 17.01.2011 08:09

Tym razem strzał niecelny.

Cała anegdotka, mówiąca co nieco o charakterze poszczególnych grup :

" ..... łatwo się asymilowali i byli poczciwi. Jak chce ..... kronikarz, kilku ..... weszło kiedyś do knajpy w .... i poprosiło o piwo. Dostali doń rzodkiewki, jednak jako że solniczka była zapchana, wypili piwo pogryzając niesolonym warzywem.
Wtedy do knajpy, energicznym krokiem weszli grupą ..... Stanęli przed barem, stuknęli obcasami, zasalutowali i zażądali piwa. Dostali je wraz z rzodkiewkami, a gdy się zorientowali, że solniczka jest zapchana, nakazali podać sobie wykałaczki, przepchali dziurki i wypili piwo pogryzając rzodkiewkami solonymi jak trzeba.
.... przyglądali im się z uwagą, aż padł z ich ust komentarz : " Ci ....., to tępi kretyni, ale przyznać trzeba, że technicznie są bezbłędni ".

:)

W miejsce kropek, oczywiście należy wpisać nazwy własne.

I jeszcze jako podpowiedź :

http://img232.imageshack.us/img232/8801/86227376.pngUploaded with ImageShack.us
.

Bayern 17.01.2011 09:26

Niemcy, Szwabia, Bawaria (bawarowie)?!?

Ela 17.01.2011 09:32

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bayern (Post 1036753)
Niemcy, Szwabia, Bawaria (bawarowie)?!?

Blisko. Strzał celny w połowie :-)

Ale przecież TY powinieneś znać odpowiedź ;)

WISŁAZWE 17.01.2011 09:49

Szwabia i Badenia Wirtembergia ??
Niemcy jako Szwaby ??

Ela 17.01.2011 09:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1036758)
Szwabia i Badenia Wirtembergia ??
Niemcy jako Szwaby ??

Niemcy i Szwabów już Bayern odgadł :-)

Ale ani Bawaria ani Badenia Wirtembergia nie są prawidłową odpowiedzą.

Bayern 17.01.2011 10:02

Brakuje mi Hesji?

Ela 17.01.2011 10:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bayern (Post 1036761)
Brakuje mi Hesji?

Też nie.
To zdanie ich charakteryzuje :

" energicznym krokiem weszli grupą ..... Stanęli przed barem, stuknęli obcasami, zasalutowali i zażądali piwa "

I to nakrycie głowy :


http://img651.imageshack.us/img651/2412/z8067703o.jpg

WISŁAZWE 17.01.2011 10:12

Prusy ?? ??

Hełm pruski ale już nie mam pomysłu :)

Bayern 17.01.2011 10:13

Prusacy!!!!! - kurde, nie zdązyłem, wytłumaczę się tak, że wydawało mi się że chodzi o rejon sąsiadujący ze Szwabią

Ela 17.01.2011 10:16

Tak - o Prusaków chodzi :)

Przy ostatniej składowej zagadki WISLAZWE był szybszy - ale to Bayern odgadł jej większą część i myślę, że to on powinien mieć tą przyjemność zadania kolejnej :-)

Bayern 17.01.2011 10:31

Dzięki!
Proszę:
Przed II wojną światową w polskich Karpatach były dwa obserwatoria astronomiczne.
1. Jak nazywają się góry na których znajdowały się obserwatoria?
2. Jak nazywała się jedna z tych gór zanim wybudowano tam obserwatorium astronomiczne (w dwudziestoleciu międzywojennym)? (Tu podpowiedź, w okolicy używa się zamiennie obu nazw)
3. Co ważnego dla polskiej astrologii odkryto w tym obserwatorium z pytania nr 2?

WISŁAZWE 17.01.2011 11:16

Dobra odpowiadam nie wiem czy dobrze ale spróbuje:
1. Tatry Zachodnie, Beskidy Wschodnie
2. Kasprowa Czuba
3. Kazimierz Kordylewski odkrył w 1961 roku pyłowe księżyce Ziemi

??

Bayern 17.01.2011 11:30

Kurde, odpowiedziałeś na pytanie, ale nie uściśliłem, że w Karpatach poza Tatrami i chodzi o nazwy szczytów.
Bo odpowiedzi na moje pytanie powinny brzmieć:
Pop Iwan i Lubomir
Lubomir - Łysina
Pierwsza pierwsza kometa odkryta przez Polaka - Lucjana Orkisza.

mój błąd, mea culpa

WISŁAZWE - pytaj

WISŁAZWE 17.01.2011 14:04

Przepraszam, że trzeba było czekać na zagadkę, już nadrabiam stracony czas:

W pewnym kraju, leży miasto nazywane miastem barokowym, założone przez osobę na zdjęciu poniżej, osoba ze zdjęcia jest równocześnie patronem tego kraju ale i nie tylko tego. W mieście z zagadki znajduje się jego grób.

http://i53.tinypic.com/fk4qxs.jpg

Konkrety:

1. Jaki to kraj, którego patronem jest postać ze zdjęcia
2. Jakie to miasto
3. Co w tym mieście się znajduję, śmie twierdzić, iż przede wszystkim z tego jest znane w Europie.
4. Kim jest osoba z fotografii.
5. Czego/ Kogo patronem jest jeszcze.


Myślę, że nie będzie problemu z rozwiązaniem zagadki :)
Powodzenia !!

Ela 17.01.2011 17:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1036861)
1. Jaki to kraj, którego patronem jest postać ze zdjęcia
2. Jakie to miasto
3. Co w tym mieście się znajduję, śmie twierdzić, iż przede wszystkim z tego jest znane w Europie.
4. Kim jest osoba z fotografii.
5. Czego/ Kogo patronem jest jeszcze.

1. Niemcy
2. Fulda
3. Fabryka opon
4. ŚW. Bonifacy
5. Piwowarów i krawców.
__________

Kto został tu pochowany ?

http://img834.imageshack.us/img834/547/51219401.jpg

I od razu wskazówka :

http://img8.imageshack.us/img8/9673/38804339.jpg
.
p.s.

BORYS - brawo !
Twoja Kolej :-)

BORYS96 17.01.2011 17:31

Pochowany jest Marc Chagall a miasteczko nazywa się Saint-Paul-de-Vence
tu potwierdzenie:
http://cruises.about.com/od/mediterr...e_vence015.htm

To że wyjątkowo udało mi się zgadnąć przed innymi zadam dość mroczną zagadkę:
Co łączy, jakie jest (dość chore) powiązanie tego pana:
http://i54.tinypic.com/1j6auh.jpg
z tymi panami
http://i52.tinypic.com/6z8wev.jpg

Ela 18.01.2011 06:25

Nikt nie chciał zgadywać ?
Bo nie wierzę, że nie wiedział!

To Charles Manson I The Beatles, których twórczość podobno inspirowała go do zbrodni...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Charles_Manson



I zagadka :

Kim jest ta pani ? :

http://img560.imageshack.us/img560/444/72329955.jpg

.

zimiok 18.01.2011 15:03

Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel)

Ela 18.01.2011 16:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez zimiok (Post 1037346)
Coco Chanel (Gabrielle Bonheur Chanel)

Tak jest !
Twoja kolej :)

zimiok 18.01.2011 18:30

Co to za miejsce?

http://i53.tinypic.com/2w4mhsn.jpg

tomo 18.01.2011 18:52

Zimiok, jak Cię proszę daj podpowiedź jakąś!


E
Hm rzeczywiście, nie zwróciłem uwagi na godzinę. Cóż tłukę 30 minut google, to może dlatego.

zimiok 18.01.2011 18:56

Mówisz serio? Przecież dopiero co wrzuciłem

WISŁAZWE 18.01.2011 20:55

'' ...Do tej miejscowości nie prowadzi żadna asfaltowa droga, ta miejscowość nie istnieje. Żyje jedynie w świadomości historycznej i pamięci. ..''

Wielki Krzyż z kamiennymi tablicami na których wypisane są nazwiska pomordowanych, upamiętnia zbrodnię dokonaną na ludności polskiej przez XIV dywizję SS Galizien, stacjonującą w Brodach.

Miejscowość nazywa się Huta Pieniacka.



EDIT:

Jeżeli odpowiedź jest dobra to niech ktoś wrzuci zagadkę, bo ja dopiero mogę jutro wieczorem to zrobić :)

Eternit 18.01.2011 22:42

Gdzie taka kapliczka się znajduje. Chodzi mi o konkretne miejsce w polskich Tatrach i co w tej okolicy ma swój początek.

Wklejam link bo obrazek trochę za duży.
http://i55.tinypic.com/4ibes7.jpg

WISŁAZWE 18.01.2011 23:00

Figurka Matki Boskiej przed wejście na Zawrat od strony Czarnego Stawu Gąsienicowego, ale co tam się znajduje w pobliżu to nie mam pojęcia.

Eternit 18.01.2011 23:13

Zadawaj, źle sformułowałem pytanie, chodziło mi o Orlą Perć

WISŁAZWE 19.01.2011 21:37

Przepraszam, że tyle trzeba było czekać na zagadkę, już wrzucam.

Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia jedno to pewien pomnik znajdujący się w mieście, którego nocną panoramę zamieszczam niżej, pytanie brzmi jakiego miasta to panorama, co upamiętnia ów pomnik :)

1. http://i54.tinypic.com/ae73hi.jpg

2. http://i52.tinypic.com/99qxco.jpg

Maxior 19.01.2011 21:50

Miasto Katar, albo Dubaj:)

WISŁAZWE 19.01.2011 21:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Maxior (Post 1038118)
Miasto Katar, albo Dubaj:)

Ani Katar ani Dubaj :)


Tak myślałem, że ''drapacze chmur'' trochę mogą zmylić a odpowiedź jest zaskakująca, bo państwo raczej z innej strony jest pokazywane.

wienek 20.01.2011 18:33

Pomnik założycieli miasta Tel Awiw.
No i na drugiej fotce pewnie to miasto :)

WISŁAZWE 20.01.2011 18:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wienek (Post 1038520)
Pomnik założycieli miasta Tel Awiw.
No i na drugiej fotce pewnie to miasto :)

Zgadza się Wienek zadaje :-)

wienek 20.01.2011 19:36

Jako że nie mam innego pomysłu, to będzie most :D
Poproszę o nazwę, lokalizację i jaki miasta łączy ?

http://img713.imageshack.us/img713/3986/obrazek138.jpg

Most znajduje się w Europie.

WISŁAZWE 20.01.2011 22:45

Uwaga odpowiadam :D

Most ten nosi nazwę - Pont de Normandie ( Most Normandzki), łączy on dwa francuskie miasta Hawr oraz Honfleur, znajduje się w północnej Francji nad Sekwaną.

Do 1999 roku był najdłuższym mostem wantowym na świecie.

wienek 20.01.2011 22:54

Uwaga, odpowiedź b.dobra :D

potrzebna Ci była podpowiedź ? może za wcześnie ją podałem... :)

WISŁAZWE 20.01.2011 23:17

Nie zauważyłem podpowiedzi nawet szczerze mówiąc bo bardziej się skupiłem an obrazku :)

Zagadkę oddaje - brak weny :)

murray 20.01.2011 23:30

http://i56.tinypic.com/2hekpkw.jpg

Kto to i co takiego zrobił, że wielu młodych ludzi nie darzy go wielką sympatią?

krakus_tsw 21.01.2011 00:01

Alfred Nobel? Dynamit


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:10.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl