Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

WISŁAZWE 12.01.2011 09:59

To tylko strzał: Stanisław Wyspiański mieszkał u Paula Gaugina ??

Ela 12.01.2011 10:05

Brawo :-)
Strzał celny.

WISŁAZWE 12.01.2011 10:17

Jakiego miasta panoramę widać w tle i parę słów o tym miejscu:

http://i52.tinypic.com/2ziu250.jpg

tomo 12.01.2011 10:32

To miasto to Avila w środkowej Hiszpanii.

WISŁAZWE 12.01.2011 10:39

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ...:::Tomo:::... (Post 1034644)
To miasto to Avila w środkowej Hiszpanii.

Bardzo dobrze, zadawaj :)

tomo 12.01.2011 10:51

http://i53.tinypic.com/153ptlh.jpg

Również z cyklu gdzie to jest, co to jest... :)

tomo 12.01.2011 15:04

http://i51.tinypic.com/11mb4ed.jpg

Ten pan związany jest z tym miastem :)

Eternit 12.01.2011 15:18

Trewir (10 znaków)

tomo 12.01.2011 15:19

Brawo, jedziesz dalej !

ps

to są Termy Cesarskie w gwoli wyjaśnienia.

Eternit 12.01.2011 15:24

Jako, że nie mam pomysłu na nic innego, a nie chcę blokować tematu:
http://i53.tinypic.com/19auf4.jpg

Kto to?

Eternit 13.01.2011 19:18

Pan ten ponoć na łożu śmierci miał rzec : "Dzieło moje skończone."

Watts 13.01.2011 19:22

to chyba Oliver Cromwell. jeśli tak, to aż dziw że zagadka jeszcze nierozwiązana ;)

Eternit 13.01.2011 19:28

Zagadka w Twoje ręce :]

Watts 13.01.2011 22:58

http://iv.pl/images/92991462965255699097.jpg

Nie chce mi się wymyślac niczego skomplikowanego:

kto to?

Usulovski 13.01.2011 23:28

To Éamon de Valera, ale to już było, zadaj może coś innego. Może być coś irlandzkiego;-)

Watts 14.01.2011 08:14

Ups, to przepraszam. Ostatnimi czasy nie przeglądam dokładnie forum :P

No to: kto był nazywany "admirałem bez floty w kraju bez morza"?

Bayern 14.01.2011 08:34

Miklós Horthy

Łatwe:
Był sobie pewien Wielki Mistrz pewnego zakonu rycerskieg. Mistrza już dawno nie ma, ale jego imieniem nazwano miasto. Miasto to było dłuższy czas bazą dla dwóch polskich okrętów wojennych. Jakie to miasto i jak nazywały się te okręty?

tomo 14.01.2011 08:53

Spóźniłem się z Horthym i z Cromwellem ale teraz nie odpuszczę ;)

Ciekawe pytanie,

Mistrza którego już dawno nie ma to Jean Parisot de La Valette, szefował Joannitom. Jego imię nosi stolica Malty - la Valette , a okręty to tzw. Terrible Twins, czyli ORP Dzik oraz ORP Sokół.

Dla zainteresowanych polecam poczytać, historię działań obu naszych okrętów na Morzu Śródziemnym... .

Bayern 14.01.2011 11:29

Tomo, na co czekasz? :-) chyba nie potrzebujesz potwierdzenia że dobrze odpowiedziałeś :D

tomo 14.01.2011 11:39

Mógłbym przysiąc, że w poprzednim poście zadałem pytanie ;)

http://i52.tinypic.com/rclaox.jpg


Gdzie to jest ? Od razu podam małą podpowiedź. Historia jest taka: osadnicy zakładający to miasto sprowadzeni tutaj władali innym językiem niż król, który ich tam sprowadził, żeby troszkę zamieszać to język osadników i język króla całkowicie jest niepodobny do języka w którym porozumiewają się ludzie mieszkający obecnie w tym mieście.

Ela 14.01.2011 11:48

Sighisoara :-)

tomo 14.01.2011 11:51

Brawo :) Twoje pytanie !

Ela 14.01.2011 11:57

Co to za miejscowość i jakie obiekty widzimy na zdjęciach ?

http://img191.imageshack.us/img191/1629/23838293.jpg


http://img684.imageshack.us/img684/8412/28439902.jpg
.

WISŁAZWE 14.01.2011 22:32

Jak Ela to musi być Francja :)

Chętnego nie ma z tego co widzę więc postaram się odpowiedzieć na zagadkę, w ogóle to Elu dziękuje za wieczór, tak mnie wciągnęło że jednym razem oglądałem mecz a tak naprawdę szukałem odpowiedzi.

Co się naszukałem to tylko ja wiem i po katedrach, łukach, akweduktach, ruinach chyba poznałem wszystkie strony na google grafice.

Ale do konkretów z tego co znalazłem to miasto o które pytasz leży w we Francji konkretnie w Burgundii a nazywa się Autun.

Pierwsze zdjęcie to katedra św. Łazarza, w której ponoć spoczywają do dziś dnia szczątki św. Łazarza, znajdują się tu także sceny z Sądu Ostatecznego.
Drugie zdjęcie przedstawia bramę pozostałość po Rzymianach z IV wieku - Porte d`Arroux.

Juliusz Cezar nazwał to miasto nawet ''siostrą Rzymu''


Tak w sumie to w Autun jest jeszcze jedna brama z I wieku zwie się Porte Sanit Andre

Ela 15.01.2011 10:51

Odpowiedź wyczerpująca :-)
Miło mi, że zagadka aż tak Cię zainspirowała.

To teraz nie pozostaje nic innego jak udać się zwiedzić Burgundię i Autun.
Bajkowe miasteczko u bram Morvanu :-)

p.s.
Nie zawsze zadaję zagadki z Francji :)

WISŁAZWE 15.01.2011 11:42

Czas na zagadkę:

Poniżej zamieszczam pewną fotografię, zapewne będzie to łatwa do rozszyfrowania.
Autorem tego dzieła jest pewny znany artysta, projektant, architekt, budowniczy.
Zdjęcie poniżej to fragment pewnego znanego budynku pytanie brzmi :

1. Kto jest autorem
2. Nazwa obiektu
3. Na czym wzorowane jest poniższe zdjęcie.

http://i54.tinypic.com/28i2gxg.jpg


Jeżeli jakieś niejasności to pisać postaram się jaśniej wyjaśnić. :)

tomo 15.01.2011 12:02

Na pierwszy rzut oka to jest Gaudi, więc

1. Antoni Gaudi
2. Casa Battlo
3. Nie wiem na czym zdjęcie jest wzorowane, ale budynek, mianowicie jego dach symbolizuje walkę Św. Jerzego ze Smokiem, no i lokalna nazwa tego budynku to dom kości, odwzorowane elementy kości na fasadzie.

Twoje trzecie pytanie jakieś niejasne jest, więc poczekam aż potwierdzisz ;)

WISŁAZWE 15.01.2011 12:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ...:::Tomo:::... (Post 1035835)
Na pierwszy rzut oka to jest Gaudi, więc

1. Antoni Gaudi
2. Casa Battlo
3. Nie wiem na czym zdjęcie jest wzorowane, ale budynek, mianowicie jego dach symbolizuje walkę Św. Jerzego ze Smokiem, no i lokalna nazwa tego budynku to dom kości, odwzorowane elementy kości na fasadzie.

Twoje trzecie pytanie jakieś niejasne jest, więc poczekam aż potwierdzisz ;)


No tak, zapomniałem dopisać do ostatniego pytania na czym okno na fotografii było wzorowane- mianowicie chodzi o rentgen dłoni ( kości) :)
Zresztą o kościach wspomniałeś.

Wszystko się oczywiście zgadza więc czekamy na zagadkę.

tomo 15.01.2011 13:37

http://i53.tinypic.com/20h7hpu.jpg

Zagadka

1. Co to za obiekt ?
2. Gdzie się znajduje ?
3. Miasto, w którym znajduje się ta budowla, słynie z pewnego przysmaku całego narodu i nie tylko. O czym mowa ?

WISŁAZWE 16.01.2011 13:14

...:::Tomo:::... kolego :) rzuć no jakąś podpowiedzią bo, znowu przeszukuje te Katedry, Kościoły, bazyliki i inne rzeczy a znaleźć tego nie mogę :) za dużo ich tam jest, jeden podobny do drugiego.

Powoli style w architekturze się kończą a pomysłów na dalsze szukanie brak, chyba, że ktoś już coś ma :)

wienek 16.01.2011 13:19

Ja mam :)

Katedra w Segedynie, Szeged (węg. Magyarok Nagyasszonya püspöki székesegyház), znana także jako Kościół Wotywny (węg. Fogadalmi templom) - główna świątynia diecezji Szeged-Csanád pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na Węgrzech.

Charakterystyczna dla miasta jest zupa rybna, ale także z tego miasta wywodzi się najlepsza kiełbasa węgierska - salami, do tego okolice miasta są głównym rejonem uprawy papryki, która jest narodową przyprawą Węgrów, to nie wiem o który przysmak Ci chodzi ? :)

Ela 16.01.2011 13:23

Zapewne o gulasz szegedyński z kapustą :)

Który ( za ostatnią książką Makłowicza - Cafe Museum ) nie z tego miasta i nie od jego nazwy bierze jednak swój początek :)

pozdi91 16.01.2011 13:42

Przepraszam za rozmywanie tematu, ale myślę, że osoby udzielające się w tym temacie będą mi w stanie pomóc. Poszukuję informacji na temat zagranicznych odpowiedników Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej. Zależy mi głównie na krajach sąsiedzkich oraz Wielkiej Brytanii, Francji. Jeżeli ktoś mógłby mi podać jakiś link, bądź zbiorczy informator byłbym bardzo wdzięczny. Zależy mi tam by móc się z nimi skontaktować (najlepiej w języku polskim), czyli o polskie oddziały tego typu ośrodków, coś jak na przykład taki polski ośrodek we Wiedniu: http://www.wien.polemb.net/

Elefant 16.01.2011 13:46

Przepraszam, że sie wtrące między wódkę a zakąskę.

Coś co łączy zagadkę przedostatnią i ostatnią

http://img522.imageshack.us/img522/1047/beztytuu1am.jpg


:):):)

tomo 16.01.2011 13:51

Przepraszam nie było mnie! Wszystko się zgadza to Seged. Wienek chodziło mi o paprykę, więc zgadłeś;)

WISŁAZWE 16.01.2011 13:56

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1036300)
Przepraszam, że sie wtrące między wódkę a zakąskę.

Coś co łączy zagadkę przedostatnią i ostatnią

http://img522.imageshack.us/img522/1047/beztytuu1am.jpg


:):):)


to dzieło ''węgierskiego Gaudiego'' Ede Magyar znajduje się w Szegedzie, Pałac Reok.
Tak celem uzupełnienia :D

Ela 16.01.2011 14:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1036305)
to dzieło ''węgierskiego Gaudiego'' Ede Magyar znajduje się w Szegedzie, Pałac Reok.
Tak celem uzupełnienia :D

W kiczu Gaudiego można odnaleźć piękno. Tu z tym dużo trudniej ;)

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pozdi91 (Post 1036294)
Przepraszam za rozmywanie tematu, ale myślę, że osoby udzielające się w tym temacie będą mi w stanie pomóc. Poszukuję informacji na temat zagranicznych odpowiedników Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej. Zależy mi głównie na krajach sąsiedzkich oraz Wielkiej Brytanii, Francji. Jeżeli ktoś mógłby mi podać jakiś link, bądź zbiorczy informator byłbym bardzo wdzięczny. Zależy mi tam by móc się z nimi skontaktować (najlepiej w języku polskim), czyli o polskie oddziały tego typu ośrodków, coś jak na przykład taki polski ośrodek we Wiedniu: http://www.wien.polemb.net/

Francja :
http://www.pariskg.polemb.net/

wienek 16.01.2011 14:21

czy mogę już swoją zagadkę zadać ?

to odetchnijmy od Kościołów, Bazylik, Katedr...będzie pomnik :D

http://img266.imageshack.us/img266/7015/obrazek137.jpg

Proszę o dokładną lokalizacje i co to takiego ?
Znajduje się w parku jednej ze stolic państwa z nami sąsiadującego.

Ela 16.01.2011 14:25

Treptower Park Berlin

http://en.wikipedia.org/wiki/Soviet_...Treptower_Park)

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej....

WISŁAZWE 16.01.2011 14:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pozdi91 (Post 1036294)
Przepraszam za rozmywanie tematu, ale myślę, że osoby udzielające się w tym temacie będą mi w stanie pomóc. Poszukuję informacji na temat zagranicznych odpowiedników Polskich Ośrodków Informacji Turystycznej. Zależy mi głównie na krajach sąsiedzkich oraz Wielkiej Brytanii, Francji. Jeżeli ktoś mógłby mi podać jakiś link, bądź zbiorczy informator byłbym bardzo wdzięczny. Zależy mi tam by móc się z nimi skontaktować (najlepiej w języku polskim), czyli o polskie oddziały tego typu ośrodków, coś jak na przykład taki polski ośrodek we Wiedniu: http://www.wien.polemb.net/

Proszę bardzo:

Białoruś- http://www.grodnokg.polemb.net/
Słowacja - http://www.bratyslawa.polemb.net/
Czechy- http://www.prague.polemb.net/
Niemcy- http://www.berlin.polemb.net/index.php?document=225
Litwa- http://www.wilnokg.polemb.net/

Chyba, że chodzi o odpowiedniki PiT zagraniczne czyli np:

Niemcy: http://www.deutschertourismusverband.de/ ??


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:24.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl