Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

WISŁAZWE 18.11.2010 16:17

Jak Cię Ela znam to będzie Francja :)

Bazylika w Vézelay św. Marii Magdaleny na szlaku św. Jakuba.
Nawiązanie z Ostatnią Wieczerzą Leonardo da Vinci to za pewne chodzi o książkę '' Kod da Vinci'' :)

''...w którym czczono rzekome relikwie Marii Magdaleny, która rzekomo ostatnie lata życia spędziła w tym regionie, tam zmarła i została pochowana. Czczona ona tam była już od początków XI wieku. W XII wieku to właśnie z Vezelay pątnicy wyruszali do Santiago de Compostella. Kult jednak uległ załamaniu w wieku XIII, kiedy to w w Saint Maximin (Północno- Środkowa Francja) zostaje odkryte "nienaruszone ciało Marii Magdaleny".''

Ela 18.11.2010 16:24

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1013187)
Jak Cię Ela znam to będzie Francja :)

Zgadza się :)
Chyba zaczynam się robić przewidywalna ;)
Cytat:

Bazylika w Vézelay św. Marii Magdaleny na szlaku św. Jakuba.
Nawiązanie z Ostatnią Wieczerzą Leonardo da Vinci to za pewne chodzi o książkę '' Kod da Vinci'' :)
Dokladnie tak :)
Kod da Vinci i Marię Magdalenę - która jakoby miała być zobrazowana jako św Jan ;)

Twoja kolej :-)

Hmm... albo Ronda - w sumie po połowie odgadliście...

WISŁAZWE 18.11.2010 16:44

Rond niech wrzuci :) pierwszy zaczął temat.

Rond 18.11.2010 17:22

http://img502.imageshack.us/img502/8680/zagadka1.th.jpg

Kto to jest i czym zasłynął?
http://yfrog.com/dyzagadka1j - większy rozmiar zdjęcia.

Rond 19.11.2010 15:58

Dodam, że był to wybitny inżynier, zajmował się też ekonomią.
Miasto-twierdza przebudowane przez tego człowieka.
http://img189.imageshack.us/img189/3444/zagadka2x.jpg

WISŁAZWE 19.11.2010 20:29

Sébastien Vauban - miasto Neuf-Brisach

Rond 19.11.2010 20:33

Dobrze, jest to Vauban, lecz miasto to Rocroi.
Zadawaj, pytanie było o człowieka, miasto to była podpowiedź :)

WISŁAZWE 19.11.2010 20:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Rond (Post 1013879)
Dobrze, jest to Vauban, lecz miasto to Rocroi.
Zadawaj, pytanie było o człowieka, miasto to była podpowiedź :)

Racja, z tym miastem mała wpadka z mojej strony, sorry :) ale to co przebudował to takie podobne do siebie, że się zgubiłem.



Zagadka:

Co to za miejsce i gdzie:

http://i52.tinypic.com/2q33r6o.jpg

Rond 19.11.2010 21:59

Mam pytanie do Was - Wy to jakos w Internecie szukacie czy wszystko z głowy? (wiadomo, że w celu upewnienia się wpisujecie nazwę w google, chodzi mi o sam pomysł rozwiązania).

WISŁAZWE 19.11.2010 22:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Rond (Post 1014013)
Mam pytanie do Was - Wy to jakos w Internecie szukacie czy wszystko z głowy? (wiadomo, że w celu upewnienia się wpisujecie nazwę w google, chodzi mi o sam pomysł rozwiązania).


Jeżeli chodzi o mnie, to zależy co na zagadkę jest, często po książkach szukam, czasem i własna wiedza :) oczywiście internet też, potwierdzenie czy jakaś wskazówka jak jest.
Ale jak mówię to zależy od rodzaju zagadki :)

Ela 20.11.2010 16:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Rond (Post 1014013)
Mam pytanie do Was - Wy to jakos w Internecie szukacie czy wszystko z głowy? (wiadomo, że w celu upewnienia się wpisujecie nazwę w google, chodzi mi o sam pomysł rozwiązania).

I tak i tak :)
Są zagadki gdzie się wie od razu, są takie, że tylko mniej więcej a są takie, że trzeba poszukać ;)
Nie jestem omnibusem i nie jestem wszechwiedząca - trudno znać twarze wszystkich sławnych ludzi lub jak wygląda jedna z kamienic a Aalborg ;)

Gdy się ma chwilę czasu to się szuka - świetne ćwiczenie na kojarzenie faktów i na zastany intelekt :-)

Co do zagadki jest to Trondheim.

http://travel.webshots.com/photo/106...15416277pSddDB


A moja zagadka brzmi.

Z jakiej miejscowości pochodzi "najwyżej warzone" piwo w Europie :-)

Oto ona :

http://img190.imageshack.us/img190/9263/93451694.jpg

WISŁAZWE 20.11.2010 18:55

Widzę zmiana klimatu z francuskiego na szwajcarski najprawdopodobniej chodzi tu o Browar Monstein najwyżej położony browar w Europie w szwajcarskim kantonie Gryzoni??
:)

Choć zdjęcia to raczej Davos są czy mi się wydaje :> bo już się gubię.
No tak Monstein koło Davos leży więc chyba kompletna odpowiedź :)

Ela 20.11.2010 20:39

A właśnie, że nie :)

Browar Monstein jest najwyżej położonym browarem.
Ale pytanie brzmiało gdzie jest najwyżej warzone piwo.
Gdyż pewien minibrowar jest jeszcze wyżej.

Jako podpowiedz rebusik :


http://img207.imageshack.us/img207/7092/lllug.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/5886/84082821.jpg

http://img593.imageshack.us/img593/4374/100bk.png

;)

WISŁAZWE 20.11.2010 20:44

Livigno ?? 1816 m.n.p.m

Ela 20.11.2010 20:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1014534)
Livigno ??

Si :)

Znakomite piwo, tak nawiasem mowiąc - zwłaszcza wędzone :-)


http://img155.imageshack.us/img155/5883/7722u.jpg

WISŁAZWE 20.11.2010 21:10

Czas na zagadkę, łatwe, szybie i przyjemne :)

Co za miasto widać w tle i co ten pan ze zdjęcia poniżej ma z nim wspólnego:

1.
http://i54.tinypic.com/2j0fkgo.jpg

2.
http://i54.tinypic.com/ejafps.jpg

WISŁAZWE 23.11.2010 22:10

Podpowiedź w postaci kolejnego obrazka/ postaci która, też powiązana jest z miastem, o które pytam wyżej:

http://i56.tinypic.com/11m7ss0.jpg

WISŁAZWE 27.11.2010 12:24

Dobra, dużo czasu minęło nikt nie odpowiedział to wrzucam rozwiązanie i przekazuje zagadkę:

1. Miasto to słoweńskie miasto Ptuj.
2. Pan na zdjęciu nr.2 to jeden z ojców Kościoła - św. Wiktoryn, który pochodził z tego miasta.
3. Pan na obrazku nr 3 to Wespazjan który był tu wybierany przez swoje legiony na Cesarza Rzymu.


Pozdrawiam i czekamy aż ktoś wrzuci zagadkę :)


Może by tak Krissu wrzucił, bo odkąd moderuje to zniknął nam z tematu zagadkowego :)

Krissu 27.11.2010 12:40

Skoro już zostałem wywołany do tablicy:

http://i52.tinypic.com/2eauulf.png

Kto to?

Skojarzcie barwy, zuchy :)

Najbardziej oczywista oczywistość to...?

Bo aż Artur Wellesley zrobił wielkie oczy, że nie zgadliście...

WISŁAZWE 28.11.2010 10:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Krissu (Post 1018479)

Najbardziej oczywista oczywistość to...?

To... Herman von Salza , wielki mistrz zakonu krzyżackiego, w 1215 roku uzyskał dla zakonu darowiznę ziemską na Węgrzech lecz w 1225 roku cofnięta, ze względu na złamanie warunków jej przyznania.

W 1226 dzięki kontaktom Herman zdobył od Mazowieckiego nadanie ziemi chełmińskiej.

Uznawany za twórcę prawdziwej potęgi Krzyżaków.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Krissu (Post 1018479)

Bo aż Artur Wellesley zrobił wielkie oczy, że nie zgadliście...

To książę Arthur, może już być spokojny zagadka najprawdopodobniej został rozwiązana. :-)

Krissu 28.11.2010 11:04

Nie "najprawdopodobniej", tylko "na pewno".

WISŁAZWE 28.11.2010 11:22

Zagadka jest tak, czyj to pomnik gdzie się znajduje i parę słów o nim :)

http://i54.tinypic.com/javuw8.jpg

WISŁAZWE 29.11.2010 22:10

Podpowiedź:

http://www.dookolaswiata.pl/kraje/eu...lia-flaga2.gif

WISŁAZWE 30.11.2010 21:34

Kolejna podpowiedź:

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...w.usda.gov.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ov.jpg%3C/a%3E

WISŁAZWE 07.12.2010 12:43

Nikt nie spróbował swoich sił w odgadnięciu zagadki więc wrzucam odpowiedź i przekazuje zagadkę chętnemu/ chętnej: :)

Główne pytanie było czyj pomnik jest na pierwszym rysunku i gdzie się znajduje: Jacob van Artevelde znajdujący się w belgijskim mieście Gandawa ( Gent),flamandzki przywódca, bogaty handlarz suknem.

Podpowiedź pierwsza- to flaga Anglii - mianowicie Jacob przeciwstawił się hrabiemu Flandrii, który w pierwszej fazie wojny stuletniej poparł Francję a nie Anglię tak jak Jacob.
Wzniesiona ręka Jacoba van Artevelde wskazuje w kierunku Anglii, trzecia podpowiedź to owcza wełna, którą właśnie dostarczała Anglia.

WISŁAZWE 11.12.2010 21:23

Temat spadł na drugą stronę, podejmę próbę reanimacji bo nikt się nie podejmuje :)

Łatwe szybkie i przyjemne z cyklu ''Panorama miasta''

http://i51.tinypic.com/2z6t307.jpg

Ela 13.12.2010 07:45

Split
___________

To też na szybko :

Kim była ta pani ?

http://img32.imageshack.us/img32/5153/43361117.jpg
.
___________
Wzkazówka :

http://img149.imageshack.us/img149/2144/62702705.jpg

.

Elefant 13.12.2010 20:01

Maria Teresa Oliwia Cornwallis West - Księżna Daisy :hura:

A wskazówka to oczywiscie Zamek Książ

Ponieważ chyba jednak to Ona to wrzucam od razu coś takiego :

http://img29.imageshack.us/img29/3770/akuku2.jpg

Gdzie to a jest to całkiem niedaleko? Z jakim wydarzeniem wiąże się to miejsce ?

Dalsze wskazówki lub potwierdzenie dopiero jutro wieczór.

Ela 14.12.2010 07:31

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 1024837)
Maria Teresa Oliwia Cornwallis West - Księżna Daisy :hura:

A wskazówka to oczywiscie Zamek Książ

Ponieważ chyba jednak to Ona to wrzucam od razu coś takiego :

Nie chyba tylko na pewno :-)

Cytat:

Gdzie to a jest to całkiem niedaleko? Z jakim wydarzeniem wiąże się to miejsce ?

.
Co do zagadki to oczywiście schron w Stępinie, niedaleko Strzyżowa gdzie znajduje się drugi, podobny tunelo-schron.
W którym swego czasu całkiem niezłe imprezy z rewelacyjnym nagłośnieniem można było urządzać ;)

Wydarzenie to spotkanie Hitlera i Mussoliniego w tejże Stępinie.

Zagadka :

Co to i gdzie ?

http://img529.imageshack.us/img529/6558/17702524.jpg

.

Elefant 14.12.2010 21:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1024932)
Co do zagadki to oczywiście schron w Stępinie, niedaleko Strzyżowa gdzie znajduje się drugi, podobny tunelo-schron.
W którym swego czasu całkiem niezłe imprezy z rewelacyjnym nagłośnieniem można było urządzać ;)

.

Tak, dodam tylko, że był to schron przeznaczony do wjazdu... pociagu. Spotkanie dwóch panów odbyło się właśnie m in. w pociągu sztabowym, który wjechał do owego schronu.

O owych imprezach z rewelacyjnym nagłośnieniem źródła pisane milczą:)

wislak68 15.12.2010 02:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 1024932)
Nie chyba tylko na pewno :-)

Co do zagadki to oczywiście schron w Stępinie, niedaleko Strzyżowa gdzie znajduje się drugi, podobny tunelo-schron.
W którym swego czasu całkiem niezłe imprezy z rewelacyjnym nagłośnieniem można było urządzać ;)

Wydarzenie to spotkanie Hitlera i Mussoliniego w tejże Stępinie.

Zagadka :

Co to i gdzie ?

http://img529.imageshack.us/img529/6558/17702524.jpg

.

Kościół na szczycie góry ?? :>

Ela 15.12.2010 07:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wislak68 (Post 1025294)
Kościół na szczycie góry ?? :>

Blisko ;)
Bo nie kościół tylko kaplica.
I jednak będę się upierać przy bardziej szczegółowym określeniu miejsca - np podaniu nazwy miejscowości ;)

Wskazówka :

http://img560.imageshack.us/img560/9449/42746552.jpg

I inna perspektywa tej osobliwości :

http://img43.imageshack.us/img43/9153/45359825.jpg
.

zimiok 15.12.2010 09:44

Kaplica Saint-Michel d'Aiguilhe, w pobliżu miejscowości Le Puy-en-Velay, Owernia, środkowa Francja.

Jeśli ok, to niech ktoś zada za mnie.

Ela 15.12.2010 10:44

Cytat:

Pierwotnie napisane przez zimiok (Post 1025309)
Kaplica Saint-Michel d'Aiguilhe, w pobliżu miejscowości Le Puy-en-Velay, Owernia, środkowa Francja.

Jeśli ok, to niech ktoś zada za mnie.

Jasne, że ok.

I znowu będzie temat stał :foch:


:)

tomo 15.12.2010 10:48

A dawno nie brałem udziału.

http://i51.tinypic.com/ju73n7.jpg

Co to, gdzie to ? :)

zimiok 15.12.2010 14:23

Bazylika Saint-Sernin w Tuluzie.

Jeśli ok, to zagadkę przekazuję.

tomo 15.12.2010 14:40

Tak.

Zimiok nie psuj zabawy tylko zadawaj !

WISŁAZWE 15.12.2010 21:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez ...:::Tomo:::... (Post 1025380)
Tak.

Zimiok nie psuj zabawy tylko zadawaj !


Dokładnie, temat znowu poleci, zgadujemy zadajemy :)
Bo się przestój zrobi wrzucać coś :D

zimiok 15.12.2010 23:20

http://i51.tinypic.com/jpzwag.jpg

Co i gdzie? Kilka słów o tym miejscu

PS. może ktoś na priva podesłać sposób na wklejanie obrazów bezpośrednio do posta? z góry dzięki

zimiok 17.12.2010 10:01

Podpowiedź:

http://i51.tinypic.com/1gouuh.jpg


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:29.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl