Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Krakowskie Inwestycje (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=86)

vote-for-mikey 21.06.2009 13:55

po całym mieście?

pokaż zdjęcie, bo nie widziałem żadnego jeszcze...
;)

mrozonek 02.07.2009 10:33

http://krakow.naszemiasto.pl/wydarzenia/1019188.html wg mnie ta hala widowiskowo - sportowa powinna byc celem nr 1 w Krakowie

Kocur 04.07.2009 10:29

http://www.krakow.naszemiasto.pl/wyd...a/1020182.html

Cytat:

NIK skontrolował stan ulic dużych miast w Polsce. Kraków na szarym końcu w raporcie



Aż 60 proc. dróg i chodników w Krakowie wymaga modernizacji. Same remonty trwają zbyt długo i są bardzo uciążliwe. Zarządcy dróg nie byli w stanie zaplanować ich lepiej, bo nie mają pełnej wiedzy o tym, czym zarządzają. To tylko część wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli , dotyczącego remontu dróg w dużych miastach.

Kraków w raporcie NIK zajmuje jedno z ostatnich miejsc, jeżeli chodzi o dbałość o ulice. Władze miasta, zaskoczone wnioskami kontrolerów, tłumaczą się brakiem funduszy. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu ( jednostki miejskiej odpowiedzialnej obecnie za drogi) tłumaczą, że powoli wprowadzają udogodnienia, które przyczynią się do poprawy stanu ulic w mieście.
Paweł Biedziak, rzecznik NIK podkreśla, że fatalny stan ulic w Krakowie wynika głównie z tego, że w naszym mieście nie ma opracowanego spójnego systemu koordynowania robót. Zdarzało się, że niedawno wyremontowane ulice były rozkopywane do naprawy kanalizacji czy sieci ciepłowniczej.
Tak było np. w przypadku ul. Majora, Sudolskiej czy ul. Promienistych. - Zabrakło przepływu informacji pomiędzy jednostkami odpowiedzialnymi za stan dróg i infrastrukturę podziemną - mówi Biedziak. - Inne miasta poradziły sobie z tym problemem. We Wrocławiu stworzono specjalny program, a w Warszawie prezydent Gronkiewicz-Waltz powołała Biuro Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym - zauważa Biedziak. Rzecznik NIK dodaje, że krakowscy urzędnicy jedynie wymieniali się korespondencją w sprawie remontów. - Ale to nie wpływa na stan nawierzchni - podkreśla rzecznik.
Kontrolerzy NIK wyliczyli , że w latach 2006 - 2008 w Krakowie wyremontowane zostały jedynie 24 ulice, czyli ok. 19 proc. wszystkich ulic potrzebujących remontu.

- To faktycznie niewiele. Jestem zaskoczony, że NIK ocenił w ten sposób Kraków - przyznaje wiceprezydent Wiesław Starowicz, odpowiedzialny za drogi. - Przypilnujemy ZIKiT, by poprawił koordynację robót ale jest problem z pieniędzmi na remonty - przyznaje. Joanna Niedziałkowska, dyrektor ZIKiT twierdzi, że już pracuje nad zmianami. - Kończymy prace przy systemie komputerowej ewidencji dróg i remontów - przyznaje Niedziałkowska. - Stworzyliśmy laboratorium drogowe, które bada jakość prac remontowych. Sytuacja powinna się poprawić - podkreśla.

ps. niech ktoś "naprawi" ten temat bo żeby tu wejść to trzeba dokonać cudów

medyk 04.07.2009 12:29

już dwa razy to zgłaszałem ale nikt się tym nie zajął :/ a co do tych dróg.. to rzeczywiscie kiepsko to wyglada..

Q13SON 05.07.2009 20:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez mrozonek (Post 755021)
http://krakow.naszemiasto.pl/wydarzenia/1019188.html wg mnie ta hala widowiskowo - sportowa powinna byc celem nr 1 w Krakowie

Od tego roku do 2014 odbędą się w Polsce 3 wielkie sportowe imprezy z czego dwie już na dziś ominą Kraków - Eurobasket i EURO 2012. Pozostaje jeszcze jedna - Mistrzostwa Świata w siatkówce 2014. Jeśli to też władze miasta przepier***ą to będzie kompromitacja. Przypomnę tylko że taki np. Wrocław już ma Eurobasket i EURO 2012 i na 75% MŚ 2014.

Skipper 05.07.2009 20:16

Sensacja to będzie raczej jakby ewentualnie coś jednak się udało zbudowac na ten 2014 i MŚ. Chętnych jest dużo więcej i już dziś wiadomo że przebic takie lokalizacje jak: nowa hala w Łodzi, nowa hala w Gdyni (choc tam jeszcze siatkarze nie grali), Wrocław to jest praktycznie niemożliwe. Do tego kilka miast co mają już niemalże tradycję goszczenia siatkarzy: katowicki Spodek, Bydgoszcz, ostatnio również Poznań. Jak nie odjebiemy jakiejś areny na co najmniej 7-8 tysi miejsc, to zwyczajnie szans nie będziemy mieli żadnych.

Q13SON 06.07.2009 12:29

Hal potrzebnych jest sporo. Z tego co wiem oczywiscie finał ma być w Warszafce. Hala na kilkanaście tysięcy ma powstać. Ale skoro kandyduje nawet Bielsko-Biała to nie uważam że Kraków nie ma szans. Tylko żeby hala była :|

Wie ktoś gdzie dokładnie ma powstać ta hala? ( o ile wogóle powstanie)

kowal 21.07.2009 13:46

ma ktoś jakiś sensowny plan mającej powstać północnej obwodnicy Krakowa ?

Coglin 21.07.2009 14:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kowal (Post 765264)
ma ktoś jakiś sensowny plan mającej powstać północnej obwodnicy Krakowa ?

http://www.polnocna-obwodnica-krakowa.pl/

kowal 21.07.2009 15:58

dzięki wielkie. nie mogłem na google znaleźć. pzdr.

Aoczka 23.07.2009 21:53

No to wracamy do zalewania informacjami...



Balice dostaną spory zastrzyk gotówki


KRAKÓW. UE daje Polsce 0,5 mld euro dla portów lotniczych. Będą nowe drogi do lotniska w Balicach


Lotnisko w Balicach otrzyma od Unii Europejskiej 5 mln euro dofinansowania na zmianę infrastruktury drogowej na terenie portu.

To oznacza, że dzięki tym pieniądzom zostanie przebudowany system dróg wokół samego lotniska. Docelowo ludzie, którzy przyjadą, by odebrać swoich bliskich z samolotu, będą bez trudu mogli dostać się do Balic. Jednak zdobyte fundusze nie będą spożytkowane na powiększenie już istniejących miejsc do parkowania oraz np. na postawienie tu hoteli, sklepów oraz nieruchomości przeznaczonych pod biura i magazyny.

- Na naszym lotnisku jest jak na krakowskich Alejach. Drogi są generalnie przejezdne, ale w godzinach szczytu natężenie ruchu jest zbyt duże. Są dni i godziny, kiedy przed terminalem lotniska po prostu tworzą się korki - tłumaczy Justyna Zajączkowska, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Zauważa, że obecnie port obsługuje rocznie 3 mln pasażerów, a przecież kiedyś kryzys się skończy i ich ilość na pewno się zwiększy. Zdobyte fundusze unijne mogą pokryć około 50 proc. wartości planowanej inwestycji. Drugą połowę port lotniczy będzię musiał zdobyć z innych źródeł. Jakich? Na razie to nie jest ustalone.

- Nie mamy jeszcze gotowego projektu, dlatego w tym momencie trudno jest określić, skąd będą te pieniądze. Czy z kredytów, czy z naszego budżetu - mówi Zajączkowska.

W ramach programu Unii Europejskiej Polska otrzyma w sumie 0,5 mld euro na rozwój sieci regionalnego transportu lotniczego. Pieniądze te są przeznaczone dla dziesięciu lotnisk, które obsługują mniej niż 5 mln pasażerów, więc Balice spełniają ten warunek. - Pomoc udzielana w ramach regionalnych programów operacyjnych ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego regionów - mówi Anna Konik-Żurawska, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Resort cele te chce osiągnąć m.in. przez rozwój sieci transportu lotniczego, co poprawi dostępność regionów. Decyzję o dofinansowaniu polskich lotnisk Komisja Europejska wydała 13 lipca i teraz trwają pracę nad rozporządzeniem ministra rozwoju regionalnego, w którym będą podane szczegółowe zasady dotyczące wsparcia dla regionalnych lotnisk.

Planowana data opublikowania dokumentu to koniec września 2009 roku. Unijna pomoc finansowa dla portów lotniczych będzie udzielana do 30 czerwca 2015 roku. Do szczęśliwej dziesiątki weszły porty lotnicze w Lublinie, Modlinie, województwie podlaskim, Szymanach, Zegrzu Pomorskim, Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie, Poznaniu i Krakowie. Kwota, którą dostały Balice to zaledwie 1 proc. unijnej dotacji, większe pieniądze zapewne trafią do innych portów lotniczych.

- Większe nakłady finansowe będą przeznaczone głównie na małe lotniska oraz na te, które dopiero będą budowane - potwierdza Zajączkowska.

Jednak dyrekcja Balic cieszy się i z tych 5 mln euro. Zwłaszcza że to nie jest jedyna inwestycja jaka będzie tu realizowana. Z innych środków postanie tu podziemny parking i będzie rozbudowany obecny terminal.

Aneta Żukowska
http://www.komunikacja.krakow.pl/upload/logo/24.gif

__________________________________________________ __________________________________


Drugie życie parkingu przy Karmelickiej

KRAKÓW. Przeciąga się budowa podziemnych parkingów w Krakowie. Do 2012 roku miały być trzy, tymczasem wygląda na to, że będzie tylko jeden - pod pl. Na Groblach. Kryzys sprawił jednak, że kierowcy ponownie będą mogli parkować na placu przy ul. Karmelickie


http://www.komunikacja.krakow.pl/upl...s/20090753.jpgJeszcze na początku ubiegłego roku wydawało się, że pusty plac między ulicami Karmelicką a Dolnych Młynów, gdzie przez lata funkcjonował parking na kilkaset miejsc, niebawem zmieni się w olbrzymi plac budowy. Teren ogrodzono, a na miejscu pojawili się robotnicy. Na działce miał wyrosnąć hotelowo-kinowo-handlowy kompleks Hilton - Silver Screen. Nie trwało to jednak długo. Z powodu kryzysu prace wstrzymano. Plac opustoszał. Niedawno zdemontowano ogrodzenie, a od strony ul. Dolnych Młynów parkowały samochody.

Parking nie tylko dla filmowców

Czy na plac powrócił parking? - Rzeczywiście, przez chwilę parkowały tam pojazdy ekipy TVN-u, która kręciła w okolicy film. Dostali od nas pozwolenie na postój w tym miejscu. Rozważamy jednak możliwość ponownego udostępnienia placu pod parking. Oczywiście jedynie do czasu, kiedy nasza inwestycja nie zostanie wznowiona. Było już nawet kilku zainteresowanych do prowadzenia parkingu, ale ostatecznie zrezygnowali z pomysłu. Nie jesteśmy bowiem w stanie powiedzieć, kiedy ruszymy z budową kompleksu. A takich warunków nie był dotąd w stanie przyjąć żaden operator - tłumaczy Janusz Zagórski, dyrektor ds. projektów Howard Holdings Polska, właściciel terenu.

Otwarcie parkingu w tym miejscu może chwilowo pomóc kierowcom szukającym miejsca parkingowego w centrum miasta. Przynajmniej do czasu, kiedy nie zostanie otwarty pierwszy w Krakowie podziemny parking pod placem Na Groblach. Jego budowa trwała blisko trzy lata. Dwukondygnacyjna budowla, której inwestorem jest hiszpańska firma Ascan, pomieści 600 samochodów. Pierwsze auta będą mogły tam wjechać już na przełomie września i października. Na kolejne takie inwestycje przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać.

http://www.komunikacja.krakow.pl/upl...s/20090754.jpg- Parking pod al. Focha jest na etapie przetargu, w którym biorą udział cztery firmy. Mamy prawomocną decyzję o warunkach zabudowy. Reszta należeć będzie do przyszłego wykonawcy. Komplikuje się jednak sytuacja z parkingiem przy Uniwersytecie Rolniczym przy al. Mickiewicza. Powodem utrudnień jest nieuregulowana sprawa własności terenu. Zanim ten problem nie zostanie rozwiązany, nie możemy ogłosić przetargu - wyjaśnia Janina Pokrywa, zastępczyni dyrektora wydziału inwestycji UMK.

Pewne jest, że budowa tych parkingów nie rozpocznie się w tym roku. A to raczej przekreśla szansę na oddanie którejkolwiek z tych inwestycji do 2012 roku, jak wcześniej zapowiadali przedstawiciele miasta. Poza kwestami budowlanymi w grę wchodzi jeszcze projekt oraz zdobycie odpowiednich pozwoleń.

Wszyscy chcą do centrum

Przeszło rok temu, kiedy z mapy Krakowa znikał parking przy Karmelickiej, swego zaniepokojenia nie krył radny miasta, przewodniczący komisji planowania przestrzennego Grzegorz Stawowy. - Czeka nas komunikacyjna katastrofa. Wszystkie chodniki i skwery będą kompletnie zapchane, a każde wolne miejsce na wagę złota - alarmował radny Stawowy. - Kraków nie ma ani jednego parkingu typu "park and ride", więc wszyscy pchają się do centrum. Tymczasem strategia rozwoju miasta zakłada dalsze ograniczanie stref parkingowych w śródmieściu. Od zamknięcia parkingu przy Karmelickiej zniknął również parking na Małym Rynku, pl. Szczepańskim, ograniczono też liczbę miejsc postojowych wokół pl. Matejki. Z każdym rokiem przestrzeń do parkowania w centrum Krakowa kurczy się dramatycznie. Kierowcy nie dostają nic w zamian.

- Likwidacja parkingów zgodna jest z polityką wyprowadzania samochodów z centrum miasta - tłumaczy wiceprezydent Krakowa ds. komunikacji Wiesław Starowicz. - Przyznaję jednak, że nowe parkingi powstają zbyt wolno - kwituje.

Dawid Hajok
http://www.komunikacja.krakow.pl/upload/logo/7.gif


__________________________________________________ ______________________


I na koniec jak to mają się te nasze inwestycje już zrealizowane:


Dlaczego na dworcu autobusowym musi śmierdzieć?

KRAKÓW. Regionalny Dworzec Autobusowy miał być wizytówką Krakowa, a jest brudny i śmierdzący


Wszechobecny smród, bezdomni drzemiący w dworcowej poczekalni, spod których wypływa cuchnąca ciecz, zagospodarowane przez podróżnych mających nagłą potrzebę boksy, które Zarząd Infrastruktury Komunikacyjnej i Transportu odkaża wapnem i chlorem - takimi atrakcjami wita Regionalny Dworzec Autobusowy w Krakowie. Co na to władze miasta, zarząd dworca i sanepid?

Kto chociaż raz skorzystał z dworca autobusowego w Krakowie zapewne natknął się na odrażające widoki i zapachy. Podróżnych straszą bezdomni śpiący w dworcowej poczekalni, cuchnący alkoholem i fekaliami. Dlaczego nie można ich stamtąd usunąć? Zarząd dworca przekonuje, że na terenie RDA nie koczują bezdomni. - Wszyscy przebywający na terenie dworca niezależnie od wyglądu osobistego muszą być uważani za potencjalnych pasażerów. Z terenu dworca usuwane są jedynie osoby, które naruszają ogólnie przyjęte zasady porządku publicznego - mówi Michał Sachs z RDA.

Jak informuje nas zarząd dworca interwencja ochrony lub policji stanowi problem w związku z możliwością oskarżenia o naruszenie nietykalności. Nieprzyjemny zapach natomiast tłumaczy się wzmożonymi opadami deszczu. - W okresie załamania pogody, przy dużych opadach deszczu nastąpiła niedrożności kanalizacji sanitarnej - informuje nas Michał Sachs.

Brudzących bezdomnych można także często spotkać w okolicach dworca, na ławkach, czy chodniku. Zmaga się z nimi Straż Miejska, lecz bitwa ta zdaje się być walką z wiatrakami. Od początku 2009 r. strażnicy podjęli w rejonie dworca około stu interwencje wobec osób zanieczyszczających miejsce publiczne.

Innym problemem dworca, który pośrednio wynika z obecności osób z marginesu w tym rejonie, jest zapach moczu. Czuć go najdotkliwiej na ruchomych schodach i w windzie, a także na płytach dworca i w poczekalni. Jak zapewnia nas Jan Machowski z Biura Prasowego Urzędu Miasta obszar ruchomych schodów i windy przy dworcu sprzątany jest przez ZIKiT trzy razy dziennie, zaś za utrzymanie wind i toalet na dworcu odpowiadają na zlecenie RDA Zakłady Usługowe "Południe". - Zarząd RDA przynajmniej raz w tygodniu osobiście przeprowadza inspekcję dworca. Opinia na temat czystości na dworcu jest na ogół pozytywna, a zastrzeżenia w tej sprawie przyjmujemy z uwagą i staramy się poprawić stan czystości na dworcu - twierdzi Michał Sachs.

Wstręt budzą także boksy pomiędzy dolną a górną płytą dworca. Do tej pory nie zostały jeszcze zagospodarowane. Miały być budkami handlowymi, a stały się publicznymi szaletami.

Po naszej interwencji sprawą czystości dworca zainteresował się sanepid. Przeprowadzono kontrolę, która wykazała zły stan sanitarny RDA w Krakowie. Jak poinformowała nas Adam Jędrzejczyk z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Krakowie podczas inspekcji zaobserwowano m.in. brudną, zanieczyszczoną śmieciami i niedopałkami papierosów oraz ptasimi odchodami płytę dworca. Szklane zadaszenia nad ławkami znajdujące się na dolnej płycie dworca również tonęły w ptasich odchodach. Ściany szybów wentylacyjnych przy koszach na śmieci były brudne i zaplamione. Ponadto w budynku dworca od strony ruchomych schodów znajdowały się plamy moczu, wyczuwalny był także nieprzyjemny zapach. Schody łączące płytę górną i dolną oraz schody wejściowe były brudne, zaplamione, zanieczyszczone śmieciami, niedopałkami papierosów, a ich poręcze były zakurzone. W windach zaś znajdowały się niedopałki papierosów i śmieci.

W związku z uchybieniami Państwa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Krakowie nałożyła mandaty karne za stan sanitarno-porządkowy. Zapowiedziała również kontrole sprawdzające zalecenia sanepidu.


Klaudia Kaczor-Skrężyna
http://www.komunikacja.krakow.pl/upload/logo/16.gif



Wszystko za komunikacja.krakow.pl

Maciejj 23.07.2009 22:28

a co to budują w Modlinczce??

Coglin 24.07.2009 08:52

gdzie w Modlniczce?

jesli przy estakadzie to wezel obwodnicy - odcinek Modlniczka - Modlnica, drugi powstaje w Modlnicy.

Maciejj 24.07.2009 18:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Coglin (Post 767286)
gdzie w Modlniczce?

jesli przy estakadzie to wezel obwodnicy - odcinek Modlniczka - Modlnica, drugi powstaje w Modlnicy.


o to chodziło - zna ktos jakis link jak to ebdzie wygladac, kiedy koniec itd

Kocur 27.07.2009 21:24

Cytat:

Ekoautobusy najlepsze dla Krakowa

Przetarg na obsługę sześciu miejskich linii autobusowych wygrało Przedsiębiorstwo Transportu Samochodowego. Jeśli nie zostanie on unieważniony, to w styczniu na ulice wyjadą biało-niebieskie pojazdy marki Solbus.


PTS będzie trzecim - po Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym i warszawskim Mobilisie - przewoźnikiem obsługującym linie autobusowe w Krakowie. Biało-niebieski solbusy będą jeździć na liniach 105 (405), 115, 122, 153, 174 i 182.

Co prawda zwycięska oferta nie była najtańsza, ale - jak zapewnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - ekologiczna. - PTS będzie woził pasażerów autobusami napędzanymi gazem sprężonym LNG. Na pewno zyskamy na czystości powietrza w mieście - wyjaśnia.

Technologia zasilania autobusów miejskich takim typem paliwa to nowość. - Zdajemy sobie sprawę, że będziemy prekursorami takiego napędu w Polsce. Nie sądzę jednak, byśmy mieli z naszymi autobusami większe problemy. W styczniu wszystkie wyjadą na swoje trasy - zapewnia Karol Koneczny, dyrektor ds. ekonomicznych PTS-u.

Więcej wątpliwości mają przedstawiciele Mobilisa i MPK. Pierwszy przewoźnik na pewno oprotestuje wyniki przetargu, drugi wciąż się zastanawia. - ZIKiT zakładał, że na cały kontrakt wyda ok. 107 mln zł, PTS przedstawił ofertę o 1,6 mln zł droższą. Na tej podstawie chcemy doprowadzić do unieważnienia konkursu - zapowiada Ireneusz Hyra, rzecznik Mobilisa. Zdaniem Mirosława Chrapusty, radcy prawnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, taki zapis może być przesłanką do unieważnienia, choć nie musi. - Rozwiązaniem może być po prostu zwiększenie postulowanej kwoty o tę różnicę i wygospodarowanie dodatkowych środków z budżetu miasta, a wtedy wszystko będzie w porządku - uważa.

- Takie zabiegi nie będą konieczne - prostuje Pyclik. - PTS zapewne zmieści w tej sumie, bo od początku zakładaliśmy jej stopniową rewaloryzację - wyjaśnia i dodaje, że z ostatecznymi decyzjami trzeba poczekać do momentu wpłynięcia protestów.

Jeżeli wyniki przetargu utrzymają się, 1 stycznia 2010 roku na krakowskich ulicach pojawi się 30 biało-niebieskich autobusów marki Solbus.

W związku z tymi przetargami zawsze mnie bawiły teksty typu "po to przetarg żeby było taniej" - jakoś nie zauważam spadku cen biletów odkąd wsiadłem o własnych siłach do autobusu w Krakowie :)

Q13SON 29.07.2009 18:46

Co się dzieje na Placu Szczepańskim? Jakaś gruntowna renowacja?

Kocur 29.07.2009 19:16

Znika parking i będzie tak jak jest na Małym Rynku - plac spacerowy

orzeu 29.07.2009 19:46

Tym oto sposobem bedziemy miec kolejny "plac spacerowy" po Rynku duzym i Malym, placu Matejki, Wolnica, ul. Szerokiej ktore ostatnio byly lub niedlugo beda odnawiane.
Ja rozumiem ze Krakow stawia na turystyke ale tutaj tez mieszkaja ludzie, ktorzy chcieliby miec zwykly najprostszy w swiecie parking w centrum miasta. Parking podziemny. Zamiast sie bawic w niekonczace sie "upiekszanie" miasta i wymyslanie coraz to nowych atrakcji turystycznych moze warto byloby poswiecic dzis jeden z tych placow, zrobic tam parking, a za jakis czas jak beda fundusze pobawic sie w upiekszenie tego co na gorze? Bo owe renowacje nie pozostawiaja zludzen ze parkingi prawdopodobnie nigdy w tych miejscach nie powstana. No chyba ze ktos wyrzuca dzis kase w bloto po to zeby za dwa lata to rozkopac.

bimbam 30.07.2009 09:45

W końcu jakieś konkrety odnośnie tramwaju na Płaszów Stary :)
http://www.mpk.krakow.pl/default.asp...120&newsId=459

medyk 30.07.2009 12:14

a Ruczaj dalej stoi.. i to dosłownie

emdzej 30.07.2009 12:39

Swoją drogą fascynuje mnie filozofia budowania w Polsce parkingów podziemnych. Że niby trzeba wszystko u góry sprzątnąć, wykopać dół i dopiero zabudować. Przecież tuneli czy chodników w kopalniach się tak nie kopie, więc i parkingu tak nie trzeba. Pewnie koszty są większe, ale da się. Czemu zagranicą da się zrobić parking pod Rynkiem (akurat w Krakowie byłby to bezsens, a podłoże geologiczne też chyba nie pomaga) a u nas się nie da?

WILU TS 30.07.2009 12:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez orzeu (Post 770694)
Tym oto sposobem bedziemy miec kolejny "plac spacerowy" po Rynku duzym i Malym, placu Matejki, Wolnica, ul. Szerokiej ktore ostatnio byly lub niedlugo beda odnawiane.
Ja rozumiem ze Krakow stawia na turystyke ale tutaj tez mieszkaja ludzie, ktorzy chcieliby miec zwykly najprostszy w swiecie parking w centrum miasta. Parking podziemny. Zamiast sie bawic w niekonczace sie "upiekszanie" miasta i wymyslanie coraz to nowych atrakcji turystycznych moze warto byloby poswiecic dzis jeden z tych placow, zrobic tam parking, a za jakis czas jak beda fundusze pobawic sie w upiekszenie tego co na gorze? Bo owe renowacje nie pozostawiaja zludzen ze parkingi prawdopodobnie nigdy w tych miejscach nie powstana. No chyba ze ktos wyrzuca dzis kase w bloto po to zeby za dwa lata to rozkopac.

Sam sobie odpowiedziałeś,parkingi podziemne w tych miejscach nie powstaną,wydaje Ci się że budowa parkingu podziemnego i to w takim historycznym miejscu jak praktycznie ścisłe centrum rynku jest możliwa ?
Podejrzewam że po 2-3 dniach robót prace zostały by wstrzymane ze względu na odkrycia pozostałości po jakimś cmentarzysku.
A co do tego że ludzie chcą tam parkować - tzn mieszkańcy,to niech sobie radzą na własną rękę,ja jakoś potrafię drałować 15minut co rano do samochodu bo koło kamienicy w centrum nie mam parkingu.

bimbam 31.07.2009 01:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 770994)
a Ruczaj dalej stoi.. i to dosłownie

Jeśli chodzi o tram na Ruczaj to był (jest?) problem z 1 osobą która nie chce sprzedać działki miastu aby tamtędy poprowadzić linie tramwajową... jesli się mylę to poprawcie mnie ..

Poza tym tramwaj na Ruczaj buduje miasto - czyli zapewne ZDIT.. a na Płaszów - MPK. i jesli miasto nie znajdzie kasy to inwestycja moze stanac na jakis czas... MPK mogło wziąść kredyt na inwestycje w Płaszowie (oraz remont długiej i zakup 24 tramwajów), a miasto jest za bardzo zadłużone i nie może juz brać kredytów ..

orzeu 31.07.2009 06:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emdzej (Post 771009)
Swoją drogą fascynuje mnie filozofia budowania w Polsce parkingów podziemnych. Że niby trzeba wszystko u góry sprzątnąć, wykopać dół i dopiero zabudować. Przecież tuneli czy chodników w kopalniach się tak nie kopie, więc i parkingu tak nie trzeba. Pewnie koszty są większe, ale da się. Czemu zagranicą da się zrobić parking pod Rynkiem (akurat w Krakowie byłby to bezsens, a podłoże geologiczne też chyba nie pomaga) a u nas się nie da?

A gdzie cos takiego napisalem? Chodzi o finansowanie, odpuscic sobie kwiatki, lawki i kostke i tym sposobem miec wiecej kasy na to co pod spodem.

Wilu parkingi podziemne w centrach miast sa raczej dla przyjezdzajacych z innych rejonow zeby cos zalatwic niz dla mieszkancow centrum.

kuba_cf 31.07.2009 10:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez emdzej (Post 771009)
Swoją drogą fascynuje mnie filozofia budowania w Polsce parkingów podziemnych. Że niby trzeba wszystko u góry sprzątnąć, wykopać dół i dopiero zabudować. Przecież tuneli czy chodników w kopalniach się tak nie kopie, więc i parkingu tak nie trzeba. Pewnie koszty są większe, ale da się. Czemu zagranicą da się zrobić parking pod Rynkiem (akurat w Krakowie byłby to bezsens, a podłoże geologiczne też chyba nie pomaga) a u nas się nie da?

Tak nie kopie się tak, ale głębokość wyrobisk w kopalni jest co najmniej kilkuset metrowa więc wpływy eklsploatacyjne mniejsze, a i tak ma to wpływ na obniżenie terenu na powierzchni

Kuba 11.08.2009 21:50

Po mojej wizycie w Poznaniu postanawiam rugowac kazdego dajacego to miasto za przykład zrownowazonego rozwoju - zaniedbane ulice w okolicach Rynku, zule chlejacy piwa z puszki na glownym trakcie spacerowym, malo pubow i klubow, smierdzacy dworzec PKP, dworzec PKS z polowy lat 90 i w koncu kwadratowy kloc (muzeum archeologiczne) na srodku Rynku

plusow sie nie doszukalem ...


co do dyskusji na temat parkingow to nikt nie zwrocil uwagi na to, ze tak naprawde w obrebie Starego Miasta jest niewiele rodowitych mieszkancow - w obrebie Plant mysle, ze liczbe mieszkancow mozemy liczyc w dziesiatkach np.
Jesli chodzi o Kleparz Stary to polowa to studenci i dziadki - reszta na miejsce do parkowania przy chodnikach.

Co do reszty mieszkancow i ich dojazdu do centrum to powinno sie kierowac polityke w ten sposob, zeby uzywali komunikacji miejskiej dojezdzajac na wieczorna kawe w centrum albo do parkowania nieco dalej np w okol Lea, bo prawda jest taka, ze wiekszosc ludzi udajacych sie do centrum nie jezdzi do pracy tylko w celach rozrywkowych.
Poza tym odnoszac sie do wypowiedzi Orzeua dot tego co na powierzchni.
Nie wydaje mi sie, zebysmy sobie mogli pozwolic na jakiekolwiek oszczednosci jesli chodzi o inwestycje w tereny zielone.
W porownaniu np z angielskimi miastami liczba parkow i zieleni w Krakowie jest dramatyczna tak naprawde mamy tylko park Jordana, Planty, Park Awfu ... na prawie 800 milionowe miasto.

Mieszkajac na Azorach, Bronowicach Starych, prawie calej Hucie, poludniu Krakowa i innych dzielnicach praktycznie jest sie pozbawionym normalnego zadbanego parku (tak naprawde tylko Ogrod Botaniczny, Park Jordana i Park AWFu sa w miare normalne)

tranceaddict 11.08.2009 22:21

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kuba (Post 777471)
... na prawie 800 milionowe miasto.

Jakies ogromne miasto mamy

brzydki.brzydal 11.08.2009 22:23

z tymi milionami to troche przesadziles. ;)

W Poznaniu mi sie podobaly bardzo kamieniczki na rynku, acz samo miasto nie zachwyca - choc drogi wydawalo mi sie, ze jakosciowo sa duzo lepsze niz w Krakowie (przynajmniej nawierzchnia).

Do krakowskich parkow zaliczylbym jeszcze lasek wolski - raczej wydaje mi sie, ze wszystko z nim jest w miare ok i dosc blisko centrum jest.

dostuffca 11.08.2009 22:34

Cytat:

Pierwotnie napisane przez brzydki.brzydal (Post 777495)
Do krakowskich parkow zaliczylbym jeszcze lasek wolski - raczej wydaje mi
sie, ze wszystko z nim jest w miare ok i dosc blisko centrum jest.

Jako Krakus chwilowo przesiedlony do Warszawy powiem, że tak jak to miasto jest brzydkie tak parki i przestrzenie zielone mają pierwsza klasa > dużo, wszędzie i w większości można piwo kupić, muzyki posłuchać i miło posiedzieć... Ale niestety parków nie przybędzie > ku temu trzeba by albo ziemię developerom odbierać, albo kamienice w mieście burzyć.

orzeu 11.08.2009 23:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez brzydki.brzydal (Post 777495)
z tymi milionami to troche przesadziles. ;)

W Poznaniu mi sie podobaly bardzo kamieniczki na rynku, acz samo miasto nie zachwyca - choc drogi wydawalo mi sie, ze jakosciowo sa duzo lepsze niz w Krakowie (przynajmniej nawierzchnia).

Do krakowskich parkow zaliczylbym jeszcze lasek wolski - raczej wydaje mi sie, ze wszystko z nim jest w miare ok i dosc blisko centrum jest.

ta, drogi lepsze. biedny moj samochodzik na moscie w Poznaniu przezyl cos czego nie dostarczylaby mu nawet jazda 80km/h ulicami w okolicach Plk Dabka.

Kuba 13.08.2009 13:44

sprawa dla naszych lokalnych lobbystow-widmo

Wyborcza komentarzem jakiegos swierzaka obwinia PKP, ale jesli rzad nie zdecyduje sie na przeznaczenie tych 30 mln zl to bedzie wina glownie lokalnych politykow oddelegowanych do Warszawy


Cytat:

Dworzec Główny na łasce rządu i kryzysu
Bartosz Piłat2009-08-13, ostatnia aktualizacja 2009-08-12 21:49

Prace przy podziemnym Dworcu Głównym miały ruszyć późną jesienią tego roku. Jednak PKP wciąż nie ma pieniędzy, by je rozpocząć. Liczy, że wsparcie dostanie od rządu, ale ten oszczędza

Kraków był wymieniany w gronie niewielu miast, w których przed Euro 2012 polskie koleje stworzą całkowicie nowy dworzec. Władze PKP były pewne sukcesu, bo pomieszczenia dworca już istnieją, a do ich wykończenia potrzeba stosunkowo niewiele - około 100 mln zł. Projekt znalazł się też na rządowej liście inwestycji, które mają szanse na bardzo wysoką dotację unijną (ok. 70 mln zł). Wszystko może jednak przepaść, bo kolejarze mają kłopoty ze zdobyciem pieniędzy na udział własny w inwestycji, czyli sumę rzędu 30 mln zł.

Plany mówiły, że jeszcze w końcu tego roku w podziemiach pojawią się pierwsi robotnicy. Przetarg na wykonawcę miał być ogłoszony przed końcem tegorocznych wakacji. Dziś PKP nie jest w stanie podać żadnego konkretnego terminu.

Na prace potrzeba co najmniej półtora roku. Kiedy kolej uruchomi podziemia, stworzy tam nie tylko poczekalnię i kasy, ale również swoje biura, które mieszczą się na piętrze starego budynku dworca.

Budowa podziemnego Dworca Głównego to przedsięwzięcie planowane od ponad 15 lat. Wtedy powstały podziemne przestrzenie pod peronami. Od tamtego czasu stoją jednak puste, w stanie surowym. Zawsze brakowało pieniędzy.

PKP także dziś twierdzi, że nie ma pieniędzy na kontach, by w ten sposób pokryć wkład niezbędny do wykorzystania unijnych funduszy. Chce, by potrzebne 30 mln zł dał rząd z Krajowego Funduszu Kolejowego. - Taką procedurę uruchomiliśmy również w przypadku inwestycji na dworcu we Wrocławiu czy w Katowicach - wyjaśnia Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP. - Jesteśmy pewni, że rząd przyzna nam te pieniądze. Tym bardziej że suma potrzebna na dworzec w Krakowie jest naprawdę mikroskopijna w skali budżetu państwa - ocenia sytuację.

Ministerstwo Infrastruktury nie rozstrzygnęło wczoraj, jakie będą losy dofinansowania dla przebudowy dworca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że w 2010 roku z przekazaniem tej sumy będą duże kłopoty. Rząd oszczędza, a przyszłoroczny budżet ma być najtrudniejszym w ostatnich dwóch dekadach.

Czy PKP przygotowało się na taką sytuację? - Na razie staramy się o pieniądze z funduszu kolejowego. Jeśli to się nie uda, będziemy szukali innych rozwiązań. Może potrzeba jakiegoś koncesjonariusza? [inwestora, który wyłoży brakujące pieniądze i przez określony czas będzie zarabiał na obsłudze i wynajmie powierzchni dworca - przyp. red.] - mówi Michał Wrzosek, ale nie podaje, kiedy PKP jest gotowe zrezygnować z czekania na państwowe pieniądze: czy już w tym roku, czy dopiero w końcu następnego? Czas na wykorzystanie unijnego wsparcia jest teoretycznie do 2013 roku.

Komentarz

Każdą zwłokę, do jakiej dojdzie przy realizacji podziemnego dworca, który miał być otwierany wiosną 2011 roku, należy określić mianem niegospodarności. Jeśli zaś PKP nie poradzi sobie ze zdobyciem "mikroskopijnej kwoty" 30 mln zł i nie wykorzysta unijnej dotacji, będzie to niewyobrażalny skandal.

Nie podzielam optymizmu kolejarzy. Obawiam się, że rząd może zrezygnować z kolejnej darowizny dla jednego z najbardziej deficytowych przedsiębiorstw, jakie posiada. Co najmniej bulwersujący jest zaś fakt, że PKP porażki nie bierze w ogóle pod rozwagę i nie szuka alternatywnego sposobu finansowania.

Szefowie kolei - zachowując się w ten sposób - wydają się puszczać mimo uszu plany rządu, który zmierza do prywatyzacji kolei.

Nasuwa się tylko jedno wyjaśnienie. Przez lata kolejarze pokazali, że nie potrafią działać na wolnym rynku, więc nowi właściciele poszczególnych spółek PKP raczej nie znajdą dla nich nowych stanowisk. Nie mają się zatem po co starać.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

medyk 19.08.2009 20:21

co sie dzieje przy Wawelu od strony Wisły? jakies blaszane ogrodzenie staneło..

madenn 19.08.2009 20:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 781230)
co sie dzieje przy Wawalu od strony Wisły? jakies blaszane ogrodzenie staneło..


http://polskalokalna.pl/news/pod-waw...rystow,1271759

medyk 19.08.2009 22:07

yhym no to fajnie szkoda ze zadnej wizualki nie ma ale dzieki za info :)

marcinaski 21.08.2009 10:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 781275)
yhym no to fajnie szkoda ze zadnej wizualki nie ma ale dzieki za info :)


http://img197.imageshack.us/img197/5761/powisle.jpg


proszsz:-)

vote-for-mikey 22.08.2009 22:45

to na miejscu parkingu dla autobusów? ładnie :)

wie ktoś, czy coś się dzieje z tematem mitycznej lini tramwajowej Krowodrza Górka - Azory? :)

AS82 23.08.2009 08:12

Nad Wisła ,na wysokości Kosciola na Skałce ,lecz po drugiej stronie (czyli koło hotelu Forum) robole coś tam budują ,nie wiem czy to jakas prowizorka znów typu Wesołe Miasteczko ,czy tez coś na stałe ,bo również w tym samym miejscu wbito pale ,tak żeby mógł tam cumować statek .Takze albo bedzie tam knajpa na statku ,albo jakiś port ,zobaczymy

Bieluu 23.08.2009 10:52

Tam będzie miejska plaża i ma być zacumowana barka z basenem

medyk 27.08.2009 14:13

Jesli chodzi o tramwaj na Kampus UJ to rozpoczynaja sie konsultacje spoleczne.

Vinci 31.08.2009 09:27

Budują parkingi na 1800 miejsc

http://img.naszemiasto.pl/grafika2/n...f7a6ee1c_z.jpg Krzysztof Sakowski
2009-08-31 08:34:51, Aktualizacja 2009-08-31 08:43:20
Reporterzy "Gazety Krakowskiej" postanowili sprawdzić jak idą pracę przy budowie krakowskich parkingów. Wpadliśmy na plac budowy wielopoziomowego parkingu w Balicach i zeszliśmy pod ziemię, do parkingu przy placu Na Groblach. Podziemny parking powstanie jako pierwszy. Hiszpańska firma Ascan, z którą gmina podpisała umowę na wybudowanie obiektu, właśnie kończy pracę. Wyłożyli na inwestycję ponad 60 mln zł.
http://img.naszemiasto.pl/grafika2/n...2709750_k5.jpg (© ADAM WOJNAR)

Masz zdjęcie do tego tematu?
Wyślij »


W zamian za to otrzymali koncesję na parking na 70 lat. Na dwóch poziomach pomieści się tam 600 aut. Podchodzimy do wejścia. Elektroniczne strzałki na suficie pokazują kierowcy drogę. - Nie ma możliwości, żeby pod ziemią się zgubić - zapewnia kierowniczka budowy. Wszystko jest niemal zapięte na ostatni guzik. Są już wymalowne stanowiska dla aut. Wjazd i wyjazd znajdują się od strony ulicy Powiśle. Tam też są szyby wentylacyjne, wyposażone w wysoko wydajne filtry. - Zapraszam w październiku - żegna nas kierowniczka.


Parking w Balicach to olbrzym w porównaniu do tego przy pl. Na Groblach. Przejście czterech poziomów zajęło nam pół godziny. W sumie będzie ich siedem. Zakładano, że zostanie oddany do użytku już w lipcu tego roku, ale wykonawca poszerzył zakres prac. - Zmieści się tutaj ponad 1200 samochodów. Parking będzie w pełni zautomatyzowany, m.in. zostanie zainstalowany automatyczny system poboru opłat, automatyczny system wjazdu i wyjazdu, system monitoringu zajętych i wolnych miejsc, a także system zarządzania ruchem na parkingu - wylicza Justyna Zajączkowska, rzecznik lotniska.


Jego budowa kosztowała 57 mln zł. Pierwsze samochody będą mogły zaparkować pod koniec 2010 r. Parking posiada cztery klatki schodowe, w których znajdują się windy. Budynek będzie miał ażurową obudowę z siatki stalowej od strony północnej, a od strony wschodniej zaprojektowano stalowe konstrukcje umożliwiające zawieszenie reklam.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 21:13.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl