Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

kalvin 08.10.2008 18:43

http://i34.tinypic.com/25gb5f6.jpg

Kto to?
Podpowiem, że uznawany był za jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu klasycyzmu.

Jasne, nowy_piotrek pytaj dalej.

nowy_piotrek 08.10.2008 18:52

Haydn
123456

No to zagadka: w jakim miescie znajduje sie to opactwo?

http://img399.imageshack.us/img399/9491/aari6.jpg

wienek 08.10.2008 21:31

w Jarosławiu, Kościół św. Mikołaja i Stanisława biskupa.

nowy_piotrek 08.10.2008 21:47

przez miejscowych nazywany popularnie Anna Kasarnia.

Twoja kolej wienek.

wienek 08.10.2008 21:57

http://img359.imageshack.us/img359/8...razek62np3.jpg

co to za panowie na fotce i kilka zdań o nich...

Wilku 09.10.2008 01:05

Twórcy rewelacyjnego programu Sonda (który notabene wchłaniałem jak gąbka...) Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. Zgineli w wypadku w 89r.. to był szok komuna się kończyła oni mogli rozwinąć skrzydła a tu coś takiego.. jak to usłyszalem wówczas myślałem że ktos sobie jaja robi...:/

wienek 09.10.2008 04:24

tak, to była bardzo przykra i bolesna niespodzianka.

Wilku 11.10.2008 01:27

Dlaczego nie zadawaliście?

Zgodnie z regulaminem, była ku temu okazja.

To coś łatwego (bo w tych klimatach)...

Kto to?

http://i37.tinypic.com/i1l5ol.png

I aby ułatwic totalnie.. (bo zanim potwierdze..:/)

http://i35.tinypic.com/4seikm.jpg

wienek 12.10.2008 09:53

Marek i Wacek, duet fortepianowy założony przez Wacława Kisielewskiego (syn Kisiela) i Marka Tomaszewskiego.

http://img513.imageshack.us/img513/8...razek63ls4.jpg

Obraz przedstawia pewną służbę, pewnego władcy...chodzi mi o nazwę tej służby ?

wienek 13.10.2008 17:56

Służba ta była protoplastą min. takich wynalazków jak: Czeka i NKWD.

sambo 13.10.2008 18:48

Oddział ochrony porządku i bezpieczeństwa państwowego - założony przez Aleksandra III po tym jak kropnięto jego łojca.

Służba ta miała niograniczone prawo do infiltracji obywateli a biorąc pod uwagę, że przestępstwem był nawet sam zamiar targniecie sie na życie cara - to policja ta była bezkarna.

Ochrana wymysliła bardzo ciekawą metodę utzrymywania w ryzach przeciwników politycznych - otóż sama zakładała stowarzyszenia antycarskie i nielegalne drukarnie.

Metodę tę przejęło szybko CZeKa i NKWD a w późniejszych czasach KGB i również nasze UB vel SB. I w ten oto sposób mamy historie Bolka i Lolka.

O metodach prowokacyjnych tej formacji warto się dowiedzieć więcej - łatwej zrozumieć świat.


Służba ta była również ojcem systemu walki, którą nazwano później sambo - od skrótu samozaścita biez oruża - walka bez broni. Udoskonaliła ją NKWD - najbardziej bezwzględny i skuteczny system walki wręcz i nie tylko. Jest to podstawowy system walki postradzieckich jednostek specjalnych

wienek 13.10.2008 19:00

nie chodzi mi o Ochranę!

Ar222 14.10.2008 07:09

To są Oprycznicy Iwana Groźnego :)

wienek 14.10.2008 14:29

dokładnie, o Opryczninę mi chodziło.
Twoja zagadka.

Ar222 15.10.2008 00:58

No to może zostańmy w klimacie

http://http://upload.wikimedia.org/w...t_Vladimir.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedi...t_Vladimir.jpg

Co to za wydarzenie?
Kiedy i gdzie miało miejsce?

nowy_piotrek 15.10.2008 09:31

Chrzest św. Włodzimierza

Jesli chodzi o rok i miejsce (za wikipedia): Z natury okrutny, wojowniczy i rozpustny, zmienił się całkowicie po przyjęciu chrztu w Cheresoniu i ślubie z Anną, siostrą cesarza Bizancjum w 988 r.

Ar222 15.10.2008 11:37

Zgadza się, zadajesz.

nowy_piotrek 15.10.2008 16:08

Nie mam pomyslu, wiec zeby nie wstrzymywac cos prostego. Co to gdzie to.

http://img49.imageshack.us/img49/2156/aaanu1.jpg

bondTSW 15.10.2008 17:21

Bazylika Sacre-Coeur, Paryż

nowy_piotrek proszę Cię, zadaj za mnie bo ja uciekam i nie mam czasu kombinować. pzdr.

nowy_piotrek 15.10.2008 17:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez bondTSW (Post 615851)
Bazylika Sacre-Coeur, Paryż

nowy_piotrek proszę Cię, zadaj za mnie bo ja uciekam i nie mam czasu kombinować. pzdr.

:foch:

dobra niech bedzie, teraz trudniejsze zobaczymy jak u Was z biezacymi sprawami.

kto to?

http://img367.imageshack.us/img367/7383/aaavg4.jpg

Sevi 15.10.2008 17:59

Alaksandr Milinkiewicz?

nowy_piotrek 15.10.2008 18:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Sevi (Post 615868)
Alaksandr Milinkiewicz?

to nie on. Nie jest to polityk.

Choc faktycznie na zdjeciu wyglada dosc podobnie. Dorzuce jeszcze jedno, moze to ulatwi sprawe.

http://img201.imageshack.us/img201/7338/aaare8.jpg

tegoroczny noblista

Etiop 15.10.2008 20:51

Paul Krugman?

nowy_piotrek 15.10.2008 21:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Etiop (Post 615932)
Paul Krugman?

zgadza sie, Twoja kolej

Etiop 16.10.2008 17:54

Ten dowódca w środku to kto? http://pl.tinypic.com/view.php?pic=vn2phc&s=4

MCDave 16.10.2008 18:16

Eisenhower

http://img258.imageshack.us/img258/8858/fffon4.jpg

To kadr z pewnego znanego filmu: Co za film, co za postać i kto napisał książkę pod tym samym tytułem?

Panowie błagam...:) -> podpowiedź: w filmie kluczową rolę gra przywódca pewnego państwa

Ar222 17.10.2008 13:13

Film to "Death of a President" z Bushem w kluczowej roli :P Książkę napisał Brian Haig. Postaci nie jestem pewien, bo trudno jakieś sensowne zdjęcia obsady poznajdywać, ale wydaje mi się, że to jest Robert H. Maguire. Zgadza się? :>

zOOn 17.10.2008 13:57

Dzien Szakala - W roli glownej Edward Fox.

Ksiazka F. Forsytha o zamachu na de Gaullla.

Jesli ok - Ar222 niech zada pytanie - nie moge teraz.

Ar222 18.10.2008 17:05

Temat się był zatkał, więc pozwolę się wtrącić, jako że ani z00na ani MCDave'a nie ma. Nadmienię tylko, że odpowiedź z00na poprawna. Ja się zasugerowałem podpowiedzią, że kluczową rolę zagrał przywódca państwa, a w "Death of a President" George Bush zagrał siebie :-p

A Wy mi powiedzcie co to za flaga

http://tharwacommunity.typepad.com/t...5/untitled.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...f_Dagestan.svg

kalvin 18.10.2008 18:10

Republika Dagestanu?

Ar222 18.10.2008 21:31

Zgadza się, pytasz.

kalvin 18.10.2008 21:48

http://i38.tinypic.com/2ijg4tk.jpg
http://i38.tinypic.com/332x7yb.jpg

Co to za budowla i gdzie się znajduje ?

Podpowiedź: "Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu..." :)

Wasiu 19.10.2008 13:00

Twierdza Akerman, Białogród Dniestrowski, Ukraina

kalvin 19.10.2008 13:19

Zgadza się.
Twoja kolej.

Wasiu 19.10.2008 15:58

http://img266.imageshack.us/img266/9094/kkxx5.jpg

"Byt jest a niebytu nie ma"

Kto to ?

Ar222 19.10.2008 16:10

Parmenides :p

Wasiu 19.10.2008 16:49

Ar222 dajesz nastepne.

Ar222 19.10.2008 19:59

http://www.kalipedia.com/kalipediame...22.Ies.SCO.jpg

Co to za jeden?
Imię i jakąś pobieżną charakterystykę proszę :>


PS: Skojarzcie z Asterixem

PPS: No drodzy Państwo, jak "przeklinali" Galowie? Rzymianie mówili: Na Jowisza! ;p
Jak nikt nie będzie wiedział, to jutro podam opowiedź.

misiaty 20.10.2008 20:00

Teutates? :-) czy jakoś tak...

Strzala 20.10.2008 20:07

To tak na marginesie:

Teutates, Toutatis – według relacji rzymskiego poety Lukana, jeden z trzech głównych bogów galijskich obok Taranisa i Esusa, bógwojny. Jego imię często pojawia się jako przydomek Marsa. Tłumaczy się je jako "ojciec rodu" lub "ojciec plemienia". Niewykluczone, że był również bogiem jedności plemiennej. Składono mu w ofierze ludzi przez topienie ich w bagnach. Łacińska nazwa zakonu krzyżackiego jak i Królestwa Niemiec (Regnum Teuthonicum) pochodzi od jego imienia.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 05:01.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl