Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Patriotycznie (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=8280)

Kocur 31.10.2012 21:39

A żeby starego Romana szlag trafił ...

Obrońca stanu wojennego się znalazł:

http://www.kulturaswiecka.pl/node/539

darksun 31.10.2012 21:39

Artykuł debilny, pozbawiony podstaw logicznych etc. Każdy to widzi. Niemniej powód jego powstania jest prozaiczny. Chcą odepchnąć IPN od nas albo vice versa. To trzeba uwypuklić i osobom postronnym tłumaczyć. Panie redaktorzy jedynej słusznej gaziety - coraz mniej osób bierze Was na poważnie i kibice Wisły będą mieli w tym udział :D

JEDREK76 31.10.2012 21:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kocur (Post 1284462)
A żeby starego Romana szlag trafił ...

Obrońca stanu wojennego się znalazł:

http://www.kulturaswiecka.pl/node/539

Kanalia śmie jeszcze śp. Bogdanem Włosikiem się posługiwać nie wspominając o tym, jak zakłamaną relację z tej niezapowiedzianej "wizyty" u Państwa Włosików komuszy DTV przedstawił. "Zapomniał" rzecz jasna napomknąć, że następnie Ślepowron udał się do zomowskich koszar w Toniach, gdzie dziękował "za dobrą robotę". Rzecz jasna nie wspomniał także o tym, że Jaruzel razem z drugim "człowiekiem (bez)honoru" Kiszczakiem i pozostałą komuszą hałastrą kryli tyłki swoim zbrodniczym pachołkom i skazanie takiego sb-eckiego kpt. Augustynka (który zamordował Bogdana) było możliwe dopiero w 1992 r. i to dzięki ogromnemu zaangażowaniu i samozaparciu Rodziców Bogdana. A ilu zbrodniarzy do dziś dnia dzięki takim Romanowskim pozostaje bezkarnych??

darksun 31.10.2012 22:43

Ciekawy dokument teraz na TVP. Generał "Nil" i rotmistrz Pilecki - w poszukiwaniu bohaterów

Kocur 03.01.2013 14:36

Taka ciekawostka dla wielbicieli Michnika i spółki


Cytat:

Z dr. Leszkiem Żebrowskim, historykiem, publicystą, badaczem polskiego podziemia niepodległościowego, rozmawia Marcin Austyn

„Gazeta Wyborcza” w swoim świątecznym magazynie zajęła się problematyką żołnierzy wyklętych, a Adam Michnik uznał za stosowane postawić ich na równi z komunistami.

– Prawdę mówiąc, nie zdziwił mnie sposób, w jaki „Gazeta Wyborcza” przedstawiła żołnierzy wyklętych. Bardziej zaskakujący był dla mnie fakt, że publicyści tej gazety zajęli się tematem. Zdaje się, że nie mieli wyjścia, widząc to, co się dzieje w Polsce, te dziesiątki tysięcy ludzi wychodzących na ulice pod biało-czerwonymi sztandarami. Postanowiono więc dostrzec i tę część naszej tożsamości.
Tyle że uczyniono to w sposób dalece odbiegający od prawdy historycznej.

– Wstęp autorstwa Adama Michnika do materiału Mirosława Czecha jest – krótko mówiąc – skandaliczny. Pokazuje nie tyle ignorancję autora, ile jego złą wolę. Michnik zrównuje obydwie strony – żołnierzy wyklętych i komunistów. No bo i jedni, i drudzy byli przegrani, a wszyscy chcieli dobrze. W ten sposób można by przyjąć, że jeśli napadnie na mnie bandyta i w obronie własnej wyrządzę mu krzywdę, to poszkodowanych będzie dwóch. Tego typu postawa jest nie do przyjęcia. To manipulowanie naszą tożsamością, naszą przeszłością. Nie było dwóch równoprawnych stron, bo w Polsce nie było wojny domowej. Byliśmy ofiarą najazdu. Jesienią 1944 r. Stalin mówił Bierutowi, że „gdyby nie my [Armia Czerwona], to by was [komunistów] reakcja przykryła czapkami”. Komuniści wiedzieli, że nic w Polsce nie znaczą. Ich wpływy były najwyżej kilkuprocentowe. Zatem w naturalny sposób Polskie Państwo Podziemne stałoby się pełnoprawnym państwem polskim i rozwijałoby się tak jak inne kraje demokratyczne, z całą paletą poglądów wewnątrz – od lewej do prawej. Ale od lewej nie znaczy od komunistów, bo jeśli tak, to należałoby z drugiej strony dla równowagi uznać prawa volksdeutschów. Na to zgodzić się nie możemy. Jeszcze raz podkreślam: nie było dwóch równoprawnych stron. Tymczasem Adam Michnik bez wahania zrównuje postawę kolaborantów, zdrajców z postawą ludzi z podziemia niepodległościowego, którzy przez kilka lat okupacji niemieckiej i sowieckiej manifestowali swoją tożsamość, swoją chęć obrony wolności, własności, godności i wiary. A tu czytamy, że druga strona miała takie same prawa, że to byli tacy sami ludzie i tak samo nieszczęśliwi.
A – jak czytamy – „Ogień” dla Słowaków był bandytą.

– A dla UB każdy żołnierz podziemia był bandytą. Michnik przyjmuje optykę swoich rodziców (matka była wykładowczynią w ubeckiej szkole, a ojciec „zasłużonym” funkcjonariuszem aparatu partyjnego). Oczywiście on nie działa jak komuna w latach 1944-1945, ale dąży do tego samego celu. Chce, by uznać jego racje jako co najmniej tożsame z racjami naszymi, a nawet że są one cenniejsze, bo oni pierwsi zrozumieli, że opór nic nie da. Tyle że ci, którzy wtedy chcieli się bronić, mieli do tego nie tylko prawo, ale również całkowitą rację moralną.
Mirosław Czech rozpoczyna swój tekst od opisu zawirowań politycznych z ustanowieniem dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, kończy zrównaniem ich z UPA.

– Trudno dyskutować z takimi tezami, szczególnie że ten artykuł pełen jest przekłamań i błędów faktograficznych. Zrównywanie Polskiego Państwa Podziemnego, polskiej konspiracji powojennej z działalnością UPA, jakiej dopuścił się autor, jest niedopuszczalne. Nacjonaliści ukraińscy byli już w okresie przedwojennym agenturą niemiecką. Byli przez Niemców nie tylko tolerowani, ale i wspomagani. A tu czytamy o jakichś wielkich walkach z Niemcami od 1942 roku. Mamy przyjąć, że cały wysiłek Polskiego Państwa Podziemnego jest tożsamy z wysiłkiem ukraińskiego podziemia nacjonalistycznego przeciwko Niemcom? Na Kresach Wschodnich zginęło setki tysięcy Polaków, głównie kobiet i dzieci – to jest dorobek ukraińskich nacjonalistów. Tymczasem okazuje się, że największą tragedią było wypędzenie Ukraińców. Wspominany jest skutek, ale nie ma przyczyny. Tego rodzaju teksty powinny boleć każdego czytelnika, bo są jątrzące. Jedno jest pewne – nie będzie nigdy zgody na to, by przyrównywać majora Zygmunta Szendzelarza „Łupaszkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego i wielu innych im podobnych z ludźmi z podziemia ukraińskiego. To, że dochodziło do takich sytuacji, iż z rąk polskiego podziemia ginęli cywile, są to sprawy do zbadania. Często bowiem okazuje się, że ginęli funkcjonariusze partii, donosiciele, konfidenci, na których wydawane były wyroki sądowe. Podziemie działało na fundamencie prawa. Z tamtej strony tego nie było.
Czech zastanawia się, czy polskich przesiedleńców można zaliczyć do ofiar systemu.

– W tym kontekście często zapomina się np. o tym, że polskie podziemie niepodległościowe na ziemiach zabranych w 1944 r. działało prężnie do początku lat 50. Kiedy więc rozpatrujemy to, co się działo na terenie tzw. Polski Ludowej, nie możemy zapominać o tym, co działo się na wschód od Bugu. To wszystko byli ludzie z polskiego podziemia. Oni działali na rzecz Polski i w ich postrzeganiu na terenie Polski, bo te ziemie zostały nam bezprawnie zabrane. Zresztą Czech zaniża skalę polskiego podziemia na tle innych państw. To, że w Polsce w 1945 r. w lesie było 20 tys. ludzi pod bronią, to są tylko szacunki. Nie wiemy, może było 40 tys. osób. Tyle że cała polska konspiracja to setki tysięcy ludzi. Nie wszyscy byli w lesie, bo nie wszyscy byli tam potrzebni. Nie walka była głównym celem. Ograniczano działalność zbrojną, by nie powiększać polskich strat, by zmniejszyć ofiarę krwi. A przecież na kilkunastoosobowy oddział pracowała cała siatka ludzi. To wywiadowcy, łącznicy, ludzie, którzy zabezpieczali kwatery, dostarczali żywność. Oni wszyscy byli zaprzysiężeni.
Na ile tego typu publikacje, jak ta w „GW”, są szkodliwe?

– Może to zabrzmi kontrowersyjnie, ale mimo wszystko cieszę się, że tego rodzaju publikacje mają miejsce. Dzięki nim osoby znające dobrze temat są w stanie ocenić, jakie są prawdziwe intencje „GW” i jej publicystów. A Adam Michnik zrównuje Zbigniewa Herberta i Mieczysława Jastruna – kolaboranta i zdrajcę, aparatczyka komunistycznego. Podobnie zrównuje się żołnierzy wyklętych z bandytami z UB, z PPR. A to tu działali ludzie z bandyckimi życiorysami, z wyrokami przedwojennymi, ludzie, którzy w czasie wojny popełniali zbrodnie – to oni mordowali Żydów, tworzyli bandyckie podziemie, które rabowało na każdym kroku, to oni gwałcili, represjonowali ludność cywilną. O tym się nie mówi. Za to pokazuje się nam Gomułkę, Bieruta jako normalnych polskich patriotów. No, może o nieco innej orientacji politycznej.

Arapaho 03.01.2013 14:58

Jak są chętni na pielgrzymkę kibiocowską do Częstochowy- są jeszcze miejsca w busie. Info na PW

Skrewdriver 26.01.2013 16:06

Jutro tj. 27 w niedziele, w klubie Zaścianek wystąpi m.in. zespół Forteca
w ramach Emergenza Festival.
Myśle że warto podejść i wesprzeć zespół podczas tego festiwalu. Start godz 19.30
Szczegóły tutaj http://www.klubzascianek.pl/news/143...-FESTIVAL.html

Kocur 15.03.2013 09:08

Cytat:

65. rocznica skazania rotmistrza Witolda Pileckiego



15 marca 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na śmierć rotmistrza Witolda Pileckiego, legendarnego oficera AK i 2 Korpusu Polskiego. Miejscem jego jest najprawdopodobniej tzw. "łączka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Artykuł z RP
wis.la/b06m6

Arapaho 19.03.2013 10:32

Kto jeszcze nie wie . 23.03 godz.17.30 Stara Hala Wisły .Przedpremierowy pokaz filmu Mariusz Pilisa "Bunt Stadionów". Wstęp symboliczne 5 zł.

Kocur 26.03.2013 15:32

Cytat:

70 lat temu harcerze Grup Szturmowych przeprowadzili akcję pod Arsenałem.



Artykuł na Onecie pod tytułem "Ocalić przyjaciela":

http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/ocal...wiadomosc.html

piotrek1325 26.03.2013 15:41

Dla chcących być na bieżąco z Wiślacko Patriotycznymi akcjami polecam profil Wiślackich Patriotów na facebooku
https://www.facebook.com/pages/Wi%C5...6195760?ref=hl

Już niedługo spotkanie z Leszkiem Żebrowskim !!!

Bóg Trybun (objawion) 02.04.2013 14:43

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrek1325 (Post 1305213)
Dla chcących być na bieżąco z Wiślacko Patriotycznymi akcjami polecam profil Wiślackich Patriotów na facebooku
https://www.facebook.com/pages/Wi%C5...6195760?ref=hl

Już niedługo spotkanie z Leszkiem Żebrowskim !!!

temat hop do góry :-) już pojutrze!

ps. a takie starocie ktoś pamięta? ---> "Wychowani na rycerzy - Narodowe Siły Zbrojne"

łapa do góry kto kojarzy

Kocur 03.04.2013 21:00

Tego "starocia" nie kojarzę :)

A przy okazji perełka:

http://kultura.onet.pl/wiadomosci/ho...2,artykul.html

Cytat:

"Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego to jedna z najbardziej mitotwórczych książek w polskiej historii. "Warto spojrzeć na ten mit analitycznie i zastanowić się, co z niego da się ocalić, a co powinno być raczej przestrogą" - uważa Elżbieta Janicka z Instytutu Slawistyki PAN. Naukowiec w lekturze doszukała się m.in. wątków homoseksualnych i antysemickich.

Zastanawiam się jak bardzo można mieć nasrane we łbie ale jak widać granic nie ma ...

Bóg Trybun (objawion) 03.04.2013 21:53

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kocur (Post 1306337)
Tego "starocia" nie kojarzę :)

a do zgarnięcia w nagrodę był grzebień pana Leszka!

http://www.youtube.com/watch?v=UR_5Ydjt6Xk


Cytat:

A przy okazji perełka:

http://kultura.onet.pl/wiadomosci/ho...2,artykul.html




Zastanawiam się jak bardzo można mieć nasrane we łbie ale jak widać granic nie ma ...
"keine grentzen" jak przewidział wieszcz :-)

EnigmaWP 03.05.2013 03:32

Obchody Katyńskie w Londynie 28.04.2013

Pokaźna grupa Wisły, Śląska i Lechii:

http://stadionowioprawcy.net/foto/21c3f30426_0.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.n...74623333_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.n...70857055_n.jpg

Relacje:

Stadionowi Oprawcy - http://stadionowioprawcy.net/index.php?page=news&id=471

Patriae Fidelis - http://patriaefidelis.pl/article/158...dow-katynskich

wiślak 86 13.05.2013 18:08

Jeżeli ktoś jeszcze nie widział:
https://www.facebook.com/MuzeumAK

W maju odbywają się uroczystości upamiętniające polskiego bohatera Witolda Pileckiego powyżej macie FB do strony muzeum AK gdzie znajduje się rozpiska w które dni odbywają się jakie imprezy. warto poświęcić czas aby zobaczyć koncert lub wysłuchać referatów i opowiadań.
Jak ktoś nie ma FB to na stronie muzeum sa wszystkie szczegóły.


Zachęcam Was też do odwiedzenia strony Trybów które patronują to wydarzenie. Najnowszy numer powinien być już na uczelniach a przeczytacie w nim m.in. bardzo interesujący wywiad z Tadkiem lub poczytacie co to jest projekt Pilecki. jeżeli nie jesteście studentami to zapewne niedługo pojawi się również na stronie www.e-tryby.pl

Mam taką prośbę polubcie profil Trybów, zdarzają się czasami bardzo interesujące konkursy, teraz widzę że rozdają książki.
https://www.facebook.com/MiesiecznikTryby

wiślak 86 22.05.2013 08:53

gdyby ktoiś chciał poczytać:

http://www.e-tryby.pl/?p=1034

Skrewdriver 30.08.2013 23:06

Nacjonalistyczny koncert w Krakowie, polsko-węgierski
Wiślacy - obecność obowiązkowa
http://www.nasza-scena.net/2013-07-3...akow-8-09-2013

Kocur 01.09.2013 19:02

W Krakowie odsłonięto popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego

Cytat:

W Parku im. dra Henryka Jordana w Krakowie odsłonięto w niedzielę popiersie gen. Stanisława Sosabowskiego, który w czasie II wojny był dowódcą Pierwszej Brygady Spadochronowej. Pomnik, który wykonał krakowski rzeźbiarz Wojciech Batko, ufundowała działaczka polonijna w Wlk. Brytanii Elżbieta Kasprzycka.


"My spadochroniarze dumni jesteśmy z tego, że pomnik naszego patrona będzie odtąd symbolizował, w tym tak związanym z dziejami Krakowa miejscu, ofiarę jaką złożył nasz bohaterski poprzednik z pierwszej samodzielnej brygady spadochronowej. Te tradycje i bojowe dokonania zawsze były i nadal będą bliskie i drogie wszystkim polskim spadochroniarzom" - powiedział podczas uroczystości gen. Adam Joks, dowódca 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. Stanisława Sosabowskiego.

gypsy 03.09.2013 14:36

Jakby ktoś był zainteresowany tematyką, to 14 września o 16:45 na placu Matejki organizowany jest Marsz Antytotalitarny. Nazwa marszu to "Obrońcom granic '39". Jest to trzecia edycja tego wydarzenia, tu możecie zobaczyć jak to wyglądało w latach poprzednich: http://malopolscypatrioci.org.pl/nas...tytotalitarny/

Kocur 11.10.2013 13:15

Ze sportowym akcentem:


Cytat:

W sobotę, 12 października w godz. 12.15-13.15 w Nowej Hucie odbędzie się XIX Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika. Trasa biegu: ul. Ujastek (start przy bramie głównej ArcelorMittal Poland S.A), Al. Solidarności, pl. Centralny, al. Gen. Andersa, ul. Ludźmierska, ul. Obrońców Krzyża, pl. Bogdana Włosika.

Kocur 28.02.2014 12:41

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marzec


Cytat:


Jedna z propozycji:

1.03.2014, godz. 14.30
BAZYLIKA MARIACKA – PARK JORDANA
* 14.30 – MSZA ŚWIĘTA w Bazylice Mariackiej
* 15.30 – MARSZ PAMIĘCI, Rynek Główny – Park Jordana
* 16.15 – APEL PAMIĘCI i uroczystości w Parku Jordana

Główny organizator uroczystości:
TOWARZYSTWO PARKU im. dr HENRYKA JORDANA

Oficjalny program na stronie IPN:

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/k...o-2-marca-2014

Daja`n 01.03.2014 13:27

Cześć i chwała Bohaterom!!!

rafkur 01.03.2014 13:48

Trochę w temacie pod rozwagę fanom tolerancji w wydaniu GW

http://www.zelaznalogika.net/kompila...rzy-wykletych/

Kocur 14.03.2014 08:24

Trochę piwa trochę historii trochę patriotyzmu:


Cytat:

Marek Jakubiak nieźle zarabia na przywracaniu do życia starych browarów. Ma dwie pasje – piwo i historię Polski. Poglądy na temat tej ostatniej ma na tyle specyficzne, że część klientów ogłosiła bojkot jego piwa.


Właściciel browaru Ciechan Marek Jakubiak pojawił się niedawno na zorganizowanym w Ciechanowie spotkaniu Ruchu Narodowego. To prawicowonacjonalistyczne ugrupowanie, któremu szefuje Artur Zawisza.

Głosu nie zabierał, ale jego obecność odnotowały lokalne gazety. W tym samym czasie do dziennikarzy trafiły linki internetowych apeli o konsumencki bojkot piwa z Ciechanowa. Powód? Jakubiak to główny sponsor portalu Kresy.pl. Według autorów apelu portal jest skrajnie nacjonalistyczny i antyukraiński, a jego sponsor to czystej wody narodowiec i ksenofob, z którym wstyd mieć cokolwiek wspólnego. Zwłaszcza teraz, gdy Polska solidaryzuje się z Ukrainą.

W rzeczywistości sprawa nie jest tak jednoznaczna. Portal wspiera ukraińską rewolucję, choć wywleka przy każdej okazji historyczne zaszłości i sympatyków ma głównie w kręgach narodowych. Nie jest jasne, czy za akcją bojkotu stoją „lewacy”, których narodowcy widzą pod każdą latarnią, czy może to sprawka piwnej konkurencji, której Ciechan zalazł za skórę. Faktem jest, że piwo zaczyna kojarzyć się z narodową opcją ideową. Pierwszy z brzegu przykład – wpis na prawicowym profilu Narodowa Ochota na Facebooku: „Pijąc piwo marki Ciechan, przyprawiasz lewaków o ból dupy”.

Sam Marek Jakubiak, pytany o bojkot, zżyma się: „To pajacowanie!”. Przyznaje jednak, że jest narodowcem, ceni tradycyjne wartości, a za Ukraińcami nie przepada, po tym „co zrobili nam na Wołyniu”. – Mam swoje poglądy i nie zamierzam się z nimi ukrywać – grzmi zza biurka wielkiego niczym kombajn do zbierania chmielu. Na biurku wśród stosu papierów leży bezpłatny tygodnik „Extra Ciechanów”. Redakcja tygodnika to najnowszy nabytek prezesa Jakubiaka. Mniej więcej połowa poprzedniego numeru była poświęcona Dniu Żołnierzy Wyklętych i lokalnej historii.

Historia to największa pasja prezesa, którą zaraził się długo przed uwarzeniem pierwszego piwa. Marek Jakubiak nie tylko nie ukrywa się ze swymi poglądami, ale nawet czuje potrzebę, by się nimi podzielić. Mówi, że podobne tygodniki chciałby mieć w każdym regionie, w którym prowadzi interesy. Chciałby mieć także stację radiową, ale to na razie pieśń przyszłości.

Pierwszą rzeczą, którą zrobię dzisiaj po pracy będzie zakup Ciechana - a dupy lewaków niech bolą. Zresztą chyba to lubią ...

Arapaho 14.03.2014 21:05

Dokładnie, pijemy Ciechana bo lewakom się nie kłania :)

darksun 05.06.2014 07:33

Cytat:

Patriotyzm wśród kibiców

W najbliższy piątek (06.06.2014r.) o o godzinie 18:00 pod adresem Żabiniec 45 w Krakowie odbędzie się spotkanie z dr Piotrem Szubarczykiem, znakomitym gdańskim historykiem, którego osoby chyba nikomu przybliżać nie trzeba. Omawiana będzie patriotyczna działalność kibiców, oprawy, ich znaczenia ale także szykany jakie w związku z tym kierowane są na fanatyków. Mimo, iż temat stał się mniej medialny w skali ogólnopolskiej, w naszym klubie jest jak najbardziej aktualny. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w tym elitarnym wykładzie.
Pamiętaj! Jesteś Wiślakiem, więc masz obowiązki polskie!
Zapowiada się ciekawie

Kocur 30.06.2014 13:34

Ciekawostka z regionu:


Cytat:

W Limanowej udało się to, o co od 22 lat starają się w Nowym Sączu organizacje kombatanckie oraz historycy. Stojący w parku Miejskim pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej został rozebrany.


- Dwa i pół roku staraliśmy się o pozwolenie na rozbiórkę i w końcu się udało - mówi Wacław Zoń, wiceburmistrz Limanowej. Sama rozbiórka trwała zaledwie dwa dni, a po obelisku nie ma już śladu.

O usunięcie pomnika czerwonoarmistów zabiegał burmistrz Limanowej. To na jego wniosek odpowiednią uchwałę w 2012 r. podjęła Rada Miasta. - Postument wielu mieszkańcom nic nie mówił. Nie posiadał żadnych napisów, które informowałyby, co prezentuje - podkreśla wiceburmistrz miasta. Dodaje, że pomnik był ruiną, kawałkiem szarego i brudnego betonu i nie boi się powiedzieć, że szpecił park. Droga do rozbiórki nie była łatwa. Zgodę najpierw wyraziła Rada Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, potem Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, a na koniec Starostwo Powiatowe w Limanowej.

- W Limanowej udało się coś, czego nie możemy się doczekać w Nowym Sączu, choć władze miasta dostały już zgodę wojewody - zauważa Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Trochę zazdrości władzom Limanowej, że w tak krótkim czasie udało się rozwiązać problem, z którym Nowy Sącz boryka się od 22 lat. Zakrzewski podkreśla jednak, że w Limanowej chodziło jedynie o usunięcie pomnika, natomiast w Sączu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. - Przy alei Wolności pochowani zostali czerwonoarmiści, a rozbiórka obelisku wiąże się z przeniesieniem ich szczątków - przypomina. - Jednak nie można ciągle wyciągać tego jako argumentu przeciw rozbiórce zatwierdzonej już przez wojewodę - dodaje.

Jak zapewnia Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy prezydenta Nowego Sącza, pomnik czerwonoarmistów zostanie rozebrany, gdy tylko miasto otrzyma ostateczne pozwolenie wojewody małopolskiego. Ten czeka na akceptację strony rosyjskiej. - Na ostatnim spotkaniu w tej sprawie Rosjanie zaproponowali szersze działania. Chcą uporządkować wszystkie miejsca pamięci i mogiły swoich żołnierzy na terenie całej Małopolski - przypomina Adam Siwek z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.



Kocur 23.08.2014 17:03

75 lat temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow. Warto pamiętać o tej dacie. Może zwłaszcza dziś

Kocur 31.08.2014 20:27

Pomnik gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK i jedynej kobiety "cichociemnej", został odsłonięty w niedzielę w Krakowie.


Cytat:

To czwarte popiersie kobiety, jakie stanęło w Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana. Jak dotąd postawiono tu monumenty Marii Skłodowskiej-Curie, Danuty Sziedzikówny "Inki" i Karoliny Lanckorońskiej. Pomnik zmarłej pięć lat temu patriotki jest zlokalizowany w sąsiedztwie m.in. Danuty Sziedzikówny "Inki", Karoliny Lanckorońskiej, ks. Maksymiliana Kolbego, ks. Zdzisława Peszkowskiego, twórcy harcerstwa w Polsce Andrzeja Małkowskiego.

„Odsłonięcia monumentu upamiętniającego tę wielką bohaterkę dokonujemy w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gen. Elżbieta Zawacka, walcząca w tamtej wojnie, niewątpliwie jest jedną z najważniejszych postaci w polskiej historii” - powiedział Kazimierz Cholewa, pomysłodawca wykonania popiersia i prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana.

W niedzielnym wydarzeniu uczestniczyli kombatanci, harcerze, a także kilkudziesięcioosobowa grupa z Torunia – miasta, w którym gen. Elżbieta Zawacka urodziła się, przez lata mieszkała oraz zmarła.

Oprócz odsłonięcia popiersia gen. Zawackiej, którego autorem jest rzeźbiarz Wiesław Domański, w Parku Jordana odbyła się msza św. za poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. W programie uroczystości znalazły się także ceremonie z udziałem Wojska Polskiego, m.in. apel pamięci i salwa honorowa.

Elżbieta Zawacka urodziła się 19 marca 1909 r. w Toruniu. Po ukończeniu studiów poświęciła się pracy pedagogicznej w szkołach, jednocześnie działając na rzecz Przysposobienia Wojskowego Kobiet; była komendantką Regionu Śląskiego.


Wzięła udział w kampanii wrześniowej, a następnie w pierwszych zalążkach konspiracji na Śląsku. Początkowo w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Do końca 1940 r. kierowała łącznością Okręgu Śląskiego ZWZ, by wkrótce trafić do służby kurierskiej.

Znana w konspiracji pod pseudonimem "Zo" wielokrotnie nielegalnie przekraczała granice przenosząc wiadomości i meldunki. Szkoliła też innych kurierów. Pełniła funkcję zastępcy szefa "Zagrody" - Działu Łączności zagranicznej Oddziału V Sztabu Komendy Głównej AK. Jej najsłynniejszy rajd wiódł poprzez Niemcy, Austrię, Francję i Hiszpanię do Anglii. Na własną prośbę powróciła do okupowanego kraju, skacząc ze spadochronem 10 września 1943 r. Pracowała w szefostwie Wojskowej Służby Kobiet KG AK.

Po zakończeniu wojny włączyła się w struktury konspiracji antykomunistycznej w ramach organizacji Wolność i Niezawisłość. Powróciła także do pracy pedagogicznej - ukończyła studium pedagogiki społecznej i rozpoczęła pracę doktorską.

W 1951 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa i była więziona do 1955 r. Później powróciła do pracy naukowej i pedagogicznej. W 1965 r. uzyskała doktorat, a w 1972 r. habilitację i wróciła do rodzinnego Torunia, gdzie podjęła pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Instytucie Pedagogiki i Psychologii.

Elżbieta Zawacka już wówczas gromadziła materiały do dziejów Armii Krajowej, działała w środowisku kombatantów AK. Na skutek represji SB, dzięki którym m.in. zlikwidowano kierowany przez nią Zakład Andragogiki, odeszła przedwcześnie z pracy na uniwersytecie.

Jej dziełem jest powołanie do życia Fundacji Archiwum i Muzeum Pomorskie Armii Krajowej i Wojskowej Służby Kobiet w Toruniu. Fundacja gromadzi dokumenty i relacje, ale także organizuje konferencje, zjazdy naukowe i wydaje liczne publikacje dokumentujące udział Pomorza w walce o niepodległość.

W 1992 r. została honorową obywatelką rodzinnego Torunia, a w 2006r. otrzymała stopień generała brygady. Była odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Orderu Virtuti Militari i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu.

W krakowskim Parku im. dr. H. Jordana w Krakowie przez blisko 120 lat jego istnienia zgromadzono ok. 40 popiersi sławnych i wybitnych Polaków. Najstarsze, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana, wykonane są z marmuru. Nowsze pomniki, ustawiane od końca lat 90. ubiegłego wieku, odlano już z brązu. Są to wizerunki m.in. prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, kardynała Adama Sapiehy, Ignacego Paderewskiego.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 09:37.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl