Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

MicK 18.08.2008 04:39

jest to "Golden Record" wysłany z voyagerem 1. Jest to swoista kapsuła czasu wymyślona przez Franka Drake'a i Carla Sagana.

U góry obrazka znajduje się atom wodoru, poniżej nasza lokalizacja we wszechświecie.

mogłem podać błędną odpowiedź gdyż zdjęcie nie do końca pasuje. Oto ono:
http://jpl.nasa.gov/images/voyager/g...ord-browse.jpg
Jeśli odpowiedź jest poprawna, niech ktoś zada za mnie.

wienek 18.08.2008 13:56

odpowiedź poprawna ;)

MicK a dlaczego Ty nie możesz zadać ?

dymek_nhs 18.08.2008 15:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wienek (Post 587253)
odpowiedź poprawna ;)

MicK a dlaczego Ty nie możesz zadać ?

Bo mu się pewnie nie chce :D

MicK 18.08.2008 15:58

http://img240.imageshack.us/img240/6323/zagalu6.jpg
Gdzie to jest oraz co znajduje się w środku.

Fragment zdjęcia z wikipedii.

thomasson 18.08.2008 16:08

Kaplica czaszek w Czermnej w środku znajduje się kilkanaście tysięcy kości z czasów bodajże wojny trzydziestoletniej.

tommiyacht 18.08.2008 16:11

to kaplica czaszek w Czermnej. w srodku znajduje sie okolo 24 tysiące czaszek i piszczeli (z czego 3 tysiące na scianach, reszta w krypcie). bylem, niesamowite

edit:

wyprzedzil :)

thomasson 18.08.2008 16:24

Racja, ta kaplica robi ogromne wrażenie, a jako że jestem pewien swojej odpowiedzi to zadam kolejną zagadkę:


http://i33.tinypic.com/11hsza0.png

No i co to za miasto??

bondTSW 18.08.2008 16:42

Złocieniec?

witorik 18.08.2008 16:57

Cieszyn
10 znaków

cebulka997 18.08.2008 17:06

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...c_Herb.svg.png

Z jakiego miasta to jest herb?;>

witorik 18.08.2008 17:13

Sosnowiec

http://i33.tinypic.com/auw19l.jpg
Co to i gdzie to?

Podpowiedź1: Duże miasto w Niemczech

bondTSW 19.08.2008 10:48

rezydencja Kanclerza Niemiec, "Federal Chancellery"w Berlinie Zachodnim.

witorik 19.08.2008 12:41

zadajesz
10 z.

bondTSW 19.08.2008 13:18

http://i36.tinypic.com/24q0qvq.jpg

co to za miejsce ?

_ukoL 19.08.2008 13:44

Miasto Prypeć na Ukrainie? :-)

bondTSW 19.08.2008 13:47

Zgadza się, jedziesz dalej...

_ukoL 19.08.2008 13:59

Jakiego miasta to herb?

http://i37.tinypic.com/e89820.gif

witorik 19.08.2008 20:21

Dubrownik, piękne miasto :)

Jestem pewny, więc zadaję:
http://i38.tinypic.com/9pm2qf.jpg
Z jakim wydarzeniem związane jest to zdjęcie?

Podpowiedź: rzecz się działa w RPA

bondTSW 21.08.2008 19:52

Ciężka sprawa Witorik, chyba nikomu się nie uda...szukałem długo ale nic z tego. Proponuje zadaj raz jeszcze zagadkę.

matthias7-1991 21.08.2008 20:22

witorik czy to nie jest "ludzki łańcuch" podczas szczytu w Johannesburgu?

Maciejj 25.08.2008 19:43

wrzucam bo temat umiera

ilu anglików walczyło czynnie w Powstanie Warszawskim po stronie powstańców oczywiście

Maciejj 27.08.2008 18:54

czyżby temat umierał???

witorik 27.08.2008 19:50

chyba tak, więc wrzuć coś łatwiejszego, jak ja powinienem, ale zapomniałem o temacie.
Odpowiedź na moje pytanie: pierwsze wybory w RPA dla ludzi wszystkich ras, a zdjęcie to kolejka w Soweto (aglomeracja na obrzeżach Johannesburga).

Geopijatyk-Fan Oderki 01.10.2008 17:47

Jaki naród europejski (mam na myśli naród jako całość, a nie pojedynczych konwerytów) wyznaje buddyzm?

Mareq 01.10.2008 18:17

Kałmucy ?
chociaż oni tak średnio europejscy są :P

Geopijatyk-Fan Oderki 01.10.2008 23:14

Tak i średnio są narodem. Nawiasem mówiąc są bliskimi krewnymi Mongołów, ściślej Ojratów i przybyli z Dżungarii nad dolną Wołgę stosunkowo późno (chyba XVI czy XVII wiek), a potem ich część z powrotem powędrowała na Wschód. Polska dyplomacja podvczas wojen XVII wiecznych znajdowała w Kałmukach sojuszników w walce z Chanatem Krymskim.
Mój kolega był w Eliście, stolicy Autonomicznej Republiki Kałmucji i stwierdził, że jest tam między innymi republikańskie ministerstwo leśnictwa, chociaż nie ma tam żadnych lasów, tylko step.

Nastepne pytanie: Skąd się wzięli w Arizonie i okolicznych stanach Apacze?

Kajtek 02.10.2008 01:44

Apacze zostali wygnani (uciekli) z Meksyku na polnoc, czyli min. do Arizony.

Jesli odpowiedz prawidlowa, to mam pytanie za ile guldenow i od ktorego plemienia indianskiego, Holendrzy kupili wyspe Manhattan w dzisiejszym Nowym Jorku.

Geopijatyk-Fan Oderki 02.10.2008 05:59

Qpili, jak wygooglowałem z Wikipedii, od Delawarów (Lenapów) za 60 guldenów (równowartośc dzisiejszych 2000 dolarów).

Przykro mi, odnośnie Apaczów odpowiedź całkowicie błędna. Apacze i ich krewni Nawahowie należą do atabaskańskiej rodziny językowej, przybyli więc do Arizony i Nowego Mexyq z północnej Kanady, mniej więcej w czasie odkrycia Ameryki (około 1500). Rzeka Atabaska i jezioro o tej nazwie leżą w dorzeczu kanadyjskiej rzeki Mackenzie. Atabaskańska rodzina należy do szerszej grupy języków na dene. Apacze i Nawahowie na mapie rozmieszczenia tych języków stanowią południową izolowaną wyspę. Coś w tym rodzaju co Wegrzy w Środkowej Europie w stosunku do reszty ludów ugrofińskich, czy Kałmucy do reszty Mongołów.

Nawiasem mówiąc języki na dene są najmłodszą warstwą języków indiańskich i jak odkryto (Joseph Greenberg i inni) mają więcej współnego z wieloma językami azjatyckimi niż z pozostalymi językami indiańskimi. Język Apaczów ma prawdopodobnie więcej wspólnego z chińskim, językami jenisejskimi, kaukaskimi, baskijskim niż z pozostałymi językami indiańskimi, np algonkińskimi, do której to grupy należą wspomniani wyżej Delawarowie. Ale to już inna śpiewka.

Ale jak już jesteśmy przy oderwanych przestrzennie językach to mam pytanie: Jak się nazywają dwa języki ugrofińskie najbliższe węgierskiemu i gdzie żyją mówiącymi nimi ludzie.
Z Gliwic pozdro Geoś!

bondTSW 02.10.2008 08:51

Chantyjski i Mansyński? A ludzie, nimi posługujący się żyją gdzieś w Rosji?

Geopijatyk-Fan Oderki 02.10.2008 11:31

Dobrze. Żyją na zachodzie Syberii na ziemiach w ropę i gaz obfitujących. Mansowie (Wogułowie) na zachód od Obu, Chantowie (Ostiakowie) na wschód. Stare źródła nowogródzkie nazywały ich Jurga (stąd ugro(fińskie) ludy). Węgrzy zanim rozpoczęli wędrówkę nad środkowy Dunaj mieszkali na południe od nich, na stepach między Górami Ural a Jeziorem Aralskim.

Teraz następna zagadka: Jaki lud ugrofiński, nie licząc Wegrów, mieszka najbliżej granic Polski.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:23.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl