![]() |
Można trochę postrzelać ?
Cytat:
4. Mikołaj V - papież. Nie wiem, ale na podstawie szczątkowych informacji znalezionych w sieci dedukuje : Mikołaj V odnowił Rzym, w tym akwedukt Aqua Vigro zaopatrujący Rzym w wodę od czasów rzymskich. Na końcu tego akweduktu jest Fontanna di Trevi, ale nie ta która jest na zdjęciu (zbudowana przez Klemensa XII), ale jej poprzedniczka z XV wieku. Sęk w tym, że Mikołaj V dokonał tego zbożnego dzieła z podatków zbieranych od wina. Może dlatego mówiono, że zabrał wino (podatki) a dał wodę (akwedukt) ? Ale mnie fantazja poniosła:D Ps. Jeśli trafiłem to połowa nagrody należy się koledze WISŁAZWE, jeśli nie kajam się sam. |
Elefant właśnie wiedziałem, że znam tego Pana powyżej tylko nie mogłem sobie przypomnieć, raczej masz rację ze swoją odpowiedzią, chyba że Ela zaskoczy nas czymś jeszcze, poczekajmy dla pewności :)
|
Niczym nie zaskoczę.
Odpowiedź Elefanta kompletna. Jestem pod wrażeniem :-) Ekberg miała tylko naprowadzić na fontannę di Trevi i jej poprzedniczkę - pierwszą fontannę obejmującą tak wielką ilość wody. p.s. Elefant - co jak co ale myślałam, że mężczyźni dobrze znają Anitę Ekberg i jej kąpiel w fontannie - jedną z najsłynniejszych scen w historii kina ;) |
:-/
Cytat:
A ja to tylko wygooglałem, przy wielkiej pomocy kolegi WISŁAZWE, bo za nic nie mogłem tej Ekberg skojarzyć:-D WISŁAZWE jeśli masz jakąś ciekawą zagadkę to wrzucaj (w ramach połówki nagrody). Jeśli nie to późnym wieczorem lub jutro coś wymyślę. PS. Ela, w pewnym wieku:-/ pamięta się jeszcze twarze, ale z nazwiskami już jest kłopot:-) |
Może nie dostanę bana za post pod postem. Takie na rozgrzewkę.
Co łączy ten zamek, wciąż formalnie będący własnością polską : http://tinypic.pl/i/00037/ff60gza53cgu_t.jpg z tym miasteczkiem : http://tinypic.pl/i/00037/fld2f2qespcu_t.jpg Podpowiedż ; http://tinypic.pl/i/00037/w2ju6sji47uf_t.jpg |
Zamek w Starej Lubowli i Dubrownik.
A co łączy ? Chocim ? W Dubrowniku jest pomnik poety chorwackiego, Ivana Gundulicia, autora m.in. eposu „Osman”. Na bokach cokołu widnieją płaskorzeźby przedstawiające sceny z tegoż utworu. Jedna z nich pokazuje zakonnika błogosławiącego polskie wojska wyruszające pod Chocim, na drugiej – zwycięskiego w tej bitwie z Turkami hetmana Jana Sobieskiego. Natomiast zamek w Lubowli należał kiedyś do Lubomirskich - a swą świetność zawdzięcza m.dz innymi Sebastianowi Lubomirskiemu - jednemu z współtwórców innego zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem. O to chodzi ? |
Cytat:
Cytat:
Kluczowy jest obrazek ostatni. Od kiedy to Turcy walczyli w białych płaszczach z krzyżem na piersi ?:-D |
Cytat:
Ma to jakiś związek z Zygmuntem Luksemburskim ? |
Zasadniczy.
|
Czy w takim razie chodzi o tzw "zastaw spiski" ?
Cytat:
Cytat:
|
Chodzi oczywiście o zastaw spiski na mocy którego staliśmy sie posiadaczami Lubowli i owych miast spiskich. Treść umowy została ustalona na Zamku w Lubowli. (pieniądze - wiadomo, Jagiełło miał za Bitwę pod Grunwaldem).
Dług nie został nigdy zwrócony, czyli jak napisałem, teoretycznie Państwo Polskie wciąż jest właścicielem tych ziem:foch: A związek z Dubrownikem, czy też szerzej Dalmacją ? Zwykle jak ktoś pożycza pieniądze to musi mieć jakiś cel, na który je przeznaczy. Zapewne już wiesz o co chodzi, więc nie podam odpowedzi na razie, zostawiając tą przyjemność Tobie. Tak czy siak odpowiedź można uznać, chodziło mi głównie o rozpoznanie zamku w Lubowli. A tu zdjęcie, które miało być podpowiedzią, ale nie było konieczne. http://tinypic.pl/i/00037/vriugmh3r6xq_t.jpg |
Pieniędzy potrzebował na wojnę z Wenecją.
O Dalmację :-) Poniższe arcydzieło przedstawia pewną starożytną boginię. Modelką artysty była żona arystokraty ( sama, mimo, iż z baardzo znaczącej rodziny arystokratką nie była ). Arystokrata ów, mimo iż sam zamówił posąg u znakomitego rzeźbiarza, po ukończeniu dzieła wpadł w popłoch i nie pozwolił nikomu pokazywać tego śmiałego wizerunku. Nawet samemu twórcy. Nie na wiele się to zdało, gdyż obecnie rzeźbę można oglądać w jednym z najsłynniejszych muzeów świata. http://img301.imageshack.us/img301/4508/12611459.jpg Kim była modelka, jej zazdrosny mąż oraz twórca rzeźby ? I gdzie można podziwiać to dzieło ? |
Modelką była oczywiście Paulina Bonaparte, małżonka księcia Camillo Borghese.
Rzeźba przedstawia Boginię Wenus i jest dziełem Antonio Canovy. Rzeźba znajduje się w Rzymie w Galerii Borghese. Osobiście uważam, że najwspanialszym dziełem Canovy jest Eros i Psyche z paryskiego Luwru. Pozdrawiam i oddaję prawo do następnej zagadki dla Eli |
Odpowiedź wyczerpująca :-)
Tylko szkoda, że zrezygnowałeś z zadania kolejnej. Następnym razem będę nalegać ;) A teraz aby temat nie stał. Co to jest ? Gdzie się znajduje ? I skąd zabrano materiał aby to coś wykonać ? : http://img841.imageshack.us/img841/4018/28484989.jpg . |
Baldachim + kolumny nad grobem Św. Piotra w Rzymie (w Bazylice pod jego wezwaniem oczw)
Portyk i kopuła Panteonu posłużyły za materiał ("odnawialne źródło brązu" :-) ) |
Tak jest.
Dunbar :) |
Cytat:
cytując klasyka i łamiąc kowenanse (wszak najpierw wypada przedstawiać damy) - czy ten pan http://img269.imageshack.us/img269/8...enwasik.th.jpg i pani http://img3.imageshack.us/img3/6442/haniax.th.jpg [...]? Kilka słów na temat ich relacji i dlaczego ta znajomość łamała konwenanse? |
podpowiedź -
nie bawiąc się zanadto w gdybologię stwierdzę, że dużo namieszał w relacji pary, o którą pytam, ten typ: http://img51.imageshack.us/img51/648...ngwasik.th.jpg - NIESTETY EDYCJA, bo w tym miejscu znajdowało się zdjęcie pewnego pana z wąsikiem, swastyką i inicjałami AH ale skoro imageshack ma z tym jakiś problem, to niech zabawa trwa ---> http://img407.imageshack.us/img407/7...tungwasik2.jpg ... a tutaj pasja, która w jakimś sensie ich połączyła: http://img137.imageshack.us/img137/2...ktywnie.th.jpg |
Martin Heidegger i Hannah Arendt.
On w NSDAP, ona Żydówka. Podobno do końca życia się przyjaźnili. "Stwierdzenie, że [ich miłość] zamieniła się w przyjaźń, mówi zbyt wiele i zarazem zbyt mało, chociaż zarówno Arendt, jak i Heidegger z pewnością tak właśnie by to określili" – Elżbieta Ettinger ___________ Zagadka : Który z artystów tak dał się ponieść emocjom sportowym ( i nie tylko ), że po rozegranej partii tenisa zabił jednego z "kibiców" ? ;) |
Ten od światłocienia? ;-)
|
Tenże :)
123 |
To napiszę czarno na białym w rewanżu za Twoją wyczerpującą odpowiedź (z cytatem!) -
Caravaggio, podczas bijatyki po meczu tenisa (poszło o zakład) stłukł jakiegoś jegomościa ze skutkiem smiertelnym. Musiał uciekać z Rzymu, gdzie wyznaczono nagrodę za jego ujęcie. Całe zajście miało miejsce 29 maja 1606 r. --------------- To ja znowu o miłości :-) z jesiennego cyklu "Różne odcienie uczuć w historii" tym razem amor skarlały i powykrzywiany (chociaż na swój sposób piękny) - http://img545.imageshack.us/img545/8846/cziorna.th.jpg http://img232.imageshack.us/img232/6398/progn.th.jpg dwa słowa o nich, cytatem też nie pogardzę ... |
Oczywiście Karol II Habsburg - genetyczna ofiara małżeństw pomiędzy krewnymi w tej rodzince.
Oraz jego małżonka Maria Ludwika Orleańska - początkowo źle nastawiona do męża. Na łożu śmierci jednak podobno powiedziała : “Wasza Królewska Mość pewnie będzie miał inne żony, ale nikt nie pokocha Was tak mocno jak ja.” ________ Teraz o trochę innym rodzaju "miłości" Ze względu na swoje bogactwo oraz urodę była przedmiotem sporów - nawet w trybunale. Jeden z jej małżonków uwięził ją w tej wieży : http://img64.imageshack.us/img64/2497/19327983.jpg Gdzie dziś pokutuje jako zjawa. A oto jeden z jej wizerunków ( fragment obrazu bardzo znanego malarza ) : http://img403.imageshack.us/img403/7531/33826154.jpg Kim była ? I trochę o jej dziejach poproszę :-) |
"Ta odpowiedź była prawdziwie wyczerpująca" : )
|
Zagadka wyżej :-)
|
Cytat:
Skoro tak, to z pewnością chodzi o Elżbietę Ostrogską, zwaną również Halszką, która odziedziczyła całą fortunę rodu Ostrogskich. A skoro zamożna młoda kobieta to i kandydatów do ręki (i fortuny) kopa. Najpierw została przymuszona do ślubu (w wieku bodajże 14 lat) z Dymitrem Sanguszką Po jego zamordowaniu, wydana została za magnata wielkopolskiego - Łukasza Górkę, przed którym uciekła na Ukrainę. W trakcie tych gwałtownych związków jej narzeczeni/mężowie musieli siłą (a nie jedynie godnościom łosobistom) wyrywać ją z rąk matki, posuwając się do oblężenia zamków. Halszka przebywała na zamku w Szamotułach w dalszym ciągu odmawiając Górce skonsumowania małżeństwa. Według legendy więziona w baszcie szamotulskiego zamku z żelazną maską na twarzy. Podobnoż odwiedza tę basztę i zamek do dzisiaj - jako zjawa. pozdrawiam i wietrzę podstęp ze strony Eli (teraz powinienem rzucić zagadkę - ale mam nadzieję, że ktoś mnie zwolni z tego obowiązku - chyba że czekacie do poniedziałku bo wyjeżdżam). |
Cytat:
|
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Perrin_001.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._Olesnicki.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedi...o%C5%82tyk.PNG Kim jest mężczyzna na górnym portrecie i co łączy go z mężczyznami znajdującymi się na portretach poniżej. |
Wobec braku odzewu pierwsza pomoc:
Tych dwóch Panów na dole ze sobą łączy między innymi Królewskie Miasto Kraków i pewien piastowany przez nich urząd na przestrzeni wieków. Natomiast odnośnie Pana na górze, podpowiedź ujmę tak 1 z 26. |
Jean Lannes. Pozostałe dwie postaci podpisane. Wszyscy trzej byli zwierzchnikami Księstwa Siewierskiego (oczw nie w triumwiracie :-) ).
Na ten temat regulamin "Zagadek..." milczy ale czy karnie - za nieprawidłowe wklejenie obrazków do całkiem ciekawej zagadki - nie powinien Funkykoval wymyślić jeszcze jednej? ;-) |
Cytat:
Błagam nie:> Wolę zgadywać niźli zadawać zagadki..... |
Cytat:
http://img818.imageshack.us/img818/2...ariadka.th.jpg kto? |
Maciej Parowski.
Krytyk, pisarz. Autor komiksu pod wymownym tytułem Funky Koval :D |
Cytat:
|
Przepraszam ale zapomniałem o zagadce, już nadrabiam wrzucam coś łatwego:
http://i56.tinypic.com/2h50h8z.jpg Co to za most. |
Szukać na północ tam tylko jedno takie państwo (chyba) ma takie cuda natury :)
*napisałem chyba, bo nie zagłębiam się w tematykę mostową, mamy tu specjalistę od mostów ale jak widać nie chce zgadywać :) Jeszcze inne ujęcie. http://i54.tinypic.com/n2bq1c.jpg |
To most na Atlantic Road w Norwegii.
|
Cytat:
Zadawaj zagadkę. |
W jakim mieście znajduje się kościół widoczny na zdjęciu:
http://img225.imageshack.us/img225/5...00704wz.th.jpg Dla ułatwienia dodam, że chodzi o kraj środziemnomorski. |
Hop do góry.
Będzie podpowiedź ?? :) |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:33. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl