Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Elefant 19.10.2010 07:54

Można trochę postrzelać ?

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 995701)
1. Federico Fellini
2. Anita Ekberg
3. Fontanna di Trevi
4. ?


4. Mikołaj V - papież.

Nie wiem, ale na podstawie szczątkowych informacji znalezionych w sieci dedukuje :

Mikołaj V odnowił Rzym, w tym akwedukt Aqua Vigro zaopatrujący Rzym w wodę od czasów rzymskich. Na końcu tego akweduktu jest Fontanna di Trevi, ale nie ta która jest na zdjęciu (zbudowana przez Klemensa XII), ale jej poprzedniczka z XV wieku.

Sęk w tym, że Mikołaj V dokonał tego zbożnego dzieła z podatków zbieranych od wina.

Może dlatego mówiono, że zabrał wino (podatki) a dał wodę (akwedukt) ?

Ale mnie fantazja poniosła:D

Ps. Jeśli trafiłem to połowa nagrody należy się koledze WISŁAZWE, jeśli nie kajam się sam.

WISŁAZWE 19.10.2010 08:19

Elefant właśnie wiedziałem, że znam tego Pana powyżej tylko nie mogłem sobie przypomnieć, raczej masz rację ze swoją odpowiedzią, chyba że Ela zaskoczy nas czymś jeszcze, poczekajmy dla pewności :)

Ela 19.10.2010 08:39

Niczym nie zaskoczę.

Odpowiedź Elefanta kompletna. Jestem pod wrażeniem :-)

Ekberg miała tylko naprowadzić na fontannę di Trevi i jej poprzedniczkę - pierwszą fontannę obejmującą tak wielką ilość wody.



p.s.
Elefant - co jak co ale myślałam, że mężczyźni dobrze znają Anitę Ekberg i jej kąpiel w fontannie - jedną z najsłynniejszych scen w historii kina ;)

Elefant 19.10.2010 11:15

:-/
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 995800)

Jestem pod wrażeniem :-)

Dzięki, ale chyba niesłusznie. Wrażenie to mógłbym zrobić jakbym napisał, że przeczytałem na ten temat trzy książki.
A ja to tylko wygooglałem, przy wielkiej pomocy kolegi WISŁAZWE, bo za nic nie mogłem tej Ekberg skojarzyć:-D

WISŁAZWE jeśli masz jakąś ciekawą zagadkę to wrzucaj (w ramach połówki nagrody). Jeśli nie to późnym wieczorem lub jutro coś wymyślę.

PS. Ela, w pewnym wieku:-/ pamięta się jeszcze twarze, ale z nazwiskami już jest kłopot:-)

Elefant 19.10.2010 21:03

Może nie dostanę bana za post pod postem. Takie na rozgrzewkę.

Co łączy ten zamek, wciąż formalnie będący własnością polską :

http://tinypic.pl/i/00037/ff60gza53cgu_t.jpg

z tym miasteczkiem :

http://tinypic.pl/i/00037/fld2f2qespcu_t.jpg

Podpowiedż ;

http://tinypic.pl/i/00037/w2ju6sji47uf_t.jpg

Ela 20.10.2010 09:22

Zamek w Starej Lubowli i Dubrownik.

A co łączy ? Chocim ?

W Dubrowniku jest pomnik poety chorwackiego, Ivana Gundulicia, autora m.in. eposu „Osman”. Na bokach cokołu widnieją płaskorzeźby przedstawiające sceny z tegoż utworu. Jedna z nich pokazuje zakonnika błogosławiącego polskie wojska wyruszające pod Chocim, na drugiej – zwycięskiego w tej bitwie z Turkami hetmana Jana Sobieskiego.

Natomiast zamek w Lubowli należał kiedyś do Lubomirskich - a swą świetność zawdzięcza m.dz innymi Sebastianowi Lubomirskiemu - jednemu z współtwórców innego zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem.

O to chodzi ?

Elefant 20.10.2010 10:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 996256)
Zamek w Starej Lubowli i Dubrownik.

Pewnie, że tak. Przy czym Dubrownik należy traktować jako symbol pewnej krainy.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 996256)

A co łączy ? Chocim ?

W Dubrowniku jest pomnik poety chorwackiego, Ivana Gundulicia, autora m.in. eposu „Osman”. Na bokach cokołu widnieją płaskorzeźby przedstawiające sceny z tegoż utworu. Jedna z nich pokazuje zakonnika błogosławiącego polskie wojska wyruszające pod Chocim, na drugiej – zwycięskiego w tej bitwie z Turkami hetmana Jana Sobieskiego.

Natomiast zamek w Lubowli należał kiedyś do Lubomirskich - a swą świetność zawdzięcza m.dz innymi Sebastianowi Lubomirskiemu - jednemu z współtwórców innego zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem.

O to chodzi ?

Może i masz rację z tym powiązaniem, ale mnie nie o to chodziło.
Kluczowy jest obrazek ostatni.

Od kiedy to Turcy walczyli w białych płaszczach z krzyżem na piersi ?:-D

Ela 20.10.2010 11:35

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Elefant (Post 996277)
Pewnie, że tak. Przy czym Dubrownik należy traktować jako symbol pewnej krainy.



Może i masz rację z tym powiązaniem, ale mnie nie o to chodziło.
Kluczowy jest obrazek ostatni.

Od kiedy to Turcy walczyli w białych płaszczach z krzyżem na piersi ?:-D

Przyznam się, że nie powiększałam obrazków. Pospieszyłam się z przyjęciem za pewnik, że chodziło o Chocim ( ze względu na tą płaskorzeźbę w Dubrowniku )

Ma to jakiś związek z Zygmuntem Luksemburskim ?

Elefant 20.10.2010 11:55

Zasadniczy.

Ela 20.10.2010 14:40

Czy w takim razie chodzi o tzw "zastaw spiski" ?

Cytat:

Zastaw spiski - umowa zawarta 8 listopada 1412 w Zagrzebiu między królem węgierskim i niemieckim Zygmuntem Luksemburskim ( z łaski Bożej cesarzem rzymskim, po wieki Augustem, królem Węgier, Czech, Dalmacji, Chorwacji, Ramy, Serbii, Galicji, Lodomerii, Kumanii i Bułgarii ) a królem Polski Władysławem Jagiełłą. Zastaw Lubowli, Podolińca i Gniazd oraz 13 miast spiskich stanowił zabezpieczenie zwrotu pożyczki, której Jagiełło udzielił Zygmuntowi. Pożyczona została kwota 37 000 kop groszy praskich, czyli ówcześnie około 7,5 tony czystego srebra. Pieniądze te pochodziły głównie z odszkodowań wojennych wypłaconych Polsce przez Krzyżaków.
Czy raczej o lis żelazny wystawiony Zygmuntowi przez Władyslawa Jagiełłę ?

Cytat:

Przed bitwą pod Grunwaldem Zygmunt Luksemburski, król węgierski podjął się mediacji między Polską i Litwą a zakonem krzyżackim.
27 IV 1410 r. kancelaria królewska wystawiła list żelazny dla Zygmunta na jego wolny przejazd przez Polskę z orszakiem 1,5 tys. koni, który miał obowiązywać do 24 czerwca, to jest do dnia, w którym kończył się rozejm z Zakonem, zawarty 8 X 1409 r. W dniu, w którym wystawiono glejt dla króla węgierskiego, przebywał on w Wegles zajęty wypadkami w Dalmacji ( wtedy Zygmunt był jeszcze właścicielem Lubowli )

Elefant 20.10.2010 15:32

Chodzi oczywiście o zastaw spiski na mocy którego staliśmy sie posiadaczami Lubowli i owych miast spiskich. Treść umowy została ustalona na Zamku w Lubowli. (pieniądze - wiadomo, Jagiełło miał za Bitwę pod Grunwaldem).

Dług nie został nigdy zwrócony, czyli jak napisałem, teoretycznie Państwo Polskie wciąż jest właścicielem tych ziem:foch:

A związek z Dubrownikem, czy też szerzej Dalmacją ? Zwykle jak ktoś pożycza pieniądze to musi mieć jakiś cel, na który je przeznaczy. Zapewne już wiesz o co chodzi, więc nie podam odpowedzi na razie, zostawiając tą przyjemność Tobie.

Tak czy siak odpowiedź można uznać, chodziło mi głównie o rozpoznanie zamku w Lubowli.

A tu zdjęcie, które miało być podpowiedzią, ale nie było konieczne.

http://tinypic.pl/i/00037/vriugmh3r6xq_t.jpg

Ela 21.10.2010 07:18

Pieniędzy potrzebował na wojnę z Wenecją.
O Dalmację :-)


Poniższe arcydzieło przedstawia pewną starożytną boginię.
Modelką artysty była żona arystokraty ( sama, mimo, iż z baardzo znaczącej rodziny arystokratką nie była ).
Arystokrata ów, mimo iż sam zamówił posąg u znakomitego rzeźbiarza, po ukończeniu dzieła wpadł w popłoch i nie pozwolił nikomu pokazywać tego śmiałego wizerunku. Nawet samemu twórcy.

Nie na wiele się to zdało, gdyż obecnie rzeźbę można oglądać w jednym z najsłynniejszych muzeów świata.

http://img301.imageshack.us/img301/4508/12611459.jpg

Kim była modelka, jej zazdrosny mąż oraz twórca rzeźby ?
I gdzie można podziwiać to dzieło ?

funkykoval 21.10.2010 09:23

Modelką była oczywiście Paulina Bonaparte, małżonka księcia Camillo Borghese.
Rzeźba przedstawia Boginię Wenus i jest dziełem Antonio Canovy.
Rzeźba znajduje się w Rzymie w Galerii Borghese.
Osobiście uważam, że najwspanialszym dziełem Canovy jest Eros i Psyche z paryskiego Luwru.
Pozdrawiam i oddaję prawo do następnej zagadki dla Eli

Ela 21.10.2010 10:08

Odpowiedź wyczerpująca :-)

Tylko szkoda, że zrezygnowałeś z zadania kolejnej.
Następnym razem będę nalegać ;)

A teraz aby temat nie stał.

Co to jest ? Gdzie się znajduje ? I skąd zabrano materiał aby to coś wykonać ? :


http://img841.imageshack.us/img841/4018/28484989.jpg

.

Bóg Trybun (objawion) 21.10.2010 10:34

Baldachim + kolumny nad grobem Św. Piotra w Rzymie (w Bazylice pod jego wezwaniem oczw)

Portyk i kopuła Panteonu posłużyły za materiał ("odnawialne źródło brązu" :-) )

Ela 21.10.2010 10:43

Tak jest.

Dunbar :)

Bóg Trybun (objawion) 21.10.2010 11:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 996708)
Dunbar :)

W takim razie coś o tajemniczej sile przyciągania:

cytując klasyka i łamiąc kowenanse (wszak najpierw wypada przedstawiać damy) -


czy ten pan

http://img269.imageshack.us/img269/8...enwasik.th.jpg


i pani

http://img3.imageshack.us/img3/6442/haniax.th.jpg


[...]?

Kilka słów na temat ich relacji i dlaczego ta znajomość łamała konwenanse?

Bóg Trybun (objawion) 21.10.2010 19:54

podpowiedź -


nie bawiąc się zanadto w gdybologię stwierdzę, że dużo namieszał w relacji pary, o którą pytam, ten typ:

http://img51.imageshack.us/img51/648...ngwasik.th.jpg - NIESTETY EDYCJA, bo w tym miejscu znajdowało się zdjęcie pewnego pana z wąsikiem, swastyką i inicjałami AH ale skoro imageshack ma z tym jakiś problem, to niech zabawa trwa ---> http://img407.imageshack.us/img407/7...tungwasik2.jpg


... a tutaj pasja, która w jakimś sensie ich połączyła:

http://img137.imageshack.us/img137/2...ktywnie.th.jpg

Ela 22.10.2010 07:33

Martin Heidegger i Hannah Arendt.

On w NSDAP, ona Żydówka.

Podobno do końca życia się przyjaźnili.

"Stwierdzenie, że [ich miłość] zamieniła się w przyjaźń, mówi zbyt wiele i zarazem zbyt mało, chociaż zarówno Arendt, jak i Heidegger z pewnością tak właśnie by to określili" – Elżbieta Ettinger

___________

Zagadka :

Który z artystów tak dał się ponieść emocjom sportowym ( i nie tylko ), że po rozegranej partii tenisa zabił jednego z "kibiców" ?

;)

Bóg Trybun (objawion) 22.10.2010 10:35

Ten od światłocienia? ;-)

Ela 22.10.2010 10:47

Tenże :)

123

Bóg Trybun (objawion) 22.10.2010 10:58

To napiszę czarno na białym w rewanżu za Twoją wyczerpującą odpowiedź (z cytatem!) -

Caravaggio, podczas bijatyki po meczu tenisa (poszło o zakład) stłukł jakiegoś jegomościa ze skutkiem smiertelnym. Musiał uciekać z Rzymu, gdzie wyznaczono nagrodę za jego ujęcie. Całe zajście miało miejsce 29 maja 1606 r.

---------------

To ja znowu o miłości :-) z jesiennego cyklu "Różne odcienie uczuć w historii" tym razem amor skarlały i powykrzywiany (chociaż na swój sposób piękny) -

http://img545.imageshack.us/img545/8846/cziorna.th.jpg

http://img232.imageshack.us/img232/6398/progn.th.jpg


dwa słowa o nich, cytatem też nie pogardzę ...

Ela 22.10.2010 11:48

Oczywiście Karol II Habsburg - genetyczna ofiara małżeństw pomiędzy krewnymi w tej rodzince.
Oraz jego małżonka Maria Ludwika Orleańska - początkowo źle nastawiona do męża.
Na łożu śmierci jednak podobno powiedziała : “Wasza Królewska Mość pewnie będzie miał inne żony, ale nikt nie pokocha Was tak mocno jak ja.”
________

Teraz o trochę innym rodzaju "miłości"

Ze względu na swoje bogactwo oraz urodę była przedmiotem sporów - nawet w trybunale.
Jeden z jej małżonków uwięził ją w tej wieży :


http://img64.imageshack.us/img64/2497/19327983.jpg


Gdzie dziś pokutuje jako zjawa.

A oto jeden z jej wizerunków ( fragment obrazu bardzo znanego malarza ) :

http://img403.imageshack.us/img403/7531/33826154.jpg


Kim była ?
I trochę o jej dziejach poproszę :-)

Bóg Trybun (objawion) 22.10.2010 12:02

"Ta odpowiedź była prawdziwie wyczerpująca" : )

Ela 22.10.2010 12:35

Zagadka wyżej :-)

funkykoval 22.10.2010 15:52

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Ela (Post 997137)
Zagadka wyżej :-)

Mam wrażenie, że na zdjęciu mamy Zamek w Szamotułach oraz poniżej część obrazu "Kazanie Piotra Skargi" Jana Matejki.
Skoro tak, to z pewnością chodzi o Elżbietę Ostrogską, zwaną również Halszką, która odziedziczyła całą fortunę rodu Ostrogskich.
A skoro zamożna młoda kobieta to i kandydatów do ręki (i fortuny) kopa.
Najpierw została przymuszona do ślubu (w wieku bodajże 14 lat) z Dymitrem Sanguszką
Po jego zamordowaniu, wydana została za magnata wielkopolskiego - Łukasza Górkę, przed którym uciekła na Ukrainę.
W trakcie tych gwałtownych związków jej narzeczeni/mężowie musieli siłą (a nie jedynie godnościom łosobistom) wyrywać ją z rąk matki, posuwając się do oblężenia zamków.
Halszka przebywała na zamku w Szamotułach w dalszym ciągu odmawiając Górce skonsumowania małżeństwa. Według legendy więziona w baszcie szamotulskiego zamku z żelazną maską na twarzy. Podobnoż odwiedza tę basztę i zamek do dzisiaj - jako zjawa.
pozdrawiam i wietrzę podstęp ze strony Eli (teraz powinienem rzucić zagadkę - ale mam nadzieję, że ktoś mnie zwolni z tego obowiązku - chyba że czekacie do poniedziałku bo wyjeżdżam).

Ela 25.10.2010 09:26

Cytat:

Pierwotnie napisane przez funkykoval (Post 997224)
(teraz powinienem rzucić zagadkę - ale mam nadzieję, że ktoś mnie zwolni z tego obowiązku - chyba że czekacie do poniedziałku bo wyjeżdżam).

Czekamy :-)

funkykoval 25.10.2010 10:08

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Perrin_001.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedi..._Olesnicki.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedi...o%C5%82tyk.PNG
Kim jest mężczyzna na górnym portrecie i co łączy go z mężczyznami znajdującymi się na portretach poniżej.

funkykoval 26.10.2010 08:30

Wobec braku odzewu pierwsza pomoc:

Tych dwóch Panów na dole ze sobą łączy między innymi Królewskie Miasto Kraków i pewien piastowany przez nich urząd na przestrzeni wieków.
Natomiast odnośnie Pana na górze, podpowiedź ujmę tak 1 z 26.

Bóg Trybun (objawion) 26.10.2010 08:59

Jean Lannes. Pozostałe dwie postaci podpisane. Wszyscy trzej byli zwierzchnikami Księstwa Siewierskiego (oczw nie w triumwiracie :-) ).

Na ten temat regulamin "Zagadek..." milczy ale czy karnie - za nieprawidłowe wklejenie obrazków do całkiem ciekawej zagadki - nie powinien Funkykoval wymyślić jeszcze jednej? ;-)

funkykoval 26.10.2010 09:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 999206)
Jean Lannes. Pozostałe dwie postaci podpisane. Wszyscy trzej byli zwierzchnikami Księstwa Siewierskiego (oczw nie w triumwiracie :-) ).

Na ten temat regulamin "Zagadek..." milczy ale czy karnie - za nieprawidłowe wklejenie obrazków do całkiem ciekawej zagadki - nie powinien Funkykoval wymyślić jeszcze jednej? ;-)

Wszystko się zgadza :)
Błagam nie:> Wolę zgadywać niźli zadawać zagadki.....

Bóg Trybun (objawion) 26.10.2010 09:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez funkykoval (Post 999210)
Błagam nie:> Wolę zgadywać niźli zadawać zagadki.....

w takim razie

http://img818.imageshack.us/img818/2...ariadka.th.jpg

kto?

WISŁAZWE 26.10.2010 17:20

Maciej Parowski.
Krytyk, pisarz.
Autor komiksu pod wymownym tytułem Funky Koval :D

funkykoval 28.10.2010 09:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 999459)
Maciej Parowski.
Krytyk, pisarz.
Autor komiksu pod wymownym tytułem Funky Koval :D

Bóg zapłać za zwolnienie z cięzkiego obowiązku - nie zgadywania - zadawania zagadek ;-)

WISŁAZWE 28.10.2010 19:53

Przepraszam ale zapomniałem o zagadce, już nadrabiam wrzucam coś łatwego:


http://i56.tinypic.com/2h50h8z.jpg


Co to za most.

WISŁAZWE 30.10.2010 21:55

Szukać na północ tam tylko jedno takie państwo (chyba) ma takie cuda natury :)

*napisałem chyba, bo nie zagłębiam się w tematykę mostową, mamy tu specjalistę od mostów ale jak widać nie chce zgadywać :)

Jeszcze inne ujęcie.
http://i54.tinypic.com/n2bq1c.jpg

Edson 30.10.2010 23:20

To most na Atlantic Road w Norwegii.

WISŁAZWE 31.10.2010 08:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Edson (Post 1001356)
To most na Atlantic Road w Norwegii.

Tak, zgadza się dokładnie chodzi o most Storseisundet Bridge

Zadawaj zagadkę.

Edson 31.10.2010 11:25

W jakim mieście znajduje się kościół widoczny na zdjęciu:
http://img225.imageshack.us/img225/5...00704wz.th.jpg
Dla ułatwienia dodam, że chodzi o kraj środziemnomorski.

WISŁAZWE 04.11.2010 09:32

Hop do góry.

Będzie podpowiedź ?? :)


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 22:33.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl