![]() |
Dobra zagadka rozwiązana :)
Z informacji pomocniczej nr. 2 Jaskinia zwie się Diru, miasto "stolica" Diros. Odnośnie pytania głównego: Pytasz o wioski Vathia i Kotronas - region fizyczno-geograficzny to Półwysep Mani, ich zabudowa wskazywała nie tylko na funkcję mieszkalną, ale także miała spełniać zadania obronne z racji dużego wysunięcia tegoż półwyspu, na którym to się znajdują te wioski. Ludzie mieszkający tam, budowali wieże obronno-mieszkalne czując się bezpieczniej. A na taki styl budowy mieli też osiadający się tutaj normańscy rycerze... . EDIT Pytanie zadam około 20 |
Bingo:-)
Drobne uzupełnienie. Chodzi oczywiście o półwysep Mani, na jednym ze zdjęć (pierwszym) jest rzeczywiście Vathia (najlepiej zachowana wioska), na drugim nie wiem. Zabudowa rzeczywiście miała charakter obronny. Półwysep wg tradycji zamieszkiwali potomkowie Spartan, tworząc klany rodzinne. Ze względu na trudne warunki bytowania dochodziło czesto do wojen miedzy klanami, które przeradzały sie w krwawe vendetty, niekiedy trwajace wiele lat. Celem było zburzenie domu przeciwnika i wyeliminowanie mężczyzn. Kobiety specjalizowały się w rodzeniu dzieci i układaniu pieśni żałobnych. Aby trudniej było zniszczyć dach, domy przebudowywano w wielopiętrowe wieże. Z wyższej wieży obrzucano kamieniami dachy niższej. Walkę przerywano jedynie na czas zbiorów. Wendetę kończyło jedynie całkowite zniszczenie przeciwnika (czytaj wybicie mężczyzn) lub jego pełna kapitulacja. Kobiety i chłopstwo nie uczestniczyłow w walkach. No chyba, że brakowało pieniędzy to łapano kobiety i je sprzedawano wenecjanom. Ostatnie takie zajścia miały miejsce we wsi Kita 1870 r. Położyła im kres dopiero interwencja greckiej armii. Mani w zasadzie nigdy nie było podbitę, ani przez Rzymian, ani przez Turków. Taka zabudowa wieżowa jest charakterystyczna tylko dla półwyspu Mani. Nie jest spotykana w innych częściach Grecji. Jeżeli ktoś wizytuje Peloponez to polecam wycieczkę na Mani + obowiązkowa Matapan. I drobna korekta. Za stolicę uznaje się wioskę Aeropolis. |
|
Wskazówka:
Wyspa, klimat śródziemnomorski. Jedno z miast tam znajdujących się nazywa się tak samo jak przebój polskiego zespołu. Popularnego zwłaszcza wśród płci pięknej i pedałów. |
Santa María - wyspa należąca do archipelagu Azorów ?
|
Niestety pudło.
Podpowiedź do podpowiedzi. http://www.youtube.com/watch?v=RPCIgFZIjlQ Szczególną uwagę proszę zwrócić na Jarząbka Wacława trenera drugiej klasy. Jeśli tam skojarzycie o co mi chodzi w podpowiedzi, to wujek google doprowadzi Was do rozwiązania zagadki. |
No dobra jak nikt się nie zgłasza, to może znowu ja.
Na podstawie pierwszej wskazówki i zdjęcia można by stwierdzić, iż: Baśka miała fajny biust i mogła go ewentualnie opalić na plaży w miejścowosci Baśka na wyspie Krk. |
Odpowiedź prawidłowa.
Jedziesz dalej :) |
Jestem przygotowany :D Będzie łatwe.
http://tinypic.pl/i/00027/0gqn582i42mi_t.jpg http://tinypic.pl/i/00027/gsxaa19eokhj_t.jpg Te dwa zdjęcia to nie fotomontaże, ani dokumentacja awaryjnych ladowań. Zdjęcia zostały zrobione podczas rutynowych lądowań samolotów na pewnym lotnisku położonym na wyspie. Plaża, którą widać to mekka pasjonatów lotnictwa. Długość pasa startowego lotniska wynosi zaledwie 2 349 m a szerokość 45 m (Balice 2 550 × 60) a mimo to przyjmuje nawet Beoningi 747. Pas startowy z obu stron kończy się w morzu. Pytanie brzmi : Jaka jest pełna nazwa tego lotniska w języku oryginalnym. |
Lotnisko Princess Juliana na Sint Maarten?
|
Gratulacje.
Dokładnie to Princess Juliana International Airport (PJIA). Mówiłem, że łatwe. Dla tych co nie dowierzali : http://www.youtube.com/watch?v=1Ssl1rDhEn4 Dla męskiej części PT forumowiczów bonusik w 17 sekundzie:-) Lub krótsze ale lepsze: http://www.youtube.com/watch?v=_oB4r...eature=related |
Halo, Panowie i Panie temat nam spada niech ktoś wrzuci coś na przetarcie.
|
Temat spadam prawie na drugą stronę więc szybka reanimacja, łatwe szybkie i przyjemne jakiego miasta panoramę widać w tle:
http://i55.tinypic.com/2u79edy.jpg http://tinypic.pl/nrzhutzpwk91 |
|
Na drugim zdjęciu widać port wojenny. Z lotniskowcem. A lotniskowce to w Europie ma chyba tylko Zjednoczone Królestwo, Kalifat Francuski, sąsiedzi Basków i Katalończyków oraz Mafia włoska. Trzy ostatnie odpadają, za zielona trawa. Zresztą na pierwszym zdjęciu jest kontener Matalan.
Nigdy tam nie byłem, ale strzelam - Portsmouth. Ps. Stadion mają fatalny, i te barwy:foch: Jak u pyr. Wiem, wiem lotniskowce ma też Rosja, ale kto tam widział taki porządek:rotfl: |
Cytat:
Gratulacje, łatwe było czekamy na zagadkę :) |
Cytat:
No to lecimy:-) Pytanie nr 1 - gdzie to jest (nazwa miejscowości dawna lub obecna). Pytanie nr 2 wraz z elementami podpowiedzi. Wymień przynajmniej jednego przywódce polskiego, który odwiedził to miejsce. Niekoniecznie w okresie gdy sprawował władzę i niekoniecznie w momencie, gdy jadąc do tej miejscowosci z Krakowa nie trzeba było przekraczać granicy. http://tinypic.pl/i/00031/3oiq63sg7qaj_t.jpg Ta sama Pani z przodu. http://tinypic.pl/i/00031/7rcfm3aza1d0_t.jpg |
1. Dziewczyna z mewą - Opatia (Opatija)
2. Józef Piłsudski chyba ? |
Gratulacje.
Oczywiście, że tak : Opatija czyli dawniej Abbacja. http://tinypic.pl/i/00031/ovhx5jc919im_t.jpg Poza Piłsudskim przed samą II Wojna Światową odpoczywał tam Ignacy Mościcki, a w 1946 popijawę dla Bieruta i Michała Roli-Żymierskiego urządził niejaki Tito. A ponadto mieszkało lub odpoczywało w Abbazzi wielu innych znanych Polaków jak choćby Witkiewicz. Zagadka po Twojej stronie. |
|
Eeeee.Kruszyniany :)
|
Dawaj Wujek inna zagadkę :D
|
No właśnie, zapomniałem, że niektórzy nie mogą odpowiadać :D
Zgadłeś to zadaj :P |
No dobra, Panie Jotka... jak jesteś taki mądry to zgadnij zagadkę!
http://img828.imageshack.us/img828/1392/obrazek135.jpg |
Ja nie jestem Pan Jotka, ale odpowiem to Krzyż upamiętniający polskie ofiary Workuckich obozów pracy.
|
Ty...Wujek! Nie bądź mściwy :) Nie zastrzegłeś to sobie odpowiedziałem. A gdzie ten krzyż jest?
|
WISŁAZWE mogłeś jeszcze trochę poczekać, zobaczylibyśmy czy Pan Jotka się wykaże ;)
ja mściwy... nigdy w życiu :) no to w następnej zagadce Pan Jotka sie wykaże :) |
Cytat:
|
Cytat:
Zagadka za chwilę. |
Zagadka będzie prosta, jako że mamy specjalistę od mostów więc coś w tej tematyce, mianowicie kim jest pan na zdjęciu poniżej i co wspólnego ma z tym mostem.
1. http://i52.tinypic.com/30ixh6u.jpg 2. http://i53.tinypic.com/2ujjqfn.jpg Proste, jak zawsze. Myślę, że podpowiedzi nie będą potrzebne :) powodzenia. |
Widzę, że jest mały problem więc może więcej coś powie wam zdjęcie tego pana poniżej :
http://i51.tinypic.com/345fzgx.jpg A jak nie to kolejna podpowiedź dopiero jutro pod wieczór :) |
Kolejna podpowiedź, czekam do jutra wieczór a jak nie to podam odpowiedź.
http://i52.tinypic.com/w9clmx.jpg |
http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Glienicke
1962: Abel-Powers, samolot to U2. Z zadaniem zagadki wywieszam białą flagę. |
Cytat:
Dobrze. Celem rozwinięcia: Faktycznie to most Glienicke w Niemczech, łączący Berlin i Poczdam, jest to tzw. Most Szpiegów, dlatego, że podczas Zimnej Wojny USA i ZSSR, na tym moście wymieniały szpiegów, pierwszy pan to właśnie Gary Powers pilot samolotu Lockheed U2, który został zestrzelony przez władze radzieckie, w 1962 roku na tym moście doszło do wymiany szpiegów, Gary Powers został wymieniony na pułkownika Rudolfa Abla. |
Jako, że olTSchool oddaje zagadkę to pozwolę sobie zadać kolejną:
1. http://i55.tinypic.com/2rysn78.jpg 2. http://i51.tinypic.com/2ikyvjr.jpg Co łączy tych panów kilka słów o nich i czym się zasłużyli. |
|
Dobra wrzucam odpowiedź i czekamy aż ktoś zada nową zagadkę :)
Pan na pierwszej fotografii to nie jaki Norbert Wiener - twórca cybernetyki. Wybitny matematyk. Drugi pan to Jan Trąbka, był jedynym polskim uczniem w/w pana i propagatorem cybernetyki za żelazną kurtyną. Czekamy na chętnego z zagadką |
Spróbuję reaktywować temat :-)
O kim i przy jakiej okazji mówiono, że " zabrał wino aby dać wodę "? Śmielsi twierdzili wprost, że przemienił wino w wodę ;) I jako podpowiedź : http://img256.imageshack.us/img256/2262/000he.jpg :) |
Podpowiedź powinna dużo wyjaśnić :
http://img718.imageshack.us/img718/9131/pppn.jpg http://img686.imageshack.us/img686/9540/56388404.jpg . |
1. Federico Fellini
2. Anita Ekberg 3. Fontanna di Trevi 4. ? |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 01:23. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl