Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

MaLk 13.06.2020 18:35

Tak z ciekawości, bo nie chce mi się przewijać - te 42 punkty mają jakieś statystyczne uzasadnienie? Bo przynajmniej w dwóch sezonach (acz z podziałem punktów) nie wystarczało na zajęcie czwartego od końca miejsca.

obikenobi 13.06.2020 22:36

W czterech ostatnich dało, aczkolwiek chętnie przeczytam analizę po fazie zasadniczej, czy i w tym sezonie to się uda. Pogrzebałem trochę i wydaje mi się, że 42 punkty to bardziej wartość na zasadzie aby myśleć w ogóle o czymkolwiek, a do utrzymania będzie trzeba więcej, około 46. Ale przyznam, że jeśli chodzi o matematykę, to można powiedzieć, że jestem jaroszem, więc chętnie posłucham kogoś mądrzejszego.

Gunner1906 14.06.2020 07:07

46 starczy z palcem w dupie. Korona ma teraz 30 czyli żeby nas wyprzedziła musiałaby w 8 meczach zdobyć 17 punktów. Średnia ponad 2 na mecz? Tyle to ma Legia a nie 3 zespół od końca. Zwłaszcza że dzisiaj grają z Lechem i ta średnia powinna jeszcze wzrosnąć. Moim zdaniem do utrzymania wystarczy 43 maks 44 punkty.

Przypominam że przy równej ilości punktów z Arką i Korona będziemy przed nimi na koniec sezonu co w naszej sytuacji jest sporym handicapem

zbyszek93 14.06.2020 09:14

Przy zachowaniu naszej średniej punktowej zdobędziemy ok. 43/44 punkty, co zmusza Koronę do zdobycia ich co najmniej 13/14, a Arkę do 15/16. Innymi słowy zmuszałoby to Koronę do zdobywania ok. 1,6/1,7 pkt na mecz (obecnie 1,03), a Arkę do ok. 1,9 pkt na mecz (obecnie 0,97). Tak naprawdę to 10 punktów w tych 8 meczach powinno wystarczyć.

pepe72 14.06.2020 14:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez MaLk (Post 1552415)
Tak z ciekawości, bo nie chce mi się przewijać - te 42 punkty mają jakieś statystyczne uzasadnienie? Bo przynajmniej w dwóch sezonach (acz z podziałem punktów) nie wystarczało na zajęcie czwartego od końca miejsca.

14 miejsce od 2013/14:
Kod:

Craxa    25(39)   
Górnik Ł  27(34)   
Górnik Ł  24(31)   
Craxa    24(31)   
Piast    37   
Wpłock    41

42 punkty zawsze wystarczały do zajęcia 13 miejsca.

pepe72 14.06.2020 14:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez obikenobi (Post 1552419)
W czterech ostatnich dało, aczkolwiek chętnie przeczytam analizę po fazie zasadniczej, czy i w tym sezonie to się uda. Pogrzebałem trochę i wydaje mi się, że 42 punkty to bardziej wartość na zasadzie aby myśleć w ogóle o czymkolwiek, a do utrzymania będzie trzeba więcej, około 46. Ale przyznam, że jeśli chodzi o matematykę, to można powiedzieć, że jestem jaroszem, więc chętnie posłucham kogoś mądrzejszego.

Twardą analizę to będzie można zrobić dziś wieczór. Na razie jesteśmy na "statystycznie wystarczy".
Np. w tym roku wystarczyły 42 na top8.

MaLk 14.06.2020 19:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1552427)
14 miejsce od 2013/14:
Kod:

Craxa    25(39)   
Górnik Ł  27(34)   
Górnik Ł  24(31)   
Craxa    24(31)   
Piast    37   
Wpłock    41

42 punkty zawsze wystarczały do zajęcia 13 miejsca.

Raczej nie. To w nawiasach na 90minut.pl, to nie liczba punktów ogółem, tylko punkty z rundy zasadniczej.

Cracovia 25(39) =
39 punktów w rundzie zasadniczej => 20 punktów po dzieleniu
25 punktów na koniec => 20 punktów na start + 5 punktów zdobyte w rundzie finałowej

39 + 5 = 44

Górnik Łęczna 27(34) =
34 => 17
27 => 17 + 10

34 + 10 = 44

pepe72 14.06.2020 21:01

Faktycznie, gdzieś to musiałem przegapić.
Czyli statystycznie 42 wystarcza w 67%.

A tak z ciekawostek to ŁKS może jeszcze zdobyć 42 punkty wygrywając wszystkie mecze.

Blixa 14.06.2020 21:58

https://twitter.com/mogiel90/status/...126057473?s=21

Ryzyko spadku:

ŁKS 99,994%
Arka 93,6%
Korona 93,4%
Wisła 11,1%
Wisła Płock 1,4%
Zagłębie 0,3%
Raków 0,06%
Górnik 0,02%

pepe72 15.06.2020 09:50

Procenty Mogiela są fajne jeśli je dobrze czytać.
Przypadek Podbeskidzia, które po 30 kolejce było 9 a spadło powinien dać do myślenia.
Na dziś potrzeba tych czterdziestu paru punktów jak najszybciej.

!!IRIVER!! 15.06.2020 09:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1552463)
Procenty Mogiela są fajne jeśli je dobrze czytać.
Przypadek Podbeskidzia, które po 30 kolejce było 9 a spadło powinien dać do myślenia.
Na dziś potrzeba tych czterdziestu paru punktów jak najszybciej.

Dokładnie, wszystko się w dwie kolejki może wywrócić do góry nogami, poza szansami ŁKS ;)
Wystarczy, że Arka, Korona i my wygramy 2 razy i robi się:
Górnik 42/44
Raków 41
Zagłębie 41
Wisła K. 41
Płock 38
Korona 36
Ara 35
i całe analizy ch.. strzeli ;) Lecz nie zmienia to faktu, że trudno oczekiwać, by wśród spadkowiczów znaleźli się Górnik albo Raków, które mają jednak zaliczkę i mogą nawet między sobą grać "na remis" - spółkowania nie są oficjalnie zakazane ;)
Sytuacja z Bielskiem była trochę inna - tam też dzielili pkt + Bielsko do ostatniej chwili było w górnej 8, potem coś namotali w przepisach i przepchnęli Ruch. ;) Gdzie jest teraz Ruch, a gdzie Podbeskidzie to inna sprawa. :D

Gunner1906 15.06.2020 10:10

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1552463)
Procenty Mogiela są fajne jeśli je dobrze czytać.
Przypadek Podbeskidzia, które po 30 kolejce było 9 a spadło powinien dać do myślenia.
Na dziś potrzeba tych czterdziestu paru punktów jak najszybciej.

Ludzie podają ten przykład tylko zapominają że wtedy były dzielone punkty. I efekt był tego taki że Podbeskidzie mimo że miało 38 punktów po fazie zasadniczej a taki Górnik Zabrze 25. To po podziale punktów Podbeskidzie już miało 19 a Górnik 13. Czyli z 13 punktów zrobiło się 6. Później Podbeskidzie zrobiło 1 punkt a taki Górnik Zabrze 10. Czyli Gdyby nie podział punktów Górnik byłby pod Podbeskidziem. Również wtedy Górnik Łęczna by nie wyprzedził Podbeskidzia i Górale by nie spadli.

FraMat 15.06.2020 17:30

Ciekawa jest tabela między drużynami z dolnej ósemki.
Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem.
  1. Górnik Zabrze 16
  2. Wisła Kraków 16
  3. Zagłębie Lubin 14
  4. Raków Częstochowa 13
  5. Korona Kielce 11
  6. Wisła Płock 11
  7. Arka Gdynia 11
  8. ŁKS Łódź 9

Miedzy Koroną, Płockiem, a Arką konieczna byłaby mała tabela, ale to akurat w tym wyliczeniu jest zbędne.

Ponieważ w 14 meczach z tymi zespołami zdobyliśmy 16 punktów, wychodzi to 1,143 pkt na mecz
Zdobywając w kolejnych 7 meczach tyle samo punktów na mecz otrzymamy 8 pkt.
Da nam to 43 punkty.
Wystarczy?

pepe72 15.06.2020 17:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 1552476)
...
Ponieważ w 14 meczach z tymi zespołami zdobyliśmy 16 punktów, wychodzi to 1,143 pkt na mecz
Zdobywając w kolejnych 7 meczach tyle samo punktów na mecz otrzymamy 8 pkt.
Da nam to 43 punkty.
Wystarczy?

Powinno wystarczyć.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gunner1906 (Post 1552466)
Ludzie podają ten przykład tylko zapominają że wtedy były dzielone punkty. I efekt był tego taki że Podbeskidzie mimo że miało 38 punktów po fazie zasadniczej a taki Górnik Zabrze 25. To po podziale punktów Podbeskidzie już miało 19 a Górnik 13. Czyli z 13 punktów zrobiło się 6. Później Podbeskidzie zrobiło 1 punkt a taki Górnik Zabrze 10. Czyli Gdyby nie podział punktów Górnik byłby pod Podbeskidziem. Również wtedy Górnik Łęczna by nie wyprzedził Podbeskidzia i Górale by nie spadli.

To nie ma większego znaczenia, że był podział punktów. Podbeskidzie przegrało 6 meczów, zremisowało jeden. Jakby nie było podziału punktów to uratowała by go "mała tabla".
Na dziś potrafię zrobić tabelę, w której spada Raków albo Górnik (ale chyba nie da się obu spuścić).

RAFi89 15.06.2020 17:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 1552476)
Ciekawa jest tabela między drużynami z dolnej ósemki.
Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem.
  1. Górnik Zabrze 16
  2. Wisła Kraków 16
  3. Zagłębie Lubin 14
  4. Raków Częstochowa 13
  5. Korona Kielce 11
  6. Wisła Płock 11
  7. Arka Gdynia 11
  8. ŁKS Łódź 9

Miedzy Koroną, Płockiem, a Arką konieczna byłaby mała tabela, ale to akurat w tym wyliczeniu jest zbędne.

Ponieważ w 14 meczach z tymi zespołami zdobyliśmy 16 punktów, wychodzi to 1,143 pkt na mecz
Zdobywając w kolejnych 7 meczach tyle samo punktów na mecz otrzymamy 8 pkt.
Da nam to 43 punkty.
Wystarczy?

Chyba więcej tych pkt zdobyliśmy, Górnik 3, Zagłębie 6, Raków 3, Korona 4, Płock 1, Arka 1, ŁKS 6. Wychodzi 24 punkty.

FraMat 15.06.2020 17:57

Jeszcze coś.
Grając z drużynami z grupy spadkowej dokładnie tak w roli gospodarz/gość jak to będzie w rundzie finałowej zdobyliśmy odpowiednio punkty
  1. Raków -Wisła 0
  2. Wisła- Płock 1
  3. Górnik - Wisła 0
  4. ŁKS - Wisła 3
  5. Wisła - Korona 3
  6. Zagłębie - Wisła 3
  7. Wisła - Arka 0

Razem 10 punktów.
Przegraliśmy z Górnikiem (w), Arką (u siebie) i Rakowem (w).
1 punkt uratowaliśmy z Płockiem
Wygraliśmy z Zagłębiem (w), Koroną (d), ŁKS (w)
Czy te wyniki mogą się powtórzyć?
Byłoby chyba dobrze....

FraMat 15.06.2020 18:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez RAFi89 (Post 1552479)
Chyba więcej tych pkt zdobyliśmy, Górnik 3, Zagłębie 6, Raków 3, Korona 4, Płock 1, Arka 1, ŁKS 6. Wychodzi 24 punkty.

Oczywiście, źle policzyłem, sprawdze jeszcze raz

FraMat 15.06.2020 18:12

Faktycznie.
Popatrzyłem tylko na połowę tabeli.

Faktycznie wygląda to tak
  • Wisła Kraków 24
  • Górnik Zabrze 22
  • Arka Gdynia 21
  • Korona Kielce 19
  • Wisła Płock 18
  • Raków Częstochowa 17
  • Zagłębie Lubin 15
  • ŁKS Łódź 12

Czyli w 14 meczach 24 punkty, co daje 1,71 punktu na mecz
Powtórka dałaby w 7 meczach x 1,71 = 12 punktów i 47 punktów na koniec
Trochę mało możliwe?

zbyszek93 15.06.2020 18:12

Nie ma gdybać, ale 10 punktów to jest 100% utrzymanie. 16 punktów Korony i 17 punktów Arki w 7 meczach to byłoby czyste sci-fi. Ciekawostką może być fakt, że ŁKS może spaść już w 32 kolejce (powiedziałbym, że to całkiem realne, w końcu już teraz mają 14 pkt straty) i do meczu z nami przystępować jako pierwszoligowiec. Arka w ostatniej kolejce też prawdopodobnie przyjedzie już zdegradowana.

Gunner1906 15.06.2020 19:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72 (Post 1552478)
Powinno wystarczyć.



To nie ma większego znaczenia, że był podział punktów. Podbeskidzie przegrało 6 meczów, zremisowało jeden. Jakby nie było podziału punktów to uratowała by go "mała tabla".
Na dziś potrafię zrobić tabelę, w której spada Raków albo Górnik (ale chyba nie da się obu spuścić).

Nie ma większego znaczenia pomiędzy tym że się utrzymujesz a tym że spadasz :D?

pepe72 15.06.2020 21:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Gunner1906 (Post 1552485)
Nie ma większego znaczenia pomiędzy tym że się utrzymujesz a tym że spadasz :D?

Jeśli 9 zespół, w 7 meczach ze słabszymi od siebie zdobywa 1 punkt to dla mnie nie ma to znaczenia.

caucus 15.06.2020 21:36

A najśmieszniejsze w przykładzie Podbeskidzia jest to, że zajęli 8. miejsce.

obikenobi 15.06.2020 22:14

https://twitter.com/pklimek99/status...79873885818880


Jak komuś nie chce się klikać:

1. 42 punkty to najniższa wartość, która raczej da utrzymanie
2. 44-47 - niemal pewniak
3. 48 i więcej da utrzymanie na 100%

Wehrmacht 15.06.2020 22:32

Ja natomiast przedstawie taki punkt widzenia (opierajacy sie na formie druzyn), ze do utrzymania wystarcza nam spokojnie 2 zwyciestwa, o ile jedno z nich bedzie z Korona. A wiec 41 ptk. W takim wypadku Korona po 31 meczach mialaby do nas 11 a tak naprawde 12 ptk do odrobienia. Czyli z pozostalych 6 spotkan musialaby wygrac 4 zakladajac ze my przegrywamy wszystko jak leci poza meczem z LKSem. Rowniez z tym samym LKSem gralaby wspomniana Korona wiec i dla nich latwe 3ptk, czyli koniec koncow Korona musialaby wygrac 3 z 5 meczow z pozostalymi druzynami. I w to po prostu nie wierze zakladajac normalna rywalizacje, z normalnymi skladami. Jesli jednak Gorniki, Rakowy i inne zaczna nagle wystawiac juniorow.... to coz tego obliczenia nie przewiduja.

Co do Arki: w takim wypadku Arka mialaby do nas na starcie po tych 2 naszych zwyciestwach 12 a tak naprawde 13 puntkow do odrobienia w 7 meczach. Oni jednak maja ten handicap, ze graja z Zaglebiem, ktore rok w rok ordynarnie i skandalicznie podklada sie im gdy tego potrzebuja (serio to jest tak glupie, notoryczne i wypaczajace rozgrywki, ze ktos powinien sie tym zajac, bo ilez mozna to tolerowac?) Czyli +3 ptk dla Arki i kolejne +3 za LKS. W tych moich zalozeniach my wygrywamy z Korona i LKSem, a wiec przegrywamy z Arka. Czyli Arka po 3 meczach ma juz tylko 4 ptk do odrobienia w 4 pozostalych meczach. I to jest duzo bardziej niebezpieczna sytuacja niz potrzebne 3 zwyciestwa na 5 Korony. Pytanie czy tak beznadziejna Arka jest w stanie to zrobic, bo przeciez terminarz tak nie wyglada ze skasuja te 9ptk i na entuzjazmie zagraja kolejne 4 mecze.

Ewentualnie by to uproscic mozna napisac ze 2 zwyciestwa zagwarantuja nam utrzymanie o ile beda to zwyciestwa z Arka i Korona.

Co do innych ewentualnych scenariuszy - nie wierze ze LKS zdobedzie jeszcze jakiekolwiek punkty w tym sezonie z druzynami, ktore o cos graja. Czyli my, Arka, Korona. Wpadnie im jakis remis w jakiejs 35 czy 37 kolejce z nie grajacym juz o nic Gornikiem czy Plockiem. Wiec wszystkie bazowe obliczenia mozna uproscic o zalozenie: zostalo 6 kolejek do konca bo wszyscy zamieszani w walke o spadek dopisali sobie +3 ptk za LKS. (Chociaz po tym jaki kabaret odwalilismy w Gdyni mocno sie zastanawiam nad tymi naszymi +3 ptk za ten LKS....)

pepe72 16.06.2020 13:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez obikenobi (Post 1552493)
https://twitter.com/pklimek99/status...79873885818880


Jak komuś nie chce się klikać:

1. 42 punkty to najniższa wartość, która raczej da utrzymanie
2. 44-47 - niemal pewniak
3. 48 i więcej da utrzymanie na 100%

Da się utrzymać na 38.
Kod:

Górnik  41    3    3    3    3    3    3    3    62
Raków    41    3    3    3    3    0    3    3    59
Zagłębie 38    0    3    3    0    1    1    0    46
Wpłock  38    0    3    0    0    1    3    0    45
My      35    0    0    0    0    1    1    1    38
Korona  30    0    0    0    0    1    0    1    32
Arka    29    3    0    0    3    0    0    1    36
ŁKS      21    3    0    3    3    3    0    1    34


zbyszek93 16.06.2020 13:49

Moim zdaniem Arkę już można pożegnać. Według mnie jest niemożliwe, żeby zdobyli więcej niż 10 pkt (co i tak daje im minimalne szanse, a poza tym to i tak dużo wyższa średnia punktowa niż mają obecnie).

obikenobi 16.06.2020 15:19

Cytat:

Pierwotnie napisane przez pepe72
Da się utrzymać na 38.

No tak, według tych wyliczeń z twittera można się utrzymać i przy 37, mi chodzi prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Chyba nikt tu spokojnie by nie spał, gdyby mu ktoś powiedział, że w siedmiu ostatnich meczach Wisła zdobędzie trzy punkty i zobaczymy, co będzie.

nero 16.06.2020 16:40

Pamiętajcie, że te 7 kolejek jest innych niż kolejki 1-30.
Tak naprawdę drużyny 8-12 nie walczą o wiele. Tak wiem, miejsce na koniec sezonu, kasa od C+
Jaka jest rzeczywistość każdy wie, mistrzem nie będą, spaść nie spadną - wakacje.
Może się okazać, że akurat na nasze mecze tym zespołom będzie się chciało grać, a grając z Kielcami będą mieć wyjebane bo akurat wujek Stasiu miał urodziny i popili.
Takie rzeczy się nie dzieją bo to profesjonaliści? taaa... profesjonaliści, a większość fizycznie nie potrafi wytrzymać 70 minut pomimo, że codziennie trenują.

TommyTSW 16.06.2020 16:53

nikt też nie broni zasponsorować premii za wygraną w meczu

R33 16.06.2020 17:07

Chodzi Ci o premie motywacyjną od innej drużyny? To już chyba zakazane jest.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 03:38.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl